СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Дүниетану ҚМЖ. "Бағдарлау дегеніміз не?"

Нажмите, чтобы узнать подробности

    1. сабақ

 

Ортақ тақырып: Бөлімше:

Бізді қоршаған әлем

2.1. Жергілікті жерді бағдарлау.

Педагогтің аты-жөні:

Кушукбаева Динара Жабайхановна

Күні:

 

Сынып: 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Бағдарлау дегеніміз не?

Оқу бағдарламасына сәйкес

оқыту мақсаттары

1.2.1.1 – жергілікті белгілер бойынша көкжиек тұстарын анықтау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

  • жергілікті жерде бағдарлай білудің маңызынтүсінеді;
  • жергілікті белгілері бойынша көкжиек тұстарын бағдарлайалады.

Көптеген оқушылар:

  • негізгі көкжиек тұстарынатайды;
  • көкжиек дегеннің не екенінбіледі.

Кейбір оқушылар:

  • бағдарлай білу қажетті болатын мамандықтарды атайалады.

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

ФТ. Мұғалім сабақтың басын ұйымдастырады.

– Сәлеметсіңдер ме, қымбатты балалар!

Қоңырау сыңғырлап, сабаққа шақырды,

Сабақта болыңдар зейінді, ақылды!

Табиғатпен дос болып, құпиясын білуге,

Үйреніңдер бақылап, жұмбақтарын шешуге.

Сәлемдеседі, сабақтың тақырыбымен танысады.

 

 

             

 

 

 

Мұғалім сабақтың тақырыбын

хабарлайды: – Бүгінгі сабақта үлкен әрі қызықты жұмыс күтіп тұр. Біз

бағдарлауды үйренеміз.

 

 

 

Ортасы

ФТ.Ұ Мұғалім әңгіме ұйымдастырады:

– Мектеп ауласы мен мектепте жақсы бағдарлай аламыз ба, соны қайталайық. Мен сендерге жұмбақтар жасырамын, сендер оларды шешіп, қайда орналасқанын айтып, оларға

жол сілтейсіңдер.

Әңгімелеседі.

 

 

Жұмбақтар

 

Мектеп маңын қоршаған

Балаларды қорғаған. (Мектеп дуалы)

Жұмбақтарды шешеді.

 

 

Ауласында мектептің Әдемі боп өседі.

Өсіп қана қоймайды, Күзде жеміс береді.

(Жеміс ағаштары)

 

 

 

Заттарыңды қалдырып, Сабағыңа барасың.

Үйге қайтар кезіңде

Қиындықсыз аласың.(Гардероб)

 

 

 

Ойшылдар мен білімпаздар мекені, Онда байлық ғасырларға жетеді. (Кітапхана)

 

 

 

Секіріп, жүгіріп, Жаттығу жасайтын,

 

 

 

 

 

Мектепте жайлы орын, Денсаулықты шыңдайтын.

(Спортзал)

 

Сахнасында ән салып, Мереке өтетін Арнаулы орын бар,

Атын оның табыңдар. (Акт залы)

 

Үзілісте барамыз,

Ас мәзірін қараймыз.

Тамақтанып болған соң,

Сыныптарға тараймыз.(Асхана)

 

Денсаулықты тексеріп, Медбике апай жүреді. Арнаулы бір бөлме бар,

Балалар оны біледі.(Медкабинет)

 

– Жарайсыңдар, балалар! Сендер мектепте жақсы бағдар жасай аласыңдар. Бірақ көшеде, бейтаныс жерде қалай бағдарлауға болады?

 

 

 

 

 

 

ФТ. Мұғалім оқулық бойынша жұмыс ұйымдастырады.

Балалар мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушы дәптерімен

жұмыс. А. тапсырмасын орындау.

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық бойынша жұмыс орындайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырма. Критерий А. Венгр сөзжұмбағын шешеді.

Дескриптор

  1. Венгрсөзжұмбағынан сабақтақырыбына

қатысы бар сөздерді табады.

  1. Бір сөздің торларын бір түспенбояйды.

 

Тапсырма. Критерий

В. Сұрақтарға жауап береді. Бағыттаушы сызықтарға көкжиек

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушы дәптері

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

Просмотр содержимого документа
«Дүниетану ҚМЖ. "Бағдарлау дегеніміз не?"»

12-сабақ



Ортақ тақырып: Бөлімше:

Бізді қоршаған әлем

2.1. Жергілікті жерді бағдарлау.

Педагогтің аты-жөні:

Кушукбаева Динара Жабайхановна

Күні:


Сынып: 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Бағдарлау дегеніміз не?

Оқу бағдарламасына сәйкес

оқыту мақсаттары

1.2.1.1 – жергілікті белгілер бойынша көкжиек тұстарын анықтау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

  • жергілікті жерде бағдарлай білудің маңызынтүсінеді;

  • жергілікті белгілері бойынша көкжиек тұстарын бағдарлайалады.

Көптеген оқушылар:

  • негізгі көкжиек тұстарынатайды;

  • көкжиек дегеннің не екенінбіледі.

Кейбір оқушылар:

  • бағдарлай білу қажетті болатын мамандықтарды атайалады.

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

ФТ. Мұғалім сабақтың басын ұйымдастырады.

– Сәлеметсіңдер ме, қымбатты балалар!

Қоңырау сыңғырлап, сабаққа шақырды,

Сабақта болыңдар зейінді, ақылды!

Табиғатпен дос болып, құпиясын білуге,

Үйреніңдер бақылап, жұмбақтарын шешуге.

Сәлемдеседі, сабақтың тақырыбымен танысады.





Мұғалім сабақтың тақырыбын

хабарлайды: – Бүгінгі сабақта үлкен әрі қызықты жұмыс күтіп тұр. Біз

бағдарлауды үйренеміз.




Ортасы

ФТ.Ұ Мұғалім әңгіме ұйымдастырады:

– Мектеп ауласы мен мектепте жақсы бағдарлай аламыз ба, соны қайталайық. Мен сендерге жұмбақтар жасырамын, сендер оларды шешіп, қайда орналасқанын айтып, оларға

жол сілтейсіңдер.

Әңгімелеседі.



Жұмбақтар


Мектеп маңын қоршаған

Балаларды қорғаған. (Мектеп дуалы)

Жұмбақтарды шешеді.



Ауласында мектептің Әдемі боп өседі.

Өсіп қана қоймайды, Күзде жеміс береді.

(Жеміс ағаштары)




Заттарыңды қалдырып, Сабағыңа барасың.

Үйге қайтар кезіңде

Қиындықсыз аласың.(Гардероб)




Ойшылдар мен білімпаздар мекені, Онда байлық ғасырларға жетеді. (Кітапхана)




Секіріп, жүгіріп, Жаттығу жасайтын,





Мектепте жайлы орын, Денсаулықты шыңдайтын.

(Спортзал)


Сахнасында ән салып, Мереке өтетін Арнаулы орын бар,

Атын оның табыңдар. (Акт залы)


Үзілісте барамыз,

Ас мәзірін қараймыз.

Тамақтанып болған соң,

Сыныптарға тараймыз.(Асхана)


Денсаулықты тексеріп, Медбике апай жүреді. Арнаулы бір бөлме бар,

Балалар оны біледі.(Медкабинет)


– Жарайсыңдар, балалар! Сендер мектепте жақсы бағдар жасай аласыңдар. Бірақ көшеде, бейтаныс жерде қалай бағдарлауға болады?







ФТ. Мұғалім оқулық бойынша жұмыс ұйымдастырады.

Балалар мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді.


















Оқушы дәптерімен

жұмыс. А. тапсырмасын орындау.








Оқулық бойынша жұмыс орындайды.


















Тапсырма. Критерий А. Венгр сөзжұмбағын шешеді.

Дескриптор

  1. Венгрсөзжұмбағынан сабақтақырыбына

қатысы бар сөздерді табады.

  1. Бір сөздің торларын бір түспенбояйды.


Тапсырма. Критерий

В. Сұрақтарға жауап береді. Бағыттаушы сызықтарға көкжиек


















Оқушы дәптері










Оқулық



  • Айналаңды бағдарлау неүшін қажет?

  • Көкжиек дегенімізне?

  • Көкжиектің қанша тұсыбар?

  • Көкжиек тұстарын білу не үшін қажет?

  • Қандай мамандық иелеріне көкжиек тұстарын білуқажет?

  • Көкжиек тұстарын қалай анықтайды?

  • Әр оқушы кез келген жерде, кез келген ауа райында тез әрі дұрыс бағдарлай білуі қажет.Оған

жергілікті жердегі белгілер (ерекше айқын белгілер) көмектеседі.

Жергілікті белгілерге ағаштар, құрылыстар және т.б. жатады.


Ж. Оқулықтағы суреттерді қарастырып, жергілікті белгілер бойынша бағдарлау туралы

қорытынды жасаңдар (оқушыларға экран арқылы көрсетуге болатын кесте ұсынуға болады).






ФТ. Мұғалім сергіту сәтін ұйымдастырады.

Бір, екі, үш

Жинап алдық күш,

















Суреттерге қарап, жергілікті белгілер бойынша бағдарлау туралы қорытынды

жасайды (оқушыларға экран арқылы көрсетуге болатын кесте ұсынуға болады).




Сергіту жаттығуын орындайды.

тұстарын жазады.

Дескриптор

  1. Сұрақтарды оқып, суреттердіқарастырады.

  2. Жергілікті белгілері бойынша көкжиек тұстарынқалай

анықтауға болатынын айтады.

  1. Жергілікті белгілерге қарап, бағдарлай білудің қажеттілігінайтады.

  2. Бағыттаушы

сызықтарға С.О. деп жазады.

  1. Өз жауаптарын негіздейді.


Тапсырма. Критерий С. тұсбағдардың суретін салып, оның не үшін қажет екендігін айтады. Дескриптор

  1. Әртүрлі дереккөздерден тұсбағдардыңне

екендігін біледі.

  1. Тұсбағдар дегеннің не екендігінайтады.

  2. Тұсбағдардың суретін салады.

















Суреттер



Қарлығаш боп ұш. Төрт, бес, алты,

Қарлығаш боп қалқы. Жеті, сегіз, тоғыз, он, Қарлығаш боп қон.

Соз қолыңды оң жаққа, Соз қолыңды сол жаққа,

Қолды айналдыр бұлданбай, Шеңбер жасап тұрғандай.




Енді сабаққа ораламыз (балалар парталарына отырады).

Ж. Мұғалім оқушы дәптеріндегі тапсырмаларды тексеруді

ұйымдастырады.

Оқушы дәптеріндегі тапсырмаларды орындайды.



Оқушы дәптері

Соңы

ФТ. Рефлексия

  • Сабақта біз неніүйрендік?

  • Бүгін қандай сұрақтарға жауап бердік?

  • Жаңадан ненібілдік?

  • Ол үшін біз неістедік?

  • Сабақта неұнады?

  • Сабақтағы жұмыстарыңабаға беріңдер.

Үйренгендерімен бөліседі.

ҚБ



«Оқушы дәптеріндегі» тапсырманы орындау.

Аталғандардың ішінен таңдайды.

ҚБ. – Жарайсыңдар, балалар!

Барлықтарыңа сабақтағы

жұмыстарың үшін алғыс айтамын!

«Оқушы дәптеріндегі» тапсырманы орындайды. Сабақтағы өз жұмысына баға береді.Белсенді

жұмыс істедім. Жақсы жұмыс істедім. Бұдан да жақсы жұмысістеуге

болушы еді.


Оқушы дәптері