СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ф.Шиллер "Вільгельм Телль" Особливості драматичного конфлікту у творі та його художнє втілення

Категория: Литература

Нажмите, чтобы узнать подробности

Замечательный урок по творчеству Ф.Шиллера "Вильгелльм Телль""

Просмотр содержимого документа
«Ф.Шиллер "Вільгельм Телль" Особливості драматичного конфлікту у творі та його художнє втілення»

Ф.Шиллер "Вільгельм Телль"

Особливості драматичного конфлікту у творі та його художнє втілення


Мета:

- узагальнити знання про драму Шиллера "Вільгельм Телль"; сформувати особливості драматичного конфлікту у творі;

- розвивати критичне мислення, зв’язне мовлення, творчі здібності учнів, вміння аргументовано відстоювати власну точку зору;

- будемо вчитися співчувати, толерантно ставитися до культури і історії інших народів; виховувати почуття гуманності.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Представити себе:

Ми будемо працювати разом, сподіваюсь, що наша робота буде плідною. Подаруйте один одному посмішку, побажайте собі всього найкращого.

Протягом останніх уроків ви вивчали творчість Шиллера, зокрема працювали над змістом " Вільгельм Телль".

Тема нашого уроку:

Відкрийте зошити, занотуйте собі слайд 1

  • Над чим, на вашу думку, ми будемо працювати сьогодні

  • Отже, мета нашого уроку слайд 2

Зверніть увагу на картку само оцінювання, за допомогою якої ви зможете об’єктивно оцінити свою роботу.

Д/з: який цей твір за жанром? До якої теми звернувся?

Тема: боротьба швейцарів за сою єдність і свободу.

Картка самоконтролю

Зверніть увагу на запропоновані висловлювання Шиллера, спробуйте обрати серед них найвлучніший епіграф до уроку. Позначте галочкою, який ви обрали.


Проблемне питання

Твір має назву "Вільгельм Телль", але чи можна сказати, що найактивнішим учасником боротьби був Телль. Чому?

Це питання ми будемо розглядати протягом уроку.

На початку твору Вільгельм Телль говорить фразу "Терпіти і мовчать - вся наша дія"

Як ви можете схарактеризувати його. Його ставлення до боротьби?

А наприкінці твору ми почуємо фразу"Підемо ми за тим, хто звоював народу"

Між цими двома фразами складніші шлях встановлення Вільгельма Телля як учасника національно-визвольної боротьби. Отже, сьогодні ми повинні прослідкувати за цим становленням і назвати причини конфлікту двох головних персонажів, двох ворогуючих сторін, Телля і Геслера. Які асоціації пов’язані з цими образами. Установіть відповідність між героями і словами.


Вільгельм Телль

Геслер

народний месник

капелюх

мисливець

постріл у яблуко

син Вальтер

прихована стріла

випадок на озері

наказ стріляти в яблуко

беззаконня

кам'яне серце

"Це постріл Телля"

Баумгартен

жорстокий кат

намісник імператора


Що у них спільне?(популярність)

Зв'язок із життям

Кожен з вас прагне бути популярним. У кожного з вас є своя життєва дорога. Якими треба бути людьми? До якої популярності треба прагнути?

З чого почався конфлікт

Пригадаймо визначення цього визначення. Ось як пояснює це слово словник літературознавчих термінів.

У цій драмі розгортається конфлікт. Давайте згадаймо його зародження. Він відбувся між Австрією і кантонами. Які кантони? Між ким укладений союз і де? (Урі-Швіц-Утервальден). Для чого укладали? Щоб захиститися від австрійського поневолення. Де укладався? ( На галявині Рютлі, що на західному березі Фірвальдштетського озера)

Ось це галявина. Перенесемось в ті часи. Я запрошую представників трьох кантонів.

Вони зібралися, щоб укласти "вічний союз для спільного опору австрійцям".


Подивіться на картину, який епізод тут зображено. Уявіть, що ви стоїте на варті капелюха самого намісника. Можливо, це будете ви.

Я охоронець, цей капелюх-символ поневолення. Геслер наказав усім селянам, що проходячи повз, вони повинні низько вклонятися. Щоб научить селян схилять потилиці занадто вперті. Тільки Вільгельм не скорився наказові.

Якого символічного значення набуває в кінці твору? Він стає символом, перемоги.

Яблуко

Перед нами яблуко, чи випадково воно тут? Що пов’язане з яблуком? (легенда)

Геслер боявся Телля (весь народ). На полюванні Геслер злякався Телля, тим самим образив(принизив) свого намісника.

Чи автор вигадав цю історію? Ні, в основі цієї легенди з'явилася ця сцена у драмі. Яка?

Передайте почуття Вільгельма Телля як батька в цій ситуації.

Хто допоміг зважитися на цей небезпечний крок:

"Ну, тат, доведи, що ти стрілець,

Не вірить кат,

нас хоче погубити, Не злість йому стріляй"


Фізкультхвилинка

Діти, встаньте, подивіться направо, які гарні стенди ви бачите, подивіться наліво, яка гарна сонячна погода за вікном, як сонечко дарує вам гарний настрій; підніміть очі вгору, потім-вниз. Дякую, сідайте.


Вольтер допоміг батьку прийняти рішення. Чи легко зрозуміти поведінку дитини. Чому він так зробив? Хто з вас наважився би на такий вчинок. Дати відповідь на це питання дуже важко. Воно залишиться відкритим.

Образ Вольтера вчить нас шанобливо ставитись до батьків, при чому не тільки в такій трагічній ситуації, в якій опинився цей герой, але й кожного дня.

Відбувається еволюція свідомості Телля. Який шлях становлення приходить до усвідомлення своєї громадянської відповідальності.

Перед нами сходинки розкриття його. Як вони умовно пов’язані?

1. Людина мирна-зо всіма у мирі.

Терпіть і мовчать-вся наша дія.

2. Яку несправедливість спостерігає Телль у житті навколо себе (приниження селян, пограбування господарства, знущання над жінками, жорстоке покарання з непокірними та багато інших)

Думаєте я злякаюсь

З рук батьківських стріли? На неї сміло

Я ждатиму, і оком не моргну.

Ну, тату, доведи, що ти стрілець!

Не вірить кат, нас хоче погубити,

Не злість йому стріляй і попади!

3. Історія з капелюхом-протест Телля (але дуже делікатно)

Стрілою я цією вбив би…вас,

Якби улучив я в свою дитину, -

Не схибив би тоді я вже напевно.

4. Постріл у яблуко

Син-цілий, а мені - Господь поможе

5. Захист сім'ї, вітчизни патріотизм

І вас вона(рука) й вітчизну захистила ,-

Її до неба сміло я здійму.

6. Захисник прав священик (Парріциді)

Тебе ж і злочин твій я проклинаю…

Помстивсь я за святу природу, ти ж

Зганьбив її, - тут спільності немає:

Ти-вбивця, я ж-захисник прав священних.

Відбулася його еволюція

Отже, повернемося до проблемного питання, яке прозвучало на початку уроку. Так чи можна Телля вважати найактивнішим учасником визвольної боротьби. У кого змінилась думка? Ні, але потім зрозумів, що по-іншому захистити свою родину неможливо. І для народу він став національним героєм.

Отже, у чому полягає суть драматичного конфлікту твору?

У протиставленні

Геслера і Телля

Доберіть до кожного слова відповідник з протилежним значенням. Допоможуть вам ключові слова.(працюємо в зошиті)


Геслер

Вільгельм Телль

[гноблення]

несправедливість

[тиранічна влада]

свобода, вільнолюбство, визволитель

[права особистості]

вільна особистість


Чи актуальний цей твір у наші дні? Чим?

  • боротьба за свободу;

  • за право на само визнання, державна незалежність;

  • захист окремої особистості;

  • рівність людей різних рас і національностей.

Як закінчується твір. Що допомогло перемогти (вони об'єдналися).

З якими творами ви можете провести паралель щодо ідеї драми

"Захар Беркут" (об'єдналися)

"Слово о полку Ігоревім" ( поразка, бо не об'єдналися).

Повертаємость до картки само оцінювання. Як ви оцінили себе. У кого найвища кількість балів?

Д/з: для всіх с 109-110 (виконати тест)

для розуму: підготувати міні-проект "Історична тема у творі"

для душі: написати твір-мініатюру "Кого автор вважає "ідеальними героями" драми " Вільгельм Телль"

для руки і серця: намалювати портрет улюбленого героя.

Ви активно працювали, поглибили й узагальнили знання з даної теми. Ви змогли оцінити себе в картках само оцінювання. Я задоволена вашою роботою. З яким настроєм ви підійшли до кінця уроку, оберіть, який колір найбільше пасує вашим враженням. Вибираючи колір, поясніть, на що ви спиралися. Пропоную вам утворити веселку під звучанням увертюри до опери Россіні "Вільгельм Телль".

Зараз пропоную продовжити речення

Цей твір навчив мене

Я зрозумів(ла)

Мені сподобалось

Я сьогодні побачив(ла) по-новому

Нам залишається сказати Шиллеру: "До зустрічі"

Він же нам залишив заповіт:

"Будь твердим в лиху годину,

Поміг скривдженим давай,

Всюди правду знай єдину…!