СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Қысқа мерзімді жоспар

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.3 С

Ақпарат және оны өңдеу

Мектеп: Жаңаөзен қаласы                        №15 орта мектеп

Күні: 8.12.2017ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Болтекова Қазына

Сынып: 5 «А»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Программалық қамтамасыз ету

 

 

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.1 «Программалық  қамтамасыз ету» ұғымның түсіндіру

 

Сабақтың мақсаты

Программа және программалық жабдықтамасы туралы білу.

Программалық жабдықтаманың түрлерге бөлінетінін құрылымын, қызметін ажырату.

Бағалау критерийі

Білу және түсіну:

Программалар қалай сақталатынын анықтайды.

Программалық қамтамасыз ету қалай жіктелетінін түсінеді.

Қолдану:

Программа жабдықтама түрлерінің қызметін ажыратады.

Тілдік мақсаттар

 

 Пәнге тән лексика және терминология.

ОЖ, ЖПЖ,ҚПЖ,ПЖ, қосымшалар

Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:

Қалай ойлайсыңдар, неге ОЖ-нің біреуі кең тараған?

Компьютерден басқа қандай құрылғыларда ОЖ бар?

Құндылықтарға баулу

 

 

Шығармашылық сыни тұрғысынан, жұптық жұмыс, өзара көмек

Пәнаралық байланыс

Математика, ағылшын тілі

Алдыңғы білім

Оқушылардың «ақпарат» ұғымы туралы түсінігі интуиция деңгейіндегі өмірден алынған тәжірибеге негізделген. Олар мәтінді, графиканы,мультимедианы және презентацияларды өңдеу үшін қолданбалы программалармен жұмыс жасай алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Ресурстар

Сабақтың басы

(психологиялық дайындық)

2 мин

 

 

5 минут

 

Алдыңғы білімге шолу

 

 

 

Амандасу, оқушыларды түгендеу

   Жәй әуенмен екі шеңбер болып қарама – қарсы айналады, әуен тоқтаған кезде бір – біріне қарап, баланың жақсы қасиеттерін айтады

Оқушыларға өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қойылады

-Ақпарттың қандай өлшем бірліктері бар?

-Хабарламаның ақпартың көлемі деген не?

-Бит де дгеніміз не?

-Ақпартты жеткізу жылдамдығы дегеніміз не?

-Не үшін компьютерде ақпараттар 0 мен 1 сандары арқылы беріледі?

-Неліктен жыл өткен сайын әлемдегі ақпарттар саны жылдам көбейуде?

 

музыка

 

 

Интербелсенді тақта

 

 

 

 

 

 

 

 

 Сабақтың ортасы

 

 

 

Топқа бөлу

 

 

 

 

 

«Ортадағы қаламсап» әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

практикалық тапсырма

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

 

Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында «Ой қозғау» әдісі бойынша бейнебаян арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу.

 

 

Оқушылар себетте тұрған гүдерді алып, топқа бөлінеді

  

 

Әр топқа топ басшысын сайлап, бағалау бетшелерін беремін.

 

Бөлімге берілген тақырыпты оқып, түсінгендерін айтады.

 Дескриптор:

1.Қызығушылығы оянып, ынтасы артады

2.Ойын толық жеткізеді,мысалдар келтіре алады

3.Топпен жұмыс жасап, қорытындылайды

 

 

1тапсырма. Адамдарға қандай программалық жабдықтама қажет екенін көрсетіңдер( тиісті бағанға + белгісін қойыңдар)

1 топ

Жағдай

Жүйелік ПЖ

Қосымшалар

Программалау жүйелері

Сәулетші жаңа тұрғын үй кешеннің пішінін жобалайды

 

 

 

Банк қызметкері банк желісі үшін жаңа қосыша жазды

 

 

 

Фотограф қала көріністерін түсіру нәтижесінде алынған суреттерді өңдейді

 

 

 

 

2 топ

Жағдай

Жүйелік ПЖ

Қосымшалар

Программалау жүйелері

Супермаркет сатушысы сатылған тауар туралы деректер енгізеді

 

 

 

Дәрігер электрондық деректер қорына жаңа түскен науқастың ауыру тарихын жазады

 

 

 

Жаңа көпір салушылар компьютерде құрылған модель көмегімен оның беріктігін зерттейді

 

 

 

Дескриптор    Білім алушы

  •  программалық жабдықтамаларды ажыратып көрсетеді.

 

2 тапсырма. Көрсетілген компьютерлік бағдарламалды қамтамасыз ету типіне сәйкес бөліп жазыңыз.

Дескриптор

- жүйелік бағдарламалық қамтамасыз ету типіне сәйкес бағдарлама белгішелерін анықтайды;

- қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету типіне сәйкес бағдарлама белгішелерін анықтайды.

 

3 тапсырма

Оқушылар берілген анықтамаларды компьютерге орындайды?

  1. Программа дегеніміз не?
  2. Драйвер дегеніміз не?
  3. Компьютерлік программалық жабдықтамасы қандай түрлерге бөлінеді?
  4. Қызметтік программалар  дегеніміз не?
  5. Кеңінен тарағалған қандай қызметтік программалар бар?

 

Дескриптор

Программалық жабдықтамалардың анықтамаларын біледі

 

Деңгейлік тапсырма

А деңгейі

Программаларды салыстырыңдар

 

Дескриптор

  • Драйверлер мен утилиттердің ұқсастығын ажыратады.

 

В деңгейі

Информатикалық диктант

Кез келген ақпаратты өңдеу әр түрлі компьютердегі 

                           арқылы жүзеге асады.                    

     компьютерде жұмыс істеп тұрған ең маңызды программалық жабдықтама .                           белгілі  бір салады қолданылатын программалар жиыны.

Дескриптор

  • Программалық жабдықтамаларды біледі

 

С деңгейі

Кестені толтырып, сабақтың мазмұны ойынша қорытынды шығарыңдар

Программалық жабдықтаманың маңызы

Программалық жабдықтама қандай топтарға жіктеледі?

Қолданбалы жүйелік программалар мақсатына қарай қандай топтарға жіктеледі.

 

 

 

Дескриптор

Программалық жабдықтаманың маңызын анықтайды. Программалық  жабдықтамалардың топтарға жіктелетінін біледі. Қолданбалы программалар мақсатына қарай топқа жіктелетінін ажыратады.

 

Кері байланыс.

Оқушылар бүгінгі сабақты, сабақтың басында таңдап алған гүлдер бойынша, сабақты қалай меңгерінен анықтаймын. Егер сабақты түсінген болса онда оқшылар гүлді өздерімен бірге алып кетеді. Жартылай түсінген болса, гүлдің жапырағына сұрақтарын жазып, себетке салып кетеді .Түсінбеген оқушылар болса ондай гүлді себетке салып кетеді.

 

бейнебаян

 

 

 

    әртүрлі гүлер

 

 

 

 

 

 

Оқулық, дәптер

 

 

 

 

 

Үлестірме қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық,

компьютер

м