СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінен сабақ жоспары: "Ауылда жүз түрлі жұмыс бар"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: "Ауылда жүз түрлі жұмыс бар" 6-сынып. Туған жерді, ауыл жұмыскерлерін құрметтеу.

Просмотр содержимого документа
«Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінен сабақ жоспары: "Ауылда жүз түрлі жұмыс бар"»

  1. Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Қазіргі қазақ ауылы мен қаланың тыныс-тіршілігі

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақ 19

Сабақтың тақырыбы

Ауылда жүз түрлі жұмыс бар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.Т2. Тындалынған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпараттарды аңықтау

6.А3. Ауызша мәтіндер құрауда сұраулы, хабарлы, лепті және бұйрықты сөйлемдердің интонациялық ерекшелігін ескеріп айту

6.Ж1.Мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, күнделік, мінездеме, түсініктеме, өмірбаян жазу

ТБ 1.7. Талғаулықты немесе кезектестік мәнді білдіретін және себеп-салдарлық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану.

Сабақтыңмақсаты

Барлық оқушылар:мәтін мазмұнын түсінеді; сұраулы, хабарлы, лепті және бұйрықты сөйлемдердің интонациялық ерекшелігін ескеріп айта алады;

Көптеген оқушылар:нақты ақпараттарды анықтайды; өмірбаянын жаза алады; сұрақтарды құрастыра алады.

Кейбір оқушылар: Мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, күнделік, мінездеме, түсініктемежаза алады

Бағалаукритерийі

Мәтін мазмұнын түсінеді.

Негізгі және қосымша ақпаратты анықтай алады.

Тілдік мақсаттар

Oқушылap opындaй aлaды: тыныc бeлгiлepдi opынды қoлдaнaды; cюжeттi cуpeттep apқылы әңгiмe құpaй aлaды.

Әңгiмe жaзуғa apнaлғaн пaйдaлы тipкecтep

Құндылықтарға баулу


Туғaн жepді құpмeтеу

Ауыл жұмыскерлерін құрметтеу

Пәнаралықбайланыс

Орыс тілі, дүние тану

Алдыңғы білім


Ауыл – еңбек пен берекенің ошағы


Сабақбарысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы




2 мин






















8 мин

  1. Сәлемдесу . Амандасу. Психологиялық ахуал:

А спанда күн ыстық 
Ал жерде кім ыстық 
Әке мен шешеміз 
Сүйікті тым ыстық 
Бәрінен Т Ы Н Ы Ш Т Ы Қ 
Деген сөз тым ыстық 
Жасасын әлемде 
Достық пен тыныштық 


О қушыларды топқa бөлу.




Ой қозғау

Суретпен жұмыс

Оқушылар суреттер не туралы ?


Тoп aтaулapының бaйлaныcын тaбыңыздap.

Caбaқтын тaқыpыбын кандай болады деп ойлайсыңдар?


Сабақттың мақсатын оқушылар өздері айтады.

Бaғaлaу кpитepийiлермен тaныcтыру.








































10 мин



















Қалыптастушы бағалау




6мин













Қалыптастушы бағалау










2 мин










6 мин













Қалыптастушы бағалау

1 тапсырма. Мәтінмен жұмыс. Мәтінді мәнерлеп оқу Мәтіннің түйін сөздердің мағынасын ашу.

Ауыл өмірі

Ауылда тіршіліктің бастауы от жағумен басталды.Сиыр сауылып өріске жіберілейін деп жатқан сәт.Қойлар да ауыл маңындағы жайылымға шығарылды.Түнімен қорада тұрып ашыққан қойлар ентіге жайылуда."Жақсы ит иесінің көзі, құлағы" демекші иесінен алыстамай, қойды торауылдап жүрген ақылды ит бейнесі. Ауылға қайта оралдық, бірінші болып көзімізге қора қиын тазалап жүрген Тоқтар аға көрінді. Ат басын ауылымызда жаңа ашылған балабақшаға бұрдық.  

Тапсырма

Дескриптор

Балл

Мәтінмен жұмыс

Мәтінді мәнерлеп оқиды.

1

Мәтіннің түйін сөздердің мағынасын ашады.

1

Басқа топқа түсіндіреді

1


«Бас бармақ» әдісі


(Ж., ТБ.)2 тапсырма.

Әр топ мәтіннен бірнеше хабарлы сөйлемді алып, сұраулы, лепті, бұйрықты сөйлемдерге айналдыра алу.

Тапсырма

Дескриптор

Балл

Жазба жұмысы

Сөйлемдерді

табады

1


Айтылу түрлеріне айналдырады

1





өте жақсыжақсы қанағат














3 Ауылдағы еңбек түрлері туралы класстер,постер жасау, талқылау, қорғау.


Ауылдағы еңбек түрлері









«Ауыл» тақырыбына постер жасау


Тапсырма

Дескриптор

Балл

Класстер жасау

Құрастырады


Талқылайды


Қорғайды



4 Жасаған жұмыс бойынша сұхбаттасу.


Тапсырма

Дескриптор

Балл

Диалог құрастыру

Сұрақ құрастырады


Сұрақа жауап бере алады



Ойды жеткезе алады



Үй тапсырма

1.Мәтіннің мазмұның айтып беру

2 Өмірбаян жазу

















































































смайликтер

Сабақтың соңы

4 мин

Рефлексия«Термометр» әдісі

38- қызықты да түсінікті

36,6- қызықсыз, күрделі

34- пайдасыз, құнды емес.






Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Саралап оқыту оқушының мүмкіндігі және қабілеті деңгейінде оқытуды сабаққа енгіздім. Барлық оқушылар:мәтін мазмұнын түсінеді; сұраулы, хабарлы, лепті және бұйрықты сөйлемдердің интонациялық ерекшелігін ескеріп айта алады. Көптеген оқушылар: нақты ақпараттарды анықтайды; өмірбаянын жаза алады; сұрақтарды құрастыра алады. Кейбір оқушылар: мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, күнделік, мінездеме, түсініктеме жаза алады. Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады.


Оқу мақсаты , жетістік критерийлері, тапсырма , кері байланыс, дескрипторлар арқылы бағалаймын.

Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәтімен саралап оқыту әдістерін пайдалану.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?



Оқушылар сабақта көптеген түрлі жұмыстарын жасады. Мәтінді мәнерлеп оқыды, түйін сөздердің мағынасын ашты. Жазылым тапсырмада хабарлы сөйлемді алып, сұраулы, лепті сөйлемдерге айналдырды. Класстер, постер, диалог жасап алды.

Соның ішінде «Термометр» әдісі сабақты қорытындылай келе оқушылардың алған білімдерін бекітеді. Мұнда алдынғы өтілген сабақ тақырыбы бойынша өздерінің алған білімдерінің бір-біріне сұрақ қою арқылы тексереді.

Осы әдіс арқылы оқушылар түсінуге және оған сәйкес сөйлем құрастыруға жетелейді.


Жалпы бағалау


Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: жасаған жұмыс арқылы сұхбаттасу

2: класстар, постер жасау

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: дескприпторды, критериалды бағалау тапсырмаларды көп жаса алу

2: мәтінмен жұмысты түрлендіре алу

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?