СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Дуйнолук океан сабактын иштелмеси

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Дуйнолук океан сабактын иштелмеси»

Алайчы уулу Саит атындагы инновациялык орто мектеби

Предмет: География

6-класс

Текшерген ОББ: Ниматилла кызы Багдаг\л

К\н\: 05.12.19

Мугалим:Жусупова Айжамал


Сабактын темасы:Тоолор жана т\зд\ктър.

Сабактын максаты:Жер бетиндеги рельеф,тоолор,т\зд\ктър жън\ндъ окуп \йрън\шът.

Сабактын милдеттери:

Таанып бил\\ч\л\к(когнитивдик)

Тоо жана тъзд\к деген эмне экендиги боюнча окуп \йрън\шът.

Ишмерд\\л\к(ън\кт\р\\ч\)

Карта менен иштъъ жъндъмд\\л\ктър\ артат,ъз оюн далилд\\ айта бил\\гъ машыгышат жана алган билимдерин практикада колдоно алышат.

Баалуулук(тарбиялык)

Окуучулар бирин-бири укканга,топто,жупта иштъъгъ, тарбияланышат.

Негизги компетентт\\л\к:

Маалыматтык

Социалдык-коммуникативдик

Ъз алдынча уюштуруу жана къйгъйлърд\ чеч\\

Тоолор жана т\зд\ктър боюнча окуу китебинен жаёы маалымат алышат.

Интернет булактарынан ъз алдынча жаны маалыматтарды табууга кън\г\шът.

Окуучулар тоолор жана т\зд\ктър боюнча ъз алдынча ой толгоп,алардын пайда болуу жолдорун аныкташат.




Предметтик компетентт\\л\к:

Географиялык документтерди талдоо жана интерпретациялоо ПК1

Географиялык процесстер менен кубулуштарды т\ш\нд\р\\ ПК2

Географиялык объектилердин комплекстүү мүнөздөмөсүн берүү жана мейкиндикте багыт алуу ПК3

Таблицалар жана с\ръттър менен иштешет.

Рельефти изилдъън\н зарылдыгы жън\ндъ ой ж\г\рт\шът.

Ълкъдъг\ жана д\йнъдъг\ жанар тоолорду бири-бири менен байланыштырат.

Сабактын кърсътк\чтър\:

1-кърсътк\ч

2-кърсътк\ч

3-кърсътк\ч

Тоолор жана т\зд\ктър жън\ндъ маалымат ала алышса

Бири-бири менен топто,жупта иштей алышса

Ъз алдынча рельефти сактап калуунун жолдорун табышса

К\т\л\\ч\ натыйжасы:

1-натыйжа

2-натыйжа

3-натыйжа

Рельефте болуп жаткан процесстерди биле алышат

Аны пайда кылуучу факторлорду талкуулашат

Д\йнъдъг\ жана ълкъдъг\ тоолорду салыштырат



Сабактын тиби: Аралаш сабак.

Усулдар : Салттык

Ресурстар: Окуу китеби,с\ръттър,компьютер,интер.доска

Сабактын с\ръттъл\ш\:

Этап

Убакыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Уюштуруу

3 мин

Саламдашат. Жагымдуу маанай т\зът(логикалык суроо) Сабактын жабдылышын карайт.

Саламдашат.жагымдуу маанайда сабакка киришет.Окуу куралдарын толуктап сабакка къё\л бълът.

Уй тапшырмасын текшеруу



12 мин

/йгъ берилген тапшырманы тешер\\,окуучулардын дептерлерин текшер\\,суроолорду бер\\.

/й тапшырмасын кайталашат.Суроолорго жооп беришет.Тапшырманы аткаруу боюнча жоопкерчиликке ээ болушат.

Жаны теманы тушундуруу



20 мин

Тоолордун пайда болуу жолдору жън\ндъ айтып берет.Тоо кыркасы,тоо,дъёсъъ,ъръън,аё,ой-чуёкурларга токтолот.

Окуучулар ой ж\г\рт\п жооп беришет.Т\рд\\ жоопторду айтышат.Кайсы жооп туура экендигине ъздър\ ынанышат.

Бышыктоо



4 мин

Суроолор берилет.Проблемалар коюлат. Рельефтин т\рлър\нъ жалпы м\нъздъмъ берет.

Жооп беришет.Талкуулашат,предмет аралык байланыштырат.Суроолорду т\з\шът.

Баалоо



4 мин

Китептен тапшырма берет.Окуучуларды баалайт.

/йгъ берилген тапшырманы эсине сактап к\ндъл\гънъ жазып алат.

Жаёы тема: