Тема. Читання й записування чотирицифрових чисел. Утворення чотирицифрового числа з розрядних доданків.
Мета. Ознайомити учнів з правилом записування будь-якого чотирицифрового числа; закріплювати вміння учнів читати чотирицифрові числа; виховувати дисциплінованість, бажання вивчати математику.
Обладнання: підручник, таблички з прикладами, таблиці з коротким записом задач, жетони.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організація початку уроку.
1. Привітання
- Усі сідайте тихо, діти.
Домовляймось – не шуміти,
Руку гарно підіймати,
Обіцяйте не дрімати,
А знання мерщій хапати.
2. Перевірка готовності до уроку
- Перевірте чи все готово у вас до уроку, підручник, зошит, ручка,олівець!
3. Представлення
- Діти мене звати Катерина Петрівна і я сьогодні урок математики проведу у вас я.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.
1. Повідомлення теми уроку.
- На сьогоднішньому уроці ми продовжимо вивчати чотирицифрові числа.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Усний рахунок
- Зараз ми усно порозв'язуємо приклади. Вам вони можуть здатися легкими, проте будьте уважними, таким чином ми повторимо послідовність виконання дій.
24:(6-24:8)=8
(спочатку виконуємо обчислення в дужках. Спершу виконуємо дію ділення 24:8=3, тепер виконуємо віднімання 6-3=3 і 24:3=8)
36:(12-36:12)=4
(спочатку виконуємо обчислення в дужках. Спершу виконуємо дію ділення 36:12=3, тепер виконуємо віднімання 12-3=9 і остання дія ділення 36:9=4)
45:(29+24-48)=45:(53-48)=45:5=9
420:7+9=60+9=69
20+80-30-40+60=100-30-40+60=70-40+60=30+60=90
2. Каліграфічна хвилинка
- Відкрийте зошити, запищіть 25 вересня класна робота.
- Пропишіть каліграфічно цілий рядок оцінку яку б ви хотіли отримати за цей урок.
3. Математичний диктант
А) - Запишіть число, яке містить:
3 тисячі (3000),
7 сотень (700),
5 десятків і 8 одиниць (58),
7 тисяч і 9 одиниць (7009),
7 тисяч і 9 десятків (7010).
Б) Запишіть цифрами числа:
П'ять тисяч сімсот сорок три (5743);
Чотири тисячі триста (4300);
Три тисячі шістдесят один (3061);
Дві тисячі вісім (2008).
- Давайте перевіримо відповіді.
IV. Розвиток математичних знань учнів.
1. Робота з підручником
А) № 138
- Відкрийте підручники на сторінці 21.
- Знайдіть № 138.
- Виміряйте довжину першої смужки.
- Яка ця довжина? (8 см)
- Як знайти 1/4 частину її довжини? (поділити на 4)
- Чому дорівнює 1/4 частина її довжини? (2 см)
- Подивіться на другу смужку.
- Із скількох частин складається смужка? (із 5)
- Виміряйте 1/5 частину цієї смужки.
- Чому вона дорівнює? (2 см)
- Як знайти всю довжину смужки, знаючи із скількох частин вона складається і знаючи чому дорівнює 1/5 частина цієї смужки? (2*5)
- Яка довжина всієї смужки? (10 см)
Б) № 139
1)- Знайдіть 1/4 частину від: 2 грн.; 3 грн. 20 к.; 10 грн.
- Чи можемо ми знайти 1/4 частину від числа 2? (Ні)
- А від числа 3 та 10? (Ні)
- Що потрібно зробити? (Спочатку потрібно перетворити гривні в копійки, а потім уже знаходити частину числа)
- Скільки копійок у 1 грн.? (100)
- Як перевести гривні у копійки? (помножити на 100)
- Скільки копійок у 2 грн.? (200)
- Як знайти 1/4 частину? (поділити на 4)
- Чому дорівнює 1/4 частина? (50 к.)
- 3 грн. 20к. переведіть у копійки.
- Скільки буде? (320 к.)
- Знайдіть 1/4 частину. (80 к.)
- Як дізналися? (320 поділили на 4)
- Знайдіть самостійно 1/4 частину від 10 грн. перевівши спочатку гривні у копійки.
- Що отримали? (250 к.)
2) - Що треба зробити щоб перевести копійки у гривні? (поділити на 100)
Запишіть у гривнях і копійках:
- 520 к. (5 грн. 20 к.)
- 7050 к. (70 грн. 50 к.)
- 40 009 к. ( 400 грн.9 к.)
2. Розв'язування задач
А) Задача № 140
- Прочитайте задачу № 140.
На складі було 48 березових і 56 соснових колод. Четверту частину соснових колод розпиляли на дошки. Скільки колод залишилося на складі?
Аналіз над текстом
- Про що задача? (про березові та соснові колоди)
- Скільки березових колод було на складі? ( 48)
- Скільки соснових колод було на складі? ( 56)
- Яку частину соснових колод розпиляли на дошки? ( четверту)
- Що запитується в задачі? (Скільки колод залишилося на складі?)
- Давайте складемо коротку умову.
Було - 48 б. і 56 с.
Розпиляли - 1/4 с.
Залишилося - ?
Аналіз задачі
- Знаючи скільки було на складі соснових колод і знаючи яку частину розпиляли на дошки, що ми можемо знайти? ( скільки колод розпиляли)
- Якою дією? (ділення)
- Знаючи скільки було соснових колод на складі і скільки розпиляли, що ми можемо знайти? ( скільки соснових колод залишилося на складі)
- Якою дією? (віднімання)
- Виходячи з вище знайденого і знаючи скільки березових колод було на складі чи можемо дати відповідь на запитання задачі?
- Якою дією? (додавання)
- У скільки дій задача? ( у 3)
- Що знаходимо у першій дії? ( скільки колод розпиляли)
- Що знаходимо у другій дії? (скільки соснових колод залишилося на складі)
- Що знаходимо у третій дії? ( скільки всього колод залишилося на складі)
- Пишемо по середині слово "Розв'язання"
Розв'язання
1). 56:4=14 (с. колод) - розпиляли
2). 56-14=42 (с. колод) - залишилося
3). 48+42= 90 (к.)
- Давайте запишемо розв'язання виразом .
56-56:4+48=90 (к.)
Відповідь: 90 колод всього залишилося на складі.
Б) Фізхвилинка
В) Задача № 141
- Прочитайте задачу.
- Розв'яжіть задачу двома способами: на дві й три дії.
Для ремонту одного класу витратили 4 кг білої фарби і 3 кг коричневої. Скільки кг фарби потрібно для ремонту 12 таких класів?
Аналіз над текстом
- Про що задача? (про білу і коричневу фарбу)
- Скільки кг білої фарби витратили? ( 4)
- Скільки кг коричневої фарби витратили? ( 3 )
- Що запитується в задачі? (Скільки кг фарби потрібно для ремонту 12 таких класів?)
|
На 1клас
|
На 12 класів
|
Б.
|
4 кг
|
?
|
К.
|
3 кг
|
?
|
І спосіб
Аналіз задачі
- Знаючи скільки білої і коричневої фарби витратили для ремонту одного класу, що ми можемо знайти? (скільки всього фарби використали для ремонту одного класу)
- Якою дією? (додавання)
- Виходячи з вище знайденого чи можемо дати відповідь на запитання?
- Якою дією? ( множення)
- У скільки дій задача? (у дві)
- Що знаходимо в першій дії? (скільки всього фарби витратили на ремонт одного класу)
- Що знаходимо в другій дії? (Скільки фарби витратять для ремонту 12 таких класів)
Розв'язання
1). 4+3=7 (кг) - всього фарби для 1 класу
2). 7*12 = 84 (кг)
- Давайте запишемо виразом розв'язання
(4+3)*7= 84 (кг)
ІІ спосіб
- Знаючи скільки кг білої фарби витратили для ремонту одного класу і знаючи скільки всього класів, що ми можемо знайти? (скільки кг білої фарби витратять на ремонт 12 класів)
- Якою дією? ( множення)
- Знаючи скільки кг коричневої фарби витратили для ремонту одного класу і знаючи скільки всього класів, що ми можемо знайти? (скільки кг коричневої фарби витратять на ремонт 12 класів)
- Якою дією? ( множення)
- Виходячи з вище знайденого чи можемо дати відповідь на запитання?
- Якою дією? (додавання)
- У скільки дій задача? (у 3)
- Що знаходимо у першій дії? (скільки кг білої фарби витратять на ремонт 12 класів)
- У другій? (скільки кг коричневої фарби витратять на ремонт 12 класів)
- У третій? (Скільки кг фарби потрібно для ремонту 12 таких класів?)
Розв'язання
1). 4*12= 48 (кг) - білої фарби
2). 3*12=36 (кг) - коричневої фарби
3). 48+36= 84 (кг)
- Давайте запишемо виразом розв'язання
4*12+3*12=84 (кг)
Відповідь: 84 кг фарби витратять для ремонту 12 класів.
VІ. Підсумок уроку
1. № 142 (усно)
- Назвіть:
найбільше чотирицифрове число (9999)
найменше чотирицифрове число (1000)
п'ять послідовних чисел, починаючи з числа 6997 (6997, 6998, 6999, 7000, 7001)
2. Оцінювання
3. Домашнє завдання
-Діти, відкрийте щоденники і запишіть домашнє завдання с.21 № 143 та 144 (письмово)
4. Прощання
-Дякую за урок ! До побачення.
Просмотр содержимого документа
«Читання й записування чотирицифрових чисел. Утворення чотирицифрового числа з розрядних доданків.»
Тема. Читання й записування чотирицифрових чисел. Утворення чотирицифрового числа з розрядних доданків.
Мета. Ознайомити учнів з правилом записування будь-якого чотирицифрового числа; закріплювати вміння учнів читати чотирицифрові числа; виховувати дисциплінованість, бажання вивчати математику.
Обладнання: підручник, таблички з прикладами, таблиці з коротким записом задач, жетони.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організація початку уроку.
1. Привітання
- Усі сідайте тихо, діти.
Домовляймось – не шуміти,
Руку гарно підіймати,
Обіцяйте не дрімати,
А знання мерщій хапати.
2. Перевірка готовності до уроку
- Перевірте чи все готово у вас до уроку, підручник, зошит, ручка,олівець!
3. Представлення
- Діти мене звати Катерина Петрівна і я сьогодні урок математики проведу у вас я.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.
1. Повідомлення теми уроку.
- На сьогоднішньому уроці ми продовжимо вивчати чотирицифрові числа.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Усний рахунок
- Зараз ми усно порозв'язуємо приклади. Вам вони можуть здатися легкими, проте будьте уважними, таким чином ми повторимо послідовність виконання дій.
24:(6-24:8)=8
(спочатку виконуємо обчислення в дужках. Спершу виконуємо дію ділення 24:8=3, тепер виконуємо віднімання 6-3=3 і 24:3=8)
36:(12-36:12)=4
(спочатку виконуємо обчислення в дужках. Спершу виконуємо дію ділення 36:12=3, тепер виконуємо віднімання 12-3=9 і остання дія ділення 36:9=4)
45:(29+24-48)=45:(53-48)=45:5=9
420:7+9=60+9=69
20+80-30-40+60=100-30-40+60=70-40+60=30+60=90
2. Каліграфічна хвилинка
- Відкрийте зошити, запищіть 25 вересня класна робота.
- Пропишіть каліграфічно цілий рядок оцінку яку б ви хотіли отримати за цей урок.
3. Математичний диктант
А) - Запишіть число, яке містить:
3 тисячі (3000),
7 сотень (700),
5 десятків і 8 одиниць (58),
7 тисяч і 9 одиниць (7009),
7 тисяч і 9 десятків (7010).
Б) Запишіть цифрами числа:
П'ять тисяч сімсот сорок три (5743);
Чотири тисячі триста (4300);
Три тисячі шістдесят один (3061);
Дві тисячі вісім (2008).
- Давайте перевіримо відповіді.
IV. Розвиток математичних знань учнів.
1. Робота з підручником
А) № 138
- Відкрийте підручники на сторінці 21.
- Знайдіть № 138.
- Виміряйте довжину першої смужки.
- Яка ця довжина? (8 см)
- Як знайти 1/4 частину її довжини? (поділити на 4)
- Чому дорівнює 1/4 частина її довжини? (2 см)
- Подивіться на другу смужку.
- Із скількох частин складається смужка? (із 5)
- Виміряйте 1/5 частину цієї смужки.
- Чому вона дорівнює? (2 см)
- Як знайти всю довжину смужки, знаючи із скількох частин вона складається і знаючи чому дорівнює 1/5 частина цієї смужки? (2*5)
- Яка довжина всієї смужки? (10 см)
Б) № 139
1)- Знайдіть 1/4 частину від: 2 грн.; 3 грн. 20 к.; 10 грн.
- Чи можемо ми знайти 1/4 частину від числа 2? (Ні)
- А від числа 3 та 10? (Ні)
- Що потрібно зробити? (Спочатку потрібно перетворити гривні в копійки, а потім уже знаходити частину числа)
- Скільки копійок у 1 грн.? (100)
- Як перевести гривні у копійки? (помножити на 100)
- Скільки копійок у 2 грн.? (200)
- Як знайти 1/4 частину? (поділити на 4)
- Чому дорівнює 1/4 частина? (50 к.)
- 3 грн. 20к. переведіть у копійки.
- Скільки буде? (320 к.)
- Знайдіть 1/4 частину. (80 к.)
- Як дізналися? (320 поділили на 4)
- Знайдіть самостійно 1/4 частину від 10 грн. перевівши спочатку гривні у копійки.
- Що отримали? (250 к.)
2) - Що треба зробити щоб перевести копійки у гривні? (поділити на 100)
Запишіть у гривнях і копійках:
- 520 к. (5 грн. 20 к.)
- 7050 к. (70 грн. 50 к.)
- 40 009 к. ( 400 грн.9 к.)
2. Розв'язування задач
А) Задача № 140
- Прочитайте задачу № 140.
На складі було 48 березових і 56 соснових колод. Четверту частину соснових колод розпиляли на дошки. Скільки колод залишилося на складі?
Аналіз над текстом
- Про що задача? (про березові та соснові колоди)
- Скільки березових колод було на складі? ( 48)
- Скільки соснових колод було на складі? ( 56)
- Яку частину соснових колод розпиляли на дошки? ( четверту)
- Що запитується в задачі? (Скільки колод залишилося на складі?)
- Давайте складемо коротку умову.
Було - 48 б. і 56 с.
Розпиляли - 1/4 с.
Залишилося - ?
Аналіз задачі
- Знаючи скільки було на складі соснових колод і знаючи яку частину розпиляли на дошки, що ми можемо знайти? ( скільки колод розпиляли)
- Якою дією? (ділення)
- Знаючи скільки було соснових колод на складі і скільки розпиляли, що ми можемо знайти? ( скільки соснових колод залишилося на складі)
- Якою дією? (віднімання)
- Виходячи з вище знайденого і знаючи скільки березових колод було на складі чи можемо дати відповідь на запитання задачі?
- Якою дією? (додавання)
- У скільки дій задача? ( у 3)
- Що знаходимо у першій дії? ( скільки колод розпиляли)
- Що знаходимо у другій дії? (скільки соснових колод залишилося на складі)
- Що знаходимо у третій дії? ( скільки всього колод залишилося на складі)
- Пишемо по середині слово "Розв'язання"
Розв'язання
1). 56:4=14 (с. колод) - розпиляли
2). 56-14=42 (с. колод) - залишилося
3). 48+42= 90 (к.)
- Давайте запишемо розв'язання виразом .
56-56:4+48=90 (к.)
Відповідь: 90 колод всього залишилося на складі.
Б) Фізхвилинка
В) Задача № 141
- Прочитайте задачу.
- Розв'яжіть задачу двома способами: на дві й три дії.
Для ремонту одного класу витратили 4 кг білої фарби і 3 кг коричневої. Скільки кг фарби потрібно для ремонту 12 таких класів?
Аналіз над текстом
- Про що задача? (про білу і коричневу фарбу)
- Скільки кг білої фарби витратили? ( 4)
- Скільки кг коричневої фарби витратили? ( 3 )
- Що запитується в задачі? (Скільки кг фарби потрібно для ремонту 12 таких класів?)
| На 1клас | На 12 класів |
Б. | 4 кг | ? |
К. | 3 кг | ? |
І спосіб
Аналіз задачі
- Знаючи скільки білої і коричневої фарби витратили для ремонту одного класу, що ми можемо знайти? (скільки всього фарби використали для ремонту одного класу)
- Якою дією? (додавання)
- Виходячи з вище знайденого чи можемо дати відповідь на запитання?
- Якою дією? ( множення)
- У скільки дій задача? (у дві)
- Що знаходимо в першій дії? (скільки всього фарби витратили на ремонт одного класу)
- Що знаходимо в другій дії? (Скільки фарби витратять для ремонту 12 таких класів)
Розв'язання
1). 4+3=7 (кг) - всього фарби для 1 класу
2). 7*12 = 84 (кг)
- Давайте запишемо виразом розв'язання
(4+3)*7= 84 (кг)
ІІ спосіб
- Знаючи скільки кг білої фарби витратили для ремонту одного класу і знаючи скільки всього класів, що ми можемо знайти? (скільки кг білої фарби витратять на ремонт 12 класів)
- Якою дією? ( множення)
- Знаючи скільки кг коричневої фарби витратили для ремонту одного класу і знаючи скільки всього класів, що ми можемо знайти? (скільки кг коричневої фарби витратять на ремонт 12 класів)
- Якою дією? ( множення)
- Виходячи з вище знайденого чи можемо дати відповідь на запитання?
- Якою дією? (додавання)
- У скільки дій задача? (у 3)
- Що знаходимо у першій дії? (скільки кг білої фарби витратять на ремонт 12 класів)
- У другій? (скільки кг коричневої фарби витратять на ремонт 12 класів)
- У третій? (Скільки кг фарби потрібно для ремонту 12 таких класів?)
Розв'язання
1). 4*12= 48 (кг) - білої фарби
2). 3*12=36 (кг) - коричневої фарби
3). 48+36= 84 (кг)
- Давайте запишемо виразом розв'язання
4*12+3*12=84 (кг)
Відповідь: 84 кг фарби витратять для ремонту 12 класів.
VІ. Підсумок уроку
1. № 142 (усно)
- Назвіть:
найбільше чотирицифрове число (9999)
найменше чотирицифрове число (1000)
п'ять послідовних чисел, починаючи з числа 6997 (6997, 6998, 6999, 7000, 7001)
2. Оцінювання
3. Домашнє завдання
-Діти, відкрийте щоденники і запишіть домашнє завдання с.21 № 143 та 144 (письмово)
4. Прощання
-Дякую за урок ! До побачення.