СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Книжный червь 7 класс

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Книжный червь 7 класс»

Урок 13. Bookworms

Цели: организовать деятельность учащихся по повторению грамматического времени Past Simple; способствовать развитию навыков говорения по теме «Знаменитые писатели и любимые герои книг», навыков продуктивного письма.

Оборудование: грамматические таблицы Past Simple; карточки с именами литературных персонажей для проведения игры; ил­люстрации по теме урока.

Ход урока

  1. Организационный момент

  • Good morning, boys and girls! (Good morning, teacher!)

  • How are you?

  • Is anyone away?

  1. Актуализация знаний

  1. Проверка домашнего задания

(Учитель организует взаимопроверку выполнения упражне­ний в рабочей тетради. Ответы записаны на доске.)

Упр. 1 (с. 11).

1 - magnifying glass; 2 - eyewitness; 3 — fictional; 4 — investigation;

  1. — loyal; 6 — obsession; 7 — appearance.

Упр. 3 (с. 11).

1 — Colin Dexter. 2 — He works for Thames Valley Police in Oxford.

  1. — He liked classic cars and classical music. He disliked spelling errors and bad grammar. 4 — Inspector Morse’s faithful young partner.

  1. — Yes, it was.

(Затем учитель задает вопросы учащимся.)

  • Did you read any detective novel about Inspector Morse? Which one?

  • Did you watch the TV series?

  • Did you like Inspector Morse? Why (not)?

(После этого учащиеся рассказывают о своих любимых авто­рах и литературных героях.)

  1. Активизация изученной лексики в игровой форме

(Учитель объясняет правила игры.)

  • Let’s play a new game. It’s called “Who am I?”. In this box I’ve got the names of some fictional characters. They’re from the books you’ve read. I’ll call one of you out to the front. Come here, Dima. You’ll be the first to start. Stand with your back to me. Now, I’m pinning on your back the name of a character. And you have to guess who you are. You can ask any questions except of course the name of the character. You can’t ask: “Am I Harry Potter?” You can ask questions like, for example:

  • Am I a boy or a girl?

  • How old am I?

  • Where do I live? Etc.

(Учащиеся отвечают на вопросы, но не делают подсказок. Учитель помогает по мере необходимости.)

  1. Работа по теме урока

Работа по учебнику

Упр. 6а (с. 17).

  • Today we’re going to practise using the Past Simple. Open your books at page 16. Find the regular and irregular past forms in the texts about the famous writers.

(Ученики называют глаголы, учитель записывает их на доске:

Keys:

regular: created, studied, inspired, lived, loved, tried;

irregular: was, caught, sent, had, wrote.)

  • Let’s revise how Past Simple forms of regular and irregular verbs are formed and when this tense is used. Open your books at page GR2.

(Ученики читают правила образования и употребления Past Simple. Учитель комментирует текст и приводит дополнительные примеры, если необходимо. На доске таблицы.)

Past Simple (regular verbs)

Утверждение

Отрицание

Вопрос

I played He played She played It played We played You played They played

I didn’t play He didn’t play She didn’t play It didn’t play We didn’t play You didn’t play They didn’t play

Did I play? Did he play? Did she play? Did it play? Did we play? Did you play? Did they play?


Past Simple (irregular verbs)

Утверждение

Отрицание

Вопрос

1 went He went She went It went We went You went They went

I didn’t go He didn’t go She didn’t go It didn’t go We didn’t go You didn’t go They didn’t go

Did I go? Did he go? Did she go? Did it go? Did we go? Did you go? Did they go?


Упр. 6b (c. 17).

(Ученики самостоятельно выполняют задание, а затем все вместе проверяют ответы.

Keys: 1 — Did Arthur Conan Doyle write poems? 2 — Was Agatha Christie a famous writer? 3 — What did Arthur Conan Doyle study?

  1. — What did Jules Verne do when he was 12? 5 — Which characters did Jules Verne create? 6 — Where was Agatha Christie bom?

Учащиеся по очереди отвечают на вопросы полными пред­ложениями.

Keys: 1 — No, Arthur Conan Doyle didn’t write poems. He wrote mystery stories and adventure novels. 2 — Yes, Agatha Christie was a famous writer. 3 — Arthur Conan Doyle studied medicine. 4 — Jules Verne tried to run away on a ship to the West Indies. 5 — Jules Verne created Captain Nemo, Lord Glenarvan, Phileas Fogg and many others.

  1. — Agatha Christie was bom in Devon, England.)

Упр. 7 (с. 17).

(Учащиеся самостоятельно выполняют задание, а затем все вместе проверяют ответы.

Keys: 1 — caused, heard; 2 — used; 3 — acted; 4 — fought; 5 — travelled, wrote; 6 — created, spoke.)

Упр. 8 (с. 17).

(Перед выполнением задания учитель предлагает ученикам сформулировать вопросы, которые они будут задавать друг другу, например:

  • What kind of books do you like reading?

  • Who’s yourfavourite author?

  • Do you know anything about this writer?

  • Where/When was he born ?

  • Where did he live ? Etc.

Учащиеся выполняют задание в парах. Учитель помогает по мере необходимости. Затем задает вопросы нескольким ученикам.)

  • Do you like reading the same books?

  • What did you leam about Lena’s favourite books?

  • Would you like to read these books?

Упр. 9 (с. 17).

(Учитель объясняет, как написать статью о любимом писателе для школьной газеты, напоминает структуру статьи и обращает внимание на план.)

  • You should make notes before writing.

(В качестве примера учитель может предложить написать oJl. Кэрролле.)

Notes:

  • was bom in England in 1832;

  • studied mathematics and later taught this subject in Oxford;

  • famous character: Alice, a little girl;

  • she is curious and smart.

Предполагаемый текст статьи:

Lewis Carroll was the pen-name of Charles L. Dodgson. He was born in England in 1832. He studied mathematics at Oxford and later taught this subject in the same college. Charles Dodgson didn’t have a family but he often visited his friend, who had three daughters. They liked listening to Dodgson’s stories because he had a great imagination. The youngest sister was Alice Liddell. She became the main character of the books “Alice’s Adventures in Wonderland” and “Through the Looking-Glass and What Alice Found There”. Alice is a very smart and curious girl. She meets a lot of weird creatures but she always treats them politely and friendly.

  1. Инструктаж по выполнению домашнего задания

Упр 9 стр 17 – написать минисочинение фото прислать до 21.10 до 18:00