СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

"Салыстырмалы атомдық масса"

Категория: Химия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақта оқушылар топқа бөлініп әр түрлі тапсырмалар орындап, жаңа тақырыпты түсінді

Просмотр содержимого документа
«"Салыстырмалы атомдық масса"»

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7.3С Салыстырмалы атомдық масса. Қарапайым формулалар

Мектеп: « Балқаш қаласы ЖББ №24 орта мектеп»КММ



Күні: 23.02.2018

Мұғалімнің аты-жөні:

Ұлдахан П.Р.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сынып: 7a

Сабақ тақырыбы

Салыстырмалы атомдық масса

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

  • 7.1.2.9 жердегі элементтердің басым бөлігі планеталардың қалыптасу кезінде пайда болған изотоптар қоспасы түрінде кездесетіндігін түсіну

  • 7.1.2.10 табиғи изотоптары бар химиялық элементтердің атомдық массасы бөлшек сан болатындығын түсіну

Сабақ мақсаттары

  • Элементтертердің басым бөлігі изотоптардың қоспасы түрінде кеседесетінін түсіну

  • Элементтің изотоптық құрамы бойынша салыстырмалы атомдық массаны есептей алу

  • Преиодтық кестені қолдана отырып, элементтердің салыстырмалы атомдық массаны табу және бүтін санға айналдыру.

Бағалау критерийлері

  • Элементтертердің басым бөлігі изотоптардың қоспасы түрінде кеседесетінін түсіндіреді

  • Элементтің изотоптық құрамы бойынша салыстырмалы атомдық массаны есептей алады

  • Преиодтық кестені қолдана отырып, элементтердің салыстырмалы атомдық массаны табады және бүтін санға айналдырады.

Тілдік мақсаттар




Казақша

орысша

ағылшынша

Зат

Вещество

Substance

Атом

Атом

Atom

Элемент

Элемент

Element

Изотоптар

Изотопы

Isotopes

Салыстырмалы атомдық масса

Относительная атомная масса

Relative atomic mass

Массалық атом бірлігі

Атомная единица массы

Atomic mass unit

хлор

хлор

chlorine

мыс

медь

copper

көміртек

углерод

carbon



Құндылықтарды дарыту





Топта бірін-бірі құрметтеу

Бағалаудың айқындылығын қамтамасыз ету

Пәнаралық байланыстар

Математика – салыстырмалы атомдық массаны есептеу

АКТ қолдану дағдылары

Осы сабақта оқушылар қандай АКТ дағдыларын дамыта алатынын көрсетіңіз

Бастапқы білім



7.2А Атомдар. Молекулалар. Заттар. 7.3В тарауынан Периодтық кестені пайдалана біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың барысы

Уйымдастыру кезеңі

(2 мин)


  1. Сәлемдесу

  2. Оқушыларды түгендеу





Сыныпты топқа бөлу. Картамен топқа бөлу



Қосымша 1









Тапсырма 1

(5 мин)


Мұғалім мен оқушының іс-әрекеті



Мұғалім алдын өтілген материалдарды 7.1.2.5 атом құрылысын сипаттау, 7.1.2.8 элементті атауы бойынша және оны атомы құрамындағы бөлшектер саны бойынша сипаттау оқу мақсаттары бойынша сұрауды топтарда ұйымдастырады

Оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап береді

  • Атом неден тұрады?

  • суретте берілген моделі бойынша химиялық элементті анықтаңыз.

  • жұмыс парағындағы кестені толтыру

Топтар бірін-бірі бағалайды

Мұғалім оқушылардың қиналатын тұстарын анықтау үшін бақылау парағын толдырады













Презентация

Слайд 2-4

Қосымша 2

Қосымша 3

Қосымша 4

Қосымша 5



3 мин Сабақтың және оқу мақсаттарын қою

Презентация

Слайд 7-10

Сабақтың ортасы

Жаңа материалды игеру



Тапсырма 2

(5 мин)






Пікір алмасу

Мұғаліммен оқушының әс-әрекеті





Презентация

Слайд 14-16









Изотоптар дегеніміз не?

Топтықта талқылаңыздар

Протон тобы: Сутектің изотптары

Нейтрон тобы: Көміртектің изотоптары

Электрон тобы: Хлордың изотоптары

Оқушылар:

Берілген суретттер бойынша топтар өз тұжырымдарын стикерге жазып, топпен стикерлерін ауыстырады. Жауаптарды талқылап, соңында дұрыс жауаппен салыстырады.



Тапсырма 3

(3 мин)




(5 мин)






(5 мин)






Тапсырма 4

(5 мин)



Тапсырма 5

(5 мин)

Мұғалім мен оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Сұрақты топта талқылау

Неге салыстырмалы атомдық масса бөлшек сандар түрінде жазылады?



Топтардың жауаптарын тыңдап болған соң әр топқа салыстырмалы атомдық массаға қатысты мәтін беріледі



Оқушыларға:

«Салыстырмалы атомдық масса» туралы видео көрсету





Қалыптастырушы бағалау



Топтық жұмыс

  1. «Кім жылдам» химиялық элементтердің ағылшынша атауын табу

Белсендіру

  1. Жұбыңды тап.

Интерактивті тақтада орындалады









Қосымша 6









Қосымша 7



Қосымша 8

https://learningapps.org/display?v=p19hksjfa18



https://learningapps.org/display?v=ppm2xvmok18

Сабақтың соңы

Үй жұмысы

(2 мин)



Оттектің изотоптары 16 және 18 салыстырмалы атомдық массасын есептеңіз



Рефлексия

Сөйлемді аяқтаңыз









Презентация

слайд 28

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Топты саралау әр топқа әртүлі изотоп берілді.Оқушылар топта сосын жеке жұмыс жасайды

Топтық бағалау парағы, Қалыптастыруша бағалау, Мұғалімнің бақылау парағы

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Арқаға массаж жасау. Жұпта орындалады. 1 минут бір оқушы жасаса, келесі 1 минутта келесі оқушы жасайды.

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?








Қосымшалар



Суретке қарап, элементтердің

периодтық кестесін пайдалану

арқылы, суретте қандай химиялық элементтің моделі берілгенін және оның массалық санын анықтаңыз.



Жауабы:

Суретте реттік нөмірі 5 химиялық бор элементінің моделі берілген.

Қызыл шар – протон, сары шар - нейтрон

массалық сан (А) = протондар саны (Z) + нейтрондар саны = 5протон + 6 нейтрон = 11.



Тілдік мақсаттарды дамыту және бағалау

Топтық жұмыс парағы

Химиялық

элементтің ағылшынша

атауы

Элементтің атомдық нөмері

Элементтің периоды

Протон саны

Нейтрон саны

Электрон саны

hydrogen






oxygen






carbon






copper








Қосымша 4



Топтық жұмысты өзара бағалау критерийі

Бағаланатын оқушының аты-жөні:_______________________

Бағалаушы оқушының аты-жөні: ________________________


Мүмкін болатын балдары

Алынған балы

Оқушы

Мұғалім

Топтағы өзінің барлық міндетін уақытылы және сапалы орындады




Өз ойын нақты және анық жеткізді




Дәлелденген идеяларды ұсынды




Тапсырманы орындауда басқа оқушыларға көмек көрсетіп отырды




Басқаларды ықыласпен тыңдады










Қосымша 5



Бақылау парағы:

Мұғалім _________________ мақсатқа жетпеді

Сынып __________________ мақсатқа жетті





Оқу мақсаттары

7.1.2.5 атом құрылысын сипаттау

7.1.2.8 элементті атауы бойынша және оны атомы құрамындағы бөлшектер саны бойынша сипаттау

Дағдылар

Білу , түсіну және қолдану

Оқушының аты жөні

Бағалау критреийі

Қосымша коментарийлер


Атом құрылысын сипаттай алады

Атомы құрамындағы бөлшектер саны бойынша сипаттай алады












































































Қосымша 6

Қалыптастырушы бағалау

Бөлім

Тақырып

7.3С Салыстырмалы атомдық масса. Қарапайым формулалар

Салыстырмалы атомдық масса.

Оқу мақсаты

  • Жердегі элементтердің басым бөлігі планеталардың қалыптасу кезінде пайда болған изотоптар қоспасы түрінде кездесетіндігін түсіну

табиғи изотоптары бар химиялық элементтердің атомдық массасы бөлшек сан болатындығын түсіну

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу және түсіну. Қолдану

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

Элементтің изотоптық құрамы бойынша салыстырмалы атомдық массаны есептей алады

Тапсырма

1. Мына элементтердің сутек, кальций, темір, оттек, натрий салыстырмалы атомдық массасын табыңыздар.

2. Салыстырмалы атомдық массасы 24, 27, 65, 31, 108 – ге химиялық элементтерді табыңыздар




Бағалау критерийi

Дескриптор

Элементтің салыстырмалы атомдық массанын таба алады

Берілген мәндерді дұрыс пайдаланып элементтің салыстырмалы атомдық массасын табады