Тема: Систематизація та узагальнення знань з теми «ДІЄПРИСЛІВНИК як ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА» на основі прислів’їв, приказок, загадок
Мета: поглибити знання учнів про дієприслівник як особливу форму дієслова, його морфологічні ознаки, синтаксичну роль; удосконалювати орфографічні й пунктуаційні навички,формувати вміння порівнювати й узагальнювати лінгвістичний матеріал, застосувати теоретичні знання на практиці; розвивати мовлення,уяву, фантазію і творчі здібності школярів, підвищувати культуру усного й писемного мовлення; виховувати повагу до слова, до малих жанрів усної народної творчості.
Тип уроку : урок узагальнення й систематизації вивченого.
Обладнання: презентація, малюнки дітей
Треба берегти як зіницю
ока безцінну культурну
спадщину нашого народу…
О. Гончар
Хід уроку
І. Організаційний момент. Забезпечення емоційної готовності
1. Автотренінг
- Сподіваюсь, що ви почуваєте себе комфортно. Не хвилюйтесь.
Краще привітайте в добрий час гостей посмішкою й миром.
А тепер за парти всі сідайте рівно, і до роботи візьмімось сумлінно!
2. Вступне слово вчителя ( слайд 1)
Учні!
Ще один урок до нас прийшов
За розкладом сьогодні.
Отож, давайте зробимо ще крок,
Щоб знов пірнуть у мовну цю безодню.
Бо ж мову, діти, забувать не гоже,
І дієприслівник нам в цьому допоможе!
II. Повідомлення теми та мети уроку (слайд 2)
- Отже, темою сьогоднішнього уроку є «Узагальнення вивченого про дієприслівник».
(учні записують тему уроку в зошити.)
Ми з вами продовжуємо нашу подорож по країні «Морфологія». Сьогодні на уроці ми повторимо, узагальнимо здобуті знання з даної теми, будемо виробляти орфографічні та пунктуаційні навички, підвищувати культуру усного та писемного мовлення; розвивати уяву, фантазію і творчі здібності; а також виховувати повагу до слова (слайд 3). Тому нашим девізом сьогодні будуть слова: «Вперед до поставленої мети» (слайд 4). Отже, вирушаймо в путь!
- Діти! А що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?(Діти висловлюють очікувані результати).
- Виходячи з теми, на домашнє завдання ви повинні повторити все про дієприслівник, тобто підготуватись до контрольної роботи.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Перевірка д\з (слайд 5)
а) усний твір-казка «Як з’явився дієприслівник» (слайд 6);
б) діалог на тему «Дієприслівник як частина мови» (слайд 7).
2.Слово вчителя. Діти, прослухавши казки та діалоги, ми повторили теоретичні відомості з теми «Дієприслівник як частина мови» (слайд 8), а тепер перейдемо до виконання практичних завдань з цієї теми. Українська мова, будучи біднішою проти російської на дієприкметники, має далеко більше від неї дієприслівників. Українська класична література, живе народне мовлення, пісні, казки, прислів’я, приказки, фразеологізми рясніють дієприслівниками . Отже, виконувати практичні завдання з теми «Дієприслівник» ми будемо на прикладі малих жанрів УНТ (прислів’їв приказок, загадок).
3. Виконання вправ (слайд 9).
І завдання «Збери прислів’я» (слайд 10).
(Учням видаються картки з прислів’ями , які треба «зібрати», тобто відновити.)
1) Скінчивши діло, … … можна відпочивати.
2) Упоравшись з роботою, ... … лежачи робить.
3) Лінивий сидячи спить, … … гуляй сміло.
Запишіть отримані прислів’я. Як ви їх розумієте? Знайдіть у них дієприслівники, доведіть, що саме ці слова є дієприслівниками. З’ясуйте їхню синтаксичну роль. Що використано в реченні одиничний дієприслівник чи дієприслівниковий зворот? Доведіть це.
ІІ завдання (слайд 11). Знайдіть у реченнях дієприслівники та запишіть іх у 2 стовпчики: а) доконаного виду; б) недоконаного виду.
Учись, на інших дивлячись. Не їсть соловей калину, пропустивши малину. Впустивши роги, за хвіст не вдержиш. Тешучи дерево, кравцем не станеш. Кривою дорогою йдучи, попереду мало побачиш. Збираючи по ягідці, надбаєш кошик. Бувши конем, не станеш волом. Не цурайся коня, й трактора придбавши.
ІІІ завдання «Відгадай» (слайд12).
А зараз трохи перепочинемо і попрацюємо усно. Дуже часто дієприслівники можна зустріти у загадках. Ви дома знаходили загадки, в яких вжито дієприслівники. Відгадки показувати!
ІV завдання (слайд 13). Переписати, на місці крапок уставляючи пропущені літери.
Не спечеш калачі, лежач.. на печі. Збирай трудову копійку на лежач.. дні. Сидяч.. на коні, не ховайся за вівцю. Немічн…й ледач… завжди сидяч.. .
V завдання Фізкультхвилинка (слайд 14).
А зараз творче завдання “Покажи прислів’я ”.
Покажіть прислів’я, у складі якого є дієприслівниковий зворот, поясніть їх. (прислів’я подані на картках)
Не знаючи броду, не лізь у воду.
Не вбивши ведмедя, шкіри не продають.
Не працюючи, ситий не будеш.
VІ завдання. Орфографічне (слайд 15).
Прокоментуйте прислів'я. Спишіть, вставляючи пропущені літери та знімаючи скісні риски, Підкресліть дієприслівники. Поясніть правопис не з дієприслівниками.
1. Не/взявшись до сокири, не зробиш хати. 2. Не/давши слова — держись, а давши — кріпись 3.Не/сп..тавши броду, не/лізь у воду. 4.Не /нах..лившись, з кр..ниці води не/нап’єш..ся.
VІІ завдання (слайд 16). Перекладіть речення українською мовою. Порівняйте особливості творення дієприслівника в двох мовах. Визначити, які зі слів означають основну дію, а які — додаткову. Визначте час дієприслівників.
Не трудясь, не найдешь счастья, не посеяв, не соберешь урожая.
Посеяв ячмень, не жди пшеницы.
VІІІ « Хто більше?» (слайд 17)
Наведіть свої прислів’я і приказки з дієприслівниками, які ви добирали до уроку.
ІХ Кросворд (слайд 18-25)
ІV Оцінювання (слайд 26)
V Домашнє завдання (слайд 27)
Повторити &, підготуватися до контрольної роботи
!!! Давайте обмінюватися думками, знаннями, уміннями, із захопленням пізнаючи все невпізнанне. Будемо берегти та поважати наше право на знання!
1. У воді народившись, все життя води боїться. (Сіль)
2.Чорненький собачка лежить згорнувшись;
Не гавкає, не кусає, а в будинок не пускає. (Замок)
3. Ні світ ні зоря пішов, зігнувшись, з двору. (Коромисло)
4. Сидить пані в ложці, звісивши ніжки. (Локшина)
5. Тур-потутур, потутурившись, сидить, чекає гостей з підземелля. (Кіт і миші)
6. Бабуся Андріївна,
Зігнувшись, сидить,
Рученьки розширила,
Все хоче схопити. (Соха)
7. Навесні цвітуть, мов свічі,
Заглядаючи у вічі,
А під осінь ті свічки
Вдягнуть з голок кожушки.(Каштан)
8. Загорнулася в клубок
Ціла купка голочок.
Лис підбігши, голки нюхав.
Потім довго носа чухав.(Їжак)
9. Без насіння виростаючи
І міцне коріння маючи.
Ним їмо і хліб, і суп.
Що це буде, дітки?(Зуб)
10. Народившись із землі,
Зарум’янивсь на вогні
І з’явився на столі
До борщу тобі й мені.(Хліб)
11. Не розбивши горщика, не з'їси кашки. (Горіх.)
12.Х то з хвостиком, із вушками,
В кого лапки з подушками?
Як ступа, ніхто не чує,
Тихо крадучись полює.
І маленькі сірі мишки
Утікають геть від... (Кішки.)
ІХ « Розшифруй фразеологізм»
Учитель показує малюнок – ілюстрацію,у якій зашифрований фразеологізм, а діти відгадують, записуючи в зошити.
ІХ Пояснити значення поданих фразеологізмів.Два-три з них увести до самостійно складених речень (усно).
Поклавши руку на серце (Правду кажучи). По суті кажучи. Засукавши рукава. Дивлячись крізь пальці. Горя прикупивши. Зціпивши (стиснувши) зуби. Висолопивши (висунувши) язика. Недовго думаючи (збираючись).
Фразеологізми з дієприслівниками Зціпивши зуби; висолопивши язика; не при хаті згадуючи не моргнувши оком ходити задерши ніс бігти висолопивши язик пійти співмавши облизня дивитися витрівши очі Гублячи душу Пасучи задніх Закриваючи очі Тягнучи за язик Збившись з ніг Зводячи з розуму
X. Лингвистическое задание.
«Собрать текст из предложений, исправив в них лингвистические недочёты.
Озаглавить текст. Слова в предложении можно переставлять так, чтобы текст
стал более благозвучным. Расставить, где нужно знаки препинания.
VΙΙ. «Верните на место»
Из русского народного поэтического творчества в современный русский язык
пришли устойчивые образные выражения, которые
мы
часто используем в
своей речи. Как они называются?
(Фразеологизмы).
А
теперь вы попробуйте «собрать» известные вам фразеологизмы. Каждому
ученику даётся карточка.
Карточка
1
Вставить пропущенное причастие или деепричастие
VΙΙΙ. Конкурс 6. «Ответ — одним словом».
В этом конкурсе учитель дает значение фразеологизма, ученики отвечают одним словом, что или кто это. Отвечает ученик, первым поднявший руку.
Х Конкурс «Поединок знатоков»
Из команды выбираются по одному человеку, которые могут разъяснить значение и возникновение фразеологизмов.
XΙΙ. Домашнее задание:
составить рассказ по рисунку, используя как
можно больше причастий различных видов.
Хто слухає, а хто окунів ловить слухаючи. 2) Шкода перемішувати тісто, виймаючи з печі. 3) Зайшовши за Дунай, та й додому не думай. 4) Скінчивши діло, гуляй сміло. 5) Ледачий ївши гріється, а робивши мерзне. 6) Упоравшись з роботою, можна відпочивати. 7) Лінивий сидячи спить, лежачи робить (Нар. творчість).
Життя — це терниста нива: не пройдеш, ноги не вколовши.
Не знаючи броду, не лізь прожогом у воду.
Не подумавши, кілочка не застружиш.
6) Ледачий ївши гріється, а робивши мерзне. 7) Не взявшись за сокиру, хати не зробиш.
Прочитати речення. Довести, що виділені слова є дієприслівниками. Які ознаки дієслова і прислівника властиві дієприслівникові? Визначити їх у виділених словах. Вказати в реченнях дієприслівникові звороти, пояснити вживання розділових знаків.
ІІ. На людей дивлячись, і себе бачиш. Знаючи ремесло, старцювати не будеш. Згуртувавшись, хоч наспіваємось. Не прогодуєшся, колоски збираючи.. Не хвались, у поле йдучи, а хвались, з поля везучи. Народна творчість.
Відредагувати речення (усно).
І. Проходячи повз вікно, почулася пісня. Вона зачіпала душу, вслухавшись у її слова. Зачарувавшись мелодією, нас зацікавили співаки.
ІІ. Опинившись у лісі, нам стало страшно. Згубивши стежку, нас охопила розгубленість. На щастя, дорогу було знайдено, зустрівши лісничого.
