СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Компьютер қалай пайда болды?

Категория: Всем учителям

Нажмите, чтобы узнать подробности

5.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру;

5.2.6.1 тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау

Просмотр содержимого документа
«Компьютер қалай пайда болды?»

Бөлім:

10 – бөлім: Компьютердің тілін табу – өнер. Ы.Алтынсарин

«Өнер-білім бар жұрттар» өлеңі

Мұғалімнің аты-жөні:

Бекмухамбетова С. К.

Күні:

Сынып: 5 а, б, в, г

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Компьютер қалай пайда болды?

Оқу мақсаттары

5.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру;

5.2.6.1 тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау

Сабақтың мақсаттары

оқушыларды тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беруге, тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттауға үйрету

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспар

ланған кезеңдері (уақыт)

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

  1. Сабақтың басы:


  • Сәлеметсіңдер ме, балалар! Сабақты көңілді бастау үшін, «Достым қалайсың?» тренигін өткізейік.

  • Жақсы, бәрекелді!

  • Балалар, сабағымыздың тақырыбын анықтау үшін мынадай бейнероликке назар аударайықшы. (презентация көрсетеді)

1.Бұл бейнероликте не туралы айтылған?

2.Компьютердің шығу тарихын білесіздер ме?

3.Сонымен бүгінгі тақырыбымыз қандай? Қалай ойлайсыздар?

  • Дұрыс, керемет! Бүгінгі сабақты біз жаңа тараудан бастаймыз. Жаңа тарау «Компьютердің тілін табу – өнер» деп аталады. Ы.Алтынсарин «Өнер-білім бар жұрттар» өлеңімен танысамыз. Жаңа тараудың бірінші тақырыбы, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Компьютер қалай пайда болды?»

  • Сабақтың оқу мақсаты: 5.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру; 5.2.6.1 тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау

Бағалау критерийі: мазмұнға бағытталған сұрақтарға жауап береді; иллюстрацияларды сипаттауда тірек сөздерді орынды қолданады.

  • Бүгінгі сабақ ерекше болады. Біз «Көңілді тапқырлар» ойын ойнаймыз. Сіздер алдын ала топқа бөлініп алыпсыздар. Бүгінгі ойынымызға 4 топ қатысқалы отыр.

1 топ

«Болашақ»

2 топ

«Эврика»

3 топ

«Асыл тас»

4 топ

«Тапқырлар»

Ойын шарты мынадай: Ойын 5 кезеңнен тұрады. 1 кезең. «Танысу»

2 кезең. «Сөздерді іздеу»

3 кезең. «Бәрін білгім келеді»

4 кезең. «Сергіту сәті»

5 кезең. «Қас қағым сәт»

Бірінші, төртінші кезеңдер 1 балл, 2 кезең екі балл, 3, 5 кезеңдер 3 баллдан болады. Алдарыңызда жатқан бағалау парақтарыңызға өздеріңіз алған баллдарыңызды жазып отырасыздар. Кәнекей көңілді тапқырларды анықтауға бастайық.

Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар өлең жолдарын айтып, іс-қимылдарымен бір-бірімен амандасады.

-Сәлем достым! (амандасады)

-Сен қалайсың? (иықтарынан қағады)

-Қайда болдың? (құлақтарынан тартады)

-Мен сені сағындым! (қолдарын жүректеріне қояды)

-Сен келдің! (қолдарын жаяды)

-Жақсы болды!(құшақтайды)


Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!













оқулық







  1. Сабақтың ортасы:

  • 1 кезең «Танысу». (балалар өздерің таныстырады).

Керемет! Бағалау парағына өздеріңізге бір баллдан қойып алыңыздар.

  • 2 кезеңге көшейік. «Сөздерді іздеу». Яғни бүгінгі сабағымызды жақсы түсіну үшін бізге жаңа сөздермен танысу керек.

жаңа сөздер:

есептеуіш құрылғы – вычислительное оборудование, дербес – персональный, мәлімет қоры – база данных, тасымалдау – переносить.

Сөздік дәптерге жазып алыңыздар.

Ал енді сөздерімізді бекіту үшін сілтемеге кіріп, тапсырма орындайық. Сөздерді бір-бірімен сәйкестендіру керек. (балалар арнайы бағдарлама жасалған сөздердің аудармасын табады, сөздік дәптерге жазады)

  • Тамаша! Барлық сөздерді тауып алдыңыздар. Өздеріңе 2 б. қойыңыздар.

  • 3 кезең «Бәрің білгім келеді». Мәтінді 2 рет тыңдап, сұрақтарға жауап беріңіздер.

«Ақылды карта» әдісі арқылы өткіземіз. Сұрақтарға жауап беріңдер.

  1. «Компьютер» алғаш рет қай жылы және қандай сөздікте пайда болды?

Компьютер сөзінің анықтамасы алғаш рет 1897 жылы «Оксфорд» сөздігінде пайда болды.

  1. Компьютер механикалық есептеуіш құрылғы ретінде қайда көрсетілген?

Компьютер механикалық есептеуіш құрылғы ретінде бұл сөздікте көрсетілген.

  1. «Компьютер» сөзі қай тілден шыққан?

«Компьютер» сөзі ағылшын тілінің «to compute», «computer» сөздерінен шыққан.

  1. XIX ғасырда кім адамсыз есептеулер автоматын жасап шықты?

XIX ғасырда Чарлз Бэббидж адамсыз есептеулер автоматын жасап шықты.

  1. Бірінші электронды есептеуіш мәшине қай жылы жасалды?

Бірінші электронды есептеуіш мәшине 1946 жылы жасалды.

  1. Алғашқы компьютерлер не үшін қолданылды?

Алғашқы компьютерлер есептеу үшін, мәлімет қоры үшін қолданылды.

  1. Дербес компьютерлер қай жылы пайда болды?

Дербес компьютерлер 1990 жылы пайда болды.

  1. Компьютер ақпараттық құрал ретінде қай жерлерде пайдаланады?

Компьютер ақпараттық құрал ретінде көшеде де, кеңседе де, мектепте де, үйде де пайдаланылады.

  • Тамаша! Барлық сұрақтарға дұрыс жауап бердіңіздер. Өздеріңізге 3 б қойыңыздар.




















Жаңа сөздерді жазады.

























Сұрақтарға жауап береді.




  1. кезең «Сергіту сәті»

- Бәрекелді, өздеріңізге 1 б. қойып алыңыздар.

«Бас, иық, тізе, аяқ» қимылдарды дұрыс көрсетіп айтады.


  1. Сабақтың соңы:

  1. кезеңге де келіп қалдық. «Қас қағым сәт» аталады. Мәтін мазмұнына берілген тірек сөздер мен иллюстрацияларды сипаттау


Мәтін мазмұнына берілген иллюстрацияларды сипаттайды.


Үйге тапсырма:

65 бетте 6-тапсырма





Рефлексия:

«Тик-ток» әдісі арқылы сабақ бойынша алған әсерлерін сұратады.

Әр оқушы сабақ бойынша алған әсерлерін айтады.




















Ғылымпаз ғылымсыз жаңалық аша ала ма?
Ғылымсыз ғылымпаз даналық аша ала ма?





Сәлем берем,сәлем беру салтымыз,

Сәлемменен сөз бастаған халқымыз.

Аман есен жүрмісіздер жалпыңыз,

Армысыздар жиналған жұрт халқымыз.