Урок №
Тема: Повторення вивченого про текст. Структура тексту: зачин, основна частина, кынцівка.
Мета: повторити вивчене про текст і його основні ознаки, функціональні стилі мовлення;
формувати комунікативні вміння; розвивати увагу, логічне мислення, удосконалювати вміння добирати аргументи на підтвердження тези, робити висновки за аналогією;
виховувати повагу до таких моральних якостей, як людяність і доброта.
Обладнання: підручник, текст.
Текст уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності учня.
1. Організаційний момент.
2. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
ІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1.Бесіда.
Що називається текстом?
У чому різниця між текстом і реченням?
Які основні ознаки тексту?
Що називається темою тексту? Головною думкою?
Як пов’язуються між собою речення тексту?
Які ти знаєш типи мовлення? Стилі мовлення?
2. Робота з підручником.
Опрацювання таблиць “Стилі мовлення” та “Стилі мовлення і мовні засоби”
3. Дослідження-реконструювання
1)Прочитай висловлювання. Чи можна вважати його текстом? Визнач тему й основну думку. Добери заголовок.
Спів — це сигнал самця, адресований самці, мета якого — полегшити їх зустріч, а головне попередити інших птахів свого виду про те, що дана гніздова ділянка вже зайнята. По-справжньому співають тільки самці і то лише в період розмноження.
Приємний і мелодійний голос мають переважно дрібні птахи із ряду горобиних. Найактивніше вони співають перед початком і під час гніздування.
Загальновизнаним, найкращим співаком серед птахів уважається соловейко. Але серед птахів-співаків у соловейка є багато конкурентів. Деякі з них майстерно копіюють співи інших птахів, наслідують різні звуки. Це так звані птахи-пересмішники, до яких належить сойка, шпак, деякі кропив’янки, очеретянки та ін. Шпак, наприклад, наслідує рипіння воза, удари батога, трель жайворонка, щебетання ластівки, пісні дроздів, крякання качки, цвіркання горобця (Ф. Гальченко).
2) Досліди, чи правильно поділено висловлювання на абзаци. У разі потреби доцільно поділи текст на окремі смислові частини.
3) Визначи мовні засоби зв’язку речень у тексті й запиши їх до потрібної колонки.
Лексичні засоби зв’язку
Граматичні засоби зв’язку
4.Фізкультхвилинка.
5. Творчий диктант
1) Прослухай текст. Добери до нього заголовок, який би виражав основну думку. Запиши текст під диктовку.
Навесні, узимку, в інші періоди року звірі іноді потрапляють у біду. У таких випадках людина повинна негайно допомогти. Перед весняною повінню в місцях, які затоплюються, доцільно споруджувати плотини з хворосту або іншого матеріалу. У літній сухий період у лісі може спалахнути пожежа. Єдина допомога — не дати вогню розгорітися (За В. Бондаренком).
2)Продовж текст власними думками (5–6 речень) так, щоб були наявні всі структурні компоненти: зачин, основна частина, кінцівка.
6.Дослідження-моделювання
Прочитай речення. Розташуй їх так, щоб утворився текст. Добери заголовок, який би виражав тему висловлювання.
1) Не завжди люди розуміли і те, що в них відповідно до природи є не тільки права, а й обов’язки. 2) Наші обов’язки перед природою полягають у тому, щоб пропагувати наукові основи охорони та раціонального використання дикої флори й фауни, нормувати мисливство, охороняти середовище й шляхи міграції тварин, створювати заповідники, заказники. 3) Останні ще і тепер не сформульовані чітко, але цілком зрозуміло, що в їх основі лежить культура спілкування з природою. 4) Люди, постійно стикаючись із різними проблемами, збереженню природи не завжди приділяли належну увагу.
Ключ: 4, 1, 3, 2.
ІІI. Підсумок уроку. Оцінювання.
Продовж думку:
Текст — це… .
Лексичними засобами зв’язку речень у тексті є… .
Основна частина тексту — це… .
ІV. Домашнє завдання
Виконати завдання в зошиті (дописати текст про заповідник ). Визначити в тексті структурні компоненти, лексичні і граматичні засоби зв’язку