Сабақтың тақырыбы: : Excel-де тестілеу
парағын жасау.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: “ Excel ” программасының мүмкіндіктерін пайдалану
жолдарын игерту.
Тәрбиелігі: Оқушыларды алған білімдерін пайдаланып өз бетінше
жұмыс жасауға және өзін - өзі бағалауға, уақытты тиімді
пайдалана білуге тәрбиелеу.
Дамытушылығы: Әр түрлі тапсырмалар беру арқылы оқушылардың
логикалық ойлау қабілеттерін дамыта отырып,
шығармашылық жұмыстарға тәрбиелеу.
Сабақтың типі : Жаңа білімді қалыптастыру,
Оқыту әдісі: Көрнекілі , практикалық.
Оқушылардың танымдылық іс-әрекеттін ұйымдастыру тәсілі бойынша:
Түсіндірме, көрнекі, ізденіс, проблемалық, зерттеушілік.
Оқыту формалары: Жеке, топтық және ұжымдық.
Жабдықтау: Оқу құралдары, таратпа метериалдар,
V.B прог тест қосымшасы, презентация,
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру жұмыстары.
Үй жұмысын тексеру.
Ой сергіту
( өтілген үш үлкен тараулар бойынша сұрақтар арқылы ой сергіту)
Санау жүйесі Microsoft Word Power Point
1. C.Ж неше топқа бөлінеді ? 2. 2-лік Санау жүйесі 3. 8-дік Санау жүйесі 4. 16-ліқ Санау жүйесі 5 ................................ 6. т.б. | Терезе элементтері Терезе элементтерін алып тастау. Колонки. Алмасу буфері ....................... т.б | Терезе элементтері Р.Р прог-ның режимдері Слайд Безендіру ................................... т.б |
3. V.B программасында жасалаған қосымша арқылы
Excel программасынан тест қабылдау.
"MS Excel дегеніміз не?"
а) "Кестелік процессор
б) "Операциялық жүйе"
в) "Программалық капшық"
"Excel кестесінде бос жол қосу?"
а) "Правка-строки"
б) "Сервис-строки"
в) "Вставка-строки"
"Excel-де ұялардын адресін қандай тұрде жазуға болады?"
а) "Абсолютті, аралас, жасырын"
б) "Абсолютті, аралас, салыстырмалы"
в) "Салыстырмалы, аралыс, параметрлі"
"Excel-де парақтарды қалай қорғаймыз?"
а) "Сервис-Зашита к/ор. қажетті параметр таңдаймыз"
б) "Формат-Зашита к/ор. қажетті параметр таңдаймыз"
в) "Данные-Зашита к/ор. қажетті параметр таңдаймыз"
"Ұянын $B$5 түрінде жазылған адресі ..."
а) "Аралас"
б) "Абсолют"
в) "Салыстырмалы"
"Excel-де ұяшықтарды біріктіру үшін ...?"
а) "Формат-Ячейки-Выравнивание-Объединить ячйки"
б) "Вставка-Ячейки-Выравнивание-Объединить ячйки"
в) "Сервис-Ячейки-Выравнивание-Объединить ячйки"
"Жұмыс кітабына парақ қалай қосамыз ?"
а) "Файл-добавить-лист"
б) "Правка-лист "
в) "Вставка-лист"
"Excel-де жолдардың саны ?"
а) "256"
б) "16526"
в) "65536"
"Ұянын B$5 түрінде жазылған адресі ..."
а) "Аралас"
б) "Салыстырмалы"
в) "Абсолют"
"А6 ұясына жазылған =A1+A2+A3+A4+A5 қай функциямен ауыстыруға болады"
а) "=СЧЕТ(А1:A5)"
б) "=CYMM(A1:A5)"
в) "=CРЗНАЧ(А1:А5)"
"Excel-де формула жазылуы?"
а) "=H7+CYMM(B8:B15)"
б) "=7A+8"
в) "=B2*8J"
4. Практикалық жұмыс.
“ Excel ” програмасының мүмкіндіктерін пайдаланып тест құру жолдары
Excel жұмыс парағын ашқаннан кейін “Лист 1 ” парағының атын
“Тестілеу ” деп өзгертеміз.
2 Ол үшін жұмыс парағының төменгі жағында орналасқан “Лист 1”
белгісіне тышқан нұсқағышын, оң жақ батырмасын шертіп
“Переименовать ” менюін таңдап, “Тестілеу ” деп ат қоямыз.

Содан кейін “Тестілеу ” парағына сұрақтар мен оның жауаптарының
вариантарын енгіземіз.
4 Жауаптар бағанында дұрыс варианттарының жолына бір санын еңгіземіз
5 Тест сұрақтарын еңгізіп болғаннан кейін, дұрыс жауаптарды есептейтін
блокты толтырамыз.
6 Ол үшін (сурет1)
сұрақтардың санын енгізіп жауаптар түсетін
ұяшықтарды дұрыс жауап ұяшықтарымен байланыстырамыз.
Мысалы: 1 суретте дұрыс жауаптарды біз І бағанасында есептейміз.
Меңзерді 1-ші сурақтын жауабына орналастырып (І5) формула жолынан
Вставка функции батырмасын шертеміз.
Нәтижесінде экранда Мастер функции терезесі ашылады.
“ Если ” деген шартты операторды таңдап аламыз.
Содан соң мына терезе шығады

Бұл терезедегі Лог выражение алаңына тесттегі 1 саны еңгізілген дұрыс
жауаптың ұяшығын толтырып байланыстырамыз.
Истина алаңына 1санын қойып, лож алаңына 0- санын қойып “Ok”
батырмасын басамыз. Осы операциялардың барлығы келесі ұяшықтарда
да орындалады.
8 Автосумма арқылы дұрыс жауапты есептейміз.
9 Нәтижені алу үшін

І14 - ұяшығына жауаптардың санын еңгіземіз. І15- ұяшығына І10- ұяшығының
мәнін береміз.
І16-ұяшығына жалпы жауаптардан дұрысын алып тастаймыз =I14-I15.
Нәтижесінде дұрыс емес жауаптардың саны шығады.
10 Тест нәтижесін диаграмма арқылы корсету үшін H14:I16 блогын белгілеп
диаграмманы қосамыз.

5. Қорытындылау. “ Excel бағдарламасының мүмкіндіктерін пайдалану ”
Менің осы сабақтан түйген ойым. (пікір-эссе).