СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Изденгендер гана ийгиликке жетет

Категория: Всем учителям

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Изденгендер гана ийгиликке жетет»

«Изденгендер гана ийгиликке жетет.»

«Изденгендер гана ийгиликке жетет.»

« Мугалимдин теориялык билими туман болсо, анда  окуучуларынын билими караңгы болот» Г. Песталоцци

« Мугалимдин теориялык билими туман болсо, анда окуучуларынын билими караңгы болот»

Г. Песталоцци

Сабактын темасы

Сабактын темасы

Сабактын максаты:   Сабактын максатын коюуда мугалим предметтик стандарттагы « Билим берүүнүн күтүлүүчү натыйжалары жана баалоо» бөлүмүндөгү окуу программасындагы талаптарды эске алуу менен календардык-тематикалык пландын негизинде сабактын планын түзөт.

Сабактын максаты:

  • Сабактын максатын коюуда мугалим предметтик стандарттагы « Билим берүүнүн күтүлүүчү натыйжалары жана баалоо» бөлүмүндөгү окуу программасындагы талаптарды эске алуу менен календардык-тематикалык пландын негизинде сабактын планын түзөт.
 Сабактын планын түзүүдө мугалим төмөндөгү иш аракеттерди аткарат.   Сабактын темасына ылайык максат коюу. Максат коюу баалоонун ажырагыс бөлүгү болуп саналат жана пландалган ишти жүзөөгө ашырууга жардам берет. Максат канчалык анык белгиленсе,баалоо ошончолук так болот.Сабактын максатын коюуда биз бере турган нерсени бала аткара ала тургандай кылып өлчөп алганыбыз дурус. Колубуздан келбей турган нерсени максат кылып койгонго болбойт.

Сабактын планын түзүүдө мугалим төмөндөгү иш аракеттерди аткарат.

  • Сабактын темасына ылайык максат коюу. Максат коюу баалоонун ажырагыс бөлүгү болуп саналат жана пландалган ишти жүзөөгө ашырууга жардам берет. Максат канчалык анык белгиленсе,баалоо ошончолук так болот.Сабактын максатын коюуда биз бере турган нерсени бала аткара ала тургандай кылып өлчөп алганыбыз дурус. Колубуздан келбей турган нерсени максат кылып койгонго болбойт.
 Сабактын максаты үчкө бөлүнөт.  Билим берүүчүлүк Өнүктрүүчүлүк Тарбия берүүчүлүк

Сабактын максаты үчкө бөлүнөт.

Билим берүүчүлүк

Өнүктрүүчүлүк

Тарбия берүүчүлүк

Билим берүүчүлүк –  билимдерди, билгичтиктерди, көндүмдөрдү калыптандыруу.  М: билет, билими тереңдейт, билим алат ж.б.

Билим берүүчүлүк –

билимдерди, билгичтиктерди, көндүмдөрдү калыптандыруу.

М: билет, билими тереңдейт, билим алат ж.б.

Өнүктүрүүчүлүк – окуучулардын таанып билүүчүлүк жөндөмдүүлүгүн,акылын,эркин эмоциясын өнүктүрүү. Окуучуну багыттайбыз. М: үйрөнөт,талдайт,түзө алат,айырмалайт,тарта алат ж.б.
  • Өнүктүрүүчүлүк – окуучулардын таанып билүүчүлүк жөндөмдүүлүгүн,акылын,эркин эмоциясын өнүктүрүү.
  • Окуучуну багыттайбыз.
  • М: үйрөнөт,талдайт,түзө алат,айырмалайт,тарта алат ж.б.
Тарбия берүүчүлүк - Инсандын белгилүү сапаттарын тарбиялоо.  Баалоо,баа берүү, айлана чөйрөгө, коомго, адамдарга, өзунө, кубулуштарга мамилеси, эмоциясы, мативациясы,умтулуусу, башкалардын ой толгоолору менен бирге болуусу, маалыматтар менен иштей алуусу.Башкача айтканда мамилелердин жыйындысы М: топто иштөөдө тартипти сактайт, кол көтөрүп сүйлөйт, биринин сөзүн бири угат жана компетентүү боло алат.  
  • Тарбия берүүчүлүк - Инсандын белгилүү сапаттарын тарбиялоо.
  • Баалоо,баа берүү, айлана чөйрөгө, коомго, адамдарга, өзунө, кубулуштарга мамилеси, эмоциясы, мативациясы,умтулуусу, башкалардын ой толгоолору менен бирге болуусу, маалыматтар менен иштей алуусу.Башкача айтканда мамилелердин жыйындысы
  • М: топто иштөөдө тартипти сактайт, кол көтөрүп сүйлөйт, биринин сөзүн бири угат жана компетентүү боло алат.
  •  
Сабактын максатын коюудагы критерийлер.    Максаттарды окуучуларга түшүнүктүү болгон так жана кыска сөз айкалыштары менен формулировкалоо керек.
  • Сабактын максатын коюудагы критерийлер.

 

Максаттарды окуучуларга түшүнүктүү болгон так жана кыска сөз айкалыштары менен формулировкалоо керек.

Бир конкреттүү максат коюш керек. Окуучуларды сабакта бир нече максаттар менен тааныштырып алардын көңүлүн алагды кылбоо маанилүү, мындай жагдай аларды негизги натыйжага жетүүдөн алаксытышы мүмкүн.  М: Бурчтардын түрлөрү Максаты: окуучулар бурчтун түрлөрүнө карата топторго бөлө алышат жана аныктамаларга таянып изидөө жүргүзө алышат,геометриялык маселелерди чыгарууга шыктанышат.
  • Бир конкреттүү максат коюш керек. Окуучуларды сабакта бир нече максаттар менен тааныштырып алардын көңүлүн алагды кылбоо маанилүү, мындай жагдай аларды негизги натыйжага жетүүдөн алаксытышы мүмкүн.
  • М: Бурчтардын түрлөрү
  • Максаты: окуучулар бурчтун түрлөрүнө карата топторго бөлө алышат жана аныктамаларга таянып изидөө жүргүзө алышат,геометриялык маселелерди чыгарууга шыктанышат.
Күтүлүүчү натыйжа үч денгээл боюнча ишке ашат. Репродуктивдүү. Продуктивдүү. Креативдүү.
  • Күтүлүүчү натыйжа үч денгээл боюнча ишке ашат.
  • Репродуктивдүү.
  • Продуктивдүү.
  • Креативдүү.

1-денгээл

2-денгээл

Окуучу:

(репродуктивдүү)

(продуктивдүү)

-окуу китебинде берилген же мугалим сунуштаган математикалык материалдын мазмунун маңызын түшүнөт.

Окуучу:

3-денгээл

-математикалык маселелерди жана көнүгүүлөрдү чыгаруунун алгоритмин маалымат менен алмашуу ыкмаларын билет.

Окуучу:

(креативдүу)

- сабакта же китепте талкуулаганга окшош математикалык маселелерди жана көнүгүүлордү аткара алат.

-математикалык түзүлүштөр жана объектилер ортосундагы окшоштукту жана негизги айырмачылыкты таба алат.

- окуу материалдын тиешелүу темалары боюнча керектүү маалыматты таба алат, жөнөкөй учурларда колдонуп натыйжасын чыгара алат.

- маселе чыгарууда математикалык теорияны, формулаларды жана эрежелерди туура колдонот.

- күнүмдүк турмушта колдонулуучу, башка дисциплиналарды окуп үйрөнүүгө,окууну улантууга зарыл математикалык көндүмдөргө ээлик кылат.

- математикалык маалыматты жана өзүнүн аракетин талдоого жөндөмдүү.

-акыл-ой ишмердүүлүгүнүн логикалык ыкмаларына ээлик кылат( анализ, синтез, салыштыруу, окшоштуруу ж.б) жана аларды математикалык объектилердин ортосундагы катыштарды аныктоо үчүн колдонот.

-пландаштырып изилдөө өткөрөт, жыйынтыкты талдап, жалпылай алат.

М: Бурчтардын түрлөрү боюнча билип,түшүнүп,эрежелерин айтып бере алышат. Сызгычтын жардамы менен чиймеде чийип бурчтарды ченеп көргөзүп жана аны колдонуп көнүгүүлөрдү аткарууга көнүгүшөт.
  • М: Бурчтардын түрлөрү боюнча билип,түшүнүп,эрежелерин айтып бере алышат. Сызгычтын жардамы менен чиймеде чийип бурчтарды ченеп көргөзүп жана аны колдонуп көнүгүүлөрдү аткарууга көнүгүшөт.
Көрсөткүчтөр. Натыйжага жетишет эгерде окуучу күтүлүүчү натыйжага жетише алса. М: Бурчтардын түрлөрү боюнча билишсе, түшүнүшсө, эрежелерин айтып беришсе. Бурчтардын түрлөрүн аныктап далилдей алышса. Чиймеде чийип, бурчтарды ченеп көргөзө алышса.

Көрсөткүчтөр.

  • Натыйжага жетишет эгерде окуучу күтүлүүчү натыйжага жетише алса.
  • М: Бурчтардын түрлөрү боюнча билишсе, түшүнүшсө, эрежелерин айтып беришсе. Бурчтардын түрлөрүн аныктап далилдей алышса. Чиймеде чийип, бурчтарды ченеп көргөзө алышса.
Сабактын тиби: Жа ң ы сабак, бышыктоо сабак же аралаш сабак.

Сабактын тиби:

  • Жа ң ы сабак, бышыктоо сабак же аралаш сабак.
 Мазмундук тилке:  «Математика» предметинин мазмундук тилкелери. Сандар жана туюнтмалар. Функциялар, теңдемелер жана барабарсыздыктар. Мейкиндик жана формалар. Статистиканын жана ыктымалдыктар теориясынын элементтери

Мазмундук тилке:

  • «Математика» предметинин мазмундук тилкелери.
  • Сандар жана туюнтмалар.
  • Функциялар, теңдемелер жана барабарсыздыктар.
  • Мейкиндик жана формалар.
  • Статистиканын жана ыктымалдыктар теориясынын элементтери
 Ресурстук камсыздоо. Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар М : интерактивдүү доска, траспортир, сызгыч, окуу куралы ж.б.

Ресурстук камсыздоо. Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар

  • М : интерактивдүү доска, траспортир, сызгыч, окуу куралы ж.б.
 Предмет аралык байланыш: М:Чийүү, география, биология. геометрия. ж.б.

Предмет аралык байланыш:

  • М:Чийүү, география, биология. геометрия. ж.б.
 Сабактын жүрүшү: Уюштуруу. Шыктандыруу. Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо Тема боюнча болгон маалыматтарды берүү. Интерактивдүү көнүгүүлөр сабактын борбордук бөлүгү. Рефлексия . Сабакка ой жүгүртүүлөр. Сабактын жыйынтыгын чыгаруу. Үй тапшырма берүү. Баалоо.

Сабактын жүрүшү:

  • Уюштуруу. Шыктандыруу.
  • Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо
  • Тема боюнча болгон маалыматтарды берүү.
  • Интерактивдүү көнүгүүлөр сабактын борбордук бөлүгү.
  • Рефлексия . Сабакка ой жүгүртүүлөр.
  • Сабактын жыйынтыгын чыгаруу.
  • Үй тапшырма берүү. Баалоо.
Негизги компетентт үү л ү кт ө р  1. Маалыматтык компетентт үү л ү к (НК1) 2. Социалдык коммуникативдик (НК2) 3 . ө з алдынча уюштуруу жана маселелерди чечуу (НК3)

Негизги компетентт үү л ү кт ө р

1. Маалыматтык компетентт үү л ү к (НК1)

  • 2. Социалдык коммуникативдик (НК2)
  • 3 . ө з алдынча уюштуруу жана маселелерди чечуу (НК3)
Предметтик компетент үү л ү кт ө р: 1. Эсепт өө ч ү л ү к (ПК1) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2) 3. Көрсөтмөл үү -образдуу (ПК3) 4. Статистикалык-ыктымалдык (ПК4)

Предметтик компетент үү л ү кт ө р:

  • 1. Эсепт өө ч ү л ү к (ПК1)
  • 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2)
  • 3. Көрсөтмөл үү -образдуу (ПК3)
  • 4. Статистикалык-ыктымалдык (ПК4)
 7-класс Мугалими: Кайыпбекова Ж Предмети : Геометрия Сабактын темасы : Үч бурчтуктардын түрлөрү. Сабактын максаты: Үч бурчтуктун түрлөрүнө карата топторго бөлө алышат жана аныктамаларга таянып изилдөө жүргүзө алышат.Геометриялык маселелерди чыгарууга шыктанышат. Сабактын тиби: бышыктоо сабак. Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар : Интерактивдүү ыкма. Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар : окуу китеби, сүрөттөр, макет, моделдер, компьютер, интерактивдүү доска ж.б. Мазмундук тилке: Мейкиндик жана формалар. Предмет аралык байланыш: География, биология, информатика, математика,чийүү  Сабактын жүрүшү: Күтүлүүчү натыйжа Көрсөткүчтөр  Үч бурчтуктун түрлөрү боюнча макет, моделдерди эстеп калууга аракет кылышат жана аны колдонуп көнүгүүлөрдү аткарууга көнүгүшөт.   Үч бурчтуктун түрлөрү боюнча аныктамасын, негизги элементтерин жана негизги сызыктарын билсе.
  • 7-класс Мугалими: Кайыпбекова Ж
  • Предмети : Геометрия
  • Сабактын темасы : Үч бурчтуктардын түрлөрү.
  • Сабактын максаты: Үч бурчтуктун түрлөрүнө карата топторго бөлө алышат жана аныктамаларга таянып изилдөө жүргүзө алышат.Геометриялык маселелерди чыгарууга шыктанышат.
  • Сабактын тиби: бышыктоо сабак.
  • Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар : Интерактивдүү ыкма.
  • Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар : окуу китеби, сүрөттөр, макет, моделдер, компьютер, интерактивдүү доска ж.б.
  • Мазмундук тилке: Мейкиндик жана формалар.
  • Предмет аралык байланыш: География, биология, информатика, математика,чийүү
  • Сабактын жүрүшү:

Күтүлүүчү натыйжа

Көрсөткүчтөр

Үч бурчтуктун түрлөрү боюнча макет, моделдерди эстеп калууга аракет кылышат жана аны колдонуп көнүгүүлөрдү аткарууга көнүгүшөт.

 

Үч бурчтуктун түрлөрү боюнча аныктамасын, негизги элементтерин жана негизги сызыктарын билсе.

Сабактын этаптары

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

1.Уюштуруу

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

компетенттүүлүк

Шыктандыруу

1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү

Негизги

2.Шыктандырат

1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүугө катышат

1.Тема жана максат менен таанышышат

4. Жаратылыштагы математика

1.Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат.

Бышыктоо боюнча фактыларды аргументтештирип айтат

НК 3

Пред

2.Доскага илинген үч бурчтуктун түрлөрү менен кыска түшүндүрмө берилет

Баалоо

5. Долбоор түзүү

Жаратылышта уч бурчтуктардын колдонулушун окуучулар менен бирдикте интернеттен көргөзүп талкуулашат

1.Жаңы маалыматты окуучулар кабыл алышат.

3.Окуучулар менен бирдикте талкууланат

2. Мугалим менен бирдикте теманы коюушат

ПК 1

НК 1

6.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

Жаратылышта үч бурчтуктардын колдонулушун айтып, коргозуп беришет

Жаратылыштагы үч бурчтуктардын макет, модель аркылуу тааныштыруу

2. Окуучулар өз ойлорун ортого салышат

ПК 1

НК 1

“ Азаматсыңар”

НК 2

 

Түзүлгөн долбоор аркылуу окуучулар жактап айтып беришет.

“ Онлайн тест”

 

ПК 1

НК 1

ПК 2

 

Дагы кимиңер

8. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу натыйжаларын баалоо

Онлайн аркылуу окуучулар тестке жооп беришет

 

7. Рефлексия.

ПК 1

НК 1

 

ПК 3

ПК 3

 

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет

кандай ойлорду

Баалоо

 

НК 1

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет,тест менен жыйынтыкталат.

ПК 1

Сабакка ой жүгүртүүлөр.

 

“ Бали”, “Азаматсынар”

ПК 4

 

ПК 2

айта аласыңар?

НК 2

Окуучулар Онлайн аркылуу өзун өзу баалайт.

 

Үй тапшырма берилет

Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен жазган иштерин жактап беришет.

ПК 1

2.Талкуу

 

ПК 3

“ Бали”, “Азаматсынар”

НК 2

 

ПК 2

НК 2

 

 

Тесттин экинчи бөлүгүн Онлайн аркылуу иштеп келишет.

 

 

ПК 3

НК 3

Мугалимдин алкыш сөзү

ПК 2

 

“ Рахмат”

НК 2

 

 

НК 1

НК 1

 

ПК 3

Азамат, Бали, Рахмат ж.б

ПК 1

Диагностикалык баалоо.

ПК 3

НК 3

Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.

НК 2

ПК 4

Фармативдик баалоо.

ПК 2

 

НК 3

ПК 3

Суммативдик баалоо.

 

 бурганыңыздарга  чоң рахмат!  Көңүл

бурганыңыздарга

чоң рахмат!

Көңүл