«__»________20__-жыл | «__»________20__-жыл «Бекитемин» | «__»________20__-жыл «Бекитемин» | 005 |
«Бекитемин» |
Предмети: | Информатика | 5 -класс | 2-чейрек | № 5 |
Сабактын темасы: | Информацияны коддоо. (Бышыктоо сабагы) |
Сабактын тиби: | Алган билимдерин турмушта колдонуу |
Колдонулуучу усулдар: | Интерактивдүү |
Баалоо усулдары: | Суммативдик, формативдик, диагностикалык баалоо. |
Көрсөтмөлүүлүк каражаттар: | |
Негизги копетенттүүлүктөр: | Предметтик компетенттүүлүк |
1. Маалыматтык (НК1) Жетпеген маалыматты максаттуу издөөнү; Айрым фрагменттерди салыштыруу; Бүтүн алып анализдөө көндүмдөрүнө ээ болуу; Божомолдорду кое билүү | Предметтик (ПК1) код жана коддоо тууралуу жалпы тџшџнџк; коддоонун белгилџџ эрежелери боюнча коддоону жана декод- доону билџџ; |
Метапредметтик (ПК2) информацияны кайрадан коддоонун мейкиндиктик-графикалык же белги-символдук бир формасынан башка формасына которуу билгичтигине ээ болуу. |
2.Социалдык-коммуникациялык (НК2) Керектүү маалыматты алуу; Инсандык, социалдык жана кесиптик проблемаларды чечүү үчүн оозеки жана жазуу түрүндө туюнта билүү. |
Жеке инсандык(ПК3) –адамдын жашоосундагы түрдүү коддордун маанисин тџшџнџџ; информатиканы үйрөнүүгө кызыгуу. |
3.Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3) Маалыматта окуудагы жана турмуштук кырдаалдардагы карама-каршылыктарды табууга жана ар түрдүү ыкмаларды өз алдынча ж.б. адамдар менен өз ара биргелешип колдонууга, ошондой эле андан аркы аракеттер тууралуу чечим кабыл алуу |
Сабактын максаты: информация коддоо боюнча билимдерди бышыктоо; окуучулардын айланасындагы коддордун көп түрдүүлүгүнө көңүн буруу; информацияны коддоонун ролу тууралуу жалпы тџшџнџктџ калыптандыруу; түрдүү коддордун жардамы менен информацияны коддоого жана декоддоого көнүгүүлөр менен бышыктоо; |
|
Мазмундук тилке: Информация жана информациялык процесстер; Компьютер; Алгоритм жана программалоо; Информациялык-коммуникациялык технологиялар. |
Сабактын этаптары | Сабактын жүрүшү Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучулардын ишмердүүлүгү | Негизги НК | Предметтик НК | Баалоо |
1-этап Уюштуруу | | | | | Кайтарым байланыш |
¯й тапшырмасы | | | НКЗ | ПК 3 |
Мээге чабуул | Информацияны кабыл алуу органдар кайсылар? Информацияны берүү жолдору ? Инфоромациянын булактары? Информацияны кандай формада беребиз? Код деген эмне? Информацияны коддоо деген эмне? Адамдар кандай максат менен информацияны кодойт? | Аң сезими ойгонот Ойлонот Изденет, табат | НК1 | ПК1 | диагностикалык баалоо |
2-этап Өтүлгөн тема боюнча практикалык иш | Берилүүчү информация булактан кабылдагычка шарттуу белгилердин же сигналдардын жардамы менен б. а. коддологон түрдө келиши мүмкүн. Код – бул информацияны берүүгө арналган шарттуу белгилердин системасы. Коддоо — бул кайсы бир коддун жардамы менен информация берүү. Коддоо ыкмасын тандоо максатка ылайык анын ишке ашырылышына жараша болот. Информацияны коддоонун үч негизги түрү бар: графикалык, сандык, символдук. Коддолгон билдирүүнү кайра коддоштуруу үчүн анын кодун билүү зарыл. | Түшүндүрүү процесси жүрөт. Билими жогорулайт Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт. Көңүл буурусу жогорулайт. Айырмалап билүүгө үйрөнөт. Так маалыматтарды ажырата алат. Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт. | НК1, НК2 | ПК1, ПК2 | Формативдик балоо |
3-этап | Практикалык иш №1 Координат методу Он беш чекиттин координаталары белгилүү: A(4;1), B(4;2), C(1;2), D(4;5), E(2;5), F(4;7), G(3;7), H(5;9), I(7;7), J(6;7), K(8;5), L(6;5), M(9;2), N(6;2), O(6;1) A-B-C-D-E-F-G-H-I-J-K-L-M-N-O-A | Далилдеп, эстеп айтып беришет. | НК3 | ПК2, ПК 3 | Суммативдик |
4-этап | Ар бир тамгасын алфавиттеги анын катар номуру менен алмаштырылган боюнча ар бир топко тапшырмалар берилет | Ар бир тор өз алдынча топто иштешет | НК1, НК3 | ПК2, ПК3 | Суммативдик |
5-этап | Шифирди алмаштыруу кодду боюнча ар бир топко тапшырмалар берилет | Ар бир топ өз алдынча иштешет, ойлонушат, жооп беришет | НК3 | ПК2, ПК3 | Кайтарым байланыш |
6-этап | Морза алиппеси боюнча ар бир командага практикалык иш берилет | Ар бир топ өз алдынча иштешет, ойлонушат, жооп беришет | НК3 | ПК2, ПК3 | |
7-этап | Бийлеген адамдардын кодду боюнча тапшырмалар берилет | ар топ өз алдынча иштешет жана жооп беришет | НК2 | ПК2, ПК3 | |
8-этап | Жыландын жүрүшү менен оку оюну ар бир топко тапшырмалар берилет | ар топ өз алдынча иштешет жана жооп беришет | НК3 | ПК2, ПК3 | Кайтарым байланыш |
9-этап | « Бекитилген создү тап!» | ар топ өз алдынча иштешет, эсептешет жооп беришет | НК1 | ПК2, ПК3 | Кайтарым байланыш |
10-этап | Ребус чечүү | ар топ өз алдынча иштешет жана жооп беришет | НК3 | ПК2, ПК3 | Кайтарым байланыш |
11-этап | Уйгө тапшырма: Компьтердин түзүлүштөрүнө ребус түзүп келүү | Тапшырманы алышат | НК3 | ПК2, ПК3 | |
Баалоо | Күндөлүккө баа коюу | Күндөлүк толтурушат. | | | |
| | | | | |