СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Открытый урок "Аңыз патшайым"5 класс

Категория: Всем учителям

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ашық сабақ "Аңыз патшайым" 

Просмотр содержимого документа
«Открытый урок "Аңыз патшайым"5 класс»



Мектеп: «№4 орта мектебі»КММ


Күні: 14.11.19 ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Текенова С.К.

Сынып: 5

Қатысқан оқушылар саны: 14

Қатыспағандар:2

Сабақтың тақырыбы

«Аңыз-патшайым»

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

5.О2. Мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау.

5.А3. Тақырып бойынша меңгерген жаңа сөздерді дұрыс қолдана білу,өйын жеткізе білу.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады: тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіне алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: ақпаратты анықтай алады.

Кейбір оқушылар орындай алады:берілген ақпаратты мазмұндай айта алады.

Бағалау критерийлері

Білім алушы:

  • жаңа сөздердің мағынасын анықтайды;

  • мәтін бойынша ақпарат дайындайды, сызба құрастырады;

  • Ондағы берілген мәліметтерге баға бере алады;

Тілдік мақсаттар

Тақырыпқа байланысты сөздер:

зындан, қанжар, семсер, жылау, кегін алу, қатал.


Ресурстар

суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар,

топтық тапсырмалар, кері байланыс

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, көрнекілік.

Рефлексия.

Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы пәні

Жоспарлана

тын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс

іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

2 минут


1 минут



5 минут




















3 минут

1.Сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Психологиялық ахуал“Шаттық шеңбер” құрып, бір-біріне жақсы тілек айтады.


Топқа бөлу. Құстар арқылы 3 топқа бөлінеміз.

І- «Қырандар», ІІ- «Сұңқарлар», ІІІ-«Тұлпарлар»

Алдынғы тақырыпты «Тұмар(Томирис) туралы аңыз» пысықтау.«Сиқырлы дулыға» әдісі:

1.Парсылардың

патшасы кім болған?

2.Сақтардың патшайымы

(ханшайымы) кім болған?

3.Тұмар қандай?

4.Тұмар қандай ортада тәрбие алды?

5.Тұмар патшайым бес жасында не үйренеді?

6. Алты жасында неге үйренді?

7. Тұмардың тарихи есімі қалай сақталған?

8. Тұмар патшайым кім үшін, не үшін күрескен әйел?

9.Бұл әйел туралы кім мәлімет жинаған?

10.Қазақ халқының қандай

ержүрек жауынгер қыздарын білесіңдер?

11. Тұмар туралы айтып бер.


Қалыптастырушы бағалау «Шапалақ» әдісі арқылы бағалау.














«Шапалақ» әдісі

Сабақтың ортасы


25мин



























5-7м

































5 мин



Сабақтың соңы2 мин

-Назарларыңызды мультфильмге аударамыз.

Кім туралы мультфильм? Тұмар патшайым туралы, Тұмардың ерлігі туралы. Қалай ойласыңдар, бүгінгі сабақ тақырыбы қандай?Иә, дұрыс

- Тұмар(Томирис) патшайымның ерлігі туралы сабағымызды жалғастырамыз.

-Жаңа сөздер: зындан, қанжар, семсер, жылау, кегін алу, қатал.(мұғалім оқиды,оқушылар топпен оқиды)


1-тапсырма. Тұмар туралы мәтін беріледі.(мұғалім оқиды,оқушылар тізбекпен оқиды)

Кир Тұмардың ұлын Спаргаписті зынданға тастайды. Бір күннен соң Спаргапис өзін қанжармен өлтіреді. Спаргапистің өлімін естіген Тұмар патшайым үш күн жылайды. Төртінші күні патшайым ақ семсерін қолға алады. «Жаудан кек алам», – деп қайраттанады. Араларында үлкен соғыс болады. Парсылар сақтардан жеңіледі. Кир сол соғыста қайтыс болады. Сонда Керзі( Кирдің кеңесшісі) Тұмар патшайымнан кешірім сұрайды. Тұмар патшайым Керзінің жазасын беруге бұйырады. Халқын сүйген, жауына қатал тәуелсіздік үшін күрескен сақтың батыр қызы Тұмар патшайым ел аузында мәңгі ұмытылмайтын аңыз боп қалды...

Сұрақтарға жауап береді:

1.Кім не түсінді?Мәтін кім туралы? 2.Қандай кейіпкерлердің аттары кездесті?

3.Тұмардың ұлының аты кім?

4.Керзі деген кім?

Сергіту сәті.


Оқылымнан кейінгі тапсырмалар (ТЖ)

Мәтінді мұқият оқыңдар. Ондағы тақырыпқа байланысты маңызды ақпаратты іріктеп алыңдар.

 

 

 

Маңызды        

ақпараттар

   Маңызды      

   ақпараттар

Маңызды      

 ақпараттар

 

 

1-топ

« Тұмар патшайым »

   2-топ. 

«Кир патшасы»

 

3-топ

Сурет арқылы мәтіннің ретін анықтау

1.

 

 1.

1.

2.

 

 2.

2.

3.

 

 3.

3.

4.


4.

4.



Дескриптор:

1.Оқушылар мәтіннің мазмұнын түсініп оқиды.

Мәтіннен тақырыпқа байланысты нақты ақпаратты

іріктейді.

2.Сурет арқылы мәтіннің ретін анықтау


ҚБ «Бағдаршам» әдісі арқылы



Рефлексия «Көңіл-күй ағашы»

-қызыл- тақырыпты түсінбедім

- сары- толық түсінбедім,оқимын - жасыл-жақсы түсіндім


Үй тапсырмасы: 86б 2-тапсырма










































«Бағдаршам» әдісі








Суреттер



Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?

Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?

Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?