Сабактын темасы : Бакыт издеген бала.
Сабактын тиби: Жаӊы материалды ѳздѳштүрүү сабагы
Сабактын формасы: Топтордо иштѳѳ.
Сабактын усулу: аңгемелешүү,түшүндүрүү, суроо-жооп,көрсөтмөлүүлүк,китеп менен иштөө,
интерактивдүү ыкма,сүйлѳмдѳрдүн айкалышуусу менен оюн стратегиясы.
Сабактын жабдылышы:окуу китеби,түстүү сүрѳттѳр, таркатылуучу материалдар,слайд.
Предметтик компетенттүүлүктөр:
ПК1-тыбыш жана тамга менен иштей алуусу
ПК2-окуй алуусу
ПК3-сөз байлыгы менен иштей алуусу
ПК4-сүйлөм, текст менен иштей алуусу
ПК5-аң-сезимдүү окуу, угуу менен иштей алуусу
Негизги компетенттүүлүк төр:
|
Сабактын максаттары
|
Көрсөткүчү
|
1.маалыматтык (НК1)
-маалымат менен иштей билет. Жетишпеген маалыматты издеп табууга аракеттенет.
|
Билим берүүчүлүк
|
а) Окуучулар бакыт издеген бала боюнча маалымат алышат.Чыгарманы талкуулоо менен юакыт эмне экендигин тушунушот.Чыгарманы тыным менен окушат.Суроолорго жооп беришет.
|
- Теманын мазмуну менен таанышса.
-түшүнгөнүн мазмундуу айтып
бере алса;
|
2. Социалдык коммуникативдик (НК2)
-өзүнүн билгендерин башка окуучулар менен бөлүшүүгө даяр. Аны оозеки жана жазуу жүзүндө билдирет.
|
Өнүктүрүү
чүлүк
|
Логикалык ойлоосу,ой жугуртуусу,эске сактоосу,кабыл алуусу соз байлыгы,суйлоо кеби калыптанат.
|
- өз оюн айта алса;
- байланыштуу кеби өссө.
|
3.Өз алдынча уюштуруу жана кѳйгѳйлѳрдү чечүү(НК3)
- өзүн-өзү өнүктүрүү ыкмаларын өздөштүрүүгө даяр.
|
Тарбия
берүүчүлүк
|
Тартиптуулукко,ынтымактуулукка,бироонун буюмуна уруксатсыз тийбоого тарбияланышат.
|
-эмгекчил, аракетчил болушса;
-билимге умтулса;
-бири-бирин угуп, сыйлай билсе
|
Сабактын жүрүшү
|
Сабактын этабы
|
Мугалимдин
ишмердүүлүгү
|
Окуучунун
ишмердүүлүгү
|
Компет
|
Баалоо
|
НК
|
ПК
|
Уюштуруу:
Жагымдуу маанай
Алтын эреже:
|
Мугалим окуучуларды
сабакка даярдап, жагымдуу
маанай түзөт.
Алтын эреже:
- кол көтөрүп жооп берүү
- көнүл коюп угуу
- убакытты туура пайдалануу
- көп сүйлөбөө керек
- тынч олтуруу
|
Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет..
Балдар маанайларын кѳтѳрүп алышат.

|
НК2
|
ПК1
ПК3
|
Ыраазычылык билдирүү
Мактоо
|
Үй тапшырма
ны суроо
|
Топторго бѳлүү.
Ѳтүлгѳн тема жөнүндө айтып берүүсүнө көңүл бурат.
|
1-топ,2-топ,3-топ
Окуучулар ѳтүлгѳн теманы,айтып беришет.
|
НК1
|
ПК1
|
Смайлик
чаптоо
|
Теманын күтүлүүчү натыйжасын кабарлоо
|
Сабактын максатын айтат. Баалоо критерийлерин кабарлайт.Ким эң мыкты жооп берсе- эки бармактуу быйтыкча.Аракет кылып жакшы жооп бергендерге –бир бармактуу быйтыкча.Сабакка пассивдүү катышкан окуучуларга таарынган быйтыкча берилет.

|
- Ой жүгүртөт
-түшүнөт
|
НК1
|
ПК3
|
Өзүн өзү баалоо
|
Жаӊы тема менен иштѳѳ
Эс алуу кѳнүгүүсү
|
-Балдар бүгүн биз теманы окуп түшүнѳбүз;Түшүнүгүбүздү ѳз сѳзүбүз менен ырааттуу айтып беребиз:
- Балдар,бакыт деп эмнени тушуносунор?
- Аны адам издеп таба алабы?
- Эгер аны издеп табууга болсо ,силер да издеп тапкынар келеби?
- Келгиле ,анда эмесе томонку чыгарманыокуп,талкуулап,жыйынтык чыгаралы!
Дене көнүгүүлөрү:
|
Балдар кунт коюу менен угуп, слайддагы суротторго карап тема жѳнүндѳ кеӊири маалымат алышат.
Балдар жооп беришет.
Көнүгүүнү кыймыл менен аткарышат
|
НК2
НК3
|
ПК1
ПК5
ПК4
|
Мактоо,
Смайлик
чаптоо
Мактоо
Смайлик
Чаптоо
|
Бышыктоо
Жыйынтыктоо
|
Сократтын семинары менен бышыкталат.
1.Баланын атын
Бакыткелди деп аташынын себеби эмнеде экен?
2.Баланын тушундогу Ак куштун создорунун маанисин тушундуруп бер.
3.Атасынын балага тилеген тилегинин маанисин чечмеле?
4.Эмне учун бала алманы сураксыз жегени учун омур бою кызматын кылып берууго даяр болду?
|
Балдар жооп беришет.
|
НК3
|
ПК3
ПК4
ПК3ПК5
|
Смайлик чаптоо
|
Окуучулардын билимин баалоо(3мүн)
|
чогулткан быйтыкчалары боюнча санап баалайт.
|
Быйтыкчаларды санайт.
|
|
|
Өзүн өзү баалоо
|
Үй тапшырма
|
Теманы окуп,тушунук айтып бересинер.
|
Үй тапшырманы белгилешет.
|
НК1
НК3
|
ПК3
ПК2
ПК1
|
Балоо критерийи берилет
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Предмет: Адабий окуу
Классы: 4-класс
Сабактын темасы: Бакыт издеген бала
Сабактын максаты:
а) Окуучулар бакыт издеген бала боюнча маалымат алышат.Чыгарманы талкуулоо менен юакыт эмне экендигин тушунушот.Чыгарманы тыным менен окушат.Суроолорго жооп беришет.
б) Логикалык ойлоосу,ой жугуртуусу,эске сактоосу,кабыл алуусу соз байлыгы,суйлоо кеби калыптанат.
в) Тартиптуулукко,ынтымактуулукка,бироонун буюмуна уруксатсыз тийбоого тарбияланышат.
.
3.Жаны сабакСабактын тиби: аралаш
Колдонулуучу ыкма: айтып беруу,ангемелешуу,суроо-жооп ж.б.
Сабактын жабдылышы: окуу китеби,суроттор,карточкалар
Сабактын журушу:
1.Уюштуруу иши
Карточкалар таратылат.Андагы макалдарды окуучулар жубу менен маанисин айтып чечмелешет.
2.Уй тапшырмасын суроо
Суроолор берилет.Окуучулар суроолорго жооп беруу менен отулгон теманы кайталашат
- Балдар,бакыт деп эмнени тушуносунор?
- Аны адам издеп таба алабы?
- Эгер аны издеп табууга болсо ,силер да издеп тапкынар келеби?
- Келгиле ,анда эмесе томонку чыгарманы окуп,талкуулап,жыйынтык чыгаралы!
Создук:
Тоолордун курбусуна
|
Тоолордун тектерине
|
Бешене
|
Мандай
|
Качан экени белгисиз,кайсы бир заманда адал мээнети менен жан баккан,ак эмгеги менен мал тапкан ,карапайым омур кечирген бир абышка-кемпир болуптур.Алар жаш кезинде бала корбой, кырчын кездин кырында бактылуу болуп бала коруп,уйубузго бакыт келди деп,уулунун атын Бакыткелди коюшат.Бакыткелди башка балдардан болокчо,бир сырдуу,мин кырдуу,адептуу,ыймандуу,ондуу-тустуу болуп чоноет экен.Жети жашынан баштап атасына жардам берип,мал багып,тоолордун курбусуна чыгып,аркар-кулжалар мекендеген ажайып жерлерде осот.
Жайдын толуп турган мезгили эле.Кундордун биринде Бакыткелди кундуз малын таш корооого жуушатып коюп,куш уйку салып,ташка жолонуп отура кетет.Ошол кезде кандайдыр бир «Кыйкуулаган» мукам ун салган, канаттарынын учунан куму шнур тамгандай куудай аппак куш кокто пайда болот да, адамча ун салат,коз ирмем аялдай калып :
«Эгерде кимде-ким бактылуу болгусу келсе, бироонун ак эмгек, адал мээнетин жебесин.Бакыт ошонун энчисинде буюрулган!».
Сырдуу добуштан улам козун ачкан Бакыткелди адмча суйлогон бул Ак куштун караанын чала коруп,апкаарыган боюнча кала берет. «Тушумдо болдубу же онумдо болдубу?»деп ан –тан калган бала сырдуу бул окуяны атасына айтып келет кечинде. «Туш коргонсун го» деп коет атасы беймарал.
Сабакты бышыктоо:
1-топ.Венндин диаграммасын тузушот 2-топ. «Ак куу» деген созго кластер тузушот



Жыйынтыктоо
- Баланын атын Бакыткелди деп аташынын себеби эмнеде экен?
- Баланын тушундогу Ак куштун создорунун маанисин тушундуруп бер.
- Атасынын балага тилеген тилегинин маанисин чечмеле?
- Эмне учун бала алманы сураксыз жегени учун омур бою кызматын кылып берууго даяр болду
Просмотр содержимого документа
«Адабий окуу 4-класс»
Сабактын темасы : Бакыт издеген бала.
Сабактын тиби: Жаӊы материалды ѳздѳштүрүү сабагы
Сабактын формасы: Топтордо иштѳѳ.
Сабактын усулу: аңгемелешүү,түшүндүрүү, суроо-жооп,көрсөтмөлүүлүк,китеп менен иштөө,
интерактивдүү ыкма,сүйлѳмдѳрдүн айкалышуусу менен оюн стратегиясы.
Сабактын жабдылышы:окуу китеби,түстүү сүрѳттѳр, таркатылуучу материалдар,слайд.
Предметтик компетенттүүлүктөр:
ПК1-тыбыш жана тамга менен иштей алуусу
ПК2-окуй алуусу
ПК3-сөз байлыгы менен иштей алуусу
ПК4-сүйлөм, текст менен иштей алуусу
ПК5-аң-сезимдүү окуу, угуу менен иштей алуусу
Негизги компетенттүүлүк төр: | Сабактын максаттары | Көрсөткүчү |
1.маалыматтык (НК1) -маалымат менен иштей билет. Жетишпеген маалыматты издеп табууга аракеттенет. | Билим берүүчүлүк | а) Окуучулар бакыт издеген бала боюнча маалымат алышат.Чыгарманы талкуулоо менен юакыт эмне экендигин тушунушот.Чыгарманы тыным менен окушат.Суроолорго жооп беришет. | - Теманын мазмуну менен таанышса. -түшүнгөнүн мазмундуу айтып бере алса; |
2. Социалдык коммуникативдик (НК2) -өзүнүн билгендерин башка окуучулар менен бөлүшүүгө даяр. Аны оозеки жана жазуу жүзүндө билдирет. | Өнүктүрүү чүлүк | Логикалык ойлоосу,ой жугуртуусу,эске сактоосу,кабыл алуусу соз байлыгы,суйлоо кеби калыптанат. | - өз оюн айта алса; - байланыштуу кеби өссө. |
3.Өз алдынча уюштуруу жана кѳйгѳйлѳрдү чечүү(НК3) - өзүн-өзү өнүктүрүү ыкмаларын өздөштүрүүгө даяр. | Тарбия берүүчүлүк | Тартиптуулукко,ынтымактуулукка,бироонун буюмуна уруксатсыз тийбоого тарбияланышат. | -эмгекчил, аракетчил болушса; -билимге умтулса; -бири-бирин угуп, сыйлай билсе |
Сабактын жүрүшү |
Сабактын этабы | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компет | Баалоо |
НК | ПК |
Уюштуруу: Жагымдуу маанай Алтын эреже: | Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт. Алтын эреже: | Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.. Балдар маанайларын кѳтѳрүп алышат. | НК2 | ПК1 ПК3 | Ыраазычылык билдирүү Мактоо |
Үй тапшырма ны суроо | Топторго бѳлүү. Ѳтүлгѳн тема жөнүндө айтып берүүсүнө көңүл бурат. | 1-топ,2-топ,3-топ Окуучулар ѳтүлгѳн теманы,айтып беришет. | НК1 | ПК1 | Смайлик чаптоо |
Теманын күтүлүүчү натыйжасын кабарлоо | Сабактын максатын айтат. Баалоо критерийлерин кабарлайт.Ким эң мыкты жооп берсе- эки бармактуу быйтыкча.Аракет кылып жакшы жооп бергендерге –бир бармактуу быйтыкча.Сабакка пассивдүү катышкан окуучуларга таарынган быйтыкча берилет. | - Ой жүгүртөт -түшүнөт | НК1 | ПК3 | Өзүн өзү баалоо |
Жаӊы тема менен иштѳѳ Эс алуу кѳнүгүүсү | -Балдар бүгүн биз теманы окуп түшүнѳбүз;Түшүнүгүбүздү ѳз сѳзүбүз менен ырааттуу айтып беребиз: - Балдар,бакыт деп эмнени тушуносунор? - Аны адам издеп таба алабы? - Эгер аны издеп табууга болсо ,силер да издеп тапкынар келеби? - Келгиле ,анда эмесе томонку чыгарманыокуп,талкуулап,жыйынтык чыгаралы! Дене көнүгүүлөрү: | Балдар кунт коюу менен угуп, слайддагы суротторго карап тема жѳнүндѳ кеӊири маалымат алышат. Балдар жооп беришет. Көнүгүүнү кыймыл менен аткарышат | НК2 НК3 | ПК1 ПК5 ПК4 | Мактоо, Смайлик чаптоо Мактоо Смайлик Чаптоо |
Бышыктоо Жыйынтыктоо | Сократтын семинары менен бышыкталат. 1.Баланын атын Бакыткелди деп аташынын себеби эмнеде экен? 2.Баланын тушундогу Ак куштун создорунун маанисин тушундуруп бер. 3.Атасынын балага тилеген тилегинин маанисин чечмеле? 4.Эмне учун бала алманы сураксыз жегени учун омур бою кызматын кылып берууго даяр болду? | Балдар жооп беришет. | НК3 | ПК3 ПК4 ПК3ПК5 | Смайлик чаптоо |
Окуучулардын билимин баалоо(3мүн) | чогулткан быйтыкчалары боюнча санап баалайт. | Быйтыкчаларды санайт. | | | Өзүн өзү баалоо |
Үй тапшырма | Теманы окуп,тушунук айтып бересинер. | Үй тапшырманы белгилешет. | НК1 НК3 | ПК3 ПК2 ПК1 | Балоо критерийи берилет |
Предмет: Адабий окуу
Классы: 4-класс
Сабактын темасы: Бакыт издеген бала
Сабактын максаты:
а) Окуучулар бакыт издеген бала боюнча маалымат алышат.Чыгарманы талкуулоо менен юакыт эмне экендигин тушунушот.Чыгарманы тыным менен окушат.Суроолорго жооп беришет.
б) Логикалык ойлоосу,ой жугуртуусу,эске сактоосу,кабыл алуусу соз байлыгы,суйлоо кеби калыптанат.
в) Тартиптуулукко,ынтымактуулукка,бироонун буюмуна уруксатсыз тийбоого тарбияланышат.
.
3.Жаны сабакСабактын тиби: аралаш
Колдонулуучу ыкма: айтып беруу,ангемелешуу,суроо-жооп ж.б.
Сабактын жабдылышы: окуу китеби,суроттор,карточкалар
Сабактын журушу:
1.Уюштуруу иши
Карточкалар таратылат.Андагы макалдарды окуучулар жубу менен маанисин айтып чечмелешет.
2.Уй тапшырмасын суроо
Суроолор берилет.Окуучулар суроолорго жооп беруу менен отулгон теманы кайталашат
- Балдар,бакыт деп эмнени тушуносунор?
- Аны адам издеп таба алабы?
- Эгер аны издеп табууга болсо ,силер да издеп тапкынар келеби?
- Келгиле ,анда эмесе томонку чыгарманы окуп,талкуулап,жыйынтык чыгаралы!
Создук:
Тоолордун курбусуна | Тоолордун тектерине |
Бешене | Мандай |
Качан экени белгисиз,кайсы бир заманда адал мээнети менен жан баккан,ак эмгеги менен мал тапкан ,карапайым омур кечирген бир абышка-кемпир болуптур.Алар жаш кезинде бала корбой, кырчын кездин кырында бактылуу болуп бала коруп,уйубузго бакыт келди деп,уулунун атын Бакыткелди коюшат.Бакыткелди башка балдардан болокчо,бир сырдуу,мин кырдуу,адептуу,ыймандуу,ондуу-тустуу болуп чоноет экен.Жети жашынан баштап атасына жардам берип,мал багып,тоолордун курбусуна чыгып,аркар-кулжалар мекендеген ажайып жерлерде осот.
Жайдын толуп турган мезгили эле.Кундордун биринде Бакыткелди кундуз малын таш корооого жуушатып коюп,куш уйку салып,ташка жолонуп отура кетет.Ошол кезде кандайдыр бир «Кыйкуулаган» мукам ун салган, канаттарынын учунан куму шнур тамгандай куудай аппак куш кокто пайда болот да, адамча ун салат,коз ирмем аялдай калып :
«Эгерде кимде-ким бактылуу болгусу келсе, бироонун ак эмгек, адал мээнетин жебесин.Бакыт ошонун энчисинде буюрулган!».
Сырдуу добуштан улам козун ачкан Бакыткелди адмча суйлогон бул Ак куштун караанын чала коруп,апкаарыган боюнча кала берет. «Тушумдо болдубу же онумдо болдубу?»деп ан –тан калган бала сырдуу бул окуяны атасына айтып келет кечинде. «Туш коргонсун го» деп коет атасы беймарал.
Сабакты бышыктоо:
1-топ.Венндин диаграммасын тузушот 2-топ. «Ак куу» деген созго кластер тузушот
Жыйынтыктоо
Баланын атын Бакыткелди деп аташынын себеби эмнеде экен?
Баланын тушундогу Ак куштун создорунун маанисин тушундуруп бер.
Атасынын балага тилеген тилегинин маанисин чечмеле?
Эмне учун бала алманы сураксыз жегени учун омур бою кызматын кылып берууго даяр болду?
Баалоо
Уйго тапшырма: Тушунук айтуу