Конспект урока по теме: Environmental issues of our time: causes and solutions.
Класс: 10 (уровень: Upper-Intermediate)
Тип урока: комбинированный
Цель урока: к концу урока использовать новую лексику по теме в своих монологических высказываниях.
Задачи урока:
-учебные:формирование лексических навыков, развитие навыков устной монологической и диалогической речи, навыков чтения.
-развивающие: активизировать наблюдательные навыки, развивать способности к умозаключению, развивать оперативную память, развивать способности к распределению внимания, коммуникабельности, развивать языковую догадку,развивать умение пользоваться опорами, развивать умение выражать своё отношение к теме, способствовать развитию аналитического, критического и образного мышления через использование творческих заданий;
-воспитательные: формирование уважительного и ответственного уважения к окружающей среде, воспитание бережливости и осознание своей роли во взаимодействии с природой, формирование способности осознать экологические проблемы и желание изменить ситуацию к лучшему;
-социокультурные: привлечение интереса к окружающей среде.
Оснащение урока(на Яндекс Диске)
Наглядный материал:
-видеозапись "Nature Is Speaking — Julia Roberts is Mother Nature";
-изображения;
Раздаточный материал:
-карточки с названиями экологических проблем;
-карточки с причинами экологические проблем;
-карточки с решениями экологических проблем;
-карточки с лексикой в Quizlet
Ход урока
I Warm-up 10 minutes
T.: Look at the picture of a famous actress. Can you recognise her?
(https://disk.yandex.ru/i/taY3esThWzVapw)
(Учащиеся смотрят на фотографию и высказывают свои предположения)
T.:Yes, Julia Roberts is one of the most recognisible names/actresses on the planet.
Let's read her quote and try to guess what we're going to speak about today:
(учащиеся про себя читают цитату, игнорируя незнакомые слова и по ключевым словам (выделены жирным шрифтом) определяют тематику урока)
"I've always been an environmentalist, but my life changed the day I had children. I realized that I wasn't doing enough to protect the planet. People need nature, and of course I want my children to have the best possible opportunity in life. I also realized how important it was for me to raise them to be conscientious people that are aware of their impact on the earth."
T.:You saw the key words and phrases and you're right-we're going to speak about NATURE , ENVIRONMENTAL PROBLEMS AND WAYS OF PROTECTING our PLANET
T.: Julia Roberts lent her voice to Mother Nature. Let's watch the video
and then you'll write simple Nature's message to humanity on your cards.
(1:58 https://disk.yandex.ru/i/QTEA2LV8p50yDA )
(Учащиеся смотрят видео и пишут слоган на карточках:
Nature doesn't need people. People need Nature.)
T.:Do you agree with the message?
(Учащиеся делятся мнениями.)
II Main part. 34 minutes
1.Vocabulary untroduction.
T.: What essential resources does Nature provide? (Discussion question)
(учащиеся вспоминают лексику ( air, water, soil, plants (flora) and animals (fauna)
T.: Nature provides us with clean air, fresh water, healthy soil and wide range of plant and animal species. But human activities have led to many environmental issues.
Look at the list of some of them and match with the pictures.(Reading out loud and matching)
What global issues are presented in the photographs?(Discussion question)
| air pollution |
| water pollution |
| soil pollution |
| biodiversity loss |
| waste |
| noise pollution |
| light pollution |
| natural resource depletion |
| global warming |
| climate change |
| deforestation |
1. | 2. | 3. |
4. | 5. | 6. |
7. | 8. | 9. |
10. | 11. |
(Учащиеся по очереди читают список экологических проблем.Учитель уделяет внимание произношению при необходимости )
https://disk.yandex.ru/d/YWbm105v4-O8fA
T.:You're going to work in pairs.Choose a photograph and describe it to your partner.What kind of impression does the photograph make on you?Why?
(Pair discussion)
(Учащиеся выбирают картинку, обдумывают ответ и делятся идеями с партнёром)
2.Semanticization of vocabulary
T.: As you see our world is facing a large number of environmental problems.
Let's match the definitions with these problems:
(Учащиеся сопоставляют и догадываются о значении фраз/слов(при необходимости обращаются к Quizlet )
https://quizlet.com/ru/956592913/vocabulary-i-flash-cards/?i=64x254&x=1jqY
затем проверяют вместе с учителем.)
| air pollution | | A. the long-term increase in Earth's average surface temperature due to human activities. |
| water pollution | | B.the decline in the variety and variability of life forms within a given ecosystem, region, or planet. |
| soil pollution | | C. the presence of toxic chemicals or pollutants in the soil that can harm plant life, animals, and humans |
| biodiversity loss | | D.the pollution caused by sounds that go beyond 75 decibels mark. |
| waste | | E. significant changes in global temperatures and weather patterns over time. |
| noise pollution | | F. the contamination of rivers, lakes, oceans, and groundwater by harmful substances. |
| light pollution | | G.the human-made alteration of outdoor light levels from those occurring naturally. |
| natural resource depletion | | H. the presence of harmful substances in the atmosphere |
| global warming | | I.the materials that are discarded by people |
| climate change | | J.the consumption of natural resources at a rate faster than they can be replenished. |
| deforestation | | K. the large-scale removal of trees. |
3.Assessing understanding of new lexical unit.
(Causes and soliutions brainstorming)
T.:You're going to work in groups. Match the kinds of environmental pollution with causes and solutions using cards.
(Учащиеся работают в группах, используя карточки с причинами экологических проблем и их решениями.
Я изучаю в Quizlet: Vocabulary II causes
https://quizlet.com/ru/956628493/vocabulary-ii-causes-flash-cards/?i=64x254&x=1jqY
Затем учитель выдаёт лист с ключами для самопроверки - https://disk.yandex.ru/i/bugnEV7IXmnD2Q )
kinds of environmental pollution | causes | solutions |
1.air pollution | | |
2.water pollution | | |
3.soil pollution | | |
4.biodiversity loss | | |
5.global warming | | |
6.climate change | | |
7.waste | | |
8.deforestation | | |
9.natural resource depletion | | |
10.noise pollution | | |
11.light pollution | | |
4. Practicing the use of new vocabulary.
Now it's time to lend your voices to air, a cheetah, copper, an oak tree, a swallow, a glade.
Use the ideas of the lesson. Start with: "I am.....".Look at the example.
I'm air. I'm vital for overall health. But your vehicles produce emissions and burn forests. I'm polluted. What emotions do you feel when you see images of smog-filled cities?!?! Feelings of sadness or anger.
III Conclusion. Homewok. 1 minute
Field observation.
Task: Take a walk in your neighbourhood or local park and observe signs of pollution or biodiversity.
Output: Write a journal entry describing what you observed and any potential solutions to reduce pollution or enhance biodiversity.