СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Фразеологізми. Узагальнення вивченого про фразеологізми

Категория: Русский язык

Нажмите, чтобы узнать подробности

Этот урок поможет ученикам обобщить материал по теме "Фразеологизмы". Ученики узнают много интересного.

Просмотр содержимого документа
«Фразеологізми. Узагальнення вивченого про фразеологізми»

Тема уроку. Фразеологізми. Узагальнення вивченого про фразеологізми

Мета уроку:

– навчальна: поглибити й узагальнити знання учнів з даної теми, навчитись пояснювати значення фразеологізмів і доречно їх уживати;

– розвиваюча: розвивати вміння виділяти фразеологізми у мовному потоці; розвивати спостережливість, логічне мислення, вміння аналізувати, узагальнювати; збагачувати словниковий запас учнів;

– виховна: виховувати в учнів повагу до слова , підтримувати інтерес до вивчення мови.

Тип уроку: урок – турнір

Очікувані результати:

- розуміти, що таке фразеологізми, вміти пояснювати їх лексичне значення;

- доречно використовувати фразеологізми у власному мовленні;

- працювати з фразеологічним словником;

- створювати власні висловлювання з використанням фразеологізмів.

Хід уроку

І.Організаційний момент.

Повідомлення про порядок та проведення мовознавчої гри.

Гра складається із 12 раундів.

ІІ. Повідомлення теми, очікування навчальних результатів, мотивація навчальної діяльності учнів.

Учитель. Я сьогодні зайшла в кабінет і на столі побачила телеграму. Нас запрошують в країну Фразеологію, там відбувається турнір кращого знавця рідної мови. Я вважаю, що нам не потрібно відмовлятися, правда? Переможці будуть визначені. Отож, почнемо.


ІІІ. Застосування учнями знань і вмінь у нестандартних умовах.

1 раунд. Розминка.

Що вивчає фразеологія?

Що таке фразеологія?

Чим фразеологізми відрізняються від однозвучного з ним вільного словосполучення?

Які за походженням фразеологізми наявні в українській мові?

Яка роль фразеологізмів у мовленні?

Якими членами речення можуть бути фразеологізми?


2раунд. «Латка за фразеологізм».


Доповнити поданими «латками» слова, щоб отримали фразеологізм (завдання для двох груп на швидкість)

«Латка»: ніс, язик, око, вухо, губа, зуб

Тримати…за вітром. На …нічого покласти. І за … не свербить. Робити з … на халяву. Хоч в …. стрель.


«Латка»:кіт, кінь, курка, свиня, собака, коза

Гарна як… в дощ. Носитися як … за зайцем. Нагадати… про смерть. Як … наплакав. Пише як … лапою.

3 раунд. «Розумній голові досить два слова».


Дібрати фразеологічне порівняння.

1.Бити як(Сидорову козу). Упав як ( сніг на голову). Жити як (кішка з собакою).

2.Гризе як ( іржа залізо). Зник як (корова язиком злизала). Це буде як (рак на горі свисне).


4 раунд. «Маєш голову – май же розум».

Розкрити значення фразеологізмів.

1.Росте як на дріжджах (швидко). Вилами по воді писано (невгадно). Обценьками слова не витягнеш(не доб'єшся нічого). Схрестити мечі(вступити в бій). Його матері двоюрідна Параска (чужа).

2. Вискочив, як Пилип із конопель (зненацька). Мало каші з'їв (недосвідчений). Як наламати дров (не припускатись помилок). Дати волю язику (ляпати даремно). Сім п'ятниць на тижні (непостійний).


5 раунд. «»Слово – не горобець, вилетить – не спіймаєш».

Указати , які словосполучення вільні, а які – стійкі.

1.Байки правити, писати байки. Без п'яти хвилин дев'ята година, без п'яти хвилин студент. Трава в'яне, вуха в'януть. Варити борщ, варити воду.

2. Дитя водити, водити за ніс. Витрішки купувати, зошити купувати. Годувати кашею, годувати жданиками. Горить у руках, горить на плиті.


6 раунд. «Око бачить далеко, а розум ще далі».

ПО САМУ ЗАВ'ЯЗКУ

Цікаві вирази народні.

Ось каже чоловік один:

"в провулок напхано сьогодні

По саму зав'язку машин".

А другий каже, що у нього

по саму зав'язку турбот.

Звідкіль тут зав'язка? У кого

дізнатись учням про зворот?

Так, певно, говорити стали,-

сказав Олесеві дружок,-

тому що зерно насипали

по саму зав'язку в мішок.

Та ось питають на уроці

у вчителя про це слівце.

- Е, народилося в сорочці,-

всміхнувся він,- словечко це.

У давнину, коли в людини

ще ґудзики не повелись,

була в сорочці чи в кофтині

на шиї зав'язка колись.

Коли ж по горло хтось наївся -

"по саму зав'язку",- казав.

Отак цей вираз і прижився:

народ сказав, як зав'язав.

Користуючись віршем як прикладом, скласти висловлювання , використавши якнайбільше фразеологізмів.


7 раунд. «Не пером пишуть, а умом».


Пояснити значення фразеологізмів, скласти з ними кілька речень, визначити, яким членом речення виступає фразеологізм.

1.Палити з цікавості, перетворитися на слух, душа співає, кирпу гнути.

2.Підбити вітром, заговорила совість, низько слатися, пасти задніх.


8 раунд. «Страшне перо не в гусака, а в дурня».

Пояснити значення фразеологізмів, дібрати з довідки до них по кілька синонімічних.

1.Ні риба , ні м'ясо, взяти в свої руки, байдики бити.

Довідка: ні рак , ні риба, за холодну воду не братися, узяти в шори, зробити шовковим, ні пава , ні гава, собак дражнити, ні се, ні те, вкрутити хвоста, посиденьки справляти, лежні справляти, ні грач, ні помагач.

2.Кинутися навтікача, точити ляси, верзти дурниці.

Довідка: накивати п'ятами, теревені правити, дати ходу, язик свербить, молоти дурниці, дати тягу, дати ногам знати, чесати язика, наговорити сім мішків гречаної вовни, плести нісенітниці, взяти ноги на плечі.


9 раунд. «В голову, як в торбу, що знайдеш , те й сховаєш»

До поданих слів дібрати фразеологізми – синоніми.

  1. Мало (як кіт наплакав). Мовчати (ні пари з уст). Дуже давно (за царя Гороха).

  2. Тісно (як оселедців у бочці). Багато ( як зірок на небі). Близько (під самим носом).


10 раунд. «Де грамотні люди, там біди не буде».

Розкрити значення фразеологізмів, до кожного дібрати протилежне значення – антоніми.

  1. Води в рот набрати. З відкритою душею. Бути на сьомому небі.

Довідка: держати камінь за пазухою, розпускати язика, мов у воду опущений.

  1. Видимо – невидимо. Спустивши рукава. Різати правду – матку.

Довідка : висмоктати з пальця, закотивши рукава, один як палець.


11 раунд. «Пташка красна своїм пір'ям, а людина – своїм знанням».














З поданими фразеологізмами скласти діалог.


12 раунд. «Хто більше читає, той більше знає».


  1. Дитина плаче , а …(матері боляче). Не одежа красить людину, а… (добрі діла). Бачить чуже під лісом, а …(свого не бачить під носом). За дурною головою і … (ногам спокою нема).

  2. В очі співає, а… (позаочі лає). Осла взнаєш по вухах, а … (дурня по балачках). Дерево міцне корінням, а…(людина друзями). Така правда, як … (на вербі груші ростуть).


ІV. Підсумок уроку(порівняти результатів з очікуваними, проаналізувати , зробити висновки, оцінювання результатів уроку).


V. Домашнє завдання.

Скласти зв’язне висловлювання на довільну тему, використавши щонайменше два фразеологізми.