Шахтарська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Розробка уроку хімії у 7 класі
«Складання формул хімічних бінарних сполук за валентністю»

Вчительхімії:Чепіга В.С.
Тема уроку:Складання формул хімічнихбінарнихсполук за валентністю.
Мета уроку:навчальна:розглянутипоняття «валентность» елемента, навчитиучніввизначативалентність в бинарнихсполуках, познайомитиучнів з різними видами валентності, повторитикратність числа, найменшеспільнекратне, повторити правила знаходження НСК і використанняцього правила; звернутиувагу на інтеграціюкурсівхімія і математика.
розвиваюча:розвиватипізнавальнийінтересучнів, вміннялогічномислити, використовуватиотриманізнання, грамотно висловлюватисвої думки.
виховна:сприятивихованнюінтересу до навчання, до результату праці, вмінняпрацювати в парах і колективно,оцінювативідповідіучнів.
Очікуваннірезультатинавчання.
Учніповинні знати: - визначенняпоняття «валентність»;
- валентністьатомівГідрогену і Оксиген
Учніповинніуміти: -визначати за валентністюатомів Оксигену і Гідрогену і Оксигену валентністьатомівіншихелементіввбінарнихсполуках;
- визначативалентностіатомівелементівв формулах речовин, використовуючи алгоритм для рішення задач.
Основніпоняття: валентність, постійна і зміннавалентність, бінарнісполуки, НСК.
Тип уроку:комбінований
Засобинавчання: алгоритм визначеннявалентності.
Обладнання: ПСХЕ Д.І.Менделєєва, кулестержневі модели молекул.
Структура уроку
І Організаційний момент 2хв
ІІ Актуалізація і мотиваціяпізнавальноїдіяльності 5хв
ІІІ Вивчення нового матеріалу 15хв
ІV Узагальненнязнань 15хв
V Підсумок уроку. Рефлексія. 5хв
VІ Домашнєзавдання 3хв
«...Хімічні формули говорять хімікові цілу історію речовини».
Д.І. Менделєєв
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Доброго дня. Я рада вас бачити в кабінетіхімії. Сьогодні на нас чекає цікава праця, а епіграфом нашого уроку нехай стануть слова Д.І. Менделєєва
«...Хімічніформулиговорятьхіміковіцілуісторіюречовини».
Сподіваюся, що час, якийпроведемо разом, допоможе вам піднятися на ще один щабель у вивченнідивовижної науки хімії. І нехай одна іззаповідейсправжньогоукраїнця « Працюй на користьУкраїні» стане девізомнашого уроку.
Але спочатку давайте пригадаємо ті визначення, які ви вже знаєте і які будуть необхідні для вивчення нового матеріалу.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Фронтальна бесіда
Визначення термів:
Атом – це найдрібніша електронейтральна частинка речовини, що складається з позитивно зарядженого ядра і негативно заряджених електронів.
Молекула – це мікрочастка, утворена з двох або більшого числа атомів і здібна до самостійного існування.
Хімічний елемент – це вид атомів з однаковим зарядом ядра.
Речовина – це будь-яка сукупність атомів і молекул.
Проста речовина – це речовини, молекули яких складаються з атомів одного хімічного елемента.
Складна речовина – це речовина, молекули яких складаються з атомів двох і більше хімічних елементів.
Хімічна формула – це умовний графічний запис молекули простої чи складної речовини з допомогою хімічних символів та індексів.Що можна визначити за хімічною формулою
- Як ви гадаєте, яким чином атоми «утримуються» в молекулі? (Ймовірно,учні здогадаються, що атоми сполучені один з одним.)
ІІІ Вивчення нового матеріалу
Повідомлення теми і мети уроку.
Ще двісті років тому вчені встановили, що атоми сполучаються в молекули за допомогою особливих зв’язків, які називають хімічними. Тоді атоми уявляли у вигляді кульок із таким собі «гачками» на поверхні. Вважалось, що за допомогою цих «гачків» атоми з’єднуються один з одним, як ланки єдиного ланцюга. Лише через багато років було встановлено істинну природу хімічного зв’язку.
- З якою кількістю інших атомів може сполучатись атом?
Однією з основних властивостей атомів є спроможність утворювати хімічні зв’язки. Атоми різних елементів можуть утворювати певну, властиву лише їм кількість сполучень.
Давайте порівняємо якісний і кількісний склад в молекулахHCl,H2O,H3N,CH4.
Щоспільного ?
Чим ці речовини відрізняються один від одного?
Атом Гідрогену не може приєднувати більше одного атома іншого елемента і тому валентність Гідрогену прийнята за І.
Наприклад:
HCl – один атом хлору зв'язується з атомом Гідрогену.
H2O – один атомОксигену зв'язується з 2 атомами Гідрогену.
H3N - один атом Нітрогену зв'язується з 3 атомами Гідрогену.
CH4 -один атом Карбону зв'язується з 4 атомами Гідрогену.
(Кожний атом утримується з іншими атомами певною кількістю зв'язків)
Завдання Давайте зараз спробуємо за допомогоюкулестрижневих моделей побудуватикулестрижневімоделі таких сполук:
води,
амоніаку
хлороводню
метану
Перевіряєморезультати.
Валентність – це здатність атомів утримувати певну кількість інших атомів у сполуках.
Валентність позначається римськими цифрами.

Інформація учнівпро валентність
(виступ учнів)
Робота в групах
Визначення валентності в різних довідниках звучить по-різному.
Давайте поміркуємо , яке з цих 3-х визначень найбільш вдало підходить, і в чому недолік інших.
Ряд (Валентність хімічних елементів – здатність атомів сполучатися з іншими атомами в певних співвідношеннях.
Ряд ( Валентність здатність атомів одного елемента приєднувати певну кількість атомів іншого елемента).
Ряд (Властивість атомів, утворюючи хімічні сполуки віддавати або приймати певну кількість електронів, для утворення загальних для 2-х атомів електронних пар).
Обговорення в групах, приходимо до висновку, 3-е визначення найбільш точно відображає суть валентності.
Новий матеріал запам'ятати легше, якщо він накладається на уже отримані знання, тому зараз ми попрацюємо і згадаємо знання.
Бесіда
Назвіть числа кратні 12 (12, 24,36,48);
Назвіть числа кратні 18 (18, 36,54, 72);
Сформулюйте визначення найменшого спільного кратного для деякого числа.
(НСК декількох чисел називається саме найменше натуральне число, яке ділиться на кожне із заданих чисел)
Розкласти дані числа на прості множники.
Запишіть розклад одного з даних чисел.
Допишіть до цього розкладу такі множники із розкладу іншого числа, які ще не ввійшли до добутку.
Обчислити отриманий добуток.
Завдання: Знайдіть НСК 48, 90
Завдання: Знайдіть НСК (7; 11)
Як ви розумієте існує ще один спосіб находження НСК чисел – це метод підбору.
Знайдіть методом підбору НСК ля чисел.
А) 10 и 2 Б) 14 и 21 В) 20 и 15 Г) 2; 3 и 5
Відповідь: А) 10 Б) 42 В) 60 Г) 30.
Діти, ми з вами повторили. Як можно знайти НСК двохабодекількох чисел. А зараз ми познайомимося, як цізнаннязастосовують в хімії при визначеннівалентності
Фізкультхвилинка
Ми валентностівивчаєм
Присідаєм, присідаєм.
Змінна є і є постійна
Руки вгорупіднімаєм.
Правил масу ми завчаєм
Раз, і руки опускаєм.
Помахали, відпочили,
Головою покрутили,
І на три спокійносіли:
Раз, два, три
1.Складання формул бінарних сполук за валентністю елементів.
Розповідь учителя
Знаючи значення валентностей елементів, можнаскласти формулу бінарноїсполуки. . Для цьогослідзапам’ятати правила:
Уметаліввалентністьвизначається за номером групи
У неметалу, щостоїть на першомумісцівформулі, ставиться вищавалентність.
У неметалу, щостоїть на другомумісці в формулі, ставиться нижчавалентність.
Алгоритм складання формул бінарнихсполук (картка1)
1.Записуємо символиелементів у необхідномупорядку та надписуємоїхнювалентність:
І ІІ VI II V II
Na O S O P O
2.Знаходимо найменшеспільнекратне для значень валентностей елементів:
(І і ІІ) = 2 (VI i II) = 6 (V i II) = 10
3. Число атомівданогоелементадорівнюєвідношеннюнайменшогоспільного кратного до валентностіцьогоелемента:
2: І = 2 (Na) 6:VI = 1 (S) 10:V = 2 (P)
2:ІІ = 1(О) 6:IІ = 3(O) 10: ІІ = 5 (0)
4.Записуємо індексипіслясимволівелементів:
ІІІ VI II V II
Na2 O S O3 P 2 O5
Складаючихімічніформули, необхідновраховувати порядок написаннясимволівелементів у формулі. На першомумісці в хімічнійформулізаписується символ того елемента, який уПеріодичнійсистемірозташованийзлівапорівняно з іншимелементом. Так, якщосполукаскладається з атомівНітрогену й Оксигену, то на першомумісцізаписується символ Нітрогену, а якщосполукаскладається з атомівКалію та Брому, то на першомумісці – символ Калію.
ІV. Узагальнення та систематизаціязнаньучнів.
1)Робота в зошитах .Визначити валентність елементів, якщо Н-І, О-ІІ.
HCl, H2O, H3N, CH4.
2) Робота біля дошки.
1) Скластиформулибінарнихсполук з Оксигеном: Силіцію(ІV), Магнію, Феруму(ІІІ),Нітрогену(V).Назватисполуки .
2) Скластиформулибінарнихсполук з Сульфуром :Алюмінію, Феруму (ІІ), Калію, Цинку.
3) Виконання тренувальних вправ з визначення валентностей елементів за формулами бінарних сполук.
Тепер спробуйте самі визначити валентності деяких елементів за формулами.
Виконуються завдання з підручника вправас 52 завдання 2-3
3) Самостійна робота
AlCl3, HCl, CCl4, CO2, CaCl2, SiH4, PbO, Na3N, BaO, Ca3P2, SO3, FeCl3, NaI, CaS, HF, Cu2O
Далі взаємоперевірка з виставленням оцінок. Кожна визначена валентність
0.5 балів , у кого все правильно + 2 бонусних бали.
4) Гра: «Визначте валентність»
PH3, SiH4, HCl, H2O, NH3, Al2S3, CО2, Na2S, FeО, MgО.
V. Підсумки уроку.
Пригадаємо:
Валентністю називається здатність атомів утворювати певну кількість зв’язків.
Визначення валентностей хімічних елементів за формулами речовин (поетапно)
Оцінювання
Рефлексія.
На вашу думку, любі діти, скажіть, що нового ви дізнались на даному уроці?
VІ. Домашнє завдання.опрацювати &8, виконати вправу 6 стр.52