СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

З.М.Бобур.Ҳаёти ва фаолияти

Категория: Литература

Нажмите, чтобы узнать подробности

Шоир Заҳириддин Муҳаммад Бобурнинг ҳаёти ва ижодий фаолиятини ўрганишга бағишланган очиқ дарс ишланмаси. Бу дарсда янги мавзу ўрганилади.

Просмотр содержимого документа
«З.М.Бобур.Ҳаёти ва фаолияти»

Мактаби:

Васит Вахидов номли умумий билим берадиган мактаб




Фани :

Ўзбек адабиёти




Узоқ муддатли режа бўлими:

Ҳар кимки вафо қилса…




Ўқитувчи исм-шарифи:

Зуфарова Умида




Куни:

10.01.2024 йил




Синфи: 10

Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони:




Дарс мавзуси:

4-дарс. З.М.Бобур. Ҳаёти ва фаолияти




Таълимий мақсадлар



10.1.5 – ифода воситаларидан фойдаланган ҳолда ижодий ёндошиб, асар матни ёки парча мазмунини қайта ҳикоя қилиш;

10.2. 2 – долзарблиги ва шахсий кўзқарашини далиллаган ҳолда асарнинг мавзу ва муаммолар доирасини аниқлаш;

10.3. 3 - умумий ва ўзига хос белгиларини тушунтирган ҳолда китобхонга ҳиссий таъсир этиш нуқтаи назаридан келиб чиққан ҳолда ўзбек ва жаҳон адабиётининг асарлари (ёки парчалари) ни қиёслаш.




Дарс мақсадлари

•Бобурнинг ҳаёт йўли ва ижоди ҳақида билган маълумотларимизни кенгайтириш;

•Бобурнинг ўзбек адабиёти тараққиётида тутган ўрнини белгилаш;

•шоир ижодини бошқалар ижоди билан қиёслаш.




Баҳолаш мезонлари

-матн устида ишлаб, мазмунини қайта ҳикоя қилади;

-матндаги мавзу ва муаммоларни аниқлайди;

-матнни таҳлили ва талқин қилиб қиёслайди.




Дарснинг бориши




Дарс босқичлари

Ўқитувчининг иш-ҳаракати

Ўқувчиларнинг иш-ҳаракати

Баҳолаш

Ресурслар



























Дарснинг кириш қисми

5-7 дақиқа


“Яхши тилак, ҳар ишда ҳамдам”машқини ўтказиб,бир-бирингизга яхши тилаклар билдиринг.

Ўқувчилар, қирқма рангли қоғозларни бириктириш орқали гуруҳларга бўлининг. Қирқма рангли қоғозларни бириктирганда,” Бобур” деган сўз чиқади.

Ақлий ҳужум”:

З.М.Бобур ҳаёти ва ижоди ҳақида нималарни биласиз?

Шоирнинг қайси рубоий ёки ғазалини ёддан биласиз?

Ўқувчиларнинг жавобларини умумлаштиради ва бугунги дарснинг мақсади ва баҳолаш мезонлари билан таништиради.

Саломлашади. “Яхши тилак, ҳар ишда ҳамдам”машқини ўтказиб, бир-бирларига яхши тилаклар билдиради.

Ўқувчилар қирқма рангли қоғозларни бириктириш орқали гуруҳларга бўлинади. Қирқма рангли қоғозларни бириктирганда,” Бобур” деган сўз чиқади.

Ақлий ҳужум”саволларига жавоб беради: З.М.Бобур ҳаёти ва ижоди ҳақида қуйи синфларда олган маълумотларини эсга солади. Ғазал ва рубоийларини ёддан айтади. Янги дарснинг мақсади ва баҳолаш мезонларини слайдлар орқали билиб олади.

Қолиплаштирувчи баҳолаш

Ўзаро бир-бирини баҳолаш

Ўз-ўзини баҳолаш











https://ziyouz.uz/ilm-va-fan/tarix/allomalar/zahiriddin-muhammad-bobur-1483-1530/




Дарснинг асосий қисми

30-35 дақиқа







Янги дарс:

Заҳириддин Муҳаммад Бобур

(1483-1530)

Матнолди топшириқлар:

1.З.М.Бобурнинг ҳаёти ва фаолияти ҳақида видеолавҳани томоша қилинг ва гуруҳда муҳокама қилинг.

2.“Жигсо” усули воситасида З.М.Бобурнинг ҳаёт йўлини ўрганинг.

3. Ҳинд файласуфи Жавоҳарлаъл Нерунинг З.М.Бобур ҳақида айтган фикрини ўқинг ва жуфтингиз билан муҳокама қилинг.

«Бобур — дилбар шахс. Уйғониш даври ҳукмдорининг ҳақиқийнамунасидир. У мард ва тадбиркор одам бўлган. Бобур ўта маданиятли ва жозибали инсонлар орасида энг етукинсонлардан бири эди. У мазҳабпарастлик каби чекланишдан ва
мутаассибликдан йироқ эди... Бобур санъат ва, айниқса, адабиётни севарди».
3. Бобур портретига чизгилар беринг ва бобурийлар сулоласи ҳақида билган маълумотингизни айтинг.




Тушуниш ва саволларга жавоб бериш

1. ”Кластер” усули воситасида Бобур ҳақида билган маълумотларингизни келтиринг.

2. “Венн диаграммаси” асосида Бобурни шоҳ ва шоир сифатида тавсифланг.


3. Харитадан Бобур ҳукмронлик қилган давлатларни белгиланг.

Қолиплаштирувчи баҳолаш

Баҳолаш ва қиёсий таҳлил

1. Қуйидаги жадвал асосида Бобурнинг ўзбек адабиёти тараққиётида тутган ўрнини белгиланг.

2. Муҳокама учун очиқ ва ёпиқ саволлар тузинг, ҳамда гуруҳлараро савол-жавоб ўтказинг.

3.”Биз билган ва билмаган Бобур” мавзусида тақдимот ўтказинг.

«Очиқ микрофон» усули воситасида гуруҳлараро савол-жавоб ўтказинг.

Қолиплаштирувчи баҳолаш

Ўқитувчи баҳоси

Ўқувчилар иш дафтарларига бугунги сана ва янги дарс мавзусини ёзадилар. Матнолди саволларига жавоб беради ва топшириқларни бажаради. З.М.Бобурнинг ҳаёти ва фаолияти ҳақида видеолавҳани томоша қилади ва гуруҳда муҳокама қилади. Ўз фикрини билдиради.

“Жигсо” усули воситасида З.М.Бобурнинг ҳаёти ва ижоди ҳақида берилган маълумотларни ўрганади.

Ҳинд файласуфи Жавоҳарлаъл Нерунинг М.Бобур ҳақида айтган фикрини ўқиб, жуфти билан муҳокама қилади.

Дарсликда берилган Бобур портретини кузатади ва унга чизгилар беради. Бобурийлар сулоласи ҳақида билган маълумотларини айтади.

Тушуниш ва саволларга жавоб бериш

Тушунчаларини гуруҳларда муҳокама қилади ва топшириқларни бажаради.

Дескрипторлар:

1. Дарсликдаги расмларни кузатиб, билганларини айтади.

2. “Кластер” усули воситасида Бобур ҳақида билган маълумотларини келтиради.


3. “Венн диаграммаси” асосида Бобурни шоҳ ва шоир сифатида тавсифлайди.


4. Харитадан Бобур ҳукмронлик қилган давлатларни белгилайди. Қолиплаштирувчи баҳолаш



Таҳлил ва талқин

Бобурнинг илм соҳаларига қўшган ҳиссалари ҳақида маълумот йиғиб, гуруҳда тақдимот тайёрлайди.



Шоҳ сифатидаги фаолияти


Бобур – саркарда


“Бобурнома” асари


Лирик жанрдаги асарлари


Илмий асарлари


Баҳолаш ва қиёсий таҳлил


Дескрипторлар:

1. Жадвал асосида Бобурнинг ўзбек адабиёти тараққиётида тутган ўрнини белгилай олади.

2. Муҳокама учун очиқ ва ёпиқ саволлар тузади, ҳамда гуруҳлараро савол-жавобда иштирок этади.

3.”Биз билган ва билмаган Бобур” мавзусида тақдимот тайёрлайди.


Қолиплаштирувчи баҳолаш



Ўқувчилар «Очиқ микрофон» усули воситасида гуруҳлараро савол-жавоб ўтказишади.
















Қолиплаштирувчи баҳолаш

Ўз-ўзини баҳолаш













Қолиплаштирувчи баҳолаш

Ўзаро бир-бирини баҳолаш
















10-синф Ўзбек адабиёти дарслиги,суратлар,слайдлар,видеолавҳалар






























Дарс якуни

5-7 дақиқа

ҚАЙТА БОҒЛАНИШ: «Уч чеҳра» усули

Дарс якунида ўқувчилардан рефлексия олинади:

“WhatsApp” усули. Ўқитувчи ўқувчиларга телефондаги WhatsApp тасвирланган карточкаларни таратади. Ўқувчиларга бугунги дарс ҳақида “сообщение” ёзиш тавсия этилади.

Уйга вазифа: “Бобур ижодининг буюклиги нимада?» мавзусида эссе ёзинг.

Ўқувчилар «Ватсап» усули орқали дарсга рефлексия берадилар. Ўқитувчи тарқатган WhatsApp тасвирланган карточкаларга “сообщение” ёзади. Унда бугунги дарсга баҳо берадилар. Кейин уй вазифасини белгилаб оладилар.


Ўз-ўзини баҳолаш

Расмли карточкалар


Дарс бўйича рефлексия

Дарс мақсадлари /таълимий мақсадлар ҳаққоний белгиланганми?

Ўқувчиларнинг барчаси ТМ-га эриша олдими?

Эриша олмасалар, нима учун?

Дарсда табақалаштириш/саралаш тўғри олиб борилдими?

Дарснинг босқичларида вақт тўғри сарфландими?

Дарс режасидан қандай четга чиқишлар бўлди, нима учун?