СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

?МЖ "Селекцияда?ы ?олдан с?рыптау"

Категория: Биология

Нажмите, чтобы узнать подробности

план урока "Селекицяда?ы ?олдан с?рыптау" 

Просмотр содержимого документа
«?МЖ "Селекцияда?ы ?олдан с?рыптау"»

Биология пәнінің мұғалімі Байдаулетова.Б.К 9-сыныбына арналған қысқа мерзімдік жоспары




Биология

9-сынып 65-сабақ

Тақырыбы:

Селекциядағы қолдан сұрыптау. Будандастыру – селекциялық әдіс ретінде.

Мақсаты:

Биосфера ғылымы, биосфераның құрамы және атқаратын қызметі туралы оқушының өз бетімен меңгеруіне мүмкіндік туғызу.

Сілтеме:

  • Оқу бағдарламасы;

  • Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық;

  • 9- сыныбына арналған нұсқаулық:

  • Тақырыпқа арналған слайдтар;

  • Сергітуге арналған бейнекөріністер

Оқушылар үшін оқу нәтижелері:

В И Вернадский ,Э Эюсс олардың еңбегі,бисфера қабаттары туралы түсіндіріп,маңызын көрсете алады.

  • Тақырыпты толық түсініп, өмірмен байланыстырады;

  • Тақырыпты оқып білу барысында кесте толтыра алады.

  • Салыстырып отырған түсінік пен құбылыстың ортақ және жеке ерекшеліктерін анықтай алады.

  • өз ойларын талдайды және сараптайды.

Негізгі идеялар:

Ғылыми дәлелдерді, оның зерттеу әдістерін, ашылған жаңалықтар, деректер туралы білім негізін салу арқылы оқушыларды сыни тұрғыдан ойлауын дамыту.

Сабақта қолданылатын материалдар:

Флипчарт, стикер, сурет салуға арналған құрал-жабдықтар, таратпа материалдары,  интерактивті тақта

Оқыту әдістері:

 Оқыту мен оқудағы жаңа әдістер:

АКТ, СТО: сұрақ- жауап, диалог, миға шабуыл.


Бағалау: формативті бағалау:стикерлер, қол шапалақтау.

Жиынтық бағалау.

Жұмыс түрлері:

1. Диалог

2. Жеке жұмыс

3.Жұптық жұмыс

4. Топтық жұмыс

Тапсырмалар:

Кесте толтыру, сұрақтарға жауап беру, салыстыру, постер салу, рефлексия жасау.





















Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:


Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (5 мин)

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті


Сыныпта жағымды психологиялық ахуалды қалыптастыру үшін күй тындату.

Оқушылар күй тындайды

І. Үй тапсырмасын тексеру (7мин)

Топтық жұмыс, кластер әдісі, постер жасау.

1: Экожүйенің бірлестіктен айырмашылығы неде?

2 Экожүйелердің негізгі қасиеті мен көрсеткіштері қандай.


Оқушылар кластер әдісін қолданып, постер жасайды.

Топтық жұмыс

1-ден 4-ке дейін санап, топқа бөлу


1-ден 3-ке дейін санау арқылы топқа бөлінеді

ІІ. Жаңа тақырып (5 мин)

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Биосфера туралы В.Вернадский ілімі

Power Point таныстырылымы арқылы сабақты түсіндіру



Сабақты мұқият тыңдап, есте сақтау.

Топтық жұмыс (10 мин)

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті


1топ тапсырмасы:Биосфера ғылымы

2 топ тапсырмасы:Биосфераның құрылымы

3топ тапсырмасы; Биосфера қабаттары

4-топ тапсырмасы : Тірі материя


Бағалау: Формативті «Жақсы» «Жарайсыңдар» «Тамаша» т.б.

Жеке жұмыс:

Оқулықтағы мәтінді талдау арқылы кесте толтыру.


Сергіту сәті

(2 мин)

Видео-ролик көрсетілімі

Би билейді

IV.Қорытындылау (5 мин)

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті


Өз біліміңді тексер тапсырмасы бойынша сұрақтармен жұмыс

Жеке жұмыс 294 беттегі суреттер

Өз біліміңді тексер берілген сұрақтарға өз ойларын жазады.

V. Үй тапсырмасын беру (3 мин)

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті


Оқулықтағы §63 оқып, термин сөздермен жұмыс жасау, сұрақтарға жауап беру. В.И.Вернадскийдің өмірі мен шығармашылығы туралы хабарлама дайындау.

Іздену жұмысы

Үй тапсырмасын білу, күнделігіне түртіп алу

VI. Бағалау (5 мин)

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті


Формативті бағалау

(Түрлі түсті смайликтер тарату)

жиынтық бағалау

өлшемді бағалау


VII. Рефлексия

(5 мин )


Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті


Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстары туралы ойларын білу үшін стикерлер тарату

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын «Тілек ағашы» арқылы жеткізу, стикерлерге жазу,ілу