Открытый урок «Моя любимая школа» Встреча с иностранным студентом из Африки (8-10 класс 1 четверть). 17 ноября 2018 года
Цель урока: общение на английском языке с носителями языка.
Задачи урока:
-систематизировать знания учащихся по теме» Моя школа»
- развивать навыки овладения учащимися иноязычного общения в предлагаемой ситуации
Планируемые результаты.
Личностные:
Формирование мотивации изучения иностранных языков и стремление к самосовершенствованию в образовательной области «Иностранный язык».
Стремление к совершенствованию собственной речевой культуры в целом.
Формирование коммуникативной компетенции в межкультурной коммуникации.
Формирование уважительного отношения к иному мнению, культуре народов.
Развитие навыков сотрудничества со взрослыми и сверстниками в ситуации межкультурного общения.
Предметные:
Совершенствовать диалогическую речь по теме « Моя любимая школа»
Развивать навыки аудирования.
Метапредметные:
Готовность и способность осуществлять межкультурное общение на английском языке.
Выражать с достаточной полнотой и точностью свои мысли в соответствии с задачами и условиями межкультурной коммуникации.
Участвовать в коллективном обсуждении проблем, владеть монологической и диалогической формами речи в соответствии с грамматическими и синтаксическими нормами английского языка.
Спрашивать, интересоваться чужим мнением и высказывать свое.
Технологии: коммуникативно-ориентированное обучение, личностно-ориентированное обучение, ИКТ, здоровьесберегающие технологии.
Оборудование: растяжка с приветствием « Welcome to our school» на английском языке. аудиозапись, компьютер, раздаточный материал.
Ход урока.
Организационный момент. Знакомство:
Teacher- Good morning, everybody! Welcome to our special lesson today. We have a guest from Africa. Let me introduce Jonson Brown. He will tell us about himself and you may take an interview. - Do you guess what is interesting for him to know at the first meeting.
Student– I think it will be interesting for him to ask about our school, education in Russia, our school life and interests.
2. Фоно-речевая зарядка
Teacher – So we can start the lesson. First let’s do some phonetic drills. Pay attention to the pronunciation. ( учащиеся тренируют звуки в скороговорках)
Teacher – Well done! Now read the words on the blackboard and use them in speech.
Words: school day, time-table, subjects, at the break, favorite, Learning and listening, do sports, important, reading and translating.
Now I have some questions to you:
1. Are you happy to meet a foreign student at our lesson? Why?
2. What is more interesting for you to know talking to our guest?
3. Why do people learn English in Russia?
4. How do you think is it difficult for Jason to study in Russia?
3. Основная часть Активизация аудитивных навыков.
Teacher – Now I think it is time to listen to our guest.
Jason – My name is…… I’m from….. I was born and studied ……
Guinea is located in….. Conarky is the capital….. It is the economic and administrative center. Conakry is a modern city with a lot of banks and office buildings. People of some ethnic group –peul, malinke, soussou live there. The official language is French but Spain and English are spoken too. The National Museum is a favourite place for tourists. Here they can see traditional instruments, masks and sculptures. The President Palace is a nice building where the president works.
A music pause -Музыкальная пауза
Teacher – Would you like to sing with us? ( исполняют песню «Billy Boy»)
Now I think Jason is ready to answer your questions.
Interview questions:
1. Is it difficult to study in Russia?
2. What traditions do you have in your family?
3. What is a traditional food in the family?
4. What is the happiest day in your life?
5. How long have you been living in our city?
6. If you had 1 million dollars how would you like to spend them?
7. What profession will you have after graduating the university?
Физпауза
Teacher – Well! Would you like to move? ( выполняют движения «Clap your hands»)
Jason –Now I have some questions to you. I’m interested in your school life too.
Teacher- Students are ready to show the presentation and tell about our school.( показ слайдов и представление информации о школе)
Jason -
1. What is your favourite subject?
2. Is it difficult to study English?
3. What is the best time in your school life?
4. What are your achievements at sсhool?
Teacher- Well, students now it’s time for surprise. You haven’t asked a question if Jason speaks Russian. (Джейсон читает стихи на русском языке)
4. Заключительная часть. Подведение итогов урока, рефлексия.
Teacher –Time is over and I would like to thank Jason.
Students –We are waiting for you soon. ( ученик дарит сувенир, сделанный на уроках технологии)