СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Қазақстан Тәуелсіздігінің 25 жылдығына арналған сабақ жоспарлары

Категория: Прочее

Нажмите, чтобы узнать подробности

10- сынып

Тақырып: Қазақстан Тәуелсіздігінің 25 жылдығы.Тұйық етістік.

 

Сабақтың мақсаты:

1.Оқушыларға Отанымыздың Тәуелсізідігі жөнінде білімдерін кеңейту.Тұйық етістік жөнінде білімдерін арттыру.

 2.Оқушылардың сөздік қорын ширату,ой- өрісін,танымдық қабілеттерін,өзара сөйлесу дағдысын дамыту.

 3.Өз Отанын,бас қаласын,туған жерін құрметтеу рухын тәрбиелеу.

Сабақтың түрі : интерактивті сабақ

Сабақтың әдісі: сөз әдісі,көрнекілік әдісі,проблемалық- іздендіру

Сілтеме:Т.М. Артықова,М.Б.Боранбай. Қазақт тілі.10-сынып.

Суреттер ғаламтордан көшірілген.

Просмотр содержимого документа
«Қазақстан Тәуелсіздігі-25жыл»



Картова Әлия Шапиғақызы

Павлодар облысының

Шарбақты ауданындағы №3 орта мектептің

қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі



10- сынып

Тақырып: Қазақстан Тәуелсіздігінің 25 жылдығы.Тұйық етістік.


Сабақтың мақсаты:

1.Оқушыларға Отанымыздың Тәуелсізідігі жөнінде білімдерін кеңейту.Тұйық етістік жөнінде білімдерін арттыру.

2.Оқушылардың сөздік қорын ширату,ой- өрісін,танымдық қабілеттерін,өзара сөйлесу дағдысын дамыту.

3.Өз Отанын,бас қаласын,туған жерін құрметтеу рухын тәрбиелеу.

Сабақтың түрі : интерактивті сабақ

Сабақтың әдісі: сөз әдісі,көрнекілік әдісі,проблемалық- іздендіру

Сілтеме:Т.М. Артықова,М.Б.Боранбай. Қазақт тілі.10-сынып.

Суреттер ғаламтордан көшірілген.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі:А) Сәлемдесу Ә)Әнұранды орындау Б) Сыныпты оқушылардың оқу құрал заттары арқылы 3 топқа бөлу.

II. Үй тапсырмасын тексеру: «Мемлекеттік рәміздер» сұхбат

III .Бейне көрмелер арқылы мұғалім оқушылармен бірігіп сабаққа мақсат қояды.





IV . Деңгейлік тапсырмалар


  • III деңгей

1.Мәтінді түсініп оқып,сұрақтарға жауап беріңіздер.

2. Мәтіннен етістікті теріп,тұйық етістік формасында жазыңыздар.


  • II деңгей

1.Мәтін тақырыбына сай шағын мәтін құрастырып жазыңыздар.

2.Мәтін сөйлемдері арқылы салаластың бірнеше түрін жасап,талдаңыздар.

3. Ойлан,ізден ,бірігіп жаса!

Берілген тақырып бойынша газет шығарызыңдар.

1-топ- ЭКСПО-2017

2-топ-Тәеулсіздігімізге 25 жыл

3-топ-Қазақтың кіндік қаласы



  • I деңгей

2-деңгей тапсырмасында ұсынылған тақырыптың біреуіне эссе жазыңыздар.

V. Ойын : “Шын немесе Жалған”


  • Әр ұлттың ұлт болып қалыптасқан мекені бар.

  • «Атамекен» сөзімен байланысты қазақта тіркестер жоқ.

  • Араб тілінде «Атамекен» сөзін «Уәтан» деп пайдаланады.

  • Алматы тарихи жер, сондықтан онда тарихи мәліметтер өте көп.

  • Астана еліміздің солтүстік аймағында орналасқан.

  • Алматыны “Бейбітшілік қаласы” деп атаған.

  • Астана- іскерлік және мәдени орталығы.

  • Атамекен мен ұлт арасында байланыс жоқ.

  • Астана қаласының келешегі мол қала.

  • ЭКСПО-2017 аясында туристер Ғабдул Уахит Тіленшіұлының кесенесін тамашалайды.


VI . Үйге тапсырма:

4-тапсырма. 75- бет,деңгейлік тапсырмаларды аяқтаңыздар.

VII. Бағалау

Тестік тапсырма орындау

1.Мемлекеттік рәміздер қай жылы қабылданды?

А).1991жылы 4-шілдеде Ә)1992 жылы 4-маусымда .Б)1990 жылы 10 -қазанда

2. Ыңғайлас салалас сөйлем қандай жалғаулықтар арқылы жасалады?

а) не,немесе, яғни ә) және,да,де,та,те б) біресе, кейде,бірде

3.Байрақтың рендік бейнесі:а)ақ,Ә)көгілдір,Б)қызыл

4. Етаңбаның авторлары кім?

А)Шәкен Ниязбеков,Жүмекен Нәжімеденов.ә)Жандарбек Мәлібеков,Шота Уәлиханов.б)Мұзафар Әлімбаев,Тұманбай Молдағалиев

5. Қазақтың кіндік қаласы деп атанған қай қала?

А)Астана ә) Тараз б) Түркістан

6)Қазақстан Тәуелсіздігінің нышаны.А) Алматы Ә)Астана Б)Түркістан

7) Жер көлемі бойынша ҚАЗАҚСТАН нешінші орында тұр белгіле.

А)10-орында Ә) 9 -орында Б) 7- орында

8)Тәуелсіздіктің арқасында еліміз қандай жетістіктерге жетті? А)Тілін,салт-дәстүрін жаңғыртты. Ә) Басқа елдер Б)Түрленуі

9) Тұйық етістік қалай жасалады? А)Етістіктің негізгі және туынды түбіріне және болымсыз етістіктің түбіріне –у жұрнағы жалғану арқылы.

Ә) Етістіктің негізгі және туынды түбіріне және болымсыз етістіктің түбіріне –а жұрнағы жалғану арқылы.

Б) етістіктің негізгі және туынды түбіріне және болымсыз етістіктің түбіріне – е жұрнағы жалғану арқылы.

VIII. Қорытындылау:

Нені білдім?

Неге үйрендім?

Нені білгім келеді?










Просмотр содержимого презентации
«Сабақ тәуелсіздігімізді қастерлейік»

Картова Әлия Шапиғақызы Павлодар облысының Шарбақты ауданындағы №3 орта мектептің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі

Картова Әлия Шапиғақызы

Павлодар облысының

Шарбақты ауданындағы №3 орта мектептің

қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі

Сабақ эпиграфы: Туған жерді сүю- парыз, Сүю үшін білу-парыз, Қасиетінен ұғу-парыз, Күзетінде тұру-парыз.  (М.Әлімбаев)

Сабақ эпиграфы:

Туған жерді сүю- парыз,

Сүю үшін білу-парыз,

Қасиетінен ұғу-парыз,

Күзетінде тұру-парыз.

(М.Әлімбаев)

Сабақ барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі: а)Сәлемдесу; ә)Кезекшімен сұхбат; Б) C абаққа даярлық В)Әнұранды орындау 2.Үй тапсырмасын сұрау: І топ ІІ топ ІІІ топ Егеменді Қастерлеу Тәрбиелеу Барша Сенімділік Жұмыс Жағдай Шаруа Ақпарат құралдары Жаңа сөздерді еске түсіріп,оларды қатыстырып сөйлемдер құру.

Сабақ барысы:

  • 1.Ұйымдастыру кезеңі:

а)Сәлемдесу;

ә)Кезекшімен сұхбат;

Б) C абаққа даярлық

В)Әнұранды орындау

2.Үй тапсырмасын сұрау:

І топ ІІ топ ІІІ топ

Егеменді Қастерлеу Тәрбиелеу

Барша Сенімділік Жұмыс

Жағдай Шаруа Ақпарат құралдары

Жаңа сөздерді еске түсіріп,оларды қатыстырып сөйлемдер құру.

Тақырыпқа шығу: Адасқан әріптерден жаңа сөз тіркесін жасап,тақырыпты ата:

Тақырыпқа шығу:

Адасқан әріптерден жаңа сөз тіркесін жасап,тақырыпты ата:

Мақсат қою:  Сабақ мақсаты:

Мақсат қою:

Сабақ мақсаты:

  • 1.Білімділік:Қ азақстан туралы білімдерін толықтыра отырып,өз ойын ашық айтуға, сөйлесуге үйрету.
  • 2.Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін дамыту, сөздік қорларын молайту,логикалық ойларын,шығармашылық танымдық қабілеттерін арттыру.
  • 3.Тәрбиелік: Тәуелсіздік туын жоғары ұстауға,тіл байлығын қадірлеуге,патриоттық,адамгершілік қасиеттерін бойларына сіңіріп,жеке тұлға тәрбиелеу.
Сөздік жұмысы: Шындық-правда Аян-известный,явный,ясный Ақиқат-реальность Атсалысу-участвовать Жақындату-приблизить мұқият-тщательно отаншыл-патриот

Сөздік жұмысы:

Шындық-правда

Аян-известный,явный,ясный

Ақиқат-реальность

Атсалысу-участвовать

Жақындату-приблизить

мұқият-тщательно

отаншыл-патриот

Тәуелсіздігімізді қастерлейік  Біздің халқымыздың жағдайы бүгінгі заман шындығынада тек өзінің тәуелсіз мемлекеті бар болса ғана жақсара алатыны- әркімге аян ақиқат.  Ендеше халқына шындап жаны ашитын адам алдымен өз мемлекеттігін,Конституциясын қадірлейік.Әйтпесе,өз мемлекетіне жаны ашымайтын,сол жолда нақты іс атқармайтын адамның халықшыл болып,отаншыл болып қарық қылмайтыны белгілі . Мұны,әсіресе,ақпарат құралдары есте ұстауға тиісті. Тәуелсіздігіміз бен мемлекеттігімізді қастерлеуге, барша халықты тәрбиелеуге мұқият мән беруге міндетті.  Қазір қолға алынып жатқан шаруаның барлығы- біздің болашаққа сенімділігіміздің белгісі,өз күшімізге сеніміміздің белгісі. ( Нұрсұлтан Назарбаев)

Тәуелсіздігімізді қастерлейік

Біздің халқымыздың жағдайы бүгінгі заман шындығынада тек өзінің тәуелсіз мемлекеті бар болса ғана жақсара алатыны- әркімге аян ақиқат.

Ендеше халқына шындап жаны ашитын адам алдымен өз мемлекеттігін,Конституциясын қадірлейік.Әйтпесе,өз мемлекетіне жаны ашымайтын,сол жолда нақты іс атқармайтын адамның халықшыл болып,отаншыл болып қарық қылмайтыны белгілі . Мұны,әсіресе,ақпарат құралдары есте ұстауға тиісті. Тәуелсіздігіміз бен мемлекеттігімізді қастерлеуге, барша халықты тәрбиелеуге мұқият мән беруге міндетті.

Қазір қолға алынып жатқан шаруаның барлығы- біздің болашаққа сенімділігіміздің белгісі,өз күшімізге сеніміміздің белгісі. ( Нұрсұлтан Назарбаев)

Деңгейлік тапсырмалар: III деңгей 1.Мәтінді түсініп оқып,сұрақтарға жауап беріңіз. А)Біздің халқымыздың жағдайы қалай жақсарады? Ә)Халқына жаны ашитын адам қандай болу керек? Б)Ақпарат құралдарының міндеті қандай? II деңгей 1) Мәтінде қарамен жазылған тұрақты сөз тіркестерінің мағынасын фразеологиялық сөздік арқылы түсіндір.Сол тұрақты сөз тіркестерінің синонимін тап. 2 сөйлем құрап,жазыңыз. 2) Тірек сызба арқылы әңгімелеңіз. 3)Жұптасыңмен бірігіп,диалог құрап сөйлесіңіз.Диалогты жатқа біліңіз. I деңгей “ Тәуелсіз мемлекетіме қосқан үлесім”-шығарма жазыңыз.

Деңгейлік тапсырмалар:

III деңгей

1.Мәтінді түсініп оқып,сұрақтарға жауап беріңіз.

А)Біздің халқымыздың жағдайы қалай жақсарады?

Ә)Халқына жаны ашитын адам қандай болу керек?

Б)Ақпарат құралдарының міндеті қандай?

II деңгей

1) Мәтінде қарамен жазылған тұрақты сөз тіркестерінің мағынасын фразеологиялық сөздік арқылы түсіндір.Сол тұрақты сөз тіркестерінің синонимін тап. 2 сөйлем құрап,жазыңыз.

2) Тірек сызба арқылы әңгімелеңіз.

3)Жұптасыңмен бірігіп,диалог құрап сөйлесіңіз.Диалогты жатқа біліңіз.

I деңгей

“ Тәуелсіз мемлекетіме қосқан үлесім”-шығарма жазыңыз.

Ақпарат құралдары Тәуелсізідігімізді Мемлекеттігімізді қастерлеуге Халықты тәрбиелеуге Мән беруге міндетті

Ақпарат құралдары

Тәуелсізідігімізді

Мемлекеттігімізді

қастерлеуге

Халықты

тәрбиелеуге

Мән беруге міндетті

Сабақты қорыту: 1.Сұрақтар арқылы: -Халқымыздың жағдайы жақсаруы үшін не істеуіміз керек? Отаншыл адам қандай болуы тиіс? 2.Ойды түйіндеу: Не білдім? Нені білуім керек?

Сабақты қорыту:

1.Сұрақтар арқылы:

-Халқымыздың жағдайы жақсаруы үшін не істеуіміз керек?

Отаншыл адам қандай болуы тиіс?

2.Ойды түйіндеу:

Не білдім?

Нені білуім керек?

Бағалау.Үйге тапсырма :

Бағалау.Үйге тапсырма :

  • Деңгейлік тапсырмаларды аяқтау
  • “ Тәуелсіздік”, “Отаншыл” тақырып бойынша сөзжұмбақ құрастырыңыз.