СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

География пәні "Мұздықтар және көпжылдық тоң"

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

География пәні 8-сынып Тақырыбы:  Мұздықтар және көпжылдық тоң.бұл сабақта оқушылар Қазақстанның мұздықтары мен көпжылдық тондары туралы біледі және мұздықтардың типтерінің ерекшеліктерін түсінеді.

Просмотр содержимого документа
«География пәні "Мұздықтар және көпжылдық тоң"»

Қысқа мерзімді жоспар

САБАҚ: 34

Мектеп:

Күні: 12.01.17ж

Мұғалімнің есімі

Сынып: 8а

Қатысқандар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Мұздықтар және көпжылдық тоң

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Қазақстанның мұздықтары мен көпжылдық тондары туралы біледі, мұздықтардың типтерінің ерекшеліктерін түсінеді және ірі мұздық-тарды анықтау үшін карталарды қолданады. Қазақстанның мұздықтары,олардың типтері,бастау алатын өзендері мен шаруашылықта маңыздылығы туралы оқып біледі

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Қазақстанның мұздықтары мен көпжылдық тондары туралы біледі,.

Оқушылардың басым көпшілігі:

мұздықтардың типтерінің ерекшеліктерін түсінеді және ірі мұздық-тарды анықтау үшін карталарды қолданады

кейбір оқушылар:

Қазақстанның мұздықтары,олардың типтері,бастау алатын өзендері мен шаруашылықта маңыздылығы туралы оқып біледі

Тілдік мақсат

Оқушылар:

  • АКТ-ыда жұмыс істей алады.Қазақстанның ірі көлдерін кескін картаға түсіреді.Номенклатура:

Негізгі сөздер мен тіркестер:  

Алдыңғы оқу

Қазақстанның ірі көлдері

Жоспар

Жоспарланған уақыт

жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар,ескертпелерді жазыңыз


Ресурстар оқулық, карта, постер,суреттер.


Мұғалімнің әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Басталуы

(2 мин)







Үй тапсырмасы

тексеру кезеңі.

(6 мин)












1 Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеру. Психологиялық дайындығын тексеру.Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу.

Шаттық шеңберін жасай отырып, оқушыларды санау арқылы топқа бөлу

« Ой шақыру »

1.Қазақстанда 48 000 астам көл бар.

2.Ерекшелігі көлдердің жасы әр түрлі.

3.Көлдердің су деңгейі кірісімен шығысының арақатынасына байланысты.

4.Мұздық көлдер типі жазық жерлерде кездеседі.

5.Көлдер орналасуына қарай бірнеше типке бөлінеді .

6.Қазақстанда бөгендер саны тоғандармен қосып есептегенде

3 000 жоқ 4 000

7.Бөгендер көлеміне қарай 5 типке бөлінеді Жоқ 4

8.Ең ірі су қоймасының саны 3 жоқ 2

9.Сырдария өзеніндегі су қомасы – Бөген. Жоқ Шардара

10.Акватория деп судың тереңдігін аитады.

Топқа бөлу .

1. Арал тобы

2.Балқаш тобы

3.Каспий тобы


1 Оқушылардың мұндағы мақсаты топтасу санау арқылы өз жұптарын тауып, бір топ болып құралу




2.Сұрақтарға жауап береді, өткен курстарға және жалпы географияға пысықтау жасайды.




Топ бойынша берілген тапсырманы орындап, өз ойларын ашық айтып, сыни тұрғыдан ойлана отырып жауап береді.











  Уикипедия материалдары






Ортасы

( 16 мин)


















Оқушылардың алған білімдерін практикада қолдана білу.Тақырыпты жан-жақты қамту, күнделікті өмірімен байланыстыру

Мәтінмен жұмыс ДЖИКСО әдісі

1.Көлдердәң пайда болуы.

2.Ағынды және ағынсыз көлдер.

3.Көлдердің батпаққа айналуы.

3 топқа әртүрлі тапсырма беріледі . Арал тобына - тест сұрақтары , Балқаш тобына - сәйкестендіру тестісі , Каспий тобына – хаттарға жауап . Әр топ дайын болған соң топ басшысы тұрып тапсырманы орындайды .





Топ мүшелері берілген мәтінді оқып, топпен бірлесе отырып, талқылайды.

Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырманы өздері талқылап , өз ой-пікірлерімен санаса білу Топпен жұмыс жасау.




Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін,білім,білік дағдыларын дамыта отырып,интеллектуалдық  қызығушылығын 

қалыптасады.


«Есте сақта, пайдалан!»



 Плакаттар, қалам,фломастер сызғыш

ноутбуктар












Аяқталуы

(12мин)















































Бағалау (3мин)




Үй тапсырмасы

(3мин)


Кері байланыс 2мин



Топтастыру стратегиясы.




3 топқада өзіңді - өзің тексер «Қызық хат»

1 хат Каспий алабынан. Өзендер туралы ақын жазушылардың өлеңінен, әнінен үзінді оқу

2 хат Арал теңізінің тұрғындарынан. Су туралы мақал- мәтелдер айт. (Көлдің көркі құрақ, Таудық көркі бұлақ. Сулы жер нулы жер. Судың да сұрауы бар т.б).

3 хат Балқаш -Алакөл алабынан. Су туралы жұмбақ жасыр. (Жылт жылт еткен, жылғадан өткен. Жазда ағамын, Қыста қатамын. Ағынды, тұйық қос көл бар, Бірі тұщы, бірі ащы. Осы екі көл сұлудың Қос сырғасы сияқты.)

Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды.

Оқушылар рефлексия жазып, плакатқа жапсырады


§30оқу Көлдер . Каспий теңізі , Арал теңізі, Балқаш көлдерінің эколгиясы жөнінде реферат жазу . Кескін картаға Қазақстандағы ірі көлдерді түсіру .


Интер белсенді тақта да көрсетілген сабақты бекіту иә немесе жоқ сұрақ жауапты орындайды.

























Оқушылар бағалау парағын толтырады


























Мұғалімнің берген тапсырмасын күнделіктеріне жазады.