СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Lesson 1 London

Нажмите, чтобы узнать подробности

"Sightseeing of London"

Цель:  выработать у учащихся навыки и умения изучающего чтения.

Задачи:

Образовательные: создать условия для отработки навыков и умений изучающего чтения и  неподготовленного монологического высказывания.

Развивающие: развивать логическое мышление, память, внимание, смысловую догадку, умение сравнивать и анализировать, развивать желание использовать иностранный язык в качестве средства получения новой информации.

Воспитательные: воспитывать уважительное отношение к культуре своего и других народов, воспитывать культуру общения, такие нравственные качества, как взаимопомощь, уважительное отношение друг к другу, воспитывать желание использовать иностранный язык как средство получения информации.

Просмотр содержимого документа
«Lesson 1 London»

Lesson 3 "Sightseeing of London"

Цель: выработать у учащихся навыки и умения изучающего чтения.

Задачи:

Образовательные: создать условия для отработки навыков и умений изучающего чтения и неподготовленного монологического высказывания.

Развивающие: развивать логическое мышление, память, внимание, смысловую догадку, умение сравнивать и анализировать, развивать желание использовать иностранный язык в качестве средства получения новой информации.

Воспитательные: воспитывать уважительное отношение к культуре своего и других народов, воспитывать культуру общения, такие нравственные качества, как взаимопомощь, уважительное отношение друг к другу, воспитывать желание использовать иностранный язык как средство получения информации.

Тип урока: урок обучения умениям и навыкам.

План урока:

1. Организационный этап.

2. Введение в атмосферу иноязычного общения.

3. Постановка цели урока и мотивация учебной деятельности учащихся.

4. Пред текстовый этап (снятия языковых и речевых трудностей).

5. Текстовый этап.

6. Физкультминутка.

7. После текстовый этап.

8. Рефлексия.

9. Заключительный этап.

Ход урока:

1. Организационный этап.

Good morning, students. How are you doing today? Have you got any news to share with us?

2. Проверка домашнего задания.

So, to revise the new words let`s check up your homework.

Tall building, left coast, right coast, the population of city,, problems with traffic, and pollution, noisy, crowded city.

Let's read the poem. Turn left, then turn right.

Oh, you can follow that friendly guide!

Go straight on, till the traffic light,



1. Task 1. How do you go to the interesting places.?

3. Постановка цели урока и мотивация учебной деятельности учащихся.

Today we continue discovering London for ourselves. And our next sights are: the Houses of Parliament and Westminster Abbey.

How do you think what city we are going to learn about in this unit?

What do you know about London? Would you like to go there someday?

To find out a bit more about the capital of the country which language we study and maybe to understand the people of England better, we have to work hard and we`ll start with the new words.

  1. Введение нового материала.

We`ll start with some general information about London. Be very attentive, look and listen.

Текст видео

Hello, my name is Donna. I`ll be your guide in this unit. Today I`ll tell you about my favorite city – the city of London. But to understand everything correctly let`s get acquainted with some new words.

Look, listen and repeat.

  • A capital, a sight, a guide, a tourist;

  • a building, a monument, a government;

  • a palace, a tower, a cathedral;

  • an underground /railway, ancient;

Now, look at the pictures once again and guess their Russian equivalents.

  • a capital - столица, a sight -вид, достопримечательность, a guide -гид, экскурсовод, a tourist - турист

  • a building - здание, a monument - памятник, a government - правительство

  • a palace - дворец, a tower- башня, a cathedral - собор

  • an underground railway,– подземная железная дорога, метро,ancient–древний.

5.Первичное закрепление и систематизация знаний.

Now, look at the pictures and spell the correct word.

Look: столица: c – a – p – i – t – a – l

The next word: памятник, дворец, башня, вид/достопримечательность, собор, гид, турист, здание.

Now, please look and listen to some general information about London. Be very attentive



















#




1

..is historic building in London. It was founded in the 11th century. Many of Great Britain’s famous men are buried in the abbey.



A

Westminster Abbey


2

is in the centre of the West End. There is the National Portrait Gallery and Nelson’s Column in it.

B

Trafalgar Square


3

..its official name is the Palace of Westminster. It’s a place where members of British Parliament work. There is a famous clock there, Big Ben

C

The Houses of Parliament


4

..is the oldest building. This castle has been a royal palace, a prison, a zoo. Now it’s a museum and houses the Crown Jewels.


D


The Tower of London


5

..is a place where British Queen and her family live. There is a Monument to Queen Victoria there.



Buckingham Palace



Task1. Now, let`s read aloud all the sentences with the words in bold and translate them.

6. Физкультминутка.

museum

cathedral

Today we`ll play dominoes with our new words.

(Cut the cards. Each card consists of two words, for ex.:

7. Рефлексия. Fishbone

Now, tell me please:

(written on the blackboard)

I know… Заключительный этап.

Thank you very much for your work today.

Your marks are: (with explanation).