Просмотр содержимого документа
«Ինտեգրված դասի պլան»
Ինտեգրված դասի պլան
Դասի թեմա - Քաղաքացիական հասարակության տնտեսական բաղադրիչը
Դասի նպատակները.
Աշակերտները պետք է կարողանան՝
բնորոշել «տնտեսություն » հասկացությունը
տարբերակել պլանային , շուկայական , ինչպես նաև խառը տնտեսությունները
մեկնաբանել շուկայական տնտեսական համակարգի սահմանադրական հիմունքները՝ տնտեսական բազմակացութաձևություն, տնտեսական գործունեության ազատություն, ազատ տնտեսական մրցակցություն
Տևողությունը՝ 45 րոպե
Քայլ 1.
Ուսուցիչը դասն սկսում է տնտեսություն տերմինի սահմանմամբ՝ «Տնտեսությունը դա նյութական բարիքների արտադրության , փոխանակության և սպառման կապակցությամբ առաջացող հարաբերությունների ամբողջություն է»: Ապա հարցով դիմում է սովորողներին . այլ կերպ ինչպես կարելի է սահմանել տնտեսությունը:
Օրինակ՝ արտադրություն, բաշխում, փոխանակում և բարիքների սպառում:
Օրինակ՝ տնտեսությունը դա ողջ մարդկության կյանքի տարբեր ոլորտներում կատարվող աշխատանքն է, և դրա արդյունքում ստեղծված նյութական և ոչ նյութական ընդհանրությունը:
Տնտեսություն
Ն
յութական բարիքների Փոխանակություն
արտադրություն
Սպառում
Ազատ, ինքնակառավարվող քաղաքացիական հասարակության տնտեսական համակարգը շուկայական տնտեսությունն է:
Ուսուցիչն աշակերտներին ներկայացնում է հետևյալ գծապատկերը.
Քաղաքացիական հասարակության տնտեսական համակարգ
Տնտեսական բազմակացութաձևություն
Տնտեսական գործունեության ազատություն
Ազատ տնտեսական մրցակցություն
Քայլ 2.
Սովորողներին առաջարկվում է խմբային աշխատանք: Ձևավորվում են 3 աշխատանքային խմբեր, որոնցում ընդգրկված աշակերտները ստանում են տարբեր թերթիկներ տարբեր առաջադրանքներով:
Թերթիկ 1
Ի՞նչ է նշանակում բազմակացութաձև տնտեսություն: Ի՞նչ է սեփականության իրավունքը: Սեփականության ի՞նչ ձևեր են սահմանված ՀՀ օրենսդրությամբ: |
Թերթիկ 2
Ի՞նչ է նշանակում տնտեսության գործունեության ազատություն: Ի՞նչ է անհատական ձեռնարկատիրական գործունեությունը: Որո՞նք են կոլեկտիվ ձեռնարկատիրության ձևերը ՀՀ-ում: |
Թերթիկ 3
Ո՞րն է առաջարկի և պահանջարկի շուկայական օրենքի էությունը: Ինչպե՞ս է շուկայի գնային համակարգը կարգավորում ազատ տնտեսական մրցակցությունը: Ի՞նչ է խառը տնտեսությունը: |
Ապա ձևավորել համագործակցային նոր խմբեր, որոնցում ընդգրկված են յուրաքանչյուր խմբից ներկայացուցիչներ: Խմբերը պարտավոր են ապահովել և հավաստիանալ, որ խմբի բոլոր անդամները նյութը յուրացրել են ամբողջությամբ: Այսպիսով , աշակերտները, միմյանց օգնելով , իրար հետ մտքեր փոխանակելով և քննարկելով միաժամանակյա ուսումնառություն են կատարում:
Քայլ 3
Դասի ընթացքում սովորած նոր տերմինների և հասկացությունների ամրապնդում թեստային վարժության միջոցով:
Տնտեսոություն | ա. Պետականորեն կարգավորվող շուկայական տնտեսություն: |
Պլանային տնտեսություն | բ. Սուբյեկտի իրավունքը իր հայեցողությամբ տիրապետելու, տնօրինելու և օգտագործելու իրեն պատկանող գույքը: |
Սեփականության իրավունք | գ. Տնտեսական համակարգ, որտեղ արտադրության միջոցները պետության սեփականությունն են: |
Մասնավոր սեփականություն | դ. Շուկայի ինքնակարգավորման գործընթաց: |
Հանրային սեփականություն | ե. Այդ գործունեությունը քաղաքացին իրականացնում է առանց իրավաբանական անձ կազմավորելու: |
Կոլեկտիվ ձեռնարկատիրական գործունեության ձև | զ. Քաղաքացիների և իրավաբանական անձանց սեփականություն: |
Անհատական ձեռնարկատիրական գործունեություն | է. Պետական և համայնքային սեփականություն: |
Խառը տնտեսություն | ը. Վստահության վրա հիմնված ընկերություն: |
Պահանջարկի և առաջարկի շուկայական օրինաչափություն | թ. Հարաբերությունների ամբողջություն, որն առաջանում է նյութական բարիքների արտադրության , փոխանակության և սպառման կապակցությամբ: |
Տնտեսական բազմակացութաձևություն | ժ. Տնտեսական ձևերի բազմազանություն: |
Քննարկման հարց.
. Ձեր կարծիքով մեր երկրում քաղաքացիները այսօր կարո՞ղ են ազատ շուկայական տնտեսական գործունեություն իրականացնել:
. Ձեր կարծիքով ինչու՞ է կարևոր ազատ շուկայական տնտեսական համակարգի բոլոր ուղղությունների համաչափ զարգացումը:
Կոորդինատոր՝ Ռուդիկ Վարդանյան, ԿԱԻ-ի ավագ մասնագետ
Կատարողներ՝ Լիլիթ Մինասյան, Վանաձորի թիվ 7 հիմնական դպրոց,
պատմության և հասարակագիտության ուսուցիչ
Լիլիթ Միրաքյան, Վանաձորի թիվ 12 հիմնական դպրոց,
պատմության և հասարակագիտության ուսուցիչ