Мета. Активізувати знання про необхідність дбайливого ставлення до природи, про взаємозв’язки між діяльністю людини і життям природи, виховувати почуття відповідальності за те, що відбувається в природі;виховувати екологічну культуру;виховувати любов до природи. Обладнання. Відео презентація, картки для індивідуальної роботи. Хід уроку І. Організація навчальної діяльності. (сл. №1) - Діти, давайте пригадаємо: « Наші очі на уроці…( дивляться і все бачать) Вуха… ( уважно слухають і все чують) Голова добре…( думає) Спинки прямі, руки на парті. (Хором.) До роботи всім нам час, Бо багато її в нас. ІІ. Актуалізація опорних знань 1. Фронтальне опитування Вчитель. Діти! Як називається наша планета? (Відповідь дітей - Земля) (сл. №2) Вихователь. Чому ми говоримо: «Земля – матінка, земля – годувальниця?» (Відповіді дітей). Вихователь. Дійсно, від Землі ми отримуємо дуже багато, і недарма її з дитинства звемо матір’ю. Все, що дає нам Земля із своїх надр,є справді скарбом. А поверхня Землі дає нам чисте повітря, тепло, їжу. А скільки дивовижі ми спостерігаємо на землі! Давайте послухаємо. Читець 1. Земля — планета і найбільше диво, (сл..№3) Не знаємо чи є десь світ такий. А на Землі так гарно, так красиво. (сл. №4) Наш світ чарівний, дивний і живий…
Вчитель. Молодці! Якщо подивитися з космосу якого кольору наша планета? Чому?
Діти. Блакитного.Тому, що більшу частину Землі займають океани. Вчитель. Правильно. Діти, зверніть увагу, ось так виглядає наша планета з Космосу. ,( слайд №5« Земля з космосу») А це глобус – макет нашої планети. Вивчаючи тему «Планета-наш дім», ми неодноразово говорили які блага ми отримуємо від землі, тваринного і рослинного світу. Давайте пограємо в гру « Питання- відповідь» - Що таке природа? (це все, що нас оточує, крім того, що зроблено руками людини) - Якою буває природа? (природа буває жива і нежива) - Що нележить до живої природи? (люди, тварини, рослини, гриби, бактерії, віруси) - До неживої природи?(Сонце, Місяць, зорі, повітря, вода, гори, грунт) - Чим живі організми відрізняються від предметів неживої природи? (на відміну від предметів неживої природи всі живі організми дихають, живляться, ростуть, розмножуються і вмирають) Молодці! ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Сьогодні, підводячи підсумок з теми, мені б хотілося, щоб ви подивилися на нашу планету з висоти космічного польоту . І зробили певні висновки стосовно життя людей на Землі. Готові? Тоді починаємо політ. (сл. №6) музика «починаємо політ» ІV. Вивчення нового матеріалу. Земля викликає перший шатл. Що ви бачите? (слайди і музика №7-23)
Читець 2. Така от куля, голуба планета. Мала планета в Космосі пливе. Жива Земля, наснага для поета, Вона жива, бо все на ній — живе. Живі рослини і живі тварини, Живі річки, озера і моря.
Читець 3. Озирнись навколо ти, І побачиш диво: Небо, сонце і пташки... Як же тут красиво! Ось береза розплела Коси свої жовті, А ялини, як були, Не змінились зовсім. Читець 4. В зелених лаврах, в синій світлотіні У сяйві сонця й вишні у цвіту, В огні троянд, у моря мерехтінні Побачить кожен може красоту.
Читець 5. О! Скільки треба мати слів в запасі, Щоб описати всю красу землі У фарбах, формах, пахощах і часі... Її річки і джерельця малі, Її простори й небеса чарівні, Лісів казкових музику дзвінку, Степи квітучі, дужі гори дивні, Одвічну мудрість і любов палку. (слайди не зупиняємо)
Вчитель. Людина – частина живої природи. І всі ми , люди, різні. Так і тварини , що існують на нашій планеті – різні. Хтось літає в небі, хтось ходить по землі. І всі вони – невід’ємна частина світу. (сл.. 27 стоп) Читець 6. Потрібні усі - і злі, і привітні, (сл. № 28-29стоп) Страшнючі потвори і ті необхідні. На світі потрібен усяк, хто в нім є, Чи мед, чи отруту, чи ще що дає. Важко живеться кішці без мишки, І мишці без кішки не легше ні трішки. Варті всі життя на землі - І мусять це знати великі й малі. (сл. №30) стоп Вчитель. Дякую, діти, сідайте. Учні другого шатлу підготували для нас загадки. Послухаємо. Будь ласка діти. (діти загадують загадки. Відповіді на малюнках тримають у руках) Відгадування загадок
*** В нас гуляє біля тину, Має носик-намистину, Сам він схож на будячок Це колючий …(Їжачок) *** Не боїться ця пташка зими, Сало любить вона, так як ми. Жовта грудка та сиві крильця. Здогадалися, хто це? (Синиця) *** В мене довгий хоботок, З квіт збираю я пилок. Ще яскраві крильця маю, Безтурботно я літаю. (Метелик) *** У лусці мої боки – Вони холодні та слизькі. Плавать можу досхочу, Та усе життя мовчу. (Риба) *** Швидко бігаю в траві, Спробуй ти мене влови! Міцно хвостик мій тримай, Та збіжу я, так і знай. Я тваринка непроста – Проживу і без хвоста. (Ящірка) *** З квіток мед вона збирає І у вулику ховає. Кружляє цілий день мала Здогадались хто? (Бджола)
Саме бджола пропонує нам хвилинку відпочинку. Фіхвилинка «Бджілка» Вчитель. Ми багато і часто говоримо про красу довкілля. Нас справді вражають простори Землі, гори, казкові ліси. Ми навіть не припускаємо думки, що раптом все це може зникнути, стати отруєним для всього живого... Катастрофи, варварське ставлення людей до природи. Якась страшна помилка, недогляд — і все зникне! Людина на земній кулі вже знищила 270 видів диких тварин. Їх назви та зображення ми можемо знайти лише на сторінках Чорної книги. Пелікани, чаплі, качки, морські леви та інші тварини потрапили в бруд і гинули. Тюлені,великі кити, слон, тигр, гігантська панда, носоріг – це тварини, яким загрожує вимирання, тому вони занесені в Червону книгу. Виступають підготовлені діти про зникаючі види тварин та рослин. (сл..32) Читець 7. 1980р. – видано Червону книгу України. Червона книга України містить відомості про рідкісні та зникаючі види тварин і рослин. У цій книзі є різні сторінки: чорні, червоні, жовті, білі, сірі, зелені. Читець 8. На чорних сторінках - Рослини і тварини, яких ми вже ніколи не побачимо.. Червоні сторінки містять Рослини і тварини, яких ми вже ніколи не побачимо.. На жовтих занесені Рослини і тварини, кількість яких швидко зменшується. Білі сторінки – це Рослини і тварини, кількість яких швидко зменшується. На сірих сторінках - Рослини і тварини, кількість яких швидко зменшується. На зелених - Рослини і тварини, яких вдалося зберегти, врятувати від вимирання. (сл..33) Читець 9. Невже в майбутньому на світі Не будуть квітнуть дивні квіти? Конвалії й фіалки ніжні, І вісник березня-підсніжник? Читець 10. Невже ми більше не побачим, Як сон-трава росою плаче? Троянда степу, квітка мрії Жар-цвітом землю не зігріє? Читець 11 . Метелика ловити я не хочу, Він – квітка неба, хай живе собі! Хай крильцями барвистими тріпоче, Щоб радісно було тобі й мені. Читець 12 . І квітку лісову не стану рвати, Її додому я не понесу, Бо вдома їй джмеля не погойдати І не попити ранками росу! Вчитель. - Будьте уважні до природи, зупиніть тих, хто забруднює річки, засмічує ліси, знищує мурашники, руйнує гнізда пташок. Подивіться, як боляче нашій планеті від людської безжальності і насильства. сл. 38-43 (музика 005) Читець 14. Прокиньтесь, люди! Опам'ятайтесь, люди! Земля жива кричить од болю! Рятуйте Землю. Планету. Зону. Землі не буде, і нас не буде!
Вчитель. Зупинись, людино! Не роби боляче ні тварині, ні стеблині. Не губи краси. Пам’ятай! Що Земля — це неоціненний дар, наш спільний дім, і берегти її — наш священний обов'язок, бо Землі не буде, і нас не буде! Пісня «Раненая птица»
V. Закріплення вивченого. Вчитель. Діти у вас на партах лежать підсумкові картки. Доповніть речення. На виконання цього завдання у вас є 3 хвилини. Самостійна робота Гілок — ……………(не ламати) Кущі та дерева - …………(садити) Багаття в лісі не……………(розпалювати) Тварин треба - …………..(захищати ) Птахів в взимку треба - ……..(підгодовувати) Людина =- це частина……….(живої природи) У червоній книзі є такі сторінки…………….(чорна, червона, жовта, біла, сіра, зелена) Здійснемо взаємоперевірку, поміняйтеся листочками. Звірте правильні відповіді з екраном. VІ.Підсумок. Тож давайте повернемося з космосу на рідну Землю. І зробимо висновок. (Сл. 45) Підготувати малюнки декілька учнів виходять показують свої роботи. Формат А3 Учні 4 шатлу підготували малюнки, на яких зобразили природу нашої Землі, якою вони її бачать і хочуть зберегти. Зверніть увагу на ці роботи. …. (музика) А чи бачите ви на цих малюнках смітники, шкідливі викиди заводів, епізоди де люди шкодять природі і тваринам? Читець 15 . Давайте будемо все оберігати: Джерела, ріки, квіточки малі. Любить всім серцем й завжди пам’ятати, Що ми є часточка природи на Землі. Надія Красоткіна
Збережемо нашу планету – найбільше диво Всесвіту! Задля того, щоб завжди бачити її такою. Фінал презентації Чи сподобався вам наш сьогоднішній урок? Оцінки за урок ви отримали за підсумками самостійної роботи. А активним учасникам ще плюс додатковий бал. Зараз ми повертаємося до класу і ви мені піднесете щоденники для оцінки.
|