Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Американың жоғары дамыған елдері Күні: Сынып: 11 | Мектеп: № 17 Ы.Алтынсарин ОМ Мұғалімнің аты-жөні:Жүнісбекова П.О. Қатысқандар саны: Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | Америка құрама штаттары , экономикалық географиялық жағдайы |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сәйкес) | АҚШ –тың экономикалық- географиялық жағдайының басты ерекшеліктерін ашу. Мемлекеттің тарихы, геосаяси жағдайының әлемде алатын орнын анықтау. Оқушылардың ел танымдылығын, баспасөз материалдарымен жұмыс жүргізе білу іскерлік- дағдыларын, ойлау қабілеттерін дамыту. |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: АҚШ мемлекеттік құрылымы мен құрамын біледі |
Оқушылардың басым бөлігі: ЭГЖ-ның басты ерекшеліктерін атайды. |
Кейбір оқушылар: АҚШ мемлекетінің геосаяси жағдайына талдау жасайды |
Бағалау критерийі
| Білу- АҚШ мемлекеттік құрылымы мен құрамын біледі Түсіну- ЭГЖ-ның басты ерекшеліктері түсінеді. Талдау- АҚШ мемлекетінің геосаяси жағдайын а талдау жасайды |
Құндылықтарға баулу | Денсаулық , достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету. |
Пәнаралық байланыс | Тарих |
Алдыңғы білім | 7-10сыныпта география пәнінен Солтүстік Америка тақырыбынан біледі. |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы
0-3 минут
5 минут
2 минут | Жағымды көңіл күй. «Ашығын айтамыз» ойыны. Мұғалім балаларға бір ойыншықты қолдан-қолға бере отырып, төмендегі сөйлемдердің бірін аяқтауды ұсынады. 1. ... кезде мен ылғи күлімсіреймін. 2. Адамдарға (достарыма, балаларға) менің қасымда болған ұнайды, өйткені... 3. Мен сыныпқа жақсы көңіл күймен келгенде... 4. Мен ... қатты қуанамын. 5. Мен ... қатты ренжимін. (Бұл ойын эмоциялық ширығысты басып, ұжымды жақындастырады, мұғалімге сыныптың эмоциялық жағдайын бақылап көруге мүмкіндік береді.)
Үй тапсырмасы сәйкестендіру кестесімен алынады. Атапаскілер | | Солтүстік Америка үндістері | 1959 жыл | Куба социалистік мемлекеті | 1492 жыл | Х.Колумбтың Америка құрлығын ашқан жыл | 36 | Америка құрлығындағы мемлекеттер | 400 | Үндіс тайпалары | 1,6% | қазіргі АҚШ –тағы үндістер | Эскимостар | Аляска мен Маккензи алабы | | |
Cыныптағы оқушыларды 3 топқа түрлі түсті стикердің көмегімен бөледі. Тарихшылар Саясаткерлер Экономистер Топтарға бағалау парақшасы таратылады. | Стикер, маркер, |
Сабақтың ортасы 15 минут
1 минут
4минут
5минут
| Мұғалім жетекші сұрақтар қою арқылы балаларды тақырыпқа бағыттайды. -АҚШ, Канада .... Мемлекет туралы негізгі мәліметтер береді
АҚШ Экономикалық-географиялық жағдайы тақырыбындағы мәліметтер бойынша «Тарихшылар» тобы АҚШ тарихын топтастырып қорғап шығады «Саясаткерлер» тобы АҚШ-тың саяси оқиғаларына геохронологиялық кесте құрастырады «Экономистер» тобы экономикалық географиялық жағдайына ментальды карта жасайды Сен білесің бе? АҚШ мемлекеті туралы қызықты мәліметтер
Көрсетілім . Н.Назарбаев пен Доналд Трамптың кездесуі туралы Мұғалімнің қорытынды сөзі
| Оқулық, дәптер, тұсаукесер, топографиялық карта. слайдтар
Оқулық, дәптер,атлас , карталар
Видеопроектор Слайд |
Сабақтың соңы 5 минут
| Рефлексия. Сабақтағы өз әрекетіңді бағала. Сөйлем- дерді аяқта. Шынайы бол. Бүгінгі сабақта мен… Мен … игердім. Мен … мақтана аламын. Менде ... жеткіліксіз болды. Мен … тырыстым. |
|
Саралау - Сіз қандай тәсілмен қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қлай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.2 Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді ( оқыту мен оқуға қатысты )? 1.. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назр аудару қажет? |