СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Са?тарды? мекендеген жері са? ?о?амы

Категория: История

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба? та?ырыбы: Са?тарды? мекендеген жері.Са? ?о?амы

Саба? ма?саты:

А)О?ушылар?а са?тар туралы ал?аш?ы м?леметтер бере отырып, са?тарды?  ?оныстануы туралы ж?не са? ?о?амы т?сіндіру.       

?)О?ушыларды ?з еліні? ?ткен тарихына деген ??рметке,?лгі т?та білуге,бірлікке, адамгершілікке, ерлікке,к?рескерлікке,?асиетті м?раларымызды ба?алай білуге ,?з ?лтымен ма?тана білуге т?рбиелеу

Б/О?ушыларды? ойлау, с?йлеу,есте са?тау ?абілеттерін дамыту.Са?тар мен ?аза?  ?лтын салыстыру ар?ылы о?ушыларды ?з ойларына ?орытынды  жасай білуге да?дыландыру.

Просмотр содержимого документа
«Са?тарды? мекендеген жері са? ?о?амы»

Күні: 20.12.11.

Сыныбы: 6 «е», «к»

Пән:Ежелгі Қазақстан тарихы

Сабақ тақырыбы: Сақтардың мекендеген жері.Сақ қоғамы

Сабақ мақсаты:

А)Оқушыларға сақтар туралы алғашқы мәлеметтер бере отырып, сақтардың қоныстануы туралы және сақ қоғамы түсіндіру.

Ә)Оқушыларды өз елінің өткен тарихына деген құрметке,үлгі тұта білуге,бірлікке, адамгершілікке, ерлікке,күрескерлікке,қасиетті мұраларымызды бағалай білуге ,өз ұлтымен мақтана білуге тәрбиелеу

Б/Оқушылардың ойлау, сөйлеу,есте сақтау қабілеттерін дамыту.Сақтар мен қазақ ұлтын салыстыру арқылы оқушыларды өз ойларына қорытынды жасай білуге дағдыландыру.

Сабақ типі: Жаңа сабақ

Сабақ түрі: Дәстүрлі емес

Сабақ әдісі: Баяндау

Сабақ көрн: Сурет, карта

Сабақ барысы:

1.Ұйымдастыру (1.Оқушылармен амандасу,түгендеу, сабақтың мақсатымен және барысымен таныстыру.


2. Үй тапсырмасын тексеру.

Сұрақтар өткен тақырыптар бойынша құрастырылады.

1.Археология халықтың шығу тегін зерттейді.

2.Ең ұзаққа созылған тарихи кезең – қола дәуірі.

3.Қола дәуірінен кейін темір дәуірі басталады.

4.Тастан жасалған еңбек құралдарды тұрмыстан біржола ығыстырған – темір дәуірі.

5.Қазақстан аумағынан алғашқы адамның қаңқасы табылды.

6.Неандертальдық адам Франциядан табылды.

7.Синантроп- Қытай адамы.

8.Кромоньондық – саналы адам.

9.Темір дәуірі үш кезеңнен тұрады.

10.Ерте полеолитте Садақ пен жебе пайда болды.

11.Тығыз қабаттағы кенді өндіру үшін отпен уату әдісі қолданылды.

12.Энеолит- орта тас ғасыры.

3.Жаңа сабақ

Жоспар:

1.Сақ туралы алғашқы мәліметтер

2.Сақ тайпалары қоныстануы

3.Сақ қоғамы


Сақ тайпаларының атаулары

1

Гректер

Азиялық скифтер

2

Парсылар

Құдіретті еркеетер

3

Ирандықтар

Жүйрік атты турлар




авторлар

деректер

Грек

Дұшпанға –қатал, досқа-адал

Гректер

«сақтар әлемдегі ең әділ,еңшыншыл халық»

Грек авторы Ктесий

«Сақ әйелдері ержүрек келеді .Соғыс қаупі төнгенде ерлеріне көмек көрсктіп,ұрысқа араласады»

Грек географы Страбонны

«Сақтар жақсы шабандоздар.Олар садақпен,қылышпен және қола балталармен қаруланған, сауыт киген»



Сақтардың қоғамдық құрылысы мен шарушылығы.

Ру-тайпа- тайпа көсемі- патша – халық жиналысы - әскери демократия.

Тапсырмалар:


Сақ тайпаларының негігі үш тобы:

Атауы

Мекені

Теңіздің арғы жағындағы сақтар парадарайа

Қара теңізддің солтүстігі, Арал теңізінің маңында, Сырдария мен Әмударияның төменгі ағысында

Шошақ бөрік киетін сақтар тиграхауда

Сырдарияның орта ағысы,Тянь-Шаньда Жетісуда

Хаома сусынын дайындайтын сақтар хаумаварга

Мургаб аңғарында өмір сүрді


Картадан көрсету.

Сақ қоғамындағы үш топ


топ

белгілері

Жауынгерлер

Қызыл, сары-қызыл

Абыздар

ақ

Малшылар мен егіншілер

Сары, көк түсті киімдер киген


4.Қорытынды Сақтар туралы қандай тың деректермен таныстыңдар?Сақтарды қандай халық деп бағалайсыңдар?Қазақ халқына ұқсас жерлерін кездестірдіңдер ме?

5.Бағалау

6.Үйге тапсырма беру: 14-параграфты оқу