СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Разработка урока "Қожа - әдепті бала" по казахскому языку для 5 класса с русским языком обучения по обновленной программе

Категория: Всем учителям

Нажмите, чтобы узнать подробности

Разработка урока по казахскому языку для 5 класса с русским языком обучения

Просмотр содержимого документа
«Разработка урока "Қожа - әдепті бала" по казахскому языку для 5 класса с русским языком обучения по обновленной программе»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Бұланды орта мектебі

Мектеп өмірі. Әдепті бала- арлы бала

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Жунусова Қ.Т.


Сынып: 5 сынып Қатысқаңдар: Қатыспағаңдар:

Сабақтың тақырыбы

Қожа-әдепті бала

Осы мақсатқа қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.Т2. Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау.

5.О5 Қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу.


Сабақтың мақсаты

Барлығы: тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну

Көбі: мәтін бойынша сұрақ қоя білу

Кейбірі: тақырыпқа байланысты қосымша ақпаратты қолдана білу

Бағалау критерийі

Мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді

Нақты ақпаратты анықтайды

Тілдік мақсаттар


Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

түбі адам болатын бала, жаңалыққа жаны құмар, көпшіл, әзіл, оспаққа батыл, уәде береді


Құндылықтарға баулу

Өмір бойы оқу арқылы мектепке, ұстазға, сыныптастарға деген құрметті қалыптастыру

Пәнаралық байланыс

Әдебиет, өзін-өзі тану

АКТ қолдану дағдылары

Слайдтар, бейне материалдан үзінді

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Б. Соқпақбаев «Менің атым-Қожа» повесінің мазмұнын түсінді

Жаңа сөздер мен сөзтіркестерді меңгерді

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері



Ресурстар

Сабақтың басы

(10 минут)


2 минут








1 минут






2 мин





5 минут


















Сабақтың ортасы

(30 минут)


8 минут












2 минут





5 минут


Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесіп,түгендеу

(М К) 1.Психологиялық ахуал: Көңіл-күйлерін сұрау

«Ақ қол», «Көк қол», «Қызыл қол»

«Ақ» қолда амандасады, «Көк» қолда бір-бірінің арқасынан қағады, «Қызыл» қолда қол шапалақтайды


Топқа бөлу: Түстер арқылы топқа бөлу (Жасыл, көк, көгілдір)

I-топ Аспан

II-Жер

III-Су


Мұғалім оқушылардан тақырыпқа қатысты 10 сөз ойлануды сұрайды

Ал, енді сабақтың тақырыбын анықтайық


(МК) Мәтінмен жұмыс: мұғалімнің қөмегімен оқушылар мәтіннің мазмұнымен танысады.



Қожа жаңалыққа жаны құмар, көпшіл, әзіл оспаққа батыл, бірбеткей біреудің алдында беделін қорғап бүгежектемейді. Анасында көңілі бар Қаратайды жек көреді. Сұлтанның жақсы жолдас емес екенін түсінеді. Ол анасын сыйлайды. Педкеңеске анасын шақырғанда, «Байғұс мамам» деп өз ісіне қатты күйзеледі. «Әкем тірі болса, мен бұдан гөрі басқарақ болар едім», - деп қиялға беріледі, әжесіне еркелейді. Әкесінің көзін көрген Сейтбек қарттың әңгімесі де Қожаға ой салады. Ол өз ісіне есеп бере біледі. Ол өзіне-өзі жиналыс жасап, түзелуге уәде береді. Сондықтан мен ойлаймын, Қожа болашақта жақсы азамат болады.


(Т) Мәтін бойынша кестені толтыру

Бағалау «Үш шапалақ»

Тірек сөздерге шолу жасау


Топтарға тапсырма:

I –топ Аспан-сөздермен сөзтіркес құрастыру

II- топ Жер-сөзтіркестермен сөйлем құрастыру

III-топ Су-мәтін бойынша сұрақтар құрастыру

Бағалау «Үш шапалақ»




















Қожа туралы слайдтар








Оқулық














Кесте


5 минут











10 минут


































Кері байланыс:

(Т) «Ыстық орындық»

Топтан бір оқушы шығып «ыстық орындығына» отырады топтар дайындаған сұрақтарын қояды.

Бағалау «Үш шапалақ»




Қосымша ақпарат

(Т) Қожаның жақсы міңезін көрсететін бейне материалдан үзіндіні көрсету. Оқушылар кейіпкер туралы дара диаграмма құрайды.

























Дескриптор: Білім алушы

- мәтіннің мазмұнын түсінеді;

- негізгі ақпаратты анықтайды;

- кейіпкердің мінезі бойынша дара

диаграмма құрайды;















https://www.youtube.com/watch?v=fhSWIe7rf3s










қағаз, маркерлер

Сабақтың соңы

(3минут)

Рефлексия



Үй тапсырмасы

2 мин

Үйге тапсырма: Тәрбие туралы 5 мақал-мәтел жаттап келу. «Әдепті бала қандай болу керек деп ойлайсың?» деген тақырып бойынша балалар өз ойларын 3-4 сөйлеммен жеткізеді.