СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Карышкыр менен эчки

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Карышкыр менен эчки»

Классы: 1 8-апрель . Мугалим:Зулпуева Г

Предмети: Алиппе

Сабактын тиби: Жаңы билимди өздөштүрүү.

Сабактын темасы:Карышкыр менен эчки.

Сабакта колдонулуучу усулдар жана ыкмалар :Тушундуруу жана ангемелешуу.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар:окуу китеби,сурөттөр,карточкалар,компьютер,проектор ж.б.

Сабактын максаттары.

Күтүлүүчү натыйжалар.

Билим берүүчүлүк:Окуучу жомоктун мазмуну менен таанышат.



Жаны создордун маанисин тушунот.

Өнүктүрүүчүлүк:Жомокту окуп ,суроттоп айтып берет.



Жомокту ролдоштуруп ,корком ,ар жеринен узуп окушат.

Тарбиялык: Калп суйлобогонго тарбияланат.



Туура суйлоого тарбияланат.

Негизги компотенттүүлүктөр: Предметтик компотенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык комп.(НК1) 1.Тыбыш жана тамга менен иштей алуу компотент.(ПК1)

2.Социалдык коммун.комп.(НК2) 2.Окуй алуу компотентүүлүгү(ПК2)

3.Өзүн өзу уюштуруу жана көйгөй.чечүү(НК3) 3.Сөз байлыгы менен иштей алуу комп.(ПК3)

4.Суйлөм,текст менен иштей алуу комп.(ПК4)

5Аң сезим.окуу ж–а адаб.түшүнүк.мн иштөө.

Сабактын журушу:

Сабактын этаптары

убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч.калып.компетен

Нег. Пред

Баалоо

1.Мотивация.

Уюштуруу.

Шыктандыруу.

2–3

1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо.

2.Шыктандыруу.

1Мугалим менен бирге жагымдуу маанай түзүүгө катышат.


НК3


ПК1

ПК2

Азаматсынар”дагы эмнени билесинер деген сыпаттама.

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2–3

1.Тема жана максат менен таанышышат.

2.Доскага илинген плакаттардан кыска түшүндүрмө берил.

3.Окуучулар менен бирдикте талкууланат

1.Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат.

2. Мугалим менен бирдикте теманы коюшат

НК1

НК2

ПК1

ПК2

ПК3
ПК4

Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтар.

4.5

Жаңы тема боюнча фактыларды аргумен

Жаңы маалымат.окуучулар кабыл алышат

НК1

ПК1

ПК3

ПК4

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Эс алуу мөөнөтү.

1

разминка

разминка

НК2



4.Интерактивдуу көнүгүүлөр сабактын борбордук бөлүгү

5

7



НК1

НК2

НК3

ПК1

ПК2

ПК3

Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама мн баал.

5.Сабактын жыйынтыгын чыгаруу

5–6

Бышыктоого суроолор берилет.

Окууч.өз жөндөм.менен жазган иштерин жактап беришет.

НК1

НК2

НК3

Пк1

ПК2

ПК3

Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама мн баал.

ар бир окуучуну өзүнчө

сыпаттама мн баал.


Уюштуруу болугу: Окуучуларга жагымдуу маанай тузуу.Уй тапшырмасын суроо.

Кайтарым байланыш тузуу.

Мугалим :Балдар силер теле сабактан “Карышкыр менен эчки”жомогун кордунор.Анда эмесе айткылачы балдар эчки кандай жаныбар,а карышкырчы?

Ооба балдар ,эчки уй жаныбары.Ал эми карышкыр жапайы жаныбар.

Текстеги айрым создорго создук ишин жургузолучу.Создук иши:Аска .Шилекей.

Мугалим:балдар томонку суроолорго жооп бергилечи.

  1. Карышкыр эчкини кайда чакырды?

  2. Эмне учун?

  3. Эчкиге сен кандай кенеш берет элен?

Уй тапшырмасы: Жомокту уй-було мучолорунор менен ролдоштуруп аткаргыла жана каармандарды салыштырып муноздомо бергиле,ватсап аркылуу кайра жоноткуло.