СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Фудзиямадагы кадыр тун

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ч.Айтматов "Адамга кыйын кунуго адам болуу"

Просмотр содержимого документа
«Фудзиямадагы кадыр тун»

Сабактын технологиялык картасы

Мугалимдин аты-жөнү : Исаев Ренат Болотбекович

Класс : 9 «а»

Мөөнөтү: 10.05.2023. _______________________

Сабак: кыргыз адабияты

Сабактын темасы: Ч. Айтматов «Фудзиямадагы кадыр түн»

Негизги компетенттүүлүктөр:

1. Маалыматтык

2.Социалдык-комуникативдик

3. Өз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечүү

Сабактын тиби:Аралаш

Колдонулуучу ыкмалар: Айтып берүү, түшүндүрүү,аңгемелешүү, суроо-жооп ж.б.

Керектелүүчү каражаттар:Темага байланыштуу таркатмалар, окуу китеби ж.б.


Сабактын максаттары

Көрсөткүчтөр:

Тарбиялык:

Окуучулар автордун ѳмүрү жан чыгармасы аркылуу руханий маданиятын этнопедагогиканын жардамы менен калыптандырууга тарбияланышат

Эгерде үйдѳ, мектепте, сабак учурунда этикага кѳңүл бурса жана ѳздѳрүнѳ кабыл алса.

Билим берүүчүлүк:

Окуучулар Ч. Айтматовдун ѳмүрү, чыгармачылыгы менен таанышуусун улантат. «Фудзиямадагы кадыр түн» чыгармасын окуйт, билет, үйрѳнѳт.

Эгер Ч. Айтматовдун ѳмүр баяны менен таанышса, «Фудзиямадагы кадыр түн» драмасын окуп, түшүнүшсѳ.

Өнүктүрүүчүлүк:

Окуучулар, мектепте, сабакта ѳзүлѳрүнүн логикасын, жүрүм турум эрежелерин, топтогу балдар менен иштѳѳ аркылуу билимин жана билгичтигин ѳнүктүрүшѳт.

Окуучулар ѳздѳрүнүн жүрүм-турумун, топтогу балдар менен иштѳѳгѳ аракет кылса, билим алууга максат койсо.








Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убактысы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компетенттүү-лүк

Баалоо

1.Уюштуруу

саламдашуу

мотивация

2 мин

-Саламатсыңарбы балдар!

-Ушул учурда япончо кийинген мейман уруксат сурап киришет жана учурашат.


Жагымдуу маанай

Мугалим балдар менен жалпы саламдашат.

-Балдар мугалим сунушу боюнча бири-бири менен жана кирген япондор мене учурашат.



Жагымдуу маанай

НК-2

ПК-2

Текшерүүү калып-

тандыруу-

чу баанын

негизинде

2.Үй тапшырманы текшерүү









3. Жаӊы теманы түшүндүрүү

3 мин

Топторго бѳлүү;

  1. Кандай деп ойлойсуңар япон маданияты менен сабактын кандай байланышы бар?

Мугалим суроо берүү менен теманы аныктайт.

  1. Балдардын топторун аныктайт, ишин тактайт.

1-топ: Адабиятчы



2-топ: Актерлор

3-топ: Фудзияма





4-топ: Чечендер











Ч.Айтматовдун ѳмүрү чыгармачылыгы драмасы тууралуу маалымат берет.

Ф.К.Т үзүндү тартуулайт

Фудзияма жѳнүндѳ математикалык, географиялык, химиялык,

сүрѳт ж.б. маалыматтарды алышат.

Чыгармадагы сѳз каражаттары фразеологиялык, кѳѳнѳргѳн сѳз, сѳз берметтерин табуу, чечмелѳѳ, которуу иштери.









НК-1,2,3









ПК-2,3,4,5

4.Кѳнүгүү иштери

3-5мин

Окуучулар ишмердүүлүгүнѳ кѳз салуу, пед. Жардам кѳрсѳтүү

Окуучулар ѳз алдынча 3 мүн

Ар бир топ так аткарат

НК-1,2,3

ПК-1,2,3

5.Бышыктоо



6.Сабакты

жыйынтыктоо



5 мин

Окуучулардын ишмердүүлүгүн угуу, анализдѳѳ

Балдар силер ѳзүңѳргѳ кандай руханий азык алдыңар?

Ч.Айтматов « Адамга кыйын күнүгѳ адам болуу»- деген филасофиялык ою ушул жерде, ушул чыгармада даана кѳрүнѳт.

Smart Notebook менен диагностикалык баалоо

Презентация

НК-2



НК-1,2

ПК-2



ПК-1,2

6. Үйгө тапшырма берүү

3 мин

Чыгарманы толук окуп чыгуу

125-130-бет

- Менин «Фудзиямам»

-« Адамга кыйын күнүгѳ алдам болуу» деген темада эссе жазуу.