СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Қазақстанның тәуелсіздігінің биік белестері

Категория: Прочее

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қазақстанның тәуелсіздігіне 25 жыл толуына орай 10 "Б" орыс сыныптарында өткізілген ашық сабақ.

Просмотр содержимого документа
«Қазақстанның тәуелсіздігінің биік белестері»

КММ «Тайынша қ.Орта мектеп №4 »









Ашық сабақтың тақырыбы:

«Қазақстан тәуелсіздігінің биік белестері»











(10 «Б» сыныбында)







Пән мұғалімі:Койшибаева Г.К.















2016-2017 оқу жылы





Күні: 24.11 қазақ тілі-10 «А»

Сабақ жоспары:Қазақстан тәуелсіздігінің биік белестері

« Еліміздің тәуелсіздігінің 25 жұлдызды күндеріне арналған қазақ тілі пәнінен өткізілген ашық сабақтың жоспары)

Сабақтың мақсаты: Қазақстан жайлы жаңа ақпараттар білу,сөздік қорларын байыту, сөйлеу және сыни ойлау дағдыларын дамыту.

Күтілетін нәтиже:Сын тұрғысынан ойлау арқылы топтық жұмыстың нәтижесінде Қазақстан жайлы жаңа ақпараттар біледі,сөздік қорларын байытады , сөйлеу және ойлау дағдыларын дамытады.

Сабақтың міндеттері:

Оқушылардың өздерін-өздері оқыту арқылы білім беруге ықпал жасау,сыни тұрғыдан ойлау процестері арқылы әр баланы қамтуға жағдай жасау.

Жаңа тақырыпты оқушылардың өздерінің меңгеруі.

Әр түрлі тапсырмалар арқылы оқушы білімдерін тексеру.

Сабақта алған білімдерін жан-жақты талдау.

Сабақта алған білімдерін жинақтау.

Сабақта қолданатын көрнекі құралдар: интербелсенді тақта, А3 парақтар,суреттер,түрлі маркерлер,стикерлер, слайдтар, қима қағаздар ,интернет ақпараттары

Қолданылатын әдістер мен стратегиялар: «Сөзжұмбақ» , «Жоба қорғау » әдісі,Мәтінмен жұмыс, «Талқылау картасы», «Биопоэма», «Жұптасып суреттеу», «Топтастыру», «Серпілген сауалдар» стратегиялары,«Сөздік жұмыс», «Семантикалық карта» , «Түйінді сөз» , АКТ, диологтік оқыту, сын тұрғысынан ойлау,талантты және дарынды балаларды оқыту ,оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау,оқудағы басқару және көшбасшылық, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.

Жұмыс түрлері: топпен жұмыс, жеке жұмыс, жұппен жұмыс.

Сабақтың барысы:

Психологиялық ахуал. Ортаға шығып, «Жүректен жүрекке» деген ынтымақтастық шеңбер атмосферасын құрып, бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді. Шеңберде тұрып, сөздер арқылы топқа бөлу (Астана, Қазақ елі, Елбасы, Полиглот). ( 2 мин)

Топ мүшелері өздеріне 1) таймкиперді, 2) көшбасшы, 3) баяндамашы сайлап алады.

Үй тапсырмасын тексеру кезеңі : Серпілген сауалдар стратегиясы бойынша жүзеге

асады.(3 минут)


  1. Қазақ қандай халық?

  2. Қонақтың қандай түрлерін білесіңдер?

  3. Қазақ дастарқанында қандай тағамдар болған?

  4. Қазаққа не айып болған?

  1. Жаңа сабақ

Сабақтың мақсаты мен тақырыбымен таныстыру.

Қызығушылықты ояту (5 минут)

Сабақтың тақырыбы «Сөзжұмбақ» шешкізу арқылы ашылады.

слайд түрінде беріледі:

Мына сөздердің қазақша баламасын тауып айтыңдар:

  1. Ручка - қалам

  2. Гость- қонақ

  3. Чистый - таза

  4. Еда – тағам

  5. Зима – қыс

  6. Голова – бас

  7. Столица-Астана

  8. Мечта-Арман

  9. Имя президента страны-Нұрсұлтан

«Қазақстан»сөзі арқылы тақырыпты толықтырып бастаймыз

  1. Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі

Мағынаны тану (7 минут)

    1. «Ел болашағы жастардың қолында» слайдтың негізінде

Топтарға тапсырма :а) Тірек сөздердің көмегімен сөйлем құрастыр.

б) Грамматикалық тапсырма: Сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін тауып талдау жасау.


Тапсырма:Тірек сөздер көмегімен сөйлем құрастыру

І топ: Елбасы, кездесіп тұрады әрдайым, оқушылармен.

ІІ топ: Болашағына, сенеміз, біз ,

, Отанымыздың.

ІІІ топ: Жастардың , алуына , білім, жасалған ,

біздің , мүмкіндік,

елімізде.

ІV топ: Елімді, елімнің басшысын, құрметтейміз,

біз, өз.






II.Мәтіндермен жұмыс: (15 минут)

1 –топ Қазақ елі «Қазақ елінің биік белестері» тақырыбын Топтастыру стратегиясы бойынша кластер құрастырып, жоба қорғайды.

2 –топ Астана «Астана» тақырыбын Талқылау картасы стратегиясы арқылы жоба қорғайды.

3 –топ Елбасы «Елбасы» тақырыбын Биопоэма стратегиясы арқылы жоба қорғайды

4 –топ Полиглот «Қазақ тілі» тақырыбын семантикалық кесте толтыру, үш тілде аударма сөздер, мәнерлеп өлең оқу мен диалог құрастыру арқылы жоба қорғайды


Сабақты бекіту кезеңі: (5 минут)


Ойтолғаныс сатысы: ТҮЙІНДІ СӨЗДЕР стратегиясы арқылы


Топтарға жалпы сұрақ жолдау:

Қазақстанның белестерінің болашағы бекем болу үшін Отанымызға қандай жастар керек?

1 –топ Қазақ елі Терең білімді жастар керек

2 –топ Астана Талантты, дарынды, шығармашыл жастар керек.

3 –топ Елбасы Шебер ұйымдастырушы, мәдениетті, мейірімді жастар керек.


4 –топ Полиглот Үш тілді еркін меңгерген жастар керек.


Әр топтың көшбасшысы ортаға шығып, түйінді сөздерін дастарқанның 4 аяғы ретінде көрсетеді. Қазақтың киелі дастарқаны аяғынан нық тұру үшін 4 тірек (опора) , төрт түйінді сөзбен , пікірмен қорытындыланады.








үш тілді еркін меңгерген жастар

терең білімді жастар



ТАТУЛЫҚ-СОГЛАСИЕ



БЕРЕКЕ-ДОСТАТОК



БІРЛІК-ЕДИНСТВО





ҚОНАҚЖАЙЛЫЛЫҚ-ГОСТЕПРИИМНЫЙ












шебер ұйымдастырушы, мәдениетті, мейірімді жастар

талантты, дарынды, шығармашыл жастар











Кері байланыс: «Бір сөзбен айтқанда» әдісі (10 сөздің бірін таңдап стикерге жазып , тақтаға іл) музыка қосып қою, стикерге жазу. (2мин)


  1. Төзімсіздік - Нетерпение

  2. Ашу - злость

  3. Қуаныш - радость

  4. Немқұрайлылық - равнодушие

  5. Қанағаттану - удовлетворение

  6. Зерігу - скукота

  7. Тыныштық - покой

  8. Сенімділік - уверенность

  9. Сенімсіздік - тревога

  10. Шабыт-вдохновение


Оқушылардың бірін-бірі бағалауы: әр топтын бағалау парағын жинап алу. (3 мин)

Оқушының аты ......«5»- өте жақсы,белсенді жұмыс істегені үшін-10-9 ұпай

Оқушының аты ...... «4» - жақсы жұмыс істегені үшін-8-7 ұпай

Оқушының аты ...... «3» - барлық тапсырмаларға белсенді қатыспағаны үшін-7-5 ұпай

Оқушының аты ...... «2» -сабаққа қатыспағаны үшін -4-3 ұпай


1- топ

Оқушы аты

Тірек сөздермен

сөйлем құрау, талдау-10

Мәтінмен

жұмыс-10 ұпай

Жоба қорғау-10 ұпай

Түйінді сөздермен жұмыс -10 ұпай


Мұғалім 10 ұпайы

Қорыт.

ұпай

Баға


























2- топ

Оқушы аты

Тірек сөздермен

сөйлем құрау, талдау-10

Мәтінмен

Жұмыс-10 ұпай

Талқылау картасы-10 ұпай

Түйінді сөздермен жұмыс -10 ұпай


Мұғалім 10 ұпайы

Қорыт.

ұпай

Баға



























3- топ

Оқушы аты

Тірек сөздермен

сөйлем құрау, талдау-10

Мәтінмен

Жұмыс-10 ұпай

Биопоэма стратегиясы 10 ұпай

Түйінді сөздермен жұмыс -10 ұпай


Мұғалім 10 ұпайы

Қорыт.

ұпай

Баға



























4- топ

Оқушы аты

Тірек сөздермен

сөйлем құрау, талдау-10

Мәтінмен

Жұмыс-10 ұпай

Семантикалық картамен жұмыс,диалог құрау, мәнерлеп оқу-10 ұпай

Түйінді сөздермен жұмыс -10 ұпай


Мұғалім 10 ұпайы

Қорыт.

ұпай

Баға


























Оқушыларды бағалау


Үйге тапсырма: «Егер мен президент болсам....» ойтолғау жазу