Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Монғол империясы | Мектеп: Тұйық орта мектебі |
Күні:13.12.2017ж | Мұғалімнің аты-жөні: Умбетжанова Фарида |
Сынып: 7 | Қатысқандар12 Қатыспағандар 2 |
Сабақтың тақырыбы: | Монғол империясы |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.3.2.5- ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау |
Сабақмақсаты Қолдану | Барлық оқушылар: – Монғол империясының құрылуы, оның басқыншылық жорықтары және Батудың Шығыс Еуропаға жорығы туралы білімді меңгереді Көптеген оқушылар: – Монғол империясының құрылуы, Шығыс Еуропаға жорығының барысын салдарын салыстырмалы түрде сараптай алады. Кейбір оқушылар: Саяси құрылымы, жаңа жерлерді бағындыру жайлы айта алады. |
Бағалау критерийі: | Монғол империясының құрылуын біледі. Құрылтай, жасақ, түмен сөздеріне талдау жасай алады Батудың Еуропаға жорықтарын сараптай алады. . |
Тілдік мақсаттары | Құрылтай, Кеңес, монғол-татар шапқыншылығы, «Яса» заңы,бектер, дарғылар, түмендіктер |
Құндылықтарға баулу | Оқушыларды бірлікте, адамгершілік тұрғыда жұмыс жасауға бағыттай отырып ынтымақты ұжым құру. Қоршаған ортаға жауапкершілікпен қарауға үйрету шығармашылық қабілеттерін дамыту |
Пәнаралық байланыс: | География, Қазақстан тарихы, математика |
Алдыңғы білім | Шыңғысханның өмірі және жорықтары |
Сабақ барысы | |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар Элетронды оқулық, видеоролик, слайд |
Сабақтың басы | Амандасу. Оқушыларды түгендеу. Психологиялық ахуал: Есімдеріне байланысты басқы әріптері бойынша тілектер айту. 1 минут ішінде Топқа бөлу.3 топқа сұрақтар бойынша . Монғолдардың феодалдық тобының өкілдері қаншаға бөлінеді. (нояндар, мергендер,баһадүрлер). І-топ. Нояндар ІІ-топ. Мергендер ІІІ-топ. Баһадүрлер Үй тапсырмасы «Кім жылдам?» (ойыны) 1.Шыңғысхан қай жылы дүниеге келді?( 1167-1227жж) 2. Қандай әскери әкімшілік аймақтарға бөлінді? (оң қанат, сол қанат, ортаңғы қанат) 3. Шыңғысханның ел билеуі (1206- 1227жж) 4. Шыңғысханның жеке басын қорғайтын жасауыл қалай аталады?. ( Кешігі) 5. Қай жылдары Темужін түркі –монғол тайпаларын өзіне бағындырды. (1190-1206 жылдары татарлар, керейіттер, меркіттер, наймандарды. 6. Шыңғысхан Сібір халықтарының жері мен Қытай елін жаулап алып қай империяны құрады,қай ғасырда? ( Ұлы монғол империясын ХІІІ ғасырда) | |
Сабақтың ортасы Топтық жұмыс жасайды | Жаңа материалды игерту. Мәтінмен жұмыс: Джигсо әдісі Мысалы: І топ:Нояндар ІІ топМергендер .ІІІ топ Баһадүрлер (берілген тапсырмалар бойынша постер, кластер арқылы баяндау) 1. Монғол мемлекетінің саяси құрылымы. «Яса» («Жасақ») 2. Жаңа жерлерді бағындыру 3.Батудың Еуропаға жорығы Сергіту сәті видеоролик ( Әлемнің жеті кереметі) бойыңғады кереметтердің қадірін білу Тапсырма «Жұптық» жұмыс. «Ойлан-жұптас-бөліс». әдісін қолдану арқылы термин сөздермен , мерзімі мен оқиғаларды сәйкестендіріңдер . 1.Құрылтай 2.Жасақ 3.Інжу 4.Хан 5.Түмен 6.Бектер 7.. «Жасақ» заңы қандай бөлімдерден тұрады? 8..Бату ханның орыс жеріне жорығы қашан басталды? Бірінші қай князьдіктің жері монғол- татар шапқыншылығына ұшырады? 9. Монғолдар Еуропаның қай елдеріне шапқыншылық жорықтар жасады? 10. Мерзімімен оқиғаларды сәйкестендіріңдер 1.1240ж 2.1237ж 3.1243ж А) Рязан қаласы Б) Киев қаласына келіп жетті В) Алтын орданың негізі қаланды Қорытындылау кезеңі. Математикалық ойын жеке жұмыс. (есептерді шығару арқылы жылдар бойынша картадан көрсету) 1233-4= 1229 1112+125=1237 2438-1200=1238 1188+52=1240 | Топтық жұмыс   Жұппен жұмыс  |
Сабақтың соңы (5минут) | Үйге тапсырма беру 13-14 оқу 63 беттегі кестені толтыру Бағалау. Рефлекция Оқушылар сабақтан алған әсерін «БББ» әдісімен білдіреді. | |
| | |
Физикалық химияълық құбылыстар тапсырмаларын орындау барысында кейбір жазу дағдысы қалыптасқан оқушылар физикалық, химиялық құбылысты түсіндіре және бағалай алады, жазу дағдысы төмен оқушыларға физикалық, химиялық құбылыстарды ажыратып сипаттап жазуға көмектесу.Кейбір оқушылар зертханалық жұмысты орындап, дәлелдейді, талдау, қорытынды жасау, сондай-ақ шығармашылық ойлауды талап ететін қиындығы жоғары тапсырмаларды шешу кезінде берілген мәселенің бірегей шешімдерін табу. | *Оқушылардың сабақ барысында физикалық,химиялық құбылыстарды кестеге сала алатындарын бақылау арқылы бағалау. Физикалық, химиялық құбылыстарды анықтап, жазып немесе белгілерін айта алу қабілеттерін атап, мадақтау. *Жеке бақылау жүргізеді. *Оқушылар өзара бақылайды. | Химия кабинетіндегі қауіпсіздік техникасының сақталуы жағу,қыздыру, желпіп иіскеу |
Сабақ бойынша рефлекция | |
| |
Жалпы бағалау Сабақта өткен ең жақсы нәрсе 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етеді ( оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: |
«Райымбек ауданы білім бөлімі» мемлекеттік мекемесі «Тұйық орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен »коммуналдық