Пән: қазақ тілі | Мектеп: «Шолаққарғалы ауылындағы негізгі орта мектеп» КММ |
Күні: 09.01.2018 | Мұғалімнің аты-жөні: Мамутова С.М |
Сынып: 3 «А» | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы | Сөз құрамы туралы берілген білімді еске түсіру.1-5-жаттығулар. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Қазақ тіліндегі қосымшалардың түбір сөзге жалғану заңдылықтары туралы ұғымдарын дамыту, жұрнақ пен жалғаудың атқаратын қызметін таныту,үйрету; өз ойларын дәлелдеуге дағдыланады; Оқушыларды жылдамойлауға, пікірін еркін білдіре білуге дағдыландыру. |
Жетістік критерийлері | Сөз құрамы туралы берілген үғымды еске түсіреді. Ережесін айтады, жазады, талдайды. |
Тілдік мақсаттар | Тақырып бойынша сөздік қорын дамыту: ереже (правило, rule) жауапкершілік (ответственность, responsibility) |
Құндылықтарды дарыту | Ойлау дағдысы, білімділігі, ізденушілігі, бір-біріне сыйластығы |
Пәнаралық байланыстар | Әдебиеттік оқу |
АКТ қолдану дағдылары | «Білім Ленд» тақтасымен жұмыс қазақ тілі пәніне арналған қызықты тапсырмаларды қарау |
Бастапқы білім | Сөз және оның мағынасын біледі. Ережесін айтады. Мысалы; |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы | Психологиялық ахуал . Ерте тұрып, күнде біз, Терезені ашамыз. Сәлем дейміз күнге біз, Шаттық әнге саламыз. Шеңбер құрып, бір біріне сәттілік тілейді. - Сөз құpaмына не жатады? - Қосымша мен түбiр сөздi салыстыр. - Түбiр сөз дегенiмiз не? Сәйкестендіру тесті: сөздерді жұрнақ, жалғауларға сәйкестендір. Құлақшын Жұрнақ Әнші Қалаға Жалғау Жазуды | |
Сабақтың ортасы | 1-жаттығу. Сөз құрамы туралы білетініңді еске түсір. Сөздің одан әрі бөлінбейтін мағыналы бөлігін ата. Мына сөздерде сөздің қандай бөліктері қарамен берілгенін анықта. Түбірлес сөздерді топтастыр. 2-жаттығу. Сызбаға қара. Оны толықтыр. 3-жаттығу. Берілген сөздердің түбірі мен қосымшасын ажырат. Өзің қалаған екі-үш сөзбен сөйлем құрап жаз. 4- жаттығу. Төмендегі сөздерге тұсындағы жұрнақтардың қайсысын жалғауға болады ? Түбір сөздердің мағыналары жұрнақ жалғанғанда қалай өзгереді ? Жұрнақ жалғанаған сөздерді қатыстырып, бірнеше сөйлем құрап жаз.
| |
Сабақтың соңы | Жұрнақ пен жалғау шы-балықшы балық тар-балықтар шы-оқушы (бала) оқу лық-оқулық (кітап) ға-оқуға Семантикалық кесте « Сөз құрамы» Сөздер | Түбір сөз | Қосымша | Орындық | | | Теңіз | | | Етік | | | Қобызшы | | | Дәптер | | | Жаңалық | | | Қаздар | | | Бишілер | | | Арба | | | Ойыншық | | | Балалар, бүгін біз не үйрендік? Үй тапсырмасы : 5- жаттығу. 115 бет.
| |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Рефлексиялық - бағалау кезеңі (Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, өздерін өзі немесе мұғалім бағалайды.) | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Оқушылардың ойын, пікірін тыңдап, оларды мадақтау, идеяларына қол шапалақтау арқылы қолдау көрсетіледі. Қабілетті оқушыларға топпен жұмыс кезінде басшылық жасау ұсынылады. | | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |