СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сабақ жоспары: Өнімнің сапасын сынау, бақылау

Категория: Биология

Нажмите, чтобы узнать подробности

білімгерлерге ауыл шаруашылығы малдарының жағдайы мен даму перспективтерімен таныстыру.

Просмотр содержимого документа
«Сабақ жоспары: Өнімнің сапасын сынау, бақылау»

Сабақ жоспары №4


Оқу пәні: Өнімнің сапасын сынау, бақылау.


тобы

ВЕТн-16-1к






күні







Оқытудың түрі және жүйесі:

Сабақтың типі: теория


Сабақтың тақырыбы: Мал мен құсты союға дайындау.

Сабақтың мақсаттары;

Білімділік: білімгерлерге ауыл шаруашылығы малдарының жағдайы мен даму перспективтерімен таныстыру.


Тәрбиелік: жауапкершілікті сезіне отырып жұмыс жасауға, өз жолдасының пікірін тыңдауға, топтың белсенділігін арттыруға тәрбиелеу.


Дамытушылық: білімгерлердің жеке, өзіндік көзқарастарын, дағдыларын, ой-жүйелерін, өзіндік сана сезімдерін қалыптастыра отырып, одан әрі дамыту


Пәнаралық байланыс: __Жануарлар анатомиясы және физиологиясы, Ішкі жұқпайтын аурулар, ботаника, цитология және гистология, мал дәрігерлік хирургия.


Оқытудың әдістері және ынталандыру: Топ жарыс, пікірталас, тестер құрастыру.

Ақпаратты дамытушылық әдісі

Сабақтың әдістемелік қамтамасыз етілуі:

Лекция, оқулық, сөздік, кестелер

Әдебиеттер:

Негізгі 1. 1. Тілеуғали Т., Қырықбайұлы С., Малдәрігерлік санитарлық сараптау және мал шаруашылығы өнімдерінің технологиясы мен стандарттау негіздері, Алматы: 1998

2. Горегляд Х.С., Макаров В.А., Чеботарев И.Г., Шаблой В.Я., Кожемякин Н.Г., Коряжиев В.П. Малдәрігерлік санитарлық сараптау және мал шаруашылық өнімдерінің технологиялық негіздері.

3. Макаров В.А., Боровков М.Р., Малдәрігерлік санитарлық сараптау практикумы.

4. Қазақстан Республикасының ветеринариялық заңнамасы. Астана 2005ж

5. Мал дәрігерлік-санитарлық сараптау және мал шаруашылығы өнімдерінің технологиясы мен стандарттау негіздері. Т.Тілеуғали, С.Қырықбаев. Алматы: Бастау, 1998ж


Сабақтың құрылымы мен мазмұны

Сабақтың

кезеңдері

Сабақтың кезеңдерінің мазмұны мен сұрақтары

Уақыт

(минут)

I.Ұйымдастыру кезеңі, сәлемдесу, түгелдеу, студенттердің зейнін сабаққа аудару. 2

II.Сабақтың мақсатын және жұмыс жоспарын хабарлау 3


III.Студенттердің білімін бақылау. Үй тапсырмасын тексеру.



1. Кәрізге немесе жергілікті тазарту құрылыстарына ағызылғанға дейін сарқынды су механикалық қандай жағдайда тазартудан өткізеді?

2. Шартты түрде жарамды деп танылған ет осы мақсат үшін арнайы не үшін
пайдаланылады.?

3.Ушаларды тазалау және оның гигиеналық маңызын түсіндіріңіз?

4. Сойылған жануарлардың ұшаларын, ет өнімдерін, балықты, құсты сараптауға
арналған жұмыс үстелдері қандай металлмен қапталуға тиіс?

  1. 5. Пайдаланылатын химиялық реактивтер дайындалған уақыты мен жарамдылық
    мерзімі қалай таңбалануға тиіс?

15

IY.Түсіндіре отырып баға қою.

5

Y. Жаңа тақырыпты хабарлау және оның жоспарымен

Таныстыру

5



YI.Өткен білімдерге сүйене отырып, оқу әрекетін дамыту.

Елімізде азық-түлік мәселесін ойдағыдай шешу тұрғысында дербес шаруашылық иелерінің қосар үлесі мол. Мысалы қазіргі кезде жалпы ауыл шаруашылығы өнімдерінің төрттен бір бөлігі, соның ішінде құс шаруашылығы өнімдерінің үштен бір бөлігі осы дербес шаруашылықтардан өндіріледі.
Дербес шаруашылықты өркендетуге мемлекет өз тарапынан зор қамқорлық жасауда. Осынау қамқорлықтың арқасында ауылдардың 99 пайызының, ауылдық жерде тұратын жұмысшылар мен қызметкерлердің 81 пайызының өз дербес шаруашылығы бар. Осыған байланысты дербес шаруашылық иелері өздерінің етке деген қажеттілігінің 80 пайызын, жұмырқаға деген қажеттілігінің 95 пайызын, жүннің қажеттілігіне 82 пайызын.




10






YII. Жаңа тақырыпты

Түсіндіру




Бұл күндері ауылдық жерде тұратын әрбір түтіннің құстардың әр түрлі тұқымдарын өсіруге мүмкіндігі бар. Шаруашылығынан өндірілген өніммен өз қажетін толық өтеген соң, артылғанын мемлекетке өткізуге немесе базарға апарып сатуға толық хақылы.
Дербес шаруашылықта құстарды өсіру, сөйтіп аса сапалы бағалы өнім өндіру үшін оларды күтіп бағу және азықтандыру ерекшеліктерін жетік білу қажет. Сондай-ақ оларды сұрыптау, іріктеу, аурулардың алдын алу жағдайларын жақсы білген жан ғана табысқа жетеді.

30


YIII.Жаңа тақырыпты бекіту










Құс өндірісі және өңдеу ауыл шаруашылығындағы құстарды ұша, ұша бөліктері және әртүрлі сүйексіз ет өнімдеріне, яғни жылумен өңдеуге дайын қылып айналдыру үшін тағайындалған өзара байланысқан бірнеше кезеңдерден тұрады. Тамақ өнімдерінің сапасы ретінде құс етінің бұлшық ет тіндерінің артықшылығы - оларды етке айналдыру үрдісінде бұлшықетте жүретін химиялық, физикалық және құрылымдық өзгерістерге байланысты.

10

IX. Сабақты қорытындылау. Құс етінде полиқанықпаған май қышқылдары сиыр және қой еттеріне қарағанда 3-5 есе көп. Минералды заттардың ішінде құс етінде калий, натрий, кальций, фосфор, темір,т.б. тұздары болады. Экстрактивті заттар құс етінде мал етіне қарағанда көбірек болады. Құс етінің құндылығы 100 г шаққанда 110-250 ккал құрайды . Флетчер ұсынған жіктеуге сәйкес ет сапасына әсерін тигізетін сояр алдындағы факторларды екі түрге бөлуге болады: жалғастырушы және қысқа уақыт әсер ететін.

5

X.Үйге тапсырма беру

1. Ол үшін құстарды аспалы немесе арқан конвейрлерде немен тасымалдайды?

2. Құстарды біріншілік қайта өңдеуге технологиялық операциялар еттерді аршуға, дайындаудан басқа не кіреді.?

3. Құстарды қайта өңдеу кәсіпорындарында естен тандыру үшін қандай шара қолданылады?

4. Құс шаруашылығындағы ғылыми және тәжірибелік жетістіктерді пайдалануды қалайт түсінеміз ?

5. Малды союға қалай дайындайды?

6. Егерде сойыс малы тәулік бойы су ішпесе қандай жағдайға әкеп соқтырады?

5

Оқытушы: ________

Кафедра меңгерушісі: ________