СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Информатика жана маалымат. Бит жана байт. Логика жана ой жүгүртүү

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

План конспект

Просмотр содержимого документа
«Информатика жана маалымат. Бит жана байт. Логика жана ой жүгүртүү»

Предмети:

Информатика

5-класс

1-чейрек

Сабактын темасы:

Информатика жана маалымат

Сабактын тиби:

Жаңы билимди өздөштүрүү

Колдонулуучу усулдар:

Интерактивдүү

Баалоо усулдары:

Суммативдик, кайтарым байланыш, калыптандыруучу, диагностикалык баалоо

Сабактын жабдылышы:

Бор, доска, карточка, А4 баракчалары, маркер, скотч.

Негизги копетенттүүлүктөр:

Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык (НК1)

  • Өз ишин пландаштырат;

  • Маалыматты максатка багыттап изденет;

  • Салыштыра, чечимдерди кабыл алат;

  • Информатикалык жаңы маалыматтарды, билим, билгичтиктерди таанып билүү, колдонуу (ПК1)

Социалдык-коммуникациялык (НК2)

  • Башкалар менен мамиле түзөт;

  • Сүйлөшө билет, маектешет;

  • Бири-бирин баалайт;

  • Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат;

  • Башкаларды уга билет.

  • информатиканын окуган материалдарды маанисин түшүнүү, тереңдетүү жана бышыктоо компетентүүлүгү (ПК2)

  • Алган билимдерин анализдеп, практикада колдоно билүү

  • Окуучулардын ой жүгүртүүсүн жогорулатуу максатында практикада колдоно билүү компетентүүлүгү (ПК3)

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3)

  • Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машыгат;

  • Өз ишин талдап, баа берет;

  • Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот.

  • Жалпы окуу жана практикалык көндүмдөрдү андан-ары өркүндөтүү компетентүүлүгү (ПК4)

Сабактын максаттары:

Көрсөткүчтөр:

Билим берүүчүлүк максаты:


Окуучулар сабактын жүрүшүндө

  • Информатика жөнүндө жана маалымат, аны берүүнүн түрлорү жөнүндө маалымат ала алышат.

Окуучулар сабактын жүрүшүндө

Информатика жөнүндө жана маалымат, аны берүүнүн түрлорү жөнүндө маалымат ала алышса.

өнүктүрүүчүлүк максаты:


Окуучулар

  • Логикалык ой жүгүртүүсүн өнүктүрушөт.


Окуучулар

  • Логикалык ой жүгүртүүсүн өнүктүрушсо.

Тарбиялоочулук максаты:


  • Окуучулар тактыкка жана тыкандыкка калыптанышат.

Тактыкка жана тыкандыкка калыптанышса


Сабактын этаптары

Сабактын жүрүшү

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулардын ишмердүүлүгү


Негизги НК

Предметтик НК

Баалоо

1-этап Уюштуруу


  • Саламдашуу

  • Класста жагымдуу жагдай түзүү

  • Окуучуларды жоктоо

  • Окуу куралдарын толуктоо

  • Физикалык чөйрө түзүлөт.

  • Сабакты жакшы кабыл алууга өбөлгө түзүлөт




үй

тапшырмасы

  • 1.Компьютерде иштөөдө эмнелерди аткаруу зарыл?
    2. Эмнелерди жасаганга таптакыр тыюу салынат?

  • Компьютерде иштөө мөөнөтү канча?

  • Өтүлгөн материал боюнча билимдерин тереңдейт.

  • Өзүн-өзү баалайт

НКЗ


Кайтарым байланыш

Мээге чабуул

Компьютерде иштөө кайсы учурда ден соолукка зыян келтирет?

  • Аң сезими ойгонот

  • Ойлонот

  • Изденет

  • Табат

НК1

ПК1

диагностикалык баалоо

2-этап

Жаңы тема

Информатика – бул маалымат алуу, берүү, иштеп чыгуу жана сактоо ыкмалары жөнүндөгү илим. Баарлашуу процессинде адамдар

маалымат алмашат – билдирүүлөрдүн

жардамы менен аны беришет жана

алышат. Бул колдун жаңсоолору, сөз

же текст болушу мүмкүн. Маалымат

түшүнүктүү болуш үчүн маалыматты

берип жаткан тилди баарлашууга ка-

тышып жаткандардын баары билиши

керек.

Түшүнүктүүлүк – бул маалыматтын

башкы касиети.

Берүү ыкмасы боюнча маалыматтын төмөнкүдөй түрлөрүн

айырмалоого болот: Сандык , үндүк графикалык жана видео

Тексттик

. Маалымат менен иштөө үчүн универсалдуу каражат компьютер болуп калды. Ал адамга маалыматты сактаганга, иштеп чыкканга жана

бергенге жардам берет.


  • Түшүндүрүү процесси жүрөт.

  • Билими жогорулайт

  • Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт.

  • Көңүл буурусу жогорулайт.

  • Айырмалап билүүгө үйрөнөт.

  • Так маалыматтарды ажырата алат.

  • Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт.

НК1, НК2

ПК1, ПК2

Формативдик балоо

3-этап

Бышыктоо

  1. Адам маалыматтын төмөнкү түрлөрүн алган сезүү орган-

дарын атагыла: даамдоо, жыт сезүү, тери аркылуу сезүү, көрүү

(визуалдык), үндүк.

2) Кайсы органдардын жардамы менен адам маалыматты ала алат?

3) Маалыматтарды алуу мисалдарын келтиргиле. 4) Компьютердик оюн процессинде маалымат менен кандай

иш-аракеттер аткарылат?

Далилдеп, эстеп айтып беришет.

НК3

ПК 3


4-этап

Жыйынтыктоо

5) Маалымат кандай касиеттерге ээ болушу керек?

6) Силердин оюңар боюнча бүркүттүн, делфиндин, момолой

чычкандын кайсы сезүү органдары абдан өнүккөн?

Берилген суроолорго жооп беришет.

Сабактын максатына кайрылыша

НК1, НК3

ПК3,ПК4

Суммативдик

5-этап

¯й

тапшырма

Информатика жана маалымат.

  • Ажыратып билүү керек.

  • Мисалдарды табуу керек

НК3

ПК4

Кайтарым байланыш

Предмети:

Информатика

5-класс

1-чейрек

Сабактын темасы:

Бит жана байт

Сабактын тиби:

Жаңы билимди өздөштүрүү

Колдонулуучу усулдар:

Интерактивдүү

Баалоо усулдары:

Суммативдик, кайтарым байланыш, калыптандыруучу, диагностикалык баалоо

Сабактын жабдылышы:

Бор, доска, карточка, А4 баракчалары, маркер, скотч.

Негизги копетенттүүлүктөр:

Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык (НК1)

  • Өз ишин пландаштырат;

  • Маалыматты максатка багыттап изденет;

  • Салыштыра, чечимдерди кабыл алат;

  • Информатикалык жаңы маалыматтарды, билим, билгичтиктерди таанып билүү, колдонуу (ПК1)

Социалдык-коммуникациялык (НК2)

  • Башкалар менен мамиле түзөт;

  • Сүйлөшө билет, маектешет;

  • Бири-бирин баалайт;

  • Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат;

  • Башкаларды уга билет.

  • информатиканын окуган материалдарды маанисин түшүнүү, тереңдетүү жана бышыктоо компетентүүлүгү (ПК2)

  • Алган билимдерин анализдеп, практикада колдоно билүү

  • Окуучулардын ой жүгүртүүсүн жогорулатуу максатында практикада колдоно билүү компетентүүлүгү (ПК3)

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3)

  • Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машыгат;

  • Өз ишин талдап, баа берет;

  • Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот.

  • Жалпы окуу жана практикалык көндүмдөрдү андан-ары өркүндөтүү компетентүүлүгү (ПК4)

Сабактын максаттары:

Көрсөткүчтөр:

Билим берүүчүлүк максаты:


Окуучулар сабактын жүрүшүндө

Бит жана байт тууралуу маалымат ала алышат.

Окуучулар сабактын жүрүшүндө .

Бит жана байт тууралуу маалымат ала алышса.

өнүктүрүүчүк максаты:


Окуучулар

Ой жугуртуу жана салыштыра билуу жөндөмдүлүктөрүн арттыра алышат


Окуучулар Бит жана байт тууралуу жөнүндө айтып бере алса


Тарбиялоочулук максаты:


Тактыккка жана тыкандыкка

тарбия ала алышат

Тактыккка жана тыкандыкка

Калыптанышса


Сабактын этаптары

Сабактын жүрүшү

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулардын ишмердүүлүгү


Негизги НК

Предметтик НК

Баалоо


1-этап Уюштуруу


  • Саламдашуу

  • Класста жагымдуу жагдай түзүү

  • Окуучуларды жоктоо

  • Окуу куралдарын толуктоо

  • Физикалык чөйрө түзүлөт.

  • Сабакты жакшы кабыл алууга өбөлгө түзүлөт





үй

тапшырмасы

  • Информатика эмне жөнүндөгү илим?

  • Маалыматты берүүнүн түрлөрү

  • Компьютер менен байланышы

  • Өтүлгөн материал боюнча билимдерин тереңдейт.

  • Өзүн-өзү баалайт

НКЗ


Кайтарым байланыш


Мээге чабуул

  • Маалыматтарды өлчөө

  • Бит

  • Байт


  • Аң сезими ойгонот

  • Ойлонот

  • Изденет

НК1

ПК1

диагностикалык баалоо


2-этап

Жаңы тема

Бит жана Байт – маалыматтын көлөмүн эсептөө бирдиктери. Компьютердеги маалыматтар сигналдардын удаалаштыгы

түрүндө сакталат.

БИТ – бул компьютердеги эң кичине маалымат бирдиги. Биттерден жарым байттар жана байттар түзүлөт.

БАЙТ – 8 биттен турган код.

Маалыматты өлчөөчү бирдиктер 2ге эселүү. байттар (В)

1 байт = 8 бит = 23 бит

(мисалы: 10110111)

(мисалы: тамга, цифра, символ же сүрөттөлүш чекити)

1 мегабайт = 1024 КВ = 1 048 576 В =

220 байт (мисалы: фотография же үн

файлы)

килобайт = 1024 байт

= 210 байт

(мисалы китептин барактары же анча чоң эмес сүрөт)

1 гигабайт = 1024 МВ = 1 073 741 824

В = 230 В (мисалы: видеофайл же шаардык китепканадагы баардык китептер)

  • Түшүндүрүү процесси жүрөт.

  • Билими жогорулайт

  • Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт.

  • Көңүл буурусу жогорулайт.

  • Айырмалап билүүгө үйрөнөт.

  • Так маалыматтарды ажырата алат.

  • Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт.

НК1, НК2

ПК1, ПК2

Формативдик балоо


3-этап

Бышыкт

1) “Тынчтык” деген сөз канча байт маалыматты камтыйт?

2) 1 бит маалыматты камтыган маалыматтык билдирүүгө

мисал келтиргиле.

3) 4 цифрасын жазуу үчүн канча көлөмдөгү маалымат керек?

4) 2 килобайт, 1 мегабайт көлөмдө канча бит маалымат кам-

тылган?

Далилдеп, эстеп айтып беришет.

НК3

ПК 3



5-этап

үй

тапшыр

Бит жана байт


  • Ажыратып билүү керек.


НК3

ПК4

Кайтарым байланыш


Баалоо

Күндөлүккө баа коюу

Күндөлүк толтурушат.







Предмети:

Информатика

5-класс

1-чейрек

Сабактын темасы:

Логика жана ой жүгүртүү

Сабактын тиби:

Жаңы билимди өздөштүрүү

Колдонулуучу усулдар:

Интерактивдүү

Баалоо усулдары:

Суммативдик, кайтарым байланыш, калыптандыруучу, диагностикалык баалоо

Сабактын жабдылышы:

Бор, доска, карточка, А4 баракчалары, маркер, скотч.

Негизги копетенттүүлүктөр:

Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык (НК1)

  • Өз ишин пландаштырат;

  • Маалыматты максатка багыттап изденет;

  • Салыштыра, чечимдерди кабыл алат;

  • Информатикалык жаңы маалыматтарды, билим, билгичтиктерди таанып билүү, колдонуу (ПК1)

Социалдык-коммуникациялык (НК2)

  • Башкалар менен мамиле түзөт;

  • Сүйлөшө билет, маектешет;

  • Бири-бирин баалайт;

  • Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат;

  • Башкаларды уга билет.

  • информатиканын окуган материалдарды маанисин түшүнүү, тереңдетүү жана бышыктоо компетентүүлүгү (ПК2)

  • Алган билимдерин анализдеп, практикада колдоно билүү

  • Окуучулардын ой жүгүртүүсүн жогорулатуу максатында практикада колдоно билүү компетентүүлүгү (ПК3)

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3)

  • Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машыгат;

  • Өз ишин талдап, баа берет;

  • Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот.

  • Жалпы окуу жана практикалык көндүмдөрдү андан-ары өркүндөтүү компетентүүлүгү (ПК4)

Сабактын максаттары:

Көрсөткүчтөр:

Билим берүүчүлүк максаты:


Окуучулар сабактын жүрүшүндө

Логика, ой жүгүртүү жана логикалык айтымдар жөнүндө маалыматка ээ болушат.

Окуучулар сабактын жүрүшүндө

Логика, ой жүгүртүү жана логикалык айтымдар жөнүндө маалыматка ээ болушса

өнүктүрүүчүк максаты:


Окуучулар

Таанып билүү жөндөмдүлүктөрүн арттыра алышат


Таанып билүү жөндөмдүлүктөрүн арттыра алышса


Тарбиялоочулук максаты:


Чынчыл болууга тарбия ала алышат

Чынчыл болууга калыптанышса














Сабактын этаптары

Сабактын жүрүшү

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулардын ишмердүүлүгү


Негизги НК

Предметтик НК

Баалоо

1-этап Уюштуруу


  • Саламдашуу

  • Класста жагымдуу жагдай түзүү

  • Окуучуларды жоктоо

  • Окуу куралдарын толуктоо

  • Физикалык чөйрө түзүлөт.

  • Сабакты жакшы кабыл алууга өбөлгө түзүлөт




үй

тапшырмасы

  • Эсептөө системасы деген эмне?

  • Экилик эсетөө системасы

  • Ондук эсептөө системасы

  • Сегиздик жана он алтылык э.с


  • Өтүлгөн материал боюнча билимдерин тереңдейт.

  • Өзүн-өзү баалайт

НКЗ


Кайтарым байланыш

Мээге чабуул

Логика деген эмне?

Ой жүгүртүү деген эмнс?


  • Аң сезими ойгонот

  • Ойлонот

  • Изденет

  • Табат

НК1

ПК1

диагностикалык баалоо

2-этап

Жаңы тема

Логика – ой жүгүртүүнүн мыйзамдарын жана формаларын, ой-пикирдин жана

далилдөөнүн ыкмаларын изилдөөчү илим.Логикалык айтымдар –бул чындык же жалган деп гана айтууга боло турган

жай сүйлөм. Ой жүгүртүү-м аалыматты кабыл алуу жана сиңирүү процесси.Ой пикир – бул чындык же жалган мааниге ээ болгон жай сүйлөм менен берилген ой. Ой жүгүртүү төмөнкүлөргө жардам берет:

• Жаңы маалыматтарды тапканга;

• Алынган маалыматтарды жалпылаганга;

• Кабыл алынган маалыматтардын неги-

зинде логикалык жыйынтык чыгарганга;

• Касиеттер, объекттер жана кубулуштар

жөнүндө маалымат алганга;

• Айлана-чөйрөнүн мыйзамдарын билгенге.Ой корутунду бир же бир нече логикалык айтымдардан туура жыйынтык чыгарууга мүмкүндүк берет.

  • Түшүндүрүү процесси жүрөт.

  • Билими жогорулайт

  • Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт.

  • Көңүл буурусу жогорулайт.

  • Айырмалап билүүгө үйрөнөт.

  • Так маалыматтарды ажырата алат.

  • Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт.

НК1, НК2

ПК1, ПК2

Формативдик балоо

3-этап

Бышыктоо

1) Төмөнкү сүйлөмдөр логикалык айтымдар боло алабы:

Күн желеси көк түстө.

Тамак ичээрде колуңарды жуугула!

Жамгырдан кийин карга кайсы даракта конуп олтурат?

Күзүндө күн кыскара баштайт.

Жер квадрат формасында. 2) Ойду корутундулагыла: а) бардык планеталар өз огунда айланышат, Марс – бул планета, демек...

Далилдеп, эстеп айтып беришет.

НК3

ПК 3


5-этап

үй

тапшырма

2) Бул айтымдардын кайсынысы чындык экенин аныктагыла:

а) Клавиатура – бул маалыматты чыгаруучу түзүлүш.

б) Бардык геометриялык фигуралардын бурчтары бар.

в) 10 саны 3кө калдыксыз бөлүнөт.

г) Ай - Жердин спутниги.

  • Ажыратып билүү керек.


НК3

ПК4

Кайтарым байланыш

Баалоо

Күндөлүккө баа коюу

Күндөлүк толтурушат.


























































Предмети:

Информатика

5-класс

1-чейрек

Сабактын темасы:

Логикалык маселелерди чыгаруунун ыкмалары

Сабактын тиби:

Жаңы билимди өздөштүрүү

Колдонулуучу усулдар:

Интерактивдүү

Баалоо усулдары:

Суммативдик, кайтарым байланыш, калыптандыруучу, диагностикалык баалоо

Сабактын жабдылышы:

Бор, доска, карточка, А4 баракчалары, маркер, скотч.

Негизги копетенттүүлүктөр:

Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык (НК1)

  • Өз ишин пландаштырат;

  • Маалыматты максатка багыттап изденет;

  • Салыштыра, чечимдерди кабыл алат;

  • Информатикалык жаңы маалыматтарды, билим, билгичтиктерди таанып билүү, колдонуу (ПК1)

Социалдык-коммуникациялык (НК2)

  • Башкалар менен мамиле түзөт;

  • Сүйлөшө билет, маектешет;

  • Бири-бирин баалайт;

  • Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат;

  • Башкаларды уга билет.

  • информатиканын окуган материалдарды маанисин түшүнүү, тереңдетүү жана бышыктоо компетентүүлүгү (ПК2)

  • Алган билимдерин анализдеп, практикада колдоно билүү

  • Окуучулардын ой жүгүртүүсүн жогорулатуу максатында практикада колдоно билүү компетентүүлүгү (ПК3)

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3)

  • Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машыгат;

  • Өз ишин талдап, баа берет;

  • Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот.

  • Жалпы окуу жана практикалык көндүмдөрдү андан-ары өркүндөтүү компетентүүлүгү (ПК4)

Сабактын максаттары:

Көрсөткүчтөр:

Билим берүүчүлүк максаты:


Окуучулар сабактын жүрүшүндө

Логикалык маселелерди чыгаруунун ыкмалары тууралуу маалымат ала алышат.

Окуучулар сабактын жүрүшүндө Логикалык маселелерди чыгаруунун ыкмалары тууралуу маалыматка ээ болушса

өнүктүрүүчүк максаты:


Окуучулар

Ой жугуртүү жөндөмдүлүктөрүн арттыра алышат


Логикалык маселелерди чыгаруунун ыкмалары жөнүндө айтып бере алса


Тарбиялоочулук максаты:


Сынчыл ойлоого тарбия ала алышат

Сынчыл ойлоого калыптанышса




Сабактын этаптары

Сабактын жүрүшү

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулардын ишмердүүлүгү


Негизги НК

Предметтик НК

Баалоо

1-этап Уюштуруу


  • Саламдашуу

  • Класста жагымдуу жагдай түзүү

  • Окуучуларды жоктоо

  • Окуу куралдарын толуктоо

  • Физикалык чөйрө түзүлөт.

  • Сабакты жакшы кабыл алууга өбөлгө түзүлөт




үй

тапшырмасы

1. Бул айтымдардын кайсынысы чындык экенин аныктагыла:

а) Клавиатура – бул маалыматты чыгаруучу түзүлүш.

б) Бардык геометриялык фигуралардын бурчтары бар.

в) 10 саны 3кө калдыксыз бөлүнөт.

г) Ай - Жердин спутниги.

  • Өтүлгөн материал боюнча билимдерин тереңдейт.

  • Өзүн-өзү баалайт

НКЗ


Кайтарым байланыш

Мээге чабуул

Логикалык маселелерди чыгаруунун ыкмалары

  • Аң сезими ойгонот

  • Ойлонот

  • Изденет

  • Табат

НК1

ПК1

диагностикалык баалоо

2-этап

Жаңы тема

Ой жүгүртүү – маалыматты иштетүү жана сиңирүү процесси.

Логика – ой жүгүртүүнүн мыйзамдарын жана формаларын, ой-пикирлердин ыкмаларын жана далилдөөлөрдү окутуп үйрөтүүчү илим.Логикалык маселелерди чыгаруу ыкмалары:

баштапкы берилиштерге таблица түзүп, талдоо менен;

ой-пикирлер усулу менен. менен;

• Эйлер – Венндин диаграммасын түзүү Эйлер-Венндин диаграммасын түзүү

1. Диаграммада кандайдыр бир көптүктү түшүндүргөн тегерек көрсөтүлөт. Мисалы, А көптүгү.

2. А тегерегинин ичиндеги аймак, А айтымынын чындыгын көрсөтөт.

3. Тегеректен тышкаркы аймак айтымдардын жалгандыгын билдирет.

4. Логикалык амалдын жыйынтыгын табуу үчүн маанилери чындык болгон аймакты штрихтешет.Силерге белгилүү болгон логикалык амалдарды Эйлер – Венндин диаграммасында оңой эле көрсөтүүгө болот.

  • Түшүндүрүү процесси жүрөт.

  • Билими жогорулайт

  • Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт.

  • Көңүл буурусу жогорулайт.

  • Айырмалап билүүгө үйрөнөт.

  • Так маалыматтарды ажырата алат.

  • Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт.

НК1, НК2

ПК1, ПК2

Формативдик балоо

3-этап

Бышыктоо

1) “Эртең кандай аба-ырайы болот” деген суроого синоптик мындай жооп берди:

Эгерде шамал болбосо, анда күн бүркөлүп жаан жаабайт.

Эгерде жаан жааса, анда күн бүркөлөт жана шамал болбойт.

Эгерде күн бүркөк болсо, анда жаан жаайт жана шамал болбойт.

А чындыгында эртең аба-ырайы кандай болот?

Далилдеп, эстеп айтып беришет.

НК3

ПК 3


5-этап

үй

тапшырма

3) Класста 20 адам бар. Алардын 12си футболчу, 7 адам музыка-

лык мектепке барат, ал эми үчөөсү музыкага да, спортко да кы-

зыгышпайт. Эйлердин тегерегин чийип, төмөнкүлөр жайгашкан

сүрөттүн бөлүгүн белгилегиле:

1) футболчу да, музыкант да эместер;

2) футболчу да, музыкант да окуучулар;

3) “таза” музыканттар;

4) футбол ойнобогондор.

  • Ажыратып билүү керек.

  • Таблицаны окуп, мисалдарды табуу керек

НК3

ПК4

Кайтарым байланыш

Баалоо

Күндөлүккө баа коюу

Күндөлүк толтурушат.




















































Предмети:

Информатика

5-класс


Сабактын темасы:

Объекттердин моделдери жана моделдөө

Сабактын тиби:

Жаңы билимди өздөштүрүү

Колдонулуучу усулдар:

Интерактивдүү

Баалоо усулдары:

Суммативдик, кайтарым байланыш, калыптандыруучу, диагностикалык баалоо

Сабактын жабдылышы:

Бор, доска, карточка, А4 баракчалары, маркер, скотч.

Негизги копетенттүүлүктөр:

Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык (НК1)

  • Өз ишин пландаштырат;

  • Маалыматты максатка багыттап изденет;

  • Салыштыра, чечимдерди кабыл алат;

  • Информатикалык жаңы маалыматтарды, билим, билгичтиктерди таанып билүү, колдонуу (ПК1)

Социалдык-коммуникациялык (НК2)

  • Башкалар менен мамиле түзөт;

  • Сүйлөшө билет, маектешет;

  • Бири-бирин баалайт;

  • Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат;

  • Башкаларды уга билет.

  • информатиканын окуган материалдарды маанисин түшүнүү, тереңдетүү жана бышыктоо компетентүүлүгү (ПК2)

  • Алган билимдерин анализдеп, практикада колдоно билүү

  • Окуучулардын ой жүгүртүүсүн жогорулатуу максатында практикада колдоно билүү компетентүүлүгү (ПК3)

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3)

  • Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машыгат;

  • Өз ишин талдап, баа берет;

  • Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот.

  • Жалпы окуу жана практикалык көндүмдөрдү андан-ары өркүндөтүү компетентүүлүгү (ПК4)

Сабактын максаттары:

Көрсөткүчтөр:

Билим берүүчүлүк максаты:


Окуучулар сабактын жүрүшүндө

  • Объекттердин моделдери жана моделдөө жөнүндө маалымат алышат.

Окуучулар сабактын жүрүшүндө

  • Объекттердин моделдери жана моделдөө боюнча маалыматка ээ болушса

өнүктүрүүчүлүк максаты:


Окуучулар

  • Модел жана моделдөөнүн турмуш менен байланышын билишет. Моделдөөнүн түрлөрү жөнүндө түшүнүктөрүн өстүрүшөт.


Окуучулар

  • Модел жана моделдөөнүн турмуш менен байланышын билишсе. Моделдөөнүн түрлөрү жөнүндө түшүнүктөрүн өстүрүшсө.


Тарбиялоочулук максаты:


  • Кол көтөрүп сүйлөөгө калыптанышат.

  • Кол көтөрүп сүйлөөгө калыптанышса









Сабактын этаптары

Сабактын жүрүшү

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулардын ишмердүүлүгү


Негизги НК

Предметтик НК

Баалоо

1-этап Уюштуруу


  • Саламдашуу

  • Класста жагымдуу жагдай түзүү

  • Окуучуларды жоктоо

  • Окуу куралдарын толуктоо

  • Физикалык чөйрө түзүлөт.

  • Сабакты жакшы кабыл алууга өбөлгө түзүлөт




үй

тапшырмасы

  • Локалык маселелрди чыгаруунун этаптарын санагыла.

  • Ой жүгүртүү деген эмне?

  • Эйлер-Венндин диаграммасына мисал келтиргиле


  • Өтүлгөн материал боюнча билимдерин тереңдейт.

  • Өзүн-өзү баалайт

НКЗ


Кайтарым байланыш

Мээге чабуул

Объекттердин моделдери.

Моделдөө.

  • Аң сезими ойгонот

  • Ойлонот

  • Изденет

  • Табат

НК1

ПК1

диагностикалык баалоо

2-этап

Жаңы тема

Объект – бул курчап турган дүйнөдөгү

нерсе, кубулуш, окуя же процесс, б.а. адамдын иши багытталган бардык нерсе. Модель – бул изилдөө максатында реалдуу же ойдон алынган объекттин касиетин көрсөтүү.

Моделдөө – бул курчап турган чөйрөдөгү объекттердин моделин түзүү жана изилдөө. Белгилер модели сөз менен

сүрөттөп берүү же формулалар.

Силер аны математикада маселелердин шартын жазууда колдоносуңар.

Образдуу – бул сүрөттөр,

фотографиялар. Силер аларды окуу китептеринен кездештиресиңер. Мисалы, жаныбарлардын сүрөттөрү.

Аралаш: таблицалар, графиктер, диаграммалар, схемалар,чиймелер. Булар маалыматты көрсөтмөлүү берүүгө керек

  • Түшүндүрүү процесси жүрөт.

  • Билими жогорулайт

  • Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт.

  • Көңүл буурусу жогорулайт.

  • Айырмалап билүүгө үйрөнөт.

  • Так маалыматтарды ажырата алат.

  • Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт.

НК1, НК2

ПК1, ПК2

Формативдик балоо

3-этап

Бышыктоо

1) Модель кандай касиеттерге ээ?

2) Маалыматтык моделдердин негизги түрлөрүн атагыла.

3) Материалдык моделге мисал келтир.

Далилдеп, эстеп айтып беришет.

НК3

ПК 3


4-этап

Жыйынтыктоо

Модель-……. болуп эсептелет.

Объект – бул.....

Моделдөө – бул реалдуу....

Берилген суроолорго жооп беришет.

Сабактын максатына кайрылышат.

НК1, НК3

ПК3,ПК4

Суммативдик

5-этап

уй

тапшырма

5) Төмөндөгү моделдердин кайсылары материалдык, ал эми кайсылары маалыматтык модель боло алышат:

квадраттын аянтынын формуласы;

транспорттун кыймылынын схемасы;

адамдын манекени;

  • Ажыратып билүү керек.

  • Таблицаны окуп, мисалдарды табуу керек

НК3

ПК4

Кайтарым байланыш




Кундолуккө баа коюу

Кундөлүк толтурушат













Предмети:

Информатика

5-класс

1-чейрек

Сабактын темасы:

Логикалык айтымдар

Сабактын тиби:

Жаңы билимди өздөштүрүү

Колдонулуучу усулдар:

Интерактивдүү

Баалоо усулдары:

Суммативдик, кайтарым байланыш, калыптандыруучу, диагностикалык баалоо

Сабактын жабдылышы:

Бор, доска, карточка, А4 баракчалары, маркер, скотч.

Негизги копетенттүүлүктөр:

Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык (НК1)

  • Өз ишин пландаштырат;

  • Маалыматты максатка багыттап изденет;

  • Салыштыра, чечимдерди кабыл алат;

  • Информатикалык жаңы маалыматтарды, билим, билгичтиктерди таанып билүү, колдонуу (ПК1)

Социалдык-коммуникациялык (НК2)

  • Башкалар менен мамиле түзөт;

  • Сүйлөшө билет, маектешет;

  • Бири-бирин баалайт;

  • Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат;

  • Башкаларды уга билет.

  • информатиканын окуган материалдарды маанисин түшүнүү, тереңдетүү жана бышыктоо компетентүүлүгү (ПК2)

  • Алган билимдерин анализдеп, практикада колдоно билүү

  • Окуучулардын ой жүгүртүүсүн жогорулатуу максатында практикада колдоно билүү компетентүүлүгү (ПК3)

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3)

  • Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машыгат;

  • Өз ишин талдап, баа берет;

  • Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот.

  • Жалпы окуу жана практикалык көндүмдөрдү андан-ары өркүндөтүү компетентүүлүгү (ПК4)

Сабактын максаттары:

Көрсөткүчтөр:

Билим берүүчүлүк максаты:


Окуучулар сабактын жүрүшүндө

Логика, ой жүгүртүү жана логикалык айтымдар жөнүндө маалыматка ээ болушат.

Окуучулар сабактын жүрүшүндө

Логика, ой жүгүртүү жана логикалык айтымдар жөнүндө маалыматка ээ болушса

өнүктүрүүчүк максаты:


Окуучулар

Таанып билүү жөндөмдүлүктөрүн арттыра алышат


Таанып билүү жөндөмдүлүктөрүн арттыра алышса


Тарбиялоочулук максаты:


Чынчыл болууга тарбия ала алышат

Чынчыл болууга калыптанышса














Сабактын этаптары

Сабактын жүрүшү

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулардын ишмердүүлүгү


Негизги НК

Предметтик НК

Баалоо

1-этап Уюштуруу


  • Саламдашуу

  • Класста жагымдуу жагдай түзүү

  • Окуучуларды жоктоо

  • Окуу куралдарын толуктоо

  • Физикалык чөйрө түзүлөт.

  • Сабакты жакшы кабыл алууга өбөлгө түзүлөт




үй

тапшырмасы

  • Эсептөө системасы деген эмне?

  • Экилик эсетөө системасы

  • Ондук эсептөө системасы

  • Сегиздик жана он алтылык э.с


  • Өтүлгөн материал боюнча билимдерин тереңдейт.

  • Өзүн-өзү баалайт

НКЗ


Кайтарым байланыш

Мээге чабуул

Логика деген эмне?

Ой жүгүртүү деген эмнс?


  • Аң сезими ойгонот

  • Ойлонот

  • Изденет

  • Табат

НК1

ПК1

диагностикалык баалоо

2-этап

Жаңы тема

Логика – ой жүгүртүүнүн мыйзамдарын жана формаларын, ой-пикирдин жана

далилдөөнүн ыкмаларын изилдөөчү илим.Логикалык айтымдар –бул чындык же жалган деп гана айтууга боло турган

жай сүйлөм. Логикалык айтымдар төмөнкү эки маанинин бирин гана алышы мүмкүн: чын же жалган

Мисалы: “Үч бурчтуктун бурчтарынын суммасы 1800ка барабар” – бул айтым чындык болуп саналат. “Бардык чымчыктар жакшы уча алышат” – бул жалган айтым. “Ура, каникул!”- ал эми бул сүйлөм болсо логикалык айтымга кирбейт. Логикалык маселелерди чыгаруу менен биз логикалык айтымдардын негизинде жыйынтыкка, ой-корутундуга келебиз.

  • Түшүндүрүү процесси жүрөт.

  • Билими жогорулайт

  • Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт.

  • Көңүл буурусу жогорулайт.

  • Айырмалап билүүгө үйрөнөт.

  • Так маалыматтарды ажырата алат.

  • Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт.

НК1, НК2

ПК1, ПК2

Формативдик балоо

3-этап

Бышыктоо

2) Бул айтымдардын кайсынысы чындык экенин аныктагыла:

а) Клавиатура – бул маалыматты чыгаруучу түзүлүш.

б) Бардык геометриялык фигуралардын бурчтары бар.

в) 10 саны 3кө калдыксыз бөлүнөт.

г) Ай - Жердин спутниги.

Далилдеп, эстеп айтып беришет.

НК3

ПК 3


5-этап

үй

тапшырма

4) Сабактарда окутулган объекттер жөнүндөгү ой-пикирлерге

мисал келтиргиле:

а) информатика б) тарых в) математика

  • Ажыратып билүү керек.


НК3

ПК4

Кайтарым байланыш

Баалоо

Күндөлүккө баа коюу

Күндөлүк толтурушат.