СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

«Экологические проблемы»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
««Экологические проблемы»»

Тема урока: «Экологические проблемы»

Класс: 8

Цель урока: сформировать представление о проблемах окружающей среды.

Задачи урока:

  1. Образовательные

- активизировать навыки устной речи;

- систематизировать знания об экологических проблемах;

  1. Развивающие

- развивать творческое мышление;

- углубиться в развитии поисковых навыков, умений систематизировать и вычленять информацию из контекста;

  1. Воспитательные

- формировать навыки групповой и самостоятельной работы;

- сформировать у обучающихся чувство ответственности за состояние окружающей среды.

Ход урока

Примечания

Время

  1. Приветствие

T: Hello, students! How are you?

P: Hello, teacher! We are fine, and you?

T: I’m fine too, thank you. What a nice weather! Tell me please who is absent?

P: называют имена отсутствующих.

T: Turn on your cameras, please, who didn’t do it and let start our lesson.


1 минута

  1. Фонетическая разминка

T: As you know, we are going to start with the train of our speech.

T: Listen and repeat after me.

Humpty-Dumpty sat on a wall,

Humpty-Dumpty had a great fall;

All the King’s horses and all the King’s men

Couldn’t put Humpty-Dumpty together again.

T: Who can reveal me what sound were we training? Okey, Oleg, draw it on the screen please. Good job! Thank you!


3 минуты

  1. Оглашение темы урока, постановка целей и задач

T: Today, we are going to have a talk about very important theme. Here, on my video you can see a slide with the crossword. I want you to puzzle it so you can tell me the topic of today class.
T: Good, but how do you think what is the theme? You are right, it’s ecology, but, mostly, I what to talk with you about ecological problems.

Кроссворд:

Across:

1) Translate the word «переработка»;

2) Translate the word «окружающая среда»;

3) This stuff can lie on the ground 1000 years and it is very poisonous if you burn it.

4) Guess the definition «Наука о взаимодействиях живых организмов и их сообществ между собой и с окружающей средой».

5) Translate the word «яд»;

6) This stuff can lie on the ground 1 million years. It can cause the forest fire on summer.

7) This organization protects the environment.

8) Translate the word «мусор».

Down:

9) These stuffs pollute ground, water, air.

10) Translate the word «мусор»;

11) Translate the word «яд»;

12) Translate the word «загрязнение».

8 минут

  1. Актуализация знаний

T: Say me please, what ecological problems do you know?

T: All of you absolutely right. Now, we are going to learn more about them.

Учащиеся перечисляют экологические проблемы, которые они знают

2 минуты

  1. Активизация навыков монологической речи

T: I want you to watch a little video to visualize the problem and then we will have a talk.

T: Tell me, please, what terrible problems have you seen and how can we solve them?

T: Thank you, it is really very interesting.

(https://www.youtube.com/watch?v=A0pB1qw8SMs )

12 минут

  1. Физкультминутка

T: After such productive work we need to have a rest.

Look left, right

Look up, look down

Look around.

Look at your nose

Look at that rose

Close your eyes

Open, wink and smile.

Your eyes are happy again.

Зарядка для глаз.

2 минуты

  1. Работа с текстом

T: Here, on you screens you can see a text, but there are missing words in it, now I’ll send you variants of these words to our group chat and give you seven minutes to read it and insert them. Start, please.

T: You time is over. Let’s read and check.

Текст:

However, we 6) ………. all do something to protect the environment. For the start, we should try to conserve 7) ………… resources such as oil and coal by turning down our central heating and air conditioning, or making 8) ……….. use of our cars. Secondly, since many everyday items such as glass and paper can be recycled, we should try to re-use them rather than throwing them away. Thirdly, we can 9) ………… pressure groups such as Greenpeace or Friends of the Earth. The basic message we should all bear in mind is that: «Think globally, 10) …….. locally!»

Слова:

1) a) effect b) affect c) influence

2) a) fumes b) smells c) gases

3) a) liar b) layer c) lawyer

4) a) increases b) rises c) raise

5) a) exemption b) existence c) extinction

6) a) must to b) need c) can

7) a) natural b) energy c) food

8) a) less b) more c) much more

9) a) meet b) unite c) join

10) a) act b) do c) make

Ответы:

1 – A, 2 – C, 3 – B, 4 – A, 5 – C, 6 – C, 7 – B, 8 – A, 9 – C, 10 – A

14 минут

  1. Подведение итогов

T: Thank you for such enlightening lesson. At the end I would like to ask you what was the most interesting? Have you learnt anything new?

T: Well, thank you one more time. As usually, I’ll send you your home task. Goodbye!

P: Thank you! Goodbye!

Рефлексия.

3 минуты