СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Денсаулық және қоршаған орта.

Категория: Литература

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ашық сабақ

Просмотр содержимого документа
«Денсаулық және қоршаған орта.»



«Келісілді»

директордың ОТІЖ орынбасары

_______З.И.Абубакирова

2021. «26» 11

САБАҚ: қазақ тілі

Бөлім:Денсаулық және қоршаған орта

Мектеп: ҚЗ «Бәйтерек» мектебі


Күні: 26.11.2021

Мұғалімнің аты-жөні: Г.Х.Зиябекова.


Сынып: 7 «А»

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

Нәтиже сабақ


Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

7.2.7.1. Ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді қолдану.

7.3.2.1.Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала, нұсқаулық, әңгіме құрастырып жазу.


Сабақтың мақсаттары

  • ғаламтор. газет- журналдардан ақпараттар табу

  • стильдік ерекшеліктеріне сай мақала, нұсқаулық құрастыру

  • ізденген ақпаратты тиімді қолдану


Бағалау критерийлері

  • ғаламтор. газет- журналдардан ақпараттар табады

  • стильдік ерекшеліктеріне сай мақала, нұсқаулық құрастырады

  • ізденген ақпаратты тиімді қолданады


Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология:

Денсаулық, құндылық, қоршаған орта, тамақтану, технология, зиянды әдеттер т.б.

Талқылауға арналған сұрақтар:

  1. Денсаулық деген не?

  2. Денсаулық пен қоршаған ортаның байланысы қандай?

  3. Қандай зиянды әдеттер бар?



Құндылықтар

«Мәңгілік Ел» тұғыры-тарихтың ,мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Құрмет , ынтымақтастық, ашықтық, қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік


Пәнаралық байланыс

биология


Осыған дейін меңгерілген білім

Оқушылар жалғау түрлерімен таныс. Денсаулық және қоршаған орта туралы біледі.


Жоспар


Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер


Сабақтың басы

Үй тапсырмасын сұрау

5 минут











Қызығушылықты ояту , бағыт бағдар беру


  1. Минут







Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу

Оқушыларды топқа бөлу.

«Тамақтану», «Зиянды әдеттер», «Технология» деген топ атаулары бар қима қағаздарын таңдап алу арқылы топқа бөлемін.

І топ «Тамақтану»

ІІ топ «Зиянды әдеттер»

ІІІ топ «Технология»

Үй тапсырмасын сұрау.

Оқушыларға «Денсаулық және қоршаған орта» бөлімін аяқтап, қорытындылау үшін сөзжұмбақ үлестіріп, үй жұмысын бағалау.


Бағалау парақшасын беру. Әр топтың жұмыс тәртібін түсіндіру.

Бағалау критерийі

І топ

ІІ топ

ІІІ топ

Үй жұмысы [9 балл]




Жоба қорғау


Уақытты тиімді пайдалану[1]




Топ мүшелерінің барлығының қатысуы[1]




Орфографиялық норманы сақтауы [2]




Көркемдік көрінісіне [1]




Жобаны қорғау[3]




Әр топқа сұрақ қойылса [1]




Сұрақтарға жауап берілсе[1]




Сергіту сәті [1]




Барлығы: 20 балл





Ой қозғау :

Әр топқа өз тақырыбы бойынша статистика ақпараттары беріледі

І топ «Тамақтану»

«Осыдан 10 жыл бұрын адам өлімінің 80 пайызы жұқпалы емес аурулардан болатын. Қазір бұл көрсеткіш 82-88 пайыз арасында тұр. Оның 55 пайызы жүрек-қан тамырлары аурулары, 18 пайызы онкологиялық аурулар, қалғаны қант диабеті мен өкпе аурулары. Жүрек қан тамырлары, диабет, май басу бала кезден басталады. Инфаркт, инсульт, диабет, атеросклероз жасарып барады. Артық салмақ, май басу көрсеткіші де солай. Қантты екі есе көп тұтынамыз. Төрегелді Шарманұлы қайталап айтқанды жақсы көретін сөз бар: «қант дегеніңіз – ақ, тәтті, токсиндік, қатерлі у». Қант сияқты қатты, трансмайды да екі есе көп тұтынамыз. Мұның бәрі фаст-фудтарда, кондитерлік өнімдерде, нан өнімдерінде көп кездеседі. Жастарда көп таңдау жоқ, сондықтан пайда мен зиянға қарамай тұтына береді. Сол сияқты тұзды да 4 есеге жуық нормадан артық пайдаланамыз. Міне, осының бәрінен кейін әлгі жүрек-қан тамырлары аурулары, диабет, өзге де қатерлі аурулар қайдан шықты деуге болмайды», дейді Қазақ Тағамтану академиясының профессоры, ғылым докторы Шәміл Тәжібаев.


ІІ топ «Зиянды әдеттер»

Қазақстан күшті алкоголь сусындарын (65 градусқа дейін) тұтыну бойынша әлемде алғашқы ондыққа кіреді. Ал Орталық Азияда бірінші орында. Ал ауыр қылмыстардың басым бөлігі мас күйінде жасалатыны белгілі.

«Sange» зерттеу орталығы 2020 жылдың соңында Алматы, Нұр-Сұлтан, Шымкент қалаларында 18 жастан асқан азаматтар арасында темекі шегу туралы зерттеу жүргізген. Ерлердің 55 пайызы, ал әйелдердің 28 пайызы тұрақты түрде темекі өнімдерін тұтынатыны анықталған. "Аман-саулық" ҚҚ президенті Бақыт Түменованың сөзінше, Қазақстанда кәмелетке толған 4 миллионнан астан адам темекі шегеді екен.


ІІІ топ «Технология»

Қазіргі кезде әлеуметтік желілер "Вконтакте", "Мой Мир", халықаралық "Facebook", "LinkedIn" және тағы басқалар кең таралған. Статистика бойынша, Қазақстандық интернет қолданушылардың 62,4% "Вконтакте" желісінде, 25,9% "Мой Мир" желісінде, ал 22,7% "Одноклассники" желісінде отырады. Бұл ақпарат жастардың әлеуметтік желіде қаншалықты және қайда отыратынын көрсетеді.


Көптеген жастардың ата-аналары бүл үрдістің әсерінен қауіптеніп отыр. Себебі, көбінесе 10-18 жастағы жасөспірімдер мұндай әсерге тап болады. Ал бұл жасөспірімдердің негізгі әлеуметтендіру, оның психика мен дүниетанымын қалыптастыру кезеңі болып табылады. Статистикаға жүгінсек, жастардың 49,2% әлеуметтік желіні күнделікті, 19,7% аптасына бір рет және 9,1% айына бір рет тексереді. Бұл деректер ата-аналарды мазалап қана қоймай, психолог дәрігерлердің, мұғалімдердің де ойын қауіптендіреді.


Зерттеу сұрағымен оқушыларды таныстыру;

1.Денсаулыққа зиянды әсері қандай?






Слайд

Кеспе қағаздар









Сөзжұмбақ



































Таратпа мәтіндер













Сабақтың ортасы

15 минут












9-минут





2-минут







3-минут

















1 минут













І топ «Тамақтану»

ІІ топ «Зиянды әдеттер»

ІІІ топ «Технология»

Әр топқа өз тақырыптары бойынша дайындалып, жоба жасауға уақыт беріледі. Оқушылар ақпарат көздерінен жинаған мәліметтерін жинақтап, ұсынуы қажет.


Дескриптор:

  • ақпарат жинайды

  • ақпаратты тиянақты ұсынады

  • жоба жасап, қорғайды

  • топпен жұмыс жасайды


Әр топтың жобасын қорғап шығуына уақыт беріледі.

Әр топ мүшелері «Бағалау парақшасымен» жұмыс жасайды.



Оқушыларды бір сәтке тынықтыру мақсатында «Сергіту сәті» ұйымдастырылады.

«Сөзден сөзді ізде» ойыны.

Денсаулық, табиғат.




Сабақты бекіту:

Нәтижесі: Оқушылар өз тақырыптары бойынша шағын буклет жасап шығару керек.

«Бағалау парақшасы » арқылы оқушылардың жоба жұмыстарын қорытындылау


Рефлексия: «Бағдаршам»

Сабақтан алған әсерлерін төмендегі түстер арқылы көрсету:

Жасыл түс – сабақтан жаңа идеялар байқадым.

Сары түс – сабаққа көңілім толды.

Қызыл түс – сабақта жаңа ақпарат алмадым.






Кеспе қағаздар























Буклет

Кесте





Түрлі түсті кеспе қағаздар


Үйге тапсырма

Денсаулыққа қатысты 5 жұмбақ пен 5 мақал мәтелдер ізденіп, жаттап келеміз.




Қосымша ақпарат


Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)


Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?

Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?

Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?

Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?


Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға



Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:


2:


Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?