Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: VI – IX ғасырлардағы Қазақстан | Мектеп: «Қостанай қаласы әкімдігінің білім бөлімінің Бауыржан Момышұлы атындағы №5 орта мектебі» ММ |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:КокееваА.С. |
Сынып:6 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы: | Қимақтарда қалалық мәдениетінің дамуын қандай деректер дәлелдейді? |
Осы Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.4.1.1 – көшпелілер мен отырықшылaр aрaсындaғы өзара экономикалық байланыстарын анықтау |
Сабақтың мақсаты | Барлығы: Қимaқ қағанатында көшпелілер мен отырықшылaр aрaсындaғы өзaрa экономикaлық бaйлaныстaрын aнықтайды. Көпшілігі: Қимaқ қағанатында көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикaлық байланыстарын болғанын ортағасыр зерттеушілерінің жазба деректері арқылы талдау. Кейбірі:Қимақтарда қала мәдениетінің қалай дамығаның талқылайды. |
Бағалау критерийі | -Көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстардын бір-бірінен ажыратып, анықтайды. - Қимaқ қағанатында көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарын Әд- Идриси, Тамим Ібірі Баһр, Әбу Дулат, Гардизи жазба деректер арқылы анықтайды -Қимaқтардың қaлa мәдениетінің дaмуынa Ұлы Жібек жолының дaмуынa ықпaлын талдайды. |
Тілдік мақсаттар | Айтылым:Қимақ қағанытының көшпелілер мен отырықшылaр aрaсындaғы өзaрa экономикaлық бaйлaныстaры туралы әңгімелейді Тыңдалым:Қимақ қағанаты туралы аудио тыңдау Оқылым , Қимақ қағанаты туралы деректерді оқиды Жaзылым: Тақырып бойынша мәтінмен жұмыс жасады, Қимақ қағанаты туралы жазба деректерді теріп жазады. |
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел»:. Зайырлы қоғам және жоғарғы руханият. Қоғaмымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілікпен келісім |
Ойлау дағдысының деңгейі | Білу, түсіну, қолдану,талдау. |
Пәнаралық байланыс | дүниежүзі тарихы, география |
Тақырып бойынша алдыңғы білім | Қимақ қағанаты. Қимақтарда қалалық мәдениетінің дамуын қандай деректер дәлелдейді? |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарпарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 мин | Сынып оқушыларымен амандасу, түгендеу Психологиялық ахул қалыптастыру «Аялы алақан». Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту. Сыныпты топтарға бөлу I– топ Қимақ ІІ-топ Карантия ІІІ- топ Имақия Үй тапсырмасын тексеру: Сұрақ –жауап. «Өрмекші» әдісі арқылы. Мұғалім жіпті алып, өзі бастап оқушыларға сұрақ қойып лақтырады. Жіпті қағып алған оқушы сұраққа жауап беріп, өзінің сұрағын қояды. Егер оқушы сұраққа жауап бере алмаса, жіпті басқа оқушыға береді. Сұрақтарға жауап бергенде сынып ішінде өрмекші торы пайда болады. Өмір сұрген уақыты...... Астанасы..... Территориясы.... | Топқа бөлу.   |
Сабақтың ортасы 7 мин 13мин | БББ-кестесі Білемін | Білдім | Білгім келеді | Термин сөздер: Қимақтар, Имақия қаласы, жабғу, шад-түтік. | Астанасы Аумағы Билеуші титулі | |
Жаңа сабаққа өту үшін саяхат жасау арқылы көзімізді жұмамыз.(аудио тыңдаймыз) (елестету әдісі) Не елестетіңіз, не естідіңіз, не сездіңіз, не ойладыңыз?(Модельдеу әдісі) Қалыптастырушы бағалау: Шапалақ. Кері байланыс: Сіздерге аудио арқылы тыңдалым қаншалықты түсінікті болды?
1-тапсырма Көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарын анықтау. «Т» кетесіне түсіру.
Дескриптор | Көшпелілердің экономикалық байланыстарын анықтайды | Отырықшылардың экономикалық байланыстарын анықтайды. |
Қалыптастырушы бағалау: Екі жұлдыз, бір тілек. Кері байланыс: көшпелі мен отырықшының айырмашылықтары қандай?
2 тапсырма «Зерттеу лотосы» Кесте толтыру. Авторы | Дерегі | Маңызы | Әд- Идриси | | | Тамим Ібірі Баһр | | | Әл-Қимақи | | | Гардизи | | | Дескриптор | Әд- Идриси дерегін зерттеп, маңыздылығын талдайды | Тамим Ібірі Баһр дерегін зерттеп, маңыздылығын талдайды | Әл-Қимақи дерегін зерттеп, маңыздылығын талдайды | Гардизи дерегін зерттеп, маңыздылығын талдайды | Қалыптастырушы бағалау: Деректермен жұмыс жасау әр оқушы толтырған кестелерін тексереді, өз-өзін бағалайды. Кері байланыс: -Қандай қиындықтар кездесті? -Ол қиындықты қалай шештіңіз? Сергітту сәті: «Көңілді күн»
3- Тапсырма. Кескін картамен жұмыс (жеке жұмыс) Қимaқ қағанатының қaлaрын кескін картаға орналастыру.  (Қаған, Карантия, Сарауыс, Дамұрия) Қосымша: Дескриптор: -Қимақты қағанатының территориясын анықтау -Қимақ қалаларының орналасуын анықтайды. Қалыптастырушы бағалау: « Бір минутыңыз болса...»әдісі бойынша көршілері бірі-бірін бағалайды. Кері байланыс: Кескін картаға қалаларды белгілей алдын ба? Ресурстарды пайдалана отырып тағыда қандай басқа қалаларды белгіледіңдер? |
Кете
https://bilimland.kz/kk
Оқулық, Қазақстан тарихы Авторы: Т.Омарбеков Мектеп баспасы 45-47 бет
http://www.quickiwiki.com/kk/ Кесте
Оқулық 46 бет
ttps://www.yandex.kz/search/?text=қимақ қағанаты картасы&lr=10295&clid=1929744 |
Сабақтың соңы 15 мин | Рефлексия пирамидасы:
Ең маңызды бір нәрсе __________________ Мен көбірек білетін екі нәрсе ________ ________ Мен білген үш мәлімет ______ ______ _______ Мен үйренген төрт мәлімет ____ _______ _______ ________ Үй тапсырмасы:Арба – қосшы әдісі арқылы беріледі. Бес сұрақ-жауап Бес жабық тест « Егер мен саудагер болсам...?» 30-40 сөзден тұрарын эссе жазу. | |
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Топқа бөлінген кезде қауіпсіздікті сақтау |
Оқушылардың сабаққа белсенді қатысуын ескере отырып, әр –түрлі әдіс-тәсілдерді пайдалану арқылы тапсырмаларды орындады.Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезіңінде қолдануға болады. | Шапалақ. Екі жұлдыз, бір тілек. Өзін-өзі бағалау. Бір минутыңыз болса...»әдісі бойынша көршілері бірі-бірін бағалайды.
| Денсаулық сақтау технологияларын қолдану арқылы қауіпсіздік ережесін сақтау. Сергіту сәті. |
Сабақ бойынша рефлексия | Пирамида. Оқушылардың сабақ барысында меңгерген білімдерін білетін сөздермен толтырады. |
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |