Просмотр содержимого документа
«Қатор келган унлилар талаффузи ва имлоси»
Sana ____ ___________
5-sinf ona tili
Dars mavzusi: Qator kelgan unlilar talaffuzi va imlosi
Darsning maqsadi:
ta’limiy maqsad-o’quvchilarga Qator kelgan unlilar talaffuzi va imlosi yuzasidan ma’lumot berish;
tarbiyaviy maqsad- o’quvchilarni sog’lom turmush tarzi ruhida tarbiyalash;
rivojlantiruvchi maqsad- o’quvchlarning yaratuvchanlik tuyg’usini rivojlantirish.
Darsning rejasi:
Tashkiliy qism;
Yangi mavzu bayoni;
Mashqlar ustida ishlash;
O’quvchilarni baholash;
Uyga vazifra berish;
Darsning jihozi: 5-sinf ona tili darsligi, tarqatmalar.
Darsning bosqichli jadvali:
№ | Darsning bosqichlari | Vaqt |
1 | Tashkiliy qism | 3 daqiqa |
2 | Guruhlarga topshiriqlar berish orqali o’tilgan mavzuni so’rash | 10 daqiqa |
3 | Yangi mavzuni bayon etish | 15 daqiqa |
4 | Xotira mashqlari va mashqlar bajarish orqali mavzuni mustahkamlash. | 10 daqiqa |
5 | Dars yakuni va o’quvchilarni baholash | 5 daqiqa |
6 | Uyga topshiriq berish | 2 daqiqa |
Dars turi: yangi bilim beruvchi
Dars uslubi: suhbat, ko’rsatish
Darsning borishi
Tashkiliy qism:
salomlashish
davomatni aniqlash
d)sinf xonasi va o’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish
O’tilgan mavzuni so’rash:
O’tilgan mavzuni o’quvchilar bilan savol-topshiriqlar orqali yakka tartibda suhbat orqali so’rayman.
Yangi mavzu bayoni
Yangi mavzuga o’quvchilarni kirish topshiriqlari orqali olib kiraman.
K
irish topshiriqlari bajarib bo’lingach, o’quvchilarga mavzu yuzasidan ma’lumot beraman:
Yangi mavzuni mustahkamlash
Mavzu yuzasidan berilgan ma’lumotlarni o’quvchilarga darslikdagi mashqlarni “Kim tez va to’g’ri bajaradi?” o’yini orqali mustahkamlayman.
Darsni yakunlash
O’tilgan mavzu yuzasidan savol-topshiriqlar asosida suhbat o’tkazaman.
Darsda eng ko’p ball to’plagan o’quvchini “Eng faol o’quvchi” naminatsiyasi g’olibi deb e’lon qilaman. Darsda kam ishtirok etgan o’quvchilarga qo’shimcha savollar beraman.
O’quvchilarningh baholarini e’lon qilaman.
Uyga vazifa: 392-mashq
Ko’rib chiqildi,
foydalanishga ruxsat: __________O’TIBDO’
(imzo)