СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тәуелсіздік таңы сабақ жоспары 9 сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бөлім

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің есімі:

СЫНЫП: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Тәуелсіздік таңы

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

9.О1.

Перифраз  түрінде берілген сұрақтар арқылы қажетті ақпаратты табу,  астарлы ойды анықтау. 

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Қазақстан Республикасы туралы      түсініктерін кеңейтеді . Отан  өзінің    тұратын, өмір сүретін жері   ретінде түсінеді.  Егеменді ел    жетістіктері туралы танысады.

Оқушылардың басым бөлігі:

Туған елі, Отаны туралы оқушының   сөйлеу дағдыларын қалыптасады, сөздік   қоры молайады.

 

Кейбір оқушылар:

Өз елінің экономикалық дамуын басқа елдермен салыстыра алады.

Бағалау критерии

Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): тыңдау-көру материялда баяндалатын оқиғаларды

түсінеді, қарапайым сөйлеу үлгілері а рқылы айтады.

Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): сабақ

жазбаша, ауызша жұмыстарды

орындайды, мәтін ішінде берілген ақпаратты түсінеді, қолдана алады.

Оқушының жоғарғы жетістігі(ОЖЖ): тақырып аясында жаңа сөздерді сөйлем ішінде қолдана алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

  • ... (істей) алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Егемен, зайырлы, тәуелсіз

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

 

 

 

  • Discuss the chart that is created. Which is the most popular fruit choice? How do we know?
  • Has every learner’s choice been recorded? How can we check?
  • Ask learners if they can think of other questions that we might have investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else could we have put in the basket? What other things could we try, to see if people have favourites? What other questions could we have asked about our fruit basket?
  • Take ideas and ask – What do you think the result might be? What would the pictogram look like?

 

Талқылауға арналған тармақтар:

 

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Картадан қалалар атын жазып айта алады

Жазылым бойынша ұсыныстар: Сандар сөйлейді, сұрақты тап,картамен жұмыс, ой толғау әдістерінде  жазылым әдісі қолданылады

Құндылықтарға баулу:

 

 « Мәңгілік ел» құрмет ынтымақтастық жауапкершілік өз елінің табиғатының қастерлеу өмір бойы білім алу.

АКТ дағдысын қолдану

Интербелсенді тақта аудиовизуалды материалды  демонстрациялауға қолданылады.

Алдыңғы тақырып

 

Жоспар

Просмотр содержимого документа
«Тәуелсіздік таңы сабақ жоспары 9 сынып»

Сабақтың тақырыбы

Тағдырлас елдер


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:9

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

9. О1 Назарын шоғырландырып оқыту.

Мәтіндегі ақпаратты анықтау.

9. А4 Сенімді және еркін жауап беру.

9. Ж4 Грамматикалық нормаларды сақтау.


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады: мәтіннің мазмұнын түсінеді.


Оқушылардың көпшілігі орындай алады: грамматикалық нормаларды сақтап жазады.


Кейбір оқушылар орындай алады:еркін жауап береді.


Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады: мәтіндегі ақпаратты түсінеді.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: қоныс аударған, ынтымақ, татулық, санақ,тұрғын.

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: халық санағы, қоныс аударғандар, мемлекеттік саясат,басты бағыт.

Бағалау критерийлері:

Оқушылар мәтіннің мазмұнын түсінеді.

Негізгі ақпараттарды анықтайды.


Дескриптор

- 3-5 жаңа сөз қолданады;

- 4-5сөйлем айтады;

-грамматикалық нормаларды сақтап, айтылымға көңіл бөледі.





Алдыңғы оқу

Қазақстан Республикасының рәміздері




Жоспар

Халықтану

Басы

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Шаттық шеңберін құру, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Топқа бөлу. Достық, Ынтымақ

Үй тапсырмасын тексеру.

«Кіру билеті» әдісі

Сұрақтар шайқасы.



Ортасы

Сөзжұмбақ шешу.

«Белсенді оқу» әдісі

Мәтін оқу және талдау Тапсырманы топ ішінде орындау. Берілген диалогты толықтыру, оқу, аудару.

Қысқа тестілеу. Құрмалас сөйлем.Тәжірибе. Қарсылықты салалас сөйлемді көрсетіңіз.


Біздің Отанымыз – Қазақстан Республикасы. Қазақстан Республикасы ірі мемлекеттердің бірі. Бұл ел Еуразияның орталығында орналасқан. Елімізде 130-дан астам ұлт пен ұлыстың өкілдері тұрады. Қазақстан Республикасында негізгі мемлекет құрушы ұлт – қазақтар. Қазақстан жері – кең-байтақ. Шекараның ұзындығы 14,6 мың шақырымға жуық. Шекарамыз солтүстігінде Ресеймен, шығысында Қытаймен, оңтүстігінде Орта Азия республикаларымен және батысында Каспий теңізімен шектеседі. Шекарамыз Алтай тауларынан  Каспий теңізіне дейін, Тянь-Шань тауларынан Орал тауларына дейін созылып жатыр. Қазақстан аумағы 2,7 миллион шаршы шақырымнан астам. Мұнда сирек кездесетін жануарлар мен өсімдіктер, пайдалы қазбалар бар.

     Республиканың әр аймағы бір-бірімен табиғат және экономикалық  жағдайларына байланысты ерекшеленеді. Егер республикамыздың бір жерінде металл өндіру, машина жасау, химия өнеркәсібі болса, екінші жерінде мақта, қант қызылшасы өсіріледі немесе мұнай, темір, алтын, мыс мол. «Жері байдың-елі бай» дейді қазақ халқы.

«Дара диаграмма» әдісі.

2-тапсырма. Сөздердің синонимін тауып жазу.

3-тапсырма.Сөздердің антонимін тауып жазу.

«Халық »сөзін септеу.

«Ұлт» сөзін тәуелдеу.

« Қазақ» сөзін жіктеу.

Мәтінмен жұмыс. Оқушылар жұппен екі мәтінді оқиды, оқи отырып, «Түртіп алу-инсерт» стратегиясы белгімен жұмыс жасайды, орыс тіліне аударады.
«V» - білемін «-» білмеймін «+» жаңа мәлімет «?» тереңірек білгім келеді
Оқушылар жұмысы тыңдалады.
«Жұптасыңыз, талқылаңыз, ортаға салыңыз» стратегиясы
Оқушылар жұптаса отырып (4 - тапсырманы орындайды). Жұп өзара сұрақтарына  мәтіннен жауабын тауып оқиды.

Жұппен жұмыс:  Қазақстан рәміздері.

І. Мәтінді толықтырыңыз.

1.Елтаңбаның жүрегі – ..... 

2.Шаңырақ  -  мемлекеттің түп – негізі -  ... 

3.Сонымен қатар шаңырақ –  ...   де білдіреді.

4.Шаңырақ – қазақ өмірінің алтын қазығы болған киіз үйдің ....  . 5.Тұлпар – даланың, ер – азаматтың көмекшісі, ....  бейнесі.

6.Қанатты тұлпар  ....  біріктіреді.

7.Жұлдыз адамға .... көрсетеді. Елтаңбаның авторлары -  .....  .

Керекті сөздер: Ж.Мәлібеков пен Ш.Уәлиханов, жол, Уақыт пен Кеңістік,  бостандықтың, күмбезі, күн шеңберін, отбасының бейнесі, шаңырақ .

ІІ. Дұрыс сөйлемді табыңыз.

1.Мемлекеттік ту көгілдір түсті .

2.Күн, арай, қыран және ою - өрнек  - қызыл түсті .

3.Тудың авторы – Шәкен Ниязбеков .

4.Көгілдір түс ашық аспанды білдірмейді .

5.Қыран құс – билік, батырлықтың бейнесі .

6.Алтын күн тыныштық пен байлықтың, уақыттың белгісі емес

ІІІ. Сөздерді орын тәртібімен қойыңыз.

1.Түсті, көгілдір, ту, мемлекеттік  

2.құс, қыран, билік, бейнесі, батырлықтың

3.аспанды, ашық, көгілдір, түс, білдіреді

4.авторы, тудың, - суретші, Шәкен Ниязбеков

5.бейбітшіліктің, пен, тыныштық, жақсылықтың, көк, аспан, нышаны

ІҮ. Мына сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Қазақстан Республикасы қайда орналасқан?

2.Қазақстан қандай мемлекет?

3.Қазақстанның Ата заңы қай жылы қабылданды?

4. Еліміздің жері қандай?


Соңы

«Ыстық орындық» әдісі.

«Өз миыңды сал» әдісі



Бағалау



Пәнаралық байланыс:

орыс тілі, тарих, математика.

Рефлексия:

1.Сабақтың оқу мақсаттары қолжетімді болды ма?

2.Бүгін оқушылар не үйренді?

3.Оқыту ортасы қандай болды?

4.Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?

5. Мен өз уақытымды тиімді пайдалана алдым ба?

6.Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Үй жұмысын беру. 6-тапсырма, 21-22 бет

« Басбармақ»

Оқушылар бармақтарын көрсету арқылы сабақтағы көңіл -күйлерін, ұнағанын анықтайды.