СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

«Born free» (7 класс)

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
««Born free» (7 класс)»

Государственное бюджетное образовательное учреждение

Луганской Народной Республики

«Ровеньковская общеобразовательная школа № 2»






План-конспект

урока английского языка на тему

«Born free»

(7 класс)






Разработал и провел:

учитель английского языка

ГБОУ ЛНР «Ровеньковская

общеобразовательная школа № 2»

Рыбалкин Е.Ю.






Ровеньки

2017

Тема: «Born free»

Цель урока: активизация лексики по теме как средства повышения коммуникативной компетенции на иностранном языке.

Задачи занятия:

образовательная: освоение тематической лексики в речи; развитие умений ознакомительного и поискового чтения; развитие умений монологической речи;

воспитательная: воспитание бережного отношения к окружающей среде; развитие навыков умения работать в группе; развитие толерантного отношения к мнению других;

развивающая: расширение кругозора учащихся, формирование потребностей и способности к сотрудничеству, формирование умения использовать изученный материал на практике, учиться мыслить логически.

Оборудование:

книга для учителя Spotlight 7, интернет ресурсы, youtube, компьютер, проектор


Ход урока:

  1. Создание эмоционально положительного настроя, организация начала занятия.

T-Sts: Hello! I am very glad to see you. Are you OK?

Sts-T: Good afternoon, teacher. We are fine.

T-Sts: I hope you’ll be active and the material I have prepared for you will be interesting. Let’s start I have got some questions for you. Do you like animals? Do you have pets? Do you like going to the zoo? Do you watch films about wild animals?

  1. Создание проблемной ситуации. Стимулирование познавательного интереса.

T-Sts: I’d like you to watch a video. It is about what we are going to talk today. https://www.youtube.com/watch?v=Rb2Awn_dYTs

Учащиеся смотрят видеоролик.

Think, please, what will be the theme of our lesson?

  1. Определение цели урока.

Look at the pictures they will help you to name the theme of the lesson.

Учащиеся высказывают свои предположения, слушают друг друга. Совместно с учителем определяют тему урока.

St1: I think “Wild animals and their habitats” will be the topic of our lesson.

St2: We watched the video about animals in nature, so I think it will be “Animals should be free in their natural habitats”.

T-Sts: We have the statement, look at the screen and read it.

"We should close all zoos and return the animals to their natural habitats."

T-Sts: Do you agree? Why/why not?

St1: Zoos help certain animal species survive. They are educational; children have the chance to see wild animals.

St2: Animals should not live in cages. They should be free. (The environment is not ideal so some animals die. In some zoos animals are mistreated.)

T-Sts: Using the statement ask the question we should answer at the end of the lesson.

Change the first two words by places to get a question.

Учитель предлагает учащимся сформулировать главный проблемный вопрос урока: "Should we close all zoos and return the animals to their natural habitats?"

Well done, I think you’ll be ready to answer this question by the end of our lesson.


T-Sts: Let’s formulate the theme of our lesson.

После обсуждения учитель совместно с учащимися формулирует тему урока: «Born Free».


  1. Повторение лексики по теме. Составление предложений.

Task 1.

T-Sts: Let’s look if you know enough about animals and their natural habitats.

Приложение 1.

T-Sts: Match pictures of animals with its natural habitats and make up the sentences.

Match pictures and make up sentences.

St1: Camels live in the deserts.

St1: Parrots live in the tropical rainforests.

St1: Black bears live in the woods.

St1: Alligators live in the wetlands.


T-Sts: What should we do to answer the question?

St1: We should read the text.

St2: Do exercises.

You have sheets with texts on the desks, let’s read these texts.

  1. Актуализация навыков чтения.

До чтения текста учитель предлагает учащимся прочитать и перевести выделенные слова в тексте.

Look through the text and be ready to translate the words in bold.

T-Sts: Listen and read the text. While you are reading and listening to the text mark arguments for and against zoos.

Учащиеся слушают, читают текст.

T-Sts: Look through the text again and read aloud the arguments for and against zoos.

  1. Творческая работа в группах. Работа над проектом “Is it right to keep animals in zoos?” Одна из групп предлагает аргументы «в пользу» зоопарков, другая «против».

T-Sts: We have two groups. Those who have red cards are for zoos and who have green cards are against zoos. Each group gets a set of cut out materials. Your task is to choose the right title for your poster, match arguments with right pictures. You have seven minutes to do it. Then you’ll have to present your poster to the class using your notes.

Учащиеся выполняют задание, затем представляют свои работы классу.

  1. Представление проектов классу.

Учащиеся представляют свои проекты классу и задают друг другу вопросы.

Thank you for your posters. At home I recommend you to go to http://www.buzzle.com/articles/pros-and-cons-of-zoos.html where you can find more about zoos, their advantages and disadvantages. I also suggest you to share you opinion with your parents and friends and ask them if it is right to keep animals in zoos.

  1. Подведение итогов урока. Рефлексия.

T-Sts: Our lesson is going to the end. Let’s remember what we knew at this lesson.

St1: We did exercises and answered questions.

St2: We made projects and presented them to the class.

St3: We watched a video about wild animals.

T-Sts: Look at the blackboard we have the question we haven’t answered yet: "Should we close all zoos and return the animals to their natural habitats?" How can you answer this question?

St1:

To sum up the lesson we understand that wild animals are better to live in their natural habitats but zoos cannot be closed they help to save endangered animals.

Учитель предлагает учащимся заполнить письменные таблицы рефлексии.

T-Sts: At the end I’d like you to listen to a beautiful English song “Born free” and watch a short video. (https://www.youtube.com/watch?v=MhGeH07lo5M) Take care of the environment.








Приложение 1.

Exercise 1.


Camels

the woods

Alligators

deserts

Penguins

grasslands

Giraffes

polar region

Black bears

wetlands

Monkeys

tropical rainforests


Приложение 2


Exercise 2.


Read the text and mark the sentences T (true) and F (false).


  1. Many natural habitats are in danger. _____

  2. We can go and study in the zoo. _____

  3. Zoos can recreate an animal’s natural habitat. _____

  4. The author of the essay believes that animals should live in their natural environment. _____