СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

УРОК- ПУТЕШЕСТВИЕ В СТРАНУ ГРММАТИКИ ВМЕСТЕ С ГЛАГОЛАМИ WAS / WERE.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Задачи:  1/. В  увлекательной форме путешествия по английской грамматике вместе с глаголами Was , Were  обеспечить повторение форм глагола to be  in the Present Simple tense; ознакомить учащихся с употреблением форм этого глагола в  Past Simple.

                2/  Обучать учащихся делать выводы и обобщения относительно нового грамматического материала, опираясь на уже имеющиеся знания.

               3/    Повторить правила чтения  1, 2, 4 типа чтения английских ударных гласных, лексики по теме: “Travelling”

               4/   Разучить стихотворение  современного детского английского поэта Бэллока “Jim”

              5/  Воспитывать уважительное отношение учащихся друг к другу и к учителю .

              6/  Использовать  физкультминутки  в целях здоровьесбережения.

              7/  Повысить интерес учащихся к изучаемому языку

Просмотр содержимого документа
«УРОК- ПУТЕШЕСТВИЕ В СТРАНУ ГРММАТИКИ ВМЕСТЕ С ГЛАГОЛАМИ WAS / WERE.»

Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение

средняя общеобразовательная школа с. Субханкулово

муниципального района Туймазинский район

Республики Башкортостан






Разработка урока

по английскому языку





«Урок-путешествие в страну грамматики вместе с глаголами was/ were»

6 класс








Выполнила учитель английского языка

Халикова Диана Фаритовна







Субханкулово, 2013г.




Тема: УРОК- ПУТЕШЕСТВИЕ В СТРАНУ ГРММАТИКИ ВМЕСТЕ С ГЛАГОЛАМИ WAS / WERE.


Задачи: 1/. В увлекательной форме путешествия по английской грамматике вместе с глаголами Was , Were обеспечить повторение форм глагола to be in the Present Simple tense; ознакомить учащихся с употреблением форм этого глагола в Past Simple.

2/ Обучать учащихся делать выводы и обобщения относительно нового грамматического материала, опираясь на уже имеющиеся знания.

3/ Повторить правила чтения 1, 2, 4 типа чтения английских ударных гласных, лексики по теме: “Travelling”

4/ Разучить стихотворение современного детского английского поэта Бэллока “Jim”

5/ Воспитывать уважительное отношение учащихся друг к другу и к учителю .

6/ Использовать физкультминутки в целях здоровьесбережения.

7/ Повысить интерес учащихся к изучаемому языку.


ОБОРУДОВАНИЕ: 1/ телеграмма от мистера Веба

2/ слайд 1- стих-е “Travellers”

3/ слайд 2 – тема и цель урока

3/ слайд 3 - A map of the travelling + глаголы: WAS, WERE;

4/ слайд 4 - A plan of the Grammar Tour

4/ Таблицы спряжения глагола to BE в Present Simple, Past Simple

5/ слайд 5 - Магнитофон, кассета с записью стихотворения «Джим»

6/ Списки незнакомых слов и слов, требующих повторения, используемых на уроке

7/ слайд 6 - Таблица для грамматической игры «Спрягаем глаголы»



ПЛАН


  1. Организационный момент. Музыкальное приветствие:

Teacher:

Good morning, good morning!

Good morning to you!

Good morning , dear children!

I am glad to see you!

Children: Good morning, good morning!

Good morning to you!

Good morning, dear teacher!

We are glad to see you!


Teacher: Thank you for your greetings. Sit down, please, and let me ask you a question!

How are you? And how are you?

(Заслушиваются ответы нескольких учащихся.)

And me too. I am also fine.





  1. Организационный момент. Введение в тему урока.


Teacher: Then I can read you a telegram. I’ve got just before our lesson. Here it is.

( Показывает телеграмму.)

It’s from the country Do Did Done, from Mr. Verb.

(Дети зачитывают телеграмму.)


TELEGRAM


02.02.2010


6a form, Subkhankoulovskaya School, Tuimazi, Bashkortostan, Russia


I am boring. Travel with me and my sons around my country DODIDDONE. The verbs Was and Were will meet you and bring you a map of your traveling. See you. Mr.Verb



Do you know Mr. Verb? (Ответы учащихся)


Teacher: Mr/ Verb - Это господин по имени Глагол, который живет в стране видо-временных форм. He is very popular and important in the world of grammar, because there is no English sentence without him.


So, my friends, Mr. Verb invites us to travel around his country with him.

Will we join him? (ответы учащихся)


Then let’s go!


  1. Фонетическая разминка. Работа со стихотворением “Travellers


Teacher: To make our travel funny and interesting let us learn a short poem about travelers.

Look at the board. Here it is. (Слайд 1)


We go by car

And we go by train.

We go by boat

And we go by plane.


We go by land,

And sea, and air.

We go, go, go

From here to there.


First of all repeat the poem after me: line by line.

Then translate and explain the rules of reading of the underlined letters. Pay attention to the preposition BY.


Excellent, children. The poem is about our today’s travelling into the World of English Grammar.





  1. Знакомство с маршрутом путешествия. (планом урока)


Teacher: Our traveling will be long and dangerous. It will take us several lessons.

The main point for today will be the house of 2 active verbs: was and were in a town of Simple of a county Past. ( Показывает на тему урока.) – Слайд 2


Look, the verbs was and were are meeting us!


(Показывает на глаголы)


They brought us a map for our travel. Here it is.

(Показывает на карту.) Слайд 3


On your desks there is a plan of our grammar tour. Look at it and read aloud with Russian translation.


The Plan of the Grammar Tour (for the second of February) Слайд 4


    1. Go past the Square of the Present Simple tense.

    2. Have a stop in the Park of the Past simple tense.

    3. Go up the Street of Questions and Negative Sentences.

    4. Turn right and go across the Bridge of Changes.

    5. Come to the House of brothers Was and Were.


  1. Полет до площади Настоящего простого времени. Повторение The Present Simple Tense.


Teacher: The travelling is long and difficult. That’s why we’ll have to change the means of transportation for severl times.


Are you ready to fly? Then let’s go ahead! (На местах изображают полет)


Stop! We are in the Square of the Present Simple. Here we must talk only about this tense.


1/ What do you know about the Present Simple tense?

2/ What are the signal words?

Today, this year (month, week)

Every day, usually, normally, sometimes etc.

3/ How do we make questions and negations in the Present Simple?

4/ What do you know about the verb to be in the Present Simple?


(Повторение спряжение глагола – спеть песню)


The Present Simple tense

  1. Констатация факта о действии в настоящем.

Москва – столица России. Я люблю мороженое. Его семья большая.

  1. Регулярное, часто повторяющееся действие в настоящем.

Каждое лето я провожу в деревне у бабушки. Обычно я прихожу домой в 4 часа.



Сегодня= today

В этом году (месяце)= this year (month)

Каждый день (год, месяц) = every day (year, month)

Обычно= usually

Иногда= sometimes


Do/ does don’t/ doesn’t


To be! (am, is, are)



  1. Остановка в парке Прошедшего простого времени. Знакомство со случаями употребления the Past Simple Tense. The verbs: was and were.


Teacher: Now let’s go by car to the Park of the Past Simple tense. (Дети имитируют движение в автомобиле.)


Stop! We are in the Park now! All the verbs in this Park are used in the Past Simple Tense . Tell me, what action, in your opinion, it denotes. Вспомним Present simple. Обозначение черт сходства. Ключевое слово – yesterday.


( Записать в тетрадь определение: The Past Simple Tense употребляется для выражения действий, которые происходили в прошлом обычно, часто, всегда., а также обозначает факт свершения единичного действия. ) You are right.





And now let’s have a rest and listen to a tape-recorder. You will hear a poem “Jim”. To understand the speaker, look at the sheets of the paper I’ve given you and remember the meaning of the new words:

was= был; Were= были; gave = дали; slices of delicious ham= кусочки вкусной ветчины; pink inside = с розовой начинкой; tricycles= трёхколесные велосипеды


Look through the poem and listen to the speaker.


Jim

There was a boy whose name was Jim;

His friends were very good to him.

They gave him tea, and cakes, and jam,

And slices of delicious ham,

And chocolate with pink inside,

And little tricycles to ride.

H. Belloc


Try to read it and translate. Слайд 5 (Работа по цепочке.)


Teacher: In the poem you see our new friends: the verbs Was and Were. You should remember that they are the sons of the verb to Be in the Past Simple. It means, they have the same grammar rules as their brothers Is , Are in the Present tense.


Was is used in singular, were is used in Plural.


  1. Записать спряжение глагола в прошедшем времени. 2. Спеть песенку.)


  1. Закрепление спряжения глагола to Be in the Past Simple.


Teacher: To test how you understand the new theme, let’s do Ex. 5 p.146; Ex.6 p.146

  1. Путешествие по Улице Вопросов и Отрицаний.


Teacher: I think, it’s time to go ahead. After a stop in the Park of the Past Simple let’s go up the Street of Questions and Negative Sentences. (Stand up and go! Go! Run! Stop! Jump and go! Go!) stop!


  • вспомнить песенку-спряжение глагола to be in the Past Simple.

  • Записать правило: Для построения вопросов и отрицаний к предложениям с глаголами Was , Were дополнительные помощники не берутся. В Вопросах они меняются местами с подлежащими, в отрицательных предложениях частица not присоединяется к этим самым глаголам.


- Задать вопросы, построить отрицания к предложениям Ex.6 p.146


  • Игра «Спрягаем глаголы» Слайд6




  1. Физ.минутка.

Teacher: I see, you are tired a little bit, then let’s stand up and do some exercises.

Hands up,

Hands down,

Hands on hips,

Sit down.

Stand up,

Hands to the sides,

Bend left, bend right,

Hands on hips,

One, two, three,hop,

One, two, three, stop!

Stan still! Take your place!


  1. Последняя часть маршрута – Мост Преобразований


Teacher: And now, children, we have some time to turn right and go across the Bridge of Changes.


Ex.7 p.146.


  1. Подведение итогов. Выставление оценок. Сообщение домашнего задания.


Teacher: You are very good travelers. In spite of the difficulties you are at the main point of the traveling – at the House of the verbs Was and Were They are happy to be at home and have such clever guests. Let’s sing their favourite song.


At home they will give you a cup of tea, some cakes, and you will have different games.

What games?

Open your diaries and write down: Ex.A,B p.146


So you will finish your traveling only at home together with Was and Were. They will help you to come back .

And what about me?

I can give you only good marks and say “Thank you for our interesting traveling!”


Our lesson is over. Bye.












































ПРИЛОЖЕНИЯ:


TELEGRAM


6a form, Subkhankoulovskaya School, Tuimazi, Bashkortostan, Russia


I am boring. Travel with me and my sons around my country DODIDDONE. The verbs Was and Were will meet you and bring you a map of your traveling. See you. Mr.Verb




***


The Plan of the Grammar Tour (for the second of February)


    1. Go past the Square of the Present Simple tense.

    2. Have a stop in the Park of the Past simple tense.

    3. Go up the Street of Questions and Negative Sentences.

    4. Turn right and go across the Bridge of Changes.

    5. Come to the House of brothers Was and Were.




***


The Present Simple tense

  1. Констатация факта о действии в настоящем.

Москва – столица России. Я люблю мороженое. Его семья большая.

  1. Регулярное, часто повторяющееся действие в настоящем.

Каждое лето я провожу в деревне у бабушки. Обычно я прихожу домой в 4 часа.



Сегодня= today

В этом году (месяце)= this year (month)

Каждый день (год, месяц) = every day (year, month)

Обычно= usually

Иногда= sometimes


Do/ does don’t/ doesn’t


To be! (am, is, are)












***



Look through the poem and listen to the speaker.


was= был; Were= были; gave = дали; slices of delicious ham= кусочки вкусной ветчины; pink inside = с розовой начинкой; tricycles= трёхколесные велосипеды


Jim

There was a boy whose name was Jim;

His friends were very good to him.

They gave him tea, and cakes, and jam,

And slices of delicious ham,

And chocolate with pink inside,

And little tricycles to ride.

H. Belloc


***

Was is used in singular, were is used in Plural.



***


  • Записать правило: Для построения вопросов и отрицаний к предложениям с глаголами Was , Were дополнительные помощники не берутся. В Вопросах они меняются местами с подлежащими, в отрицательных предложениях частица not присоединяется к этим самым глаголам.