СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Открытый урок на тему "Сын атоочтордун кептеги мааниси"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сын атооч

Просмотр содержимого документа
«Открытый урок на тему "Сын атоочтордун кептеги мааниси"»

Ачык сабак: Кыргыз тили Мугалим: Бусурманкул к Ш



Классы: 3- класс

Ачык сабактын темасы: Сын атоочтордун кептеги мааниси.

Текст : Бѳжѳндѳгѳн бѳжѳктѳр

Негизги компетенттуулуктор: НК
1. Маалыматтык; НК1
2. Социалдык-коммуникативдик; НК2
3. Оз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечуу; НК3
Предметтик компетенттуулуктор: ПК

1. Сөз айкаштарына (зат+этиш, сан+зат, сын+зат, сан+зат+сын+этиш) мисал келтире алат ПК 1

2. Өз алдынча жөнөкөй сүйлөмдөрдү түзө алат ПК 2

3. Өтүлгөн тексттеги айрым образдуу сөздөрдү кебинде колдоно алат ПК 3

Сабактын максаты:

Көрсөткүчтөр:

1.Билим берүүчүлүк:

Окуучулар сын атоочтордун кептеги маанисин билишет.



Окуучулар сын атоочтун кептеги маанисин билишсе.

2.Өнүктүрүүчүлүк:

Окуучулардын көӊүл буруусу,кабыл алуусу ,сынчыл ойлоосу,эске тутуусу өсөт.



Окуучулар берилген суроолорго жооп берүү менен теманы түшүнүп көнүгүүлөрдү иштей алышса.

3.Тарбия берүүчүлүк:

Окуучулар жуптарда иштеп бирин-бири уга билүүгө,

сыйлоого тарбияланышат.



Жуптарда иштеп досунун ой-пикирин угуп, сыйлоону

үйрөнө алышса.

Сабактын тиби:жаӊы билим берүү

Сабактын усулу: талдоо-жыйноо,жупта иштөө

Сабактын жабдылышы: сүрөттөр,буклет, карточкалар. дубал гезит, слайд жб

Сабактын этабы

Уба-

кыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети



Баа-лоо

Предмет-тик компетен-түүлүк



1-этап

Шыктан-

дыруу



3мин

Саламдашуу

Окуучулардын сабакка даярдыгын кароо.

.Музыка менен көнүгүү жасоо «Календарь ыры».



Улуулар айткан акыл насааттар аркылуу алтын эреже кабыл алуу

Саламдашат.

Сабакка даярданат.

Берилген тапшырманы аткарат

Көнүгүүлөрдү жасашат.

Суроолорго жооп берип жаӊы теманы түшүнүүгө багыт алышат.

Алтын эреже кабыл алышат.


К3



Үй тапшыр-

масын

суроо

5 мин

Үйго берилген тапшырманы парта аралап текшерип, баалоо.

Доскада сын атоочтун даражаларын белгилоо

Окуучулар үйгѳ берилген тапшырмаларын кѳрсѳтүшѳт.


К5





З-этап



Тема боюнча

маалы-мат берүү





15

мин

Сабактын темасы,максаты,көрсөткүчтөр айтылат

1-көнүгүү.

2-көнүгүү.

3-көнүгүү




Окуучулар угат,таанышат.



Сүрөткө карата оозеки сүйлөм түзүшөт.

Суроо коюп байкоо жүргүзүшөт.

Эреже түзүшөт китептеги эреже менен салыштырат.

Баалоо

крите-

рийлери тааныш-

тырылат.

К4



4-этап



Көнүгүү,

Машы-

гуулар.



15

мин

1-көнүгүү. Текст менен иштѳѳ.

Текстти чынжырча аркылуу окуп кураштыруу.

Жупта иштоо:

2-көнүгүү.Текстен сын атооч сѳздѳрдү таап, алар кепте эмне үчүн колдонулганын талдагыла.

3-көнүгүү. Эгер силер бала сыяктуу ушундай окуяга кабылсаңар эмне кылат элеңер?

Макалдын маанисин чечмелегиле.



Окуучулар текстти ирети менен кураштырышат.







Топто сурот менен иштешет

Упай топтоо




К4

К2

К3


Жыйын-

тыктоо.

(бышык-

тоо,реф-

лекция.)



3мин


1.Бышыктоо:

Көрдүм________

Уктум__________

Билдим_________

Сездим_________

2.Рефлекция:

-Сабакта эмнелер болду,эмне маанилүү болду?

Окуучулар бегыт боюнча ойлорун айтышат.







Сабактын жүрүшүн эске салышат.Негизин бөлүп айтат.

Катышууга карап баалоо

НК2, НК3

Үйгө тапшыр-ма

2мин

Эрежени эске туткула

Эрежени жаттайт.

4-көнүгүүнү аткарышат


К5



Баалоо



2мин



Баалоо критерийлерин карап,упайлардын санына карата коментариялоо менен баалайт.



Топтогон упайларын санап көрсөтүшөт.

Күндөлүктөрүнө баа койдурат.



Коментария-

лоо менен

бааланышат.

НК3