СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Қазақстанның заманауи суретшілері

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қазақстанның заманауи суретшілері туралы жалпы мағұлмат беру

Просмотр содержимого документа
«Қазақстанның заманауи суретшілері»


Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Визуалды

өнер

Мектеп: №12 М.Әуезов атындағы ОМ

Күні:31.05.2019ж

Мұғалімнің аты-жөні:

Мырзахметов Темирхан

Сынып:7

Қатысқандар: 14

Қатыспағандар: 0

Сабақтың тақырыбы

Қазақстанның заманауи суретшілері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдар-ламасына сілтеме)

7.1.3.1. Шығармашылық жұмыста идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің ең тиімдісін таңдай отырып, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы)

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Қазақстанның заманауи суретшілерін АКТ-ны қолданып анықтайды, талқылайды( білу, түсіну)

Көптеген оқушылар: Қазақстанның заманауи суретшілерінің туындыларын АКТ-ны қолданып ажыратады салыстырады (қолдану)

Кейбір оқушылар:

АКТ-ны, қосымша дереккөздерді пайдаланып Қазақстанның заманауи суретшілерінің туындыларына презентация жасайды, ұсынады. (қолдану,бағалау)


Бағалау критерийі

Білімалушы

• АКТ-ы арқылы қазақстанның заманауи суретшілерін анықтайды

• АКТ-ы арқылы қазақстанның заманауи суретшілерінің туындыларын ажыратады

АКТ-ны, қосымша дереккөздерді пайдаланып туындыларына презентация жасайды.

Тілдік мақсаттар



Білім алушы: дизайн, кескіндеме, графика, жанр, мүсін, - термин сөздерінің орысша аудармасын біледі.

Құндылықтарға баулу





Топтық жұмыс барысында оқушылардың бір- бірін тыңдауға,өзара сыйластыққа, ынтымақтастыққа, ұлттық өнерді құрметтеуге баулу.

Пәнаралық байланыс

Тарих, бейнелеу өнері, геометрия пәндерімен байланысты.



Алдыңғы білім



Өнер туындыларының ерекшеліктерін анықтауды, қолөнер және дизайн өнерінің тарихи және мәдени шығу тегін өз бетінше зерттеуді меңгерген.




Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі.

1. «Стикер» әдісі арқылы оқушыларды екі топқа бөлу.

2.Оқушылардың алдыңғы сабақты тексеру мақсатында сұрақ жауап ауызша жауап береді.

1.Қазақ халқының қолөнерін ата?

2.Дизайн ұгымы қандай мағынаны береді?

3.Бейнелеу өнерінің жанырын атаңдар?

Оқушылардың жауаптарын жақсы және өте жақсы деп бағалаймыз.


Сабақтың

ортасы


Кіріспе

Оқушыларды жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру

«Қазақстанның заманауи суретшілері»

І. Қазақстанның заманауи суретшілерін АКТ-ны қолданып анықтайды, талқылайды

1-ші тапсырмада «Миға шабуыл» әдісін қолданып Екі топқа бірдей сұрақтар беріледі әр топ бір суретшінің жұмысын қарастырады Қазақстанның заманауи суретшілерін АКТ-ны қолданып анықтайды, талқылайды.

1.Қазақстандық суретшілерін анықта?

2. Қазақстандық суретшілерін туындыларын атаңдар.

3. Қазақстандық суретшілерінің орындау техникасын анықтап талда.

Дискриптор. Оқушы:

1. Қазақстандық суретшілердің аттарын атайды.

2. Олардың туындыларымен танысып техникасын анықтайды

Білім алушылардың жауаптарын;

Қалыптастырушы бағалаудың. «Бағдаршам» тәсілімен мұғалім бағалайды. Өте жақсы- жасыл түс. Жақсы- сары түс.Орташа- қызыл түс.

ІІ. Қазақстанның заманауи суретшілерінің туындыларын АКТ-ны қолданып ажыратады салыстырады

2-ші тапсырмада «Ойланда тап» әдісі арқылы жұптық жұмыс орындалады екі топтағы әр жұпқа Қазақстандық суретшілердің әр түрлі техникаларда (кескіндеме, графика,мүсіндеу) орындалған суреттері таратылады. Білім алушы әр суреттерді кестеге қарап сәйкестендіреді, ажыратып жазады.

Дискриптор. Оқушы:

1.Суреттердің қандай техникада

2. Суреттердің техникасына қарай сәйкестендіреді кестеге жазады.

Қалыптастырушы бағалаудың

«Қолды шапалақтау»тәсілімен әр жұп бір-бірін өзара бағалайды.

ІІІ. АКТ-ны, қосымша дереккөздерді пайдаланып Қазақстанның заманауи суретшілерінің туындыларына презентация жасайды, ұсынады

3-ші тапсырмада «Сен білесіңбе?» әдісі арқылы өзіндік жұмыс орындалады.

Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда күрделі дереккөздермен жұмыс

істей отырып Қазақстанның заманауи суретшілерінің туындыларына презентация жасайды.

- күрделі идеяларды түсіндіреді.

- Электронды, қосымша дереккөздерді қолданады

Бірінші топқа кескіндеме техникасында орындалған суреттерге презентация жасайды.

Екінші топқа графика техникасында орындалған суреттерге презентация жасайды

Үшінші топқа мүсіндеу техникасында орындалған суреттер презентация жасайды


Дискриптор. Оқушы:

1. Туындылардың авторларын орындалу техникасына қарай ажыратады.

2. Кескіндеме, графика, мүсіндеу техникасында орындалған суреттерге презентация жасайды.

Қалыптастырушы бағалаудың «Екі жұлдыз бір тілек» тәсілімен бағаланады.



















АКТ-ны пайдалану





Қызыл,сары, жасыл түсті дөңгелектер

















АКТ-ны пайдалану

















Жұлдызшалар

Сабақтың соңы


Кері байланыс тәсілі қолданылады. Оқушылар карточкаларға жазылған сұрақтарғажауап береді.

1.Сабақты толық түсіндіңбе?

2. Сабақтың қай бөлімін түсінбедің?

3.Саған қандай тапсырманы орындау қиынға соқты?



Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


1 ші тапсырмада Оқушылардың басым бөлігі суретшілермен танысып, олардың туындыларының қандай техникада (графика,кескіндеме, мүсіндеу) орындалғанын және қандай жанрға (пейзаж,портрет жанры) жататынын ажыратып, айтады. Сұрақтар арқылы сараланды.

2. -ші тапсырмада .«Ойланда тап» әдісі арқылы жұптық жұмыс орындалады.екі топтағы әр жұпқа Қазақстандық суретшілердің әр түрлі техникаларда (кескіндеме, графика,мүсіндеу) орындалған суреттері таратылады. Білім алушы әр суреттерді кестеге қарап сәйкестендіреді, ажыратып жазады.

«Тапсырма» тәсілі

білім деңгейі əртүрлі оқушыларға арналған тапсырмалар беріледі.

- кестелер беріледі тапсырмаларды орындайды.

- Күрделілігіне қарай алға ілгерілеп отыратын тапсырмалары бар карточкаларды орындайды.


3. 3-ші тапсырмада.«Сен білесіңбе?» әдісі арқылы өзіндік жұмыс орындалады.

Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда күрделі дереккөздермен жұмыс

істей отырып қазақстанның заманауи суретшілерінің туындыларына презентация жасайды.





1.«Бағдаршам» тәсілімен бағаланады. Өте жақсы- жасыл түс.Жақсы- сары түс. Орташа- қызыл түс.

2. «Басбармақ» тәсілімен бағаланады.

3.« Екі жұлдыз бір тілек» тәсілімен бағаланады.

Сабақта қауіпсіздік ережелерін сақтау талаптары.

1. Сабақ үстінде мұғалімнің рұқсатынсыз артық іс-әрекет істемеу.

2. АКТ-ны қолдану кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау керек.

3. Жұмыс орнын мұғалімнің рұқсатынсызтастап кетуге болмайды.


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?


Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз



Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?