«Математические действия на английском языке»
(«Где это видано, где это слыхано…»)
Интегрированный урок английского языка и математики.
«Великая цель образования – это не знания, а действия»
Герберт Спенсер
Цель урока: Формирование ключевых языковых компетенций на уроке английского языка.
Задачи урока:
Практическая:
1.Промотировать навыки УУД в развитии умений решения коммуникативной задачи с различной степенью сложности.
Образовательная:
1.Активизировать и совершенствовать актуальный словарный запас обучающихся.
2.Развивать умение использовать теоретические знания при выполнении математических заданий.
2. Развивать вычислительные навыки, память, самостоятельность, наблюдательность, языковую догадку.
3. Формировать у учащихся лингвистические умения учащихся строить связанное высказывание, давать логический и последовательный ответ.
4. Формировать коммуникативную и эмоциональную культуру, совершенствовать речь учащихся.
Воспитательная.
1. Воспитывать умение общаться с одноклассниками, работать в коллективе и индивидуально.
2. Понимать важность изучения иностранного языка, воспитывать толерантность к иноязычной культуре
Развивающая.
1. Развитие метапредметной грамотности.
2. Развивать любознательность, познавательный интерес к иностранному языку и математике.
3. Использовать лингвистические и математические навыки в нестандартных ситуациях или ситуациях общения.
4. Развивать умственные операции (перенос знаний, обобщение, сравнение, анализ, синтез).
5. Развивать мышление, память и речь.
Для создания приподнятого настроения на перемене звучит песня «Папа у Васи силен в математике».
I. I. Организационный этап.
Приветствие, проверка готовности, настроения учащихся.
- Glad to see you! Oh, you’re in a good mood today. Great! It means everything is OK with you, in your families. I’m right, aren’t I? And you don’t have such a problem as you’ll see in the film.
Учащиеся просматривают видеофрагмент (сценка о невыученных уроках) и отвечают на вопросы учителя.
1 Is the problem serious?
2 Do you always do your home-tasks? Are they easy or not very?
3 How long does it take you to do your homework?
4 Do your parents help you with home-tasks? How often?( Sometimes or always?)
5 Can you help your younger brothers or sisters to do homework?
II. Актуализация знаний. (Совместное целеполагание)
What should you do and know in order to help your sisters, brothers and classmates?
Today we’ll answer the question and we try to understand what to do to be helpful in such a situation.
And what are we going to do during the lesson? What are your ideas?
( We will count, do sums and solve mathematical problems, speak English)
III. Речевая зарядка. Warming-up.
Let’s start with arithmetic. You know four basic processes of arithmetic: +addition, -subtraction, x multiplication, : division. (На доске появляется слайд со словами и знаками) !!!
How much is 45 plus 5? 45 plus 5 equals 50
minus
divided by
times
( 55+ 11=66; 124-24=100; 36:9=4; 4x2=8; 66+32=98; 30- 15=15; 6x3=18, …)
Учащиеся повторяют весь пример!!!
IV. Основной этап урока
Speaking
Task 1 How numerate are you? (Как вы разбираетесь в математике?)
Try this number quiz.
Name some odd numbers. (1,3,5,7,9,11….)
Name several even numbers (2,4,6, 8, 10,12,14….)
Name the first four prime numbers (2,3,5,7, 11)
Name several cardinal numbers(1,2,3…..)
Name several ordinal numbers (1st,2nd, 3d,4th,…)
Give an example of decimal (десятичная) fraction (10.6-ten point six)
Give an example of vulgar (простая) fraction (3/8- three eighth)
Task 2
Match the following.
212 a) fifty-three per cent
5.330 b) four point five
3,450,000 c) three and a half
4.5 d) five thousand, three hundred and thirty
0.75 e) August the twenty-first
6.05 f) nineteen ninety-eight
3
g) one and a third
12
h) twelve and a quarter
1
i) two hundred and twelve
14 March j) three million, four hundred and fifty thousand
August 21 k) nought point seven five
1998 l) six point oh/ nought five
1910 m) minus ten degrees/ ten degrees below zero
53% n) the fourteenth of March
603 3579(phone number) o)nineteen hundred and ten/ nineteen ten
-10̊ p) six oh three, three five seven nine
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
i | d | j | b | k | l | c | h | g | n | e | f | o | a | p | m |
Task 3 Read and write figures and symbols rather than word ( работа по карточкам в группах по четыре человека или в парах)
1.An area the size of ten thousand nine hundred and sixty five football fields of tropical forest was cut down in India in nineteen ninety.(10965; 1990)
2.One thousand and ninety eight dollars is the annual military spending per person in the USA compared to eight dollars the annual military spending per person in Nigeria.(1098; 8)
3. Fourteen million eight hundred and ninety four thousand landmines (мины, фугасы) have been recovered in Poland since nineteen forty five.(14.894.000; 1945)
4. Fifty five square feet of rainforest need clearing to produce enough beef for one quarter pound hamburger.(55;
)
5. One million, one hundred and eight thousand, one hundred and eighty tonnes of ozone layer destroying nitrogen oxides are emitted each year by UK road transport.( 1.108.180)
Task4 Numerical task. Solve the following problems.
Addition
Task 1 Choose two numbers from the box to complete the addition sentence.
2 75 79 98 … +… = 100
Task 2 Complete the pattern:
1) … + 2 = 11
2) … + 20 = 110
3) … + 200 = 1100
4) … + 2000 = 11000
Task 3 Add
36, 058
+ 7, 293
Task 4
Clara’s e-mail account contains 21, 457 sent e-mails and 12, 408 received e-mails. How many e-mails are there in all?
Task 5 Type the missing digit
1,935 28,…94
+…,616 + 28, 293
5,551 57, 287
Subtraction
Task 1
Angela had 86,650 paper clips, but then 72,100 got thrown away by mistake.
How many paper clips does she have now?
Task 2 Type the missing digit
9, 351
- 3, 343
6, 0_8
Task 3 Choose two numbers to complete the subtraction sentence
6 8 22 41 … - … = 14
Multiplication
Task 1
Ross bought 38 boxes of chocolates. There were 96 chocolates in each box. How many chocolates did Ross buy?
Task 2 Choose two numbers to complete the sentence
7 8 22 41 … and … have a product of 56
Task 3 Multiply
3 x 6 x 7 = …
Division
Task 1
There are 40 people going on a boat trip. Each boat holds 8 people.
How many boats do they need?
Task 2 Divide
243 : 3 =
Task 3 Choose two numbers to complete the sentence
2 6 24 44 … and … have a quotient of 4
Geometry
Teacher: Let’s continue working and have some geometry.
All scientists, technologists and engineers also have to talk about shapes and figures.
Note the names of the following shapes.
Task 1 (on SMARTBOARD) .
Match the figures and shapes and the words. Let’s learn to pronounce them.
Task 2 (on SMARTBOARD)
Match the names of shapes and related adjectives. Let’s learn to pronounce them.
Task 3
Complete the following sentences using the adjectives given.(раздать карточки с заданием)
Semi-circular spiral circular cubic oval rectangular spherical pyramidal
An …………..ball is used in rugby.
I asked Mum to buy a spiral lamp but not oval, as it saves energy.
The alien spaceship was……………………. in shape.
New York’s city park has a rectangular form on the map.
A cheburek is a semi-circular pie with meat inside
I bought a …cubic money box for my brother.
The street is lined with ………………….. poplars (тополя)
The Coliseum is circular in shape
Рефлексия деятельности (итог урока).
Осознание учащимися своей учебной деятельности, самооценка результатов деятельности своей и всего класса.
- Какую задачу ставили?
- Удалось решить поставленную задачу?
- Каким способом?
- Какие получили результаты?
- Что нужно сделать ещё?
- Где можно применить новые знания?
Well done! How are you now? Were they difficult? Where can you use this knowledge? What have you learnt today? Were the tasks interesting? Can you help anyone with homework? Will you be able to help your future children to do their homework or do instead of them?(joking)
Урок заканчивается на приподнятой ноте. Класс и гости поют песню «Try Everything».