СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Відкритий урок літературного читання в 2 класі: Совість у людині – головне. Всеволод Нестайко. Руденький .

Нажмите, чтобы узнать подробности

Відкритий урок літературного читаня в 2 класі з використаням ІКТ. призначений для вчителів початкових класів. містить цікаві завдання, які допоможуть цікаво провести урок.

Просмотр содержимого документа
«Відкритий урок літературного читання в 2 класі: Совість у людині – головне. Всеволод Нестайко. Руденький .»

- 8 -

Шляхи формування соціальної компетентності учнів початкової ланки

Тема : Совість у людині – головне. Всеволод Нестайко. Руденький .

Мета: вдосконалювати техніку свідомого виразного читання,вчити аналізувати прочитане,оцінювати вчинки дійових осіб, зіставляти зміст твору з малюнками до нього, передбачати розвиток подій; закріплювати навички роботи в парах, групах, здійснювати міжпредметні зв’язки; розвивати зв’язне мовлення учнів, збагачуючи їх активний словник; виховувати кращі людські якості: людяність, співчуття, правдивість, доброту, совість.

Тип уроку: комбінований. (з елементами критичного мислення) 

Обладнання: О.Я. Савченко « Читанка» 2клас, ,мультимедійний супровід уроку,

Традиційні методи навчання: бесіда, розминка, словникова робота, вибіркове читання, вправа на розвиток читацьких навичок, робота з прислів’ями.

Інноваційні методи навчання:інтерактивні вправи: «Розминка «Закінчи речення одним словом», бліц-опитування, рефлексія, мікрофон, «Мозковий штурм», «Передбачення», «Кероване читання з передбаченням», «Асоціативний кущ», «Займи позицію».

Очікувані результати :

Уточнять свої знання про милосердя совість .

Зможуть проаналізувати вчинки дійових осіб, дати їм свою оцінку.

Працюватимуть в групі , прислухаючись до думок інших , та робитимуть свої висновки.

Відстоюватимуть свою позицію , аргументуючи , чому так .



Хід уроку

І Організація класу.

- З давніх пір і по нині

Кажуть всі в Україні:

«Здоровенькі були!»

Привітайтесь і ви.

1. Мовна розминка.

2.Промовляння скоромовок.

Вчитель: Продзвенів дзвінок.

-Починається урок.

- З чого ж нам його почати?

Діти :

- Скоромовку розказати.

Вчитель:

- Поправляєм язички, щоб не плутались значки.

- І про мишок діалог, щоб цікавим був урок.

- Перший ряд вже починає – скоромовку промовляє.

Діти:

- Мама вчить мене читати, вчить мене читати тато.

- Вчить дідусь і вчить бабуся, скоро-скоро я навчуся.

Вчитель:

- Другий ряд теж не дрімає і швиденько промовляє.

Діти:

- Начитався букварика та й малюю косарика.

- Коси сіно, косарику, на своєму гектарику.

Вчитель: третій ряд теж не дрімає і швиденько промовляє

Діти Наварили смакоти – будем їсти я і ти.

А сороки та ворони будуть їсти макарони

Вчитель:

- А тепер у класі тиша, щоб почуть розмову мишок.

Діти:

- Мишка мишку запитала: «Що сьогодні поробляла?»

- Відказала мишка мишці: «Букву А шукала в книжці.

- Буду азбуку вивчати, щоб самій казки читати».

3.Зарядка для язичка.

— Де ж наш пустун-язичок?

Знов ліг на бочок і мовчок?

А ми зараз його розбудимо!

— Поплямкали губками.

— Поклацали зубками (щоб міцніші були).

— Посичали гускою: с-с-с.

— Подзижчали комариком: з-з-з.

— Подирчали трактором: др-р-р.

— Пошуміли вітерцем: ш-ш-ш.

4. Вправи на розвиток швидкості читання

1. Чистомовка

Ат-ат-ат — мама, тато, брат.

Ра-ра-ра — я й мала сестра.

М'я-м'я-м'я — це моя сім'я.

Ся-ся-ся — а якщо бабуся

Усь-усь-усь — і старий дідусь,

Ки-ки-ки — дядьки і тітки,

На-на-на — то це — родина моя.

5. Гра «Блискавка».

Слова для миттєвого розпізнавання

доброта

чесність

терпимість

працелюбність

людяність

совість

толерантність

милосердя

6. Словникова робота.

— Послухайте пояснення словосполучень і скажіть, про яке саме ідеться:

• Від теплого слова і лід розмерзає.

Доброта

Мовчання гнів гасить.

Терпимість

Брехнею світ перейдеш, а назад не вернешся.

Чесність

Бережи одяг знову, а честь змолоду.

Совість

7. Мовно-логічне завдання.

Читання деформованих прислів’ їв
Робота в парах

На екрані прислів»я

дяЛюність родожча аз усе. Людяність дорожча за усе.

браДо распва маас сееб тьлихва. Добра справа сама себе хвалить.

еН сясмій з ихал людськоог, щоб обіт єн лобу когота.

Не смійся з лиха людського, щоб тобі не було такого.

Як ви розумієте кожне з прислів'їв?


II. Актуалізація опорних знань

Розповідь з елементами бесіди та гри.

Доброта це чутливе, дружнє ставлення до людей; привітність, ласка, прихильність.

Доброта –це ще й співчуття, щирість, щедрість людської душі і велика любов.

Друзі, давайте на хвилинку закриємо очі долоньками.

Ви щось бачите?

-Ні.-

А якщо закриєте вуха, щось почуєте?

-Ні.-

А якщо уявимо, що у нас болить

нога, чи зможемо ми ходити, бігати, гратись?-

Ні.

-А якщо рука болить, чи зможемо малювати красиві малюнки?

-Ні.

-Серед нас живуть дітки, у яких поганий зір, вуха не чують, ніжки болять –у них слабке здоров’я. Ми маємо можливість –і бачити, і чути, і ходити, і гратись, щось робити своїми руками. А ці дітки немають такої можливості. Це діти з обмеженими можливостями, діти з особливими потребами

Час для роздумів

Які почуття виникають і вас, коли ви чуєте слово «інвалід»? Чи коли зустрічаєтесь

з ним на вулиці? (Роздуми дітей).-Уявіть, що ви зустрілись з дівчинкою в інвалідному

візочку: в дверях аптеки, чи в коридорі лікарні, біля пішохідного переходу чи в на прогулянці парку. Чи виникає у вас бажання чимось їй допомогти?

-Піднести валізу.

-Повезти візок

.-Притримати двері.

1. Перевірка домашнього завдання. Інтерактивна вправа бліц-опитування.

З яким твором ви познайомилися на минулому уроці?

а) Гра « Обличчя до обличчя »

- Яке оповідання ви читали дома?

( Ми читали оповідання «Горбатенька дівчинка »)

- Хто написав для вас його?

( Це оповідання написав Василь Сухомлинський)

- Хто є головними героями цього оповідання?

(Головними героями оповідання є вчитель, горбатенька дівчинка, діти,

хлопчик )

Василь Олександрович дуже любив дітей і написав для них багато цікавих оповідань , казок. Його твори вчать вас бути добрими, чуйними, працьовитими, щоб любили батьків, а також свою прекрасну Батьківщину


б) Вибіркове читання тексту На дошці записано початки речень. Діти мовчки читають їх і відшукують закінчення у тексті, зачитують його вголос.

1. Коли це у двері...              2. Чорноокий хлопчик...                 3. Тридцять п'ять пар...

4. Він дивився у вічі...          5. Вони дивились на...                    6. Хто поступиться...

7. Учитель був тепер...


в)кінець речень ,шукають початок

1.Учитель Відчини двері й подивись, хто там стукає, - мовив

2. дівчинкою До класу зайшов директор школи з маленькою

3. всміхалися Вони дивились на дівчинку й лагідно

4. іспит. Учитель був тепер спокійний: клас витримав


Висновок

Бесіда-роздум 
- Який життєвий іспит витримали діти? (Іспит на людяність, совість, добро) 
- У чому виразився іспит? (У ставленні до дівчинки) 
- По чому побачив учитель, що діти витримали випробування, адже вони мовчали? (Іноді мовчання говорить більше за слова) 
- У чому учні були схожі на вас? 
- Уявіть на мить цю ситуацію. Як би ви особисто вчинили, як би потрапили в таку ситуацію?

Обмін думками, міркуваннями.

-         Як ви гадаєте, чому вчитель так хвилювався? (боявся, щоб не проявили жорстокість)

-         І якими виявилися діти?

-   Чи можна сказати, що між учнями цього класу та вчителем було повне взаєморозуміння? (Діти розуміли вчителя з одного погляду)

-         А як би діти були жорстокими і немилосердними, як би вони себе повели?

- Яка головна думка оповідання «Горбатенька дівчинка»? (Ніколи не можна сміятися над вадами інших дітей; потрібно бути терпимим до чужого горя; не залишати наодинці немічних, інвалідів.)

- Як би ви по іншому назвали це оповідання?

- Чого нас навчило це оповідання?

- Який ви для себе зробили висновок? (треба бути людяним)

Тестування

Чим займався клас, коли у двері постукали?

а) Розв’язував задачу; б) писав диктант; в) малював фарбами

Хто привів дівчинку до класу?

а) Батько; б) учитель; в) директор

Скільки учнів навчалося у класі ?

а) тридцять; б) тридцять п`ять; в) тридцять три.

Що відображалося в очах школярів?

а) Подив; б) цікавість; в) насмішка.

Дівчинку звали:

а) Галя; б) Таня; в) Оля.

Скільки учнів вирішили поступитися дівчинці місцем?

а) Троє; б) четверо; в) шестеро.

Читайте, думайте, доповнюйте!

Гра «Закінчіть речення»

Байки пише … (байкар).

Вірші складає … (поет).

Казки вигадує … (казкар).

Оповідання пише (письменник)

Що таке оповідання? Чим оповідання відрізняється від казки і вірша.

Вікторина «З якого це оповідання?»

Прочитайте «ланцюжки» слів. Пригадайте, в яких оповіданнях ви зустрічали ці персонажі і предмети.

Учитель, директор, клас, горбатенька … (Горбатенька дівчинка»).

Марійка, Миколка, Лариса, піжмурки … («Про що думала Марійка»).

Глечик,тарілка,лисичка,журавель… (Лисичка і журавель)

Зайчатко,лисиця ,вовк,книжечка… (Зайчаткова казочка)

Оля,Сергійко,метелик,вокзал… (У привокзальному садку )


ІІІ Повідомлення теми і завдань уроку.

Мотивація навчальної діяльності

1. За народним повір’ям дерево -.це символ життя, а яке життя без добра? Наше дерево ви прикрасите плодами, на яких запишете якості доброї людини.

людяність

взаємодопомога

чуйність

милосердя

щедрість гуманність

любов,

с півчуття,

ласка,

вірність,

допомога





Доброта це чутливе, дружнє ставлення до людей; привітність, ласка, прихильність.

Доброта –це ще й співчуття, щирість, щедрість людської душі і велика любов.

ІV Фізкультпауза  Пісня про дерево

Сьогодні на уроці разом з вами ми продовжимо подорож у дивний світ книг, спробуємо пережити людські почуття разом з героями нових оповідань, познайомимось з творами відомого дитячого письменника Всеволода Нестайка.

Будемо вчитися читати швидко, виразно, правильно,  перевіримо, чи справдилося  ваше  передбачення  і я дуже сподіваюсь, що знайомство з цим оповіданням буде для вас ще одним уроком у вихованні кращих рис характеру

Інтонаційне читання теми уроку.

Совість у людині - головне

—Прочитайте тему уроку з сумом (радістю).

—А тепер так, щоб це прозвучало як запитання.

—Уявіть, що ви маленькі гномики. Прочитайте тему уроку.

—А тепер ви велетні, як звучатиме ваш голос.


V. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

Всеволод Нестайко. Написав багато творів для дітей, які зібрані у чудові збірки

Вправа «Мікрофон»

Що на вашу думку означає слово «совість»? ( Совість – це коли людина робить все правильно .Совість – це коли людина може допомагати іншим. Совість – це коли людина не ображає нікого, не кривдить. Коли людина має совість – вона хороша людина.)

людяність, милосердя, щедрість, любов, чуйність, співчуття, ласка, вірність, допомога. Совість – це усвідомлення і відчуття моральної відповідальності за свою поведінку та вчинки

Якій людині легше жити: тій, яка має совість, чи людині безсовісній?

( Безсовісній легше, бо їй не соромно за свої вчинки і дії. Безсовісній, бо вона не звертає уваги на інших людей і робить все, що їй заманеться)

  • Саме про цю людську рису характеру , совість,буде йти мова у оповіданні Всеволода Нестайка «Руденький».

Словникова робота

  • у тексті вам зустрінуться ось ці слова.

Враз – відразу, разом, одночасно.

Дременув – утік, швидко побіг.

Зойкнула – раптово голосно скрикнула.

Інколи – зрідка, коли небудь.

Майданчик - місце для гри .

Пильно - з великою увагою.

Поплескав – доторкнувся до плеча.

Похапливо - дуже швидко, поспішаючи.

Тицьнув – різким рухом поклав.

VI. Опрацювання оповідання «Руденький »

1.Читання оповідання

2. Робота над текстом.

- Чи сподобалось вам оповідання? ( Дуже сподобалось. Мене воно схвилювало.)

Чому автор називає «Руденький», а не просто «Рудий»? (Розуміємо, що він симпатизує герою) 

- Назвіть героїв твору. (Чорнявий хлопчик, руденький хлопчик, дівчинка і дідусь.

3. Фізкультхвилинка флешмоб «Перлина»

4. Читання тексту «ланцюжком». (Учні перечитують текст вголос. Учитель слідкує за правильною вимовою слів, за дотриманням відповідної інтонації.)

5. Вибіркове читання.

Бесіда , вибіркове читання. Словникова робота. 
- Знайдіть і прочитайте, хто грався на дитячому майданчику. 
- Прочитайте, що зробила бабуся. 
- Що зробили діти з цукерками? 
- Прочитайте, що зробив далі чорнявий хлопчик. 
- А чому, на вашу думку, чорнявий дременув? 
- А як відреагувала дівчинка?

- Прочитайте, якою була поведінка руденького хлопчика. 
- Чому ж він так швидко пішов геть від дівчинки? 
- Хто сидів на лавочці і спостерігав за тим, що відбувається? 
- Прочитайте, що сказав дідусь про хлопчика. 
6.Виразне читання уривка тексту в особах (розмова дідуся і руденького
- Які дійові особи беруть участь у розмові? (Дідусь і хлопчик) 
- Як потрібно читати слова дідуся? (Впевнено, спокійно, повчально) 
А хлопчика? (Невпевнено, тихо, сором’язливо)



7.Характеристика дійових осіб 
- Чим були подібні хлопчики? 
- Чим вони відрізнялися? 
- Поверніться до тексту оповідання, прогляньте очима текст і скажіть, чи описує автор зовнішність хлопчиків? Чому? 
(Тому що важливішим є не те, як вони виглядають, а які їх дії, вчинки). 
- Знайдіть, які дії виконують в оповіданні діти (На екрані) 
Чорнявий ,Руденький,  дівчинка

- 1 ряд

Тицьнув, вихопив, дременув – ( чорнявий хлопчик)

2 ряд

Зойкнула, заплакала – (дівчинка)

3 ряд

Тицьнув, подивився, пішов, почервонів, зітхнув – (руденький хлопчик)

VІІ.Систематизація знань учнів 
- Чи можна за діями, що виникають у хлопчиків, проаналізувавши їх вчинки, зрозуміти, які вони , дібрати ті риси характеру, які їм належать?

Робота в групах 
на екрані риси характеру дійових осіб ,Діти по рядам підбирають до кожного його рису характеру

Слайд Про кого з дійових осіб ці слова

VІІІ Творче застосування отриманих знань 
Роздуми 
- Чи здав життєвий іспит чорнявий хлопчик?? Чому? 
- Чи витримав іспит руденький? Чому? 
- А чи не можна передбачити, що насправді чорнявий хлопчик і сором’язливий, і совісний. Подивіться на малюнок. Хлопчик стоїть у під’їзді, дивиться у двір, і хто знає, про що він думає?! 
- А про кого з героїв можна сказати так: «Мудрий, спостережливий, розсудливий...» (Про дідуся) 
- Чому ж дідусь сидів на лавочці, за усім спостерігав, але не втрутився у ситуацію 
(Може, він хотів перевірити чи витримає випробування хлопчик) 
- А може, за образом дідуся ви уявляєте когось іншого? (Автора) 
- Знайдіть і прочитайте, які найважливіші слова сказав нам автор словами дідуся.(А совість, голубе мій, - це в людині головне) 
По рядам
«Мозковий штурм» 
- Чому поганим бути легко? 
- Чому хорошим бути важко? 
- Що таке совість? ( Думки дітей ) 
. Робота в групах.

Робота з прислів’ями.

На дошці записані частинки прислів’їв. Вам потрібно правильно з’єднати ці

частинки, прочитати і пояснити прислів’я.

Добре ім’я а злого уникай.

Зла людина – добром платять.

За добро – краще від багатства.

Все добре переймай, зліша за вовка.

VII. Підсумок уроку

  1. Робота з ілюстрацією.

  • Якими рядками тексту можна підписати малюнки?

  • З ким би ви хотіли товаришувати? ( З руденьким хлопчиком, бо він справжній товариш)

Які із прислів'їв, опрацьованих на початку уроку, підходять до оповідань?

Людяність дорожча за усе.

Добра справа сама себе хвалить.

Не смійся з лиха людського, щоб тобі не було такого.

То що ж є найголовнішим для людини?

Кожна людина може бути чарівником і для цього не потрібна чарівна паличка,достатньо сказати добре слово або зробити добре діло.

Діти на сердечках пишуть правила моральної поведінки:

Що посилає вам промінчик серця? (Добро…) 

Я всім бажаю добра.

.Гра «Дари доброти від Золотої рибки»

Діти стають у коло. Запропонувати дітям уявити, що золота рибка подарувала людям скриню з дарами доброти. Діти перераховують все, що може бути добрим.

Добра посмішка, Добрий погляд Добре слово Добре серце Добрий намір …

Далі діти допомагають оживити її дари.

Поверніться один до одного, візьміться за руки і побажайте чогось доброго







- - Я бажаю всім нам прислухатися до внутрішнього голосу серця, голосу совісті у вашій душі. І якщо сьогодні голос совісті вам підкаже, що у своєму житті ви колись його не послухали (були нечесними, нещирими до мами, тата, друга, вчителя), я бажаю вам здати свій життєвий іспит, виправити ситуацію (попросити пробачення, знайти слова для цього і намагатися жити так, що совість «не мучила» і за себе ніколи не було соромно!

- VIII. Домашнє завдання.

  • Підготуйте вдома переказ оповідання і поради для чорнявого хлопчика.