СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сабат ачуу " Сан жана эсеп"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабат ачуу

Просмотр содержимого документа
«Сабат ачуу " Сан жана эсеп"»

Предмети: Сабат ачуу

Сабактын темасы: Тамгалар менен оюндар

Негизги компетенттүүлүктөр:

  1. Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1)

  2. Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

  3. Өзүн-өзү уюштуруу жана көйгөйлөрду чечүү (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

  1. Эсептөө (ПК 1)

  2. Аналитикалык- функционалдык (ПК 2)

  3. Көрсөтмөлүү образдуу (ПК 3)

  4. Статистикалык-ыктымалдык (ПК 4)


Сабактын максаты:

Билим берүүчүлүк:

Өнүктүрүүчүлүк:

Тарбиялоочулук:

Окуучулар тамгалар менен ар түрдүү оюндарды ойношуп, өтүлгөн темаларды бышыкташат.

Тема аркылуу кыялдануусу, кабыл алуусу, ой жүгүртүүсү, сабакка болгон кызыгуусу өнүгөт.

Ынтымактуулукка, чынчылдыкка, мээнеткечтикке тарбияланышат.

Окуучулар тамгалар менен ар түрдүү оюндарды ойношуп, өтүлгөн темаларды бышыкташса.

Тема аркылуу кыялдануусу, кабыл алуусу, ой жүгүртүүсү, сабакка болгон кызыгуусу өнүксө

Ынтымактуулукка, чынчылдыкка, мээнеткечтикке тарбияланышса


Сабактын тиби: Жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактын жабдылышы: Көрсөтмө куралдар, сүрөттөр, сайт, пластиллин, китептер, карточкалар, негизги китептер ж.б. материалдар.


Сабактын жүрүшү:

Сабактын баскычтары

Мугалимдин ишмердиги

Окуучунун ишмердиги

Компе

тенттүү

лүгү


Баалоо

Нег

Пред

1

Уюштуруу

Шыктандыруу

-Саламатсынарбы балдар! Сабакка даярбызбы?

-Маанайынар жакшыбы ?

-Анда балдар жагымдуу маанай түзүп алалы.

-Айткылачы балдар, мен кандаймын?

-Биз кандайбыз?

-Биз кандайбыз?

-Азаматсыңар! эми алтын эрежени айтып койгулачы?


-Балдар, балыктай туйлабай, ташбакадай кыбырабай, короздой кыйкырбай улактай секирбей, аарыдай ызылдабай сабакка активдуу катышабыз.

-Топко бөлүү

1-топ Акылдуулар

2-топ Шамдагайлар

Сабакка активдүү катышкан окуучулар жана топтор тамчылар жана гүлдөр менен бааланышат.

Окуучулар мугалим тараптан берилген суроолорго жооп беришет, өз ойлорун айтууга аракет жасашат.

НК3

ПК1

ПК2

“Азамат

сыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыпаттама.

2

Өтүлгөн сабакты кайталоо

-Балдар өткөн сабакта кайсы тыбышты үйрөндүк.

-Туура, созулма үү тыбышын өттүк.

үү, үү, үү

-Созулма үү кандай тыбыш?

-Үндүү тыбыштарды кандай түс менен белгилейбиз

-Созулма үү тыбышы катышкан сөздөрдө канча тыбыш, канча тамга бар экенин табабыз

1-топ 2-топ

Эп-түү гүл-дүү

Иш-түү үл-гү-лүү



Окуучулар өткөн сабакты эске түшүрүп, кайталашат. Эгер жооп туура эмес болуп калса, мугалим жана окуучулар толукташат.

НК1

НК2

ПК1

ПК2

Дагы кимиңер кандай ойду айта аласыңар?

Калыптан

дыруучу баалоо

3

Жаңы тема

-Карагылачы балдар, силер эмнени көрүп турасыңар

-Туура, жылдызча. Бул жылдызчалардын астындатамгалар катылган. Аларды бирден ачуу менен тамгаларды окуйбуз. Ворд волл программасы колдонулат.

-Азаматсыңар балдар! Демек биздин сабагыбыздын темасы “Тамгалар менен оюндар”.

Сабактын темасы жана максаты менен тааныштырам.

-Үндүү, жумшак үнсүз, каткалаң үнсүз тыбыштарды кандай түс менен белгилейбиз.

-Туура анда 1-топ поезддин вагондорун кызыл, жашыл, көк түскө боеп, тамгаларды вагондорго жайгаштырабыз.

2-топ доскадагы сүрөттөр кайсы муундан башталса ошол муунга туташтырабыз.

2- тапшырма

1-топ

Ворд волл программасынан аткарышат.


2-топ

Бош орунга тиешелүү тамгаларды жазуу.


Окуучулар сабактын темасы жана максаты менен таанышышат.


Мугалимдин берген суроолоруна жооп беришет.


Оюндарды ойношоп, тапшырмаларды аткарышат.









НК1

НК2

ПК1

ПК3

ПК4

Окуучулар

га сыпаттама баалар берилет

4

Эс алуу мөөнөтү


Эс алуу мөөнөтүн жазайбыз.

Балдар мугалимдин айтканы менен ордуларынан олтуруп туруу көнүгүүлөрүн жасашат.

-Биздин класста кыздар гана бар.

-Биздин класста балдар гана бар.

-Биздин класста Зайнаб менен Ибрагим гана бар.

-Биздин класста эч ким жок.

-Биздин класста Азалия жок.

Көнүгүүнү аткарышат.

НК2



5

Бышыктоо

Мугалим окуучулардын билимдерин бышыктоо максатында суроолорду берет.

Ворд волл программасы аркылуу муундардан соз курашат, сөздөрдү муундап окушат.

Окуучулар берилген суроолорго өз алдынча жооп беришет.


Cөздөрдү муундап окушат.



НК1

НК2

ПК2

Калыптан

дыруучу баалоо

6

Жыйынтыктоо

Сабакка активдүү катышкан окуучулар тамчылар жана гүлдөр менен бааланышат.

-Азаматсыңар балдар бүгүнкү сабакка баардыгыңар активдүү катыштыңар. Бүгүнкү сабакты жыйынтыктайбыз.

Сабакты жыйынтыктап, гүлдөргө ээ болушат.

НК1

НК2

НК3

ПК1

Мугалим ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.