СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

"Буферлі ерітінділер" Химия

Категория: Химия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Буферлі ерітінділер

Просмотр содержимого документа
«"Буферлі ерітінділер" Химия»

Бөлім:

11.3 Қышқыл және негіз ерітінділері


Педагогтің аты-жөні:


Күн:

Сыныбы : 11 ЖМБ

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Тақырыбы:

Буферлі ерітінділер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.3.4.4 буферлі ерітінділердің қолдану аймағын атау


Сабақтың мақсаты:

  • Буферлі ерітінділердің принципін түсіндіреді;

  • Буферлі ерітінділердің тірі ағзаларда атқаратын рөлін сипаттайды;

  • Буферлі ерітіндінің қышқыл және сілті ерітінділеріне әсерін сипаттайды;


Сабақ барысы

Мұғалімнің әрекеті


Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ басы

5 мин





Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу

Оқушыларды түгелдеу

Қызығушылықты ояту

ІІ.Топқа бөлу 1,2,3 сандары арқылы




Өткенді қайталау. рН-ы келтірілген ерітінділерде индикаторлардың түсі қалай өзгеретіндігін анықтау ұсынылады.

Жауабы:


Мұғаліммен сәлемдеседі.

1,2,3 сандары арқылы топқа бөлінеді

Тапсырма №1

рН-ы келтірілген ерітінділерде индикаторлардың түсі қандай болады?




Білім алушыларды мадақтау.






Индикатордың түсінің өзгерісін анықтайды

2 балл

Сандар

Үлестірме қағазы




Сабақ ортасы 37 мин

Жаңа сабақ.

Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында «Топтық зерттеу» әдісі қолданылады.Топқа тақырып бөліп беріледі. Бейне жазба көрсетіледі.

1-топ: Буферлік ерітінділер

2-топ:Буферлік ерітіндіге күшті қышқылдың әсері

3-топ:Буферлік ерітіндіге күшті негіздің әсері


Мұғалім түсіндірме жасайды

1-тапсырмады сәкесендіру тапсырмасын орындау ұсынылады

Топтық, жұптық тапсырмалар ұйымдастырылады. Топтық, жұптық тапсырма ұйымдастыру кезінде ерекше білімді қажет ететін оқушыларға қолдау көрсетіледі.













"БУФЕРЛІК ЕРІТІНДІЛЕРДІҢ АДАМ АҒЗАСЫНДАҒЫ БИОЛОГИЯЛЫҚ РӨЛІ"

  • Буферлік жүйелердің адам ағзасы үшін маңызы жоғары. Адам қаны буферлік жүйелерге жатады. Адам ағзасында әсіресе, бүйректің бөліп шығару және өкпенің тыныс алу қызметтері үшін буферлік жүйелердің маңызы жоғары. Адам ағзасындағы сұйықтықтар (қан, ұлпа сұйықтығы, лимфа т.б.) қасиетінің бірі - олардағы сутегі иондарының тұрақты концентрациясын көрсетуі.


Сабақты бекіту мақсатында тиісті сөздерді қойып, сөйлемді аяқтау ұсынылады.









Топтық талқылау жүргізеді, постер жасап қорғайды. Тапсырма орындайды.Топтық бағалаумен бағалайды.


Топтық талқылау тақырыптары:

1-топ: Буферлік ерітінділер

2-топ:Буферлік ерітіндіге күшті қышқылдың әсері

3-топ:Буферлік ерітіндіге күшті негіздің әсері











Тапсырма №2. Жұптық жұмыс. ЕБҚ

Тапсырма 1 : Әлсіз қышқылдарды/негіздерді

ілескен негіздерге/қышқылдарға сәйкес орналастырыңыз. 

Әлсіз қышқыл

Ілескен негіз

HCOOH

HC2O4-

HC2O42-

HCO3

H2C2O4

HCOO

H2CO3

C2O42-


Әлсіз негіз

Ілескен қышқыл

NH3

H2C2O4

HC2O42-

NH+4

C2H5NH2

C2H5NH+3

C6H5NH2

C6H5NH+3

Оқушылар жұмысты орындап болғаннан кейін бірін-бірі тексереді. Туындаған сұрақтар талданады.

Сұрақтар:

  • Буферлік сыйымдылық қандай факторларға тәуелді?

  • Адам қанының буферлік жүйесін

жіктеңіз.

  • Балалар лосьондарының рН мәні

қанша болуы керек?

  • Буферлі ерітінділердің сусабындарда

болуының қандай пайдасы бар?



Тапсырма№3. Тиісті сөздерді қойып, сөйлемді аяқтаңыз:

Буферлік ерітіндіге күшті негізді қосқанда не болады?

Гидроксид-иондар………....иондарымен әрекеттесіп, аздаған мөлшерде………….. хлоридін түзеді. Тепе-теңдік............. қарай ауысады. Қосылған гидроксид-иондар ................. қалатындықтан, ерітіндінің рН-ы …………..



Доп

Презентация, таратпа қағаздар





Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

«Жарайсың!»

«Тамаша жауап» т.б

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау

Өте жақсы-3 балл

Орташа-2 балл

Төмен -1 балл



Дескриптор:

- Әлсіз қышқылға ілескен негізді анықтайды;

Әлсіз негізге ілескен қышқылды анықтайды;


2балл









1балл











2балл



Маркер

флипчарт

Окулык

Химия

11-сынып

Үлестірме қағазы













Үлестірме қағазы



















Үлестірме қағазы






Сабақ соңы

3 мин

Кері байланыс.

- Не үйренді?

- Не түсініксіз қалды?

- Не істеу керек?


Кері байланыс жасайды

Сабақтың соңында оқушылар өздерінің оқулары туралы ойланады:

- Не үйренді?

- Не түсініксіз қалды?

- Не істеу керек?


Алған ұпайларын жинақтайды

Кесте


Үй тапсырмасы: Буферлік ерітінділер